r 135. MIDDELBURGSCHE Woensdag 1875. COURANT. 9 Juni. le Middelburg 8 Juni. ;e- iK- le Ik; aagd lezer •6U- en in 231. letd M. 10.— 10.24 10.35 10.45 ■61 .20 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/ra., franco is f 3.SO. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is in deze gemeente door 372 van de 475 kiezers deelgenomen. Aan de stemming op 10 Juni 1873 namen in deze gemeente 314 kiezers deel. Te Vlissingen hebben 182 kiezers hunne stem uitge bracht. Bij de vorige verkiezing volbrachten 140 dien plicht. De opening der bussen alhier heeft a. Donderdag plaats. Aangaande de komst van Z. K. H. prins Hendrik wordt ons nader het volgende medegedeeld. De prins zal morgen (Woensdag), met den trein van 12 uur uit Roosendaal komende, dadelijk doorsporen naar Vlissingen, waar hij bij aankomst te 2.20 door den com missaris des konings in Zeeland zal worden ontvangen. Z. K. H. gaat daar al de werken bezichtigen in ver band met den maildienst VlissingenEngeland. De stoomboot „Stad Middelburg", een der nieuwe mailbooten, zal vermoedelijk aan de aanlegplaats bij de ponton liggen. Met den trein van 5.52 komt Z. K. H. hier en wordt door den burgemeester op het perron van het station ontvangen. 's Avonds na het diner bij den commissaris des ko nings, zal denkelijk eene serenade aan den prins worden gebracht door de schutterij. Den volgenden dag des morgens te 10 uren heeft de vergadering plaats van aandeelhouders in den maildienst in de vergaderzaal van de staten van Zeeland, onder voorzitterschap van Z. K. H. Daarna zal de prins met de aandeelhouders de „Stad Middelburg", die dan aan de loskade zal liggen, be zoeken, en wellicht nog een en ander bezichtigen. Na het diDer bij den commissaris des konings zal de prins het concert in het Schuttershof bijwonen en Vrijdag morgen vertrekken. Van de openbare gebouwen enz. zal overal de vlag worden uitgestoken. Wij achten het schier overbodig onze ingezetenen uit te noodigen hunnerzijds dit voor beeld van het gemeentebestuur te volgen. Heden schutte te Vlissingen naar binnen de stoom boot P. Calandgezagvoerder Deddeskomende van New-York. Aan boord bevonden zich de heeren M. Maijer en M. Olnicke als passagiers 1<' klasse: mejuf frouw Halberstadt en dochter en mejuffrouw L. Redeker en kind als passagiers 2e klasse en 44 passagiers 3e klasse. Bij koninklijk besluit zijn de statuten der vereeniging „de sociëteit Eensgezindheid", te Goes, goedgekeurd en de vereeniging als rechtspersoon erkend. De heer J. Prumers is benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente Driewegen. Als een gevolg van de nieuwe regeling der com municatie in deze streek deelt de Goessehe courant mede, dat een telegram, Woensdag middag te 2 uren uit 's Hage verzondeneerst den volgenden dag 's mid dags 12 uren te Heinkenszaud ontvangen werd. Bij gelegenheid van het Zendingsfeest in de nabijheid van 's Heer Arendskerke den 23" Juni a. zal er een extra- trein loopen van Vlissingen en een van Roosendaalde treinen stoppen aan alle stations. De trein uit Vlissingen zal waarschijnlijk te 8 uren 45 minuten, die uit Roo sendaal ten 7.25 vertrekken. Onder de onderscheidingsteekenen, aan inzenders op de wereldtentoonstelling te Weenen gisteren uitge reikt, komt ook voor een eerediploma aan den heer G. van Diesen, hoofdingenieur bij den waterstaat alhier, benevens eene medaille voor verdiensten aan den heer A. C. Broekman, ingenieur bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, en getuigschriften aan de heeren J. J. Bal te Middelburg, en A. Geluk Jzn. te Tholen. Opmerking verdient dat door het Utrechtsch Dag blad niet het aftredende lid, de heer Kien, doch de candidaat der liberale partij, de heer Bastert, voor de 2e kamer aanbevolen wordt. De heer von Reeken, die voor de candidatuur te Haarlem tegenover den heer Kappeijne bedankt heeft, is er niet in geslaagd de kiesvereeniging te Beverwijk van de oprechtheid zijner verklaring te overtuigen. De vereeniging blijft hem candidaat stellen gelijk zij schrijft, om „aan hare beginselen getrouw te blijven." De heer von Reeken is dus nu candidaat ondanks zichzelven. Als een voorbeeld van misleiding bij de stembus moet vermeld worden dat de katholieke kiesvereeniging te Rotterdam bij advertentie bekend heeft gemaakt dat haar candidaat, de heer de Bruynvoor de candi datuur bedankt had en deze dus ingetrokken is, ter wijl na het verschijnen dier advertentie nog brieven aan de kiezers werden gezonden, namens het bestuur dier zelfde kiesvereeniging, om hunne stemmen uit te brengen op den heer de Bruyn. De heer A. P. T. Eyssell verklaart in het Vaderland dat de heer "Wintgensbij het gesprek dat de heer Eyssell met hem gehouden heeft, bepaald verklaard heeft dat het hem aangenaam wezen zou, van ultra, montaansche zijde niet candidaat gesteld te worden. Men weet dat zulks niettemin door de katholieke kies vereeniging geschied is. Z. M. de koning begeeft zich aanstaanden Zaterdag op reis naar Zwitserland, terwijl H. M. de koningin omstreeks den 20en dezer naar Engeland vertrekt. In het gevolg des kouipgs beviucleij zich o. a. de telegra fist Hogerweg en de bloemist Kraayenbrinkwelke laatste doorreist naar Italië tot het doen van inkoopen voor het koninklijk park van het Loo. Bij resolutie van den minister van financiën van den 5" dezermedegedeeld in de Staats-courant van heden, is de heer O. Gleuns ontslagen uit zijne betrekking van landmeter 3' klasse bij het kadaster. Gisteren middag te een uur had in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de plechtige uitreiking plaats van de bekroningen, door onze nijveren op de wereld tentoonstelling te Weenen behaald. Prins Hendrik, de ministers, de Oostenrijksche gezant en tal van autori teiten woonden de plechtigheid bij. De welgevulde zaal was eenigszins voor deze gelegenheid gedecoreerd. De heer Heemskerkminister van binnenlandsche zaken, opende de plechtigheid met een kort woord en gaf daarna het woord aan don heer van Oordt, voorzitter van de commissie voor deze tentoonstelling, die een overzicht gaf van de expositie, welke opnieuw het be wijs had geleverd dat de Nederlandsche industrie voor uit ging. Hierop had de uitreiking plaats van de be haalde bekroningenen verscheidene personendie ter tribune verschenen om het eeremetaal uit handen van den prins te ontvangen, werden met toejuichingen be groet. Door den heer Heemskerk werd vervolgens met een kort woord de plechtigheid gesloten. De minister wees er op, dat we voorzeker een belangrijk aandeel in deze tentoonstelling hadden gehad maar toch had dit aandeel nog grooter kunnen zijn. Het behaalde succes moge intusschen strekken tot een spoorslag om alle krachten in te spannen om Neêrlands naam ook op het gebied der industrie met eere te handhaven. Bij deze gelegenheid werd door prins Hendrik aan den heer van Oordt overhandigd het kommandeurskruis van de orde van den Nederlandschen leeuwterwijl de heeren Hartog, directeur der stearine-kaarsenfabriek, en Vogel tot ridders dierzelfde orde zijn benoemd. Verscheidene bekroonden vereenigen zich heden avond aan een diner in het Amstelhotel, dat door vele auto riteiten wordt bijgewoond. Uit het verslag van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1874 blijkt dat over dit jaar geen dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Het winstsaldo is zöo geringdat het beter is het op nieuwe rekening over te brengen. Dit resultaat is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de werking van art. 53 en 54 der concessie betreffende de uitkeeringen aan den staat en aan de hoogst ongunstige uitkomsten van de Luik- Limburgsche lijn. De ontvangsten op de staatsspoorwegen en de lijn AlmeloSalzbergen bedroegen: in 1873 f 5,058,000, in 1874 f 5,385,000, dus meer in 1874: 327,000. De exploitatiekosten der staatsspoorwegen (de lijn AlmeloSalzbergen daaronder begrepen) bedroegenin 1873 f 2,376,000, in 1874 f 2,646,000, dus meer in 1874 f 270,000. De uitkeering aan den staat en AlmeloSalzbergen: in 1873 1,485,000in 1874 f 1,771,000dus meer in 1874 286,000, (onder deze bedragen is de uitkeering aan AlmeloSalzbergenin beide jaren voor f 100,000 opgenomen)zoodat van de grootere ontvangst ad f 327,000 de staat voor zijn aandeel meer ontving dan in 1873 f 286,000 en de maatschappij slechts f 41.000. Met andere woordende maatschappij ver kreeg in 1874 f 4100, 0,als vergoeding voor de meer dere exploitatie-kosten ad f 270,000, die zij moest maken om te verkrijgen meer bruto ontvangsten ad f 327,000. De kosten van de exploitatie van de LuikLimburg- sche lijn stegen in 1874 met f 43,000; de ontvangsten daarentegen verminderden met f 28,000. De gecontracteerde uitkeering bleef dezelfde als ten vorigen jare het verlies nam daardoor alzoo met pl. m.. f 71,000 toeen bedraagt voor dit jaar ruim f 500,000. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Bevorderd tot kommandeur in de orde van den Nederlandschen leeuw de staatsraad in buiten gewonen dienst J. W. L. van Oordt, en benoemd tot ridders in die orde L. A. H. Hartoghte Amsterdam, en J. G. Vogel te 's Gravenhage. polderbesturen. Benoemd tot gezworenen van den Sophiapolder, Noord-Beveland, J. Flipse Adriaanpolder, Kortgene, P. H. van Lis; Molenpolder, Zuid-Beveland, D. Poelman; Vereenigde Polders, Ossenisse, J. C. Lemsen; Oost-NieuwlandA. Remijnse; Westkerke, J. van de Kreeke; Oud Wolfaartsdijk, J. Smallegange; NieuwlandeJ. van MerrisWillempolder, Noord-Beve land, H. Meulenberg Dz.'sHeer Janspolder P. Ver hulst; JacobapolderM. MarcussoJz. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Brest, buiten bezwaar of kosten van het rijk, E. Kerros aldaar. leger. Weder ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagerswaarbij hij laatstelijk hier te lande heeft gediendde le luitenant jhr. W. A. Roëllvan het wapen der infanterie, gedetacheerd geweest bij bet le ger in Nederlandsch Indië, thans a la suite van het koloniaal werfdepot. Vergunning verleend tot het dragen der activiteits uniform aan den eervol ontslagen ritmeester H. G. J. Völcker van het 4e regiment huzaren. Kerknieuws. De heer J. W. Unger werd als predikant te Kou- dekerke (Walcheren) den 6" Jnni bevestigd door den heer J. Wisse, predikant te St. Laurens, die tot tekst gekozen had Hebr. 10: 23. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreêrede naar 1 Cor. 15 57. De heer B. van Schelven, predikant te Souburg, heeft voor het beroep naar Almkerk bedankt. Het beroep bij de remonstrantsche gemeente te Amsterdam is door dr. G. van Gorkom, predikant bij de hervormde gemeente aldaar, aangenomen. Marine en leger. Z'. Ms. raderstoomschip „de Valk", kommandant kapitein-luitenant Dronkers, zal 15 dezer van Nieuwediep stoomen naar Rotterdam om aldaar te wachten op H. M. de koningin, die met dit schip de reis naar Engeland zal ondernemenwaarschijnlijk den 20" dezer.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1