Verpachting. Aflvertefttiën. de Bouw- en Weilanden, Bi) 1T E N L A ND. Algemeen Overzicht. iëmtidiiïgen. iattd^bmcte. BEOOIAKIM. Belangrijk beginsel omtrent het beheer der Spaarbank, verhouding staat tot het aantal kinderen, welke onder richt noodig hebben, zoomede het gehalte van het on derwas geleidelijk teverhoogen. Voor onnoodige weelde beloofde lord Sandon te zullen waken. Meermalen is er op gewezen hoe weinig de bevolking in Duitschland zich tot nogtoe laat gelegen liggen aan den kerkelijken strijd en zich zooveel mogelijk onzijdig houdt. Het krachtige nationale gevoel is hiervan voor namelijk de oorzaak en zeer karakteristiek is in dit opzicht een brief van een streng katholieken vader te Besenheim in Beieren aan zijn zoon die te Strasburg in West Pruisen aan het werk is. De brief door de Bromberger Zeitung medegedeeld luidt aldus„Lieve EduardDaar ik ziek benkan ik u niet veel schrij ven wees braaf en vlijtig en meng u vooral niet in den kerkelijken strijd, die in Polen de gebeele bevol king opwindt. Laat u niet door de geestelijken op hitsen om tegen de wetten te handelen. Gij zijt een Duitscher; wees daarom getrouw aan den keizer en ons dierbaar Duitsche vaderland; ik ben vrijwillig voor hetzelve ten strijde getrokken en heb er mijn bloed voor vergoten en ik ben bereid nog honderd en dui zend malen de roepstem van den keizer te volgen, voor wien ik mijn leven en alles wat ik heb gewillig op offer. Het zou de grootste smart voor mijn ziel wezen als mijn zoon het tegendeel deed. Laat u toch niet door de geestelijken tegen de Pruisen opzetten, dan ben ik gerust. God zij met uenz." De brief is in originali overgelegd en de zoon verzekert dat daarin de algemeene gezindheid van de bevolking in zijn vader land is uitgedrukt. ThemsnmctersSatni. 8 Juni 's av. 11 u. 57 gr. 9 'smorg.7u.59gr.'smidd.lu.gr.'sav.6u. 76gr. Terwijl de belangstelling over het algemeen heden bijna uitsluitend aan den afloop der verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten-generaal is gewijd ontvangen we uit het buitenland zoo weinig nieuws, dat we een dubbel motief hebben te dien aanzien kort te zijn. Bij de vaststelling der bepalingen in de wet betref fende de vrijheid van het liooger onderwijs in Frankrijk, aan wien het geoorloofd zou wezen instellingen, van hooger onderwijs te openen, werd, zooals wij gisteren mededeelde, daartoe bevoegdheid gegeven behalve aan de departementen en gemeenten ook aan de dioceezen, waardoor aan deze een burgerlijke bevoegdheid werd toegekenddie hen tot nogtoe door de jurispresidentie was onthouden. Opmerking echter verdient meer in het bijzonder een door de vergadering bij hetzelfde artikel genomen beslissing. Door den heer André werd nl. voorgesteld om achter dioceezen ook te voegen de woorden „de protestantsche en Israëlitische consistories" waarmede de vergadering zich vereenigde, zoodat ook die corporaties vrije instellingen van hooger onderwijs mogen oprichten. Daarenboven is in de zitting van gisteren op voorstel van den heer Brunet nog bepaald, dat de Muselmannen éene zoodanige instelling zullen mogen vestigen. Overigens liep gisteren de discussie over het onderwijs in de genees- en heelkunde, terwijl de minister van onderwijs verklaarde bij de derde lezing nadere reserven te zullen eischen voor bet toe kennen van academische graden niet alleen voor de beide genoemde vakken maar voor alle vakken van hooger onderwijs, waartegen do heer Laboulaye terstond opponeerde. Een amendement van den heer de Pres sensé om godsdienstige onderwerpen in een besloten cursus te mogen doeeeren werd met 389 tegen 224 stemmen verworpen. Tot rapporteur over het wetsontwerp op de verkie zing van leden van den senaat heeft de constitutioneele commissie weder een lid van de linkerzijde verkozen, nl. de lieer Christophledie waarschijnlijk met zijn rapport spoedig gereed zal wezen. Het Engelsche ministerie behaalde gisteren een schit terende overwinning op de oppositie in het lagerhuis bij de behandeling van liet wetsontwerp tot amortisatie van schuld hetwelk door de liberalen en vooral door Gladstone heftig werd bestreden. Het huis nam het ontwerp in eerste lezing aan en ging tot de tweede lezing over, waarbij alle door Gladstone voorgestelde amendementen met 189 tegen 122 stemmen werden verworpen. Het wetsontwerp op de provinciale inrichting in Prui sen is thans door de kamer van afgevaardigden in derde lezing definitief aangenomenmet 213 tegen 148 stemmenwaardoor eindelijk eene door de regeering reeds lang gewenschte reorganisatie kan worden be schouwd te zijn tot stand gekomen, in weerwil der op positie van zoovele die meenden door de nieuwe rege ling van zaken in hun oude rechten en voorrechten te worden gekrenkt. Een telegram uit Rome meldt, dat tengevolge van personeele feiten in de Italiaansche kamer een zeer ge agiteerde stemming heerschtzoodat reeds een twintig tal dagordes werden voorgesteld. Wat daartoe aanlei ding heeft gegeven wordt echter niet medegedeeld. Maandag is te Bern de gewone zitting geopend van den bondsraad. De beide afdeelingen hebben haar bureaux hernieuwd en gekozen tot president van den nationolen raad den heer Staempfli en tot vice-president den heer Trey, en tot president van den raad van state den heer Ringier, tot vice-president den heer Droz. Heden van Veere vertrokken, het Engelsche brik schip Alfredgezagvoerder J. Lachterin ballast naar Engeland. Vlissingen 9 Juni. Naar zee gezeild met bestem ming naar Batavia, het driemastschip 's Gravenhage, gezagvoerder G. de Vries. Aangekomen te half een uur het stoomschip Stad Middelburggezagvoerder S. Mulder Drenthbe stemd voor de maildienst VlissingenEngeland. In de binnenhaven te s Vlissingen is aangekomen de Engelsche stoomboot Lady Anne, gezagvoerder Racley met steenkolen van Sunderland bestemd naar Vlissingen. Heden avond te 8 uren vertrekt het Jstoomschip Galand van Vlissingen naar Rotterdam. Graanmarkten enz. Amsterdam, 9 Juni. Raapolie op zes weken 37$. Lijnolie 29. Prfizen van Ëfleeten. Amsterdam, 9 Juni. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 74$ dito dito dito 4 99f$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 130$ dito exploitatie Ned. Staatssp. 88$ Loten stad Rotterdam. 3 91$ dito dito Amsterdam. 3 88 J België. Certificaten bij Rothschild 2$ pet. 57$ Frankrijk. Inschrijvingen'.3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 103 Certific. Inscr. 5e serie. 5 81$ Oblig. Hope 0.185§ 6e serie 5 92 dito 1000 18645 „102 dito L. 100 1872 5 „102 dito L. 100 1873 5 99$ Loten 18645 342 Loten 18665 334 0blig.Hope&C°.Leeningl860 4$ pet. 94$ Certific. dito4 78$ Inscript.Stieglitz&C0.2ea4L. 4 78$ Obligatiën 186769 4 84$ Certificaten6 52$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 268 Oblig. dito4$ pet. 88$ dito dito4 Aand. Iview-Brest 5 146 dito Baltische spoorweg 3 137$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 100$ dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 100$ dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 81H Aand. Warschau-Bromberg 4 f 64$ dito dito Weenen. 5 1) 151 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. 65$ dito dito April/Oct. 5 V 65$ dito ih papier Mei/Nov. 5 n 62 tV dit dito Febr./Aug. 5 n Aand. Nation, bank 3 f 1010 5 n 599 n 142$ Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 11 73$ Italië. Certific. Amsterdam 5 n 65$ Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 f 99$ Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. 17$ dito Binnenlandsche 3 V 15$ Portugal. Obligatiën 3 50$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 T> 41$ Obligatiën 1869 6 f 133 Egypte. Obl. 1868 7 pet. 81$ dito 1873 7 n 76A Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 i) 98$ dito dito dito 1882 6 n 97 dito dito dito 1885 6 ii 101 Illin. Cert. Amsterdam D 85 Oblig. Illinois Redemtion. 6 V 87$ Oblig. Central Pacific 6 r> 84$ Certific. Chic. N. W. 7 43f$ Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 72$ dito N. W. Union. 7 71 dito Union Pac. Hoofdl. 6 84 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2® sec. 7 18$ Brazilië. Obl. 1863 4$ dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 9 Juni. Metall. 22.17$; dito zilver 22.50; Div. Eng. per 11.72$; Eng. Portugal per ƒ11.55: Amerikaansche dollars (in goud) ƒ2.40. Amsterdam 8 Juni. Metall. ƒ22.15dito zilver 22.52$; Div. Eng. per 11.72$; Eng. Russen per 11.72$Eng. Portugal per 11.72$Frans. 46.80; Belg. ƒ46.80;Pruis. ƒ57.20; Hamb. Russen ƒ30$; Russen in Z. R. 32-jV Poolsche per fl. Ameri- k ansche dollars 2.40papier 2.04. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens. Het behaagde den Heere mijn dierbaren echtgenoot JOHAN NES CORNELIS KLERCQ, na éen dag lijdens van mij en mijne kinderen weg te nemen, in den ouderdom van bijna drie en zestig jaren, na eene gelukkige echt- vereeniging van ruim negen en dertig jaren. Middelburg, 8 Juni 1875. W. C. KLERCQ—Gal. Heden overleed, na langdurig lijden, tot diepe droef heid van mij, mijne kinderen en verdere betrekkingen, in den ouderdom van 51 jaren, mijn geliefde echtge noot de heer MARINUS JOHANNES VERHULST, in leven gemeente-Apotheker alhier. Middelburg, J. C. LIEVENSE, 9 Juni 1875. Wed. M. J. Verhulst. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelne ming hem den 5en dezer geschonken. T. A. LAMBRECHTSEN. Hartelijk danken de ondergeteekenden allendie van hunne belangstelling hebben doen blijken, gedurende de twee dagen dat hun zoon het ouderlijke huis had verlaten, zonder dat daarvoor eenige reden be stond. Zijne Ouders: T. P. Krijger J. C. Rispaljé. Zijne Grootouders: J. Rispaljéa. van Leeuwen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Dom burg brengen ter kennisdat in die gemeente dit jaar de KERMIS aanvangt Donderdag den 24en, en eindigt Maandag den 28™ dezer maand. Domburg, den 8™ Juni 1875. Burgemeester en Wethouders, VAN DEN BR0ECKE, Burgemeester. II. M. KESTEL00, Secretaris. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer P. C. LANDSKNEGT, gelieven daar van opgaaf of betaling te doen vóór of op den 15en Juli aanstaande, ten huize van den heer C. J. KIJN, Nieuwe Haven te Zierikzee. In de laatste Departements-vergadering is als begin sel aangenomen dat het Departement over het excedent der Spaarbank zal kunnen beschikkendoor een der leden is een nieuw artikel voor het huishoudelijk re glement te dier zake ontworpen dat voor de leden ter lezing ligt. Het bestuur der Spaarbank meent tegen dat beginsel en het ontworpen artikel ernstige bezwaren te hebben, en zal in de Departements-vérgadering van aanstaande Vrijdag een voorstel doen om het be sluit omtrent dat beginsel in te trekken, welk besluit door slechts 18 leden tegen eene belangrijke minder heid is genomen. Als lid van het Departement neem ik daarom de vrijheid mijne medeleden dringend uit te noodigen ter vergadering te verschijnen om mede te helpen be raadslagen en besluiten over een beginsel dat tot schande van het Departement kan uitloopen. B. J. VAN DEINSE. De Notaris J. A. DE WOLFF zal, op Vrijdag den 11™ Juni 1875, des avonds om zes uren, in de gemeentekamer te Oost-Souburgpresenteeren te VERPACHTEN, voor den tijd van zeven jaren behoorende aan de Armen der Ned. Ilerv. gemeente van Oost- en West-Souburg. Nader bij uitgezette kaarten omschreven.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3