MIDDELBURGSCHE COURANT. 1875, laandag 7 Juni r 133. Middelburg 5 Juni. Mr. J. P. R. TAK VAN POORTVLIET. Dit Wad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2eu Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m,., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: vervolg Buitenland, een Ingezonden stuk van een rustend landbouwer over de verkiezing te Goes en vervolg Advertentiën. DE VERKIEZINGEN. Nog twee dagen scheiden ons van den dag der verkiezingen. Werpen wij een laatsten hlik op het tooneel en de kansen van den strijd. Wij hebben bij deze gelegenheid, voor zooveel de twee Zeeuwsche kies-districten betreft waar stemming plaats moet grijpen, onze pogingen voor namelijk bepaald tot het persoonlijk gebied. Het kiesrecht toch is niet een afgetrokken begripmaar lost zich op in eene keus van personen. Een af gevaardigde met wiens beginselen men zich veree- nigt, doch die door lichamelijke of verstandelijke ongeschiktheid buiten staat is om die beginselen met nadruk en gunstig gevolg in 's lands vertegen woordiging voor te staankan onmogelijk voor eene herkiezing in aanmerking komen. Beginselen, niet gepaard aan bekwaamheid, geven aan een volks- vei'tegenwoordiger slechts luttele waarde. Geen stern-machines maar denkende en handelende man nen hebben wij noodig om aan de wetgeving van ons land een waardig en nuttig deel te nemen. Aan dit plan getrouw, hebber wij uit de offi- cieele stukken aangetoond wat de aftredende afge vaardigden voor Middelburg en Goes in de tweede kamer verricht en gesproken hebben. Dat wij daarbij eerlijk tegenover onze tegenpartij zijn te werk gegaanwerd door haar zelve erkend. Men zie het Haagsche Dagblad van den 27en Mei Of de lof ons daarin toegezwaaid oprecht gemeend of ironisch wasis ons vrij onverschillig. Wij waren aan cle kiezers de waarheid verschuldigd. Zijn de Goesche kiezers, na hetgeen zij van hun afgevaardigde hebben medegedeeld en wat door niemand op eenigszins afdoende wijze weersproken is, van oordeel dat een afgevaardigdedie spreekt, werkt en handelt als de heer Saaijmans Vader, een geschikt en bekwaam behartiger van hunne en van 's lands belangen isdan moeten zij hem weder naar den Haag zendenwaar het in 't belang zijner partij te hopen is dat hij niet weder hij vergissing verkeerde deuren zal ingaan, of door haithoorend- heid bij abuis zijn stem zal voegen bij die der be strijders van een ministerie, dat hij heet te onder steunen. Geloofden de Middelburgsche kiezers dat een man als de heer Tak van Poortvliet, die aan Zeeland diensten bewezen heeft welke nimmer ver geten behooren te wordendie wat de algemeene belangen des lands betreft tot de bekwaamste en ijverigste leden der kamer behoort, (nog gisteren bevatte de Staats-courant in eene gewichtige benoe ming het bewijs welke hooge waarde ook door de tegenwoordige regeering aan zijne talenten wordt gehecht), geloofden zij dat zulk een man niet langer met de vertegenwoordiging der belangen yan land en gewest behoorde belast te worden, dan zouden zij iemand anders moeten kiezen. Die laatste veronderstelling lijkt ons echter te onge rijmd om er een oogenblik bij stil te staan. Onze tegenpartij heeft omtrent hetgeen bij de verkiezingen ter sprake komt, eene andere opvat- ring. „Bedenkt dat het wel of het wee van het vaderland niet van de persoonlijkheid van den can- didaat, maar vooral van zijne richting afhangt." Zoo sprak de Nieuwe Goessche courant in haar nommer van gisteren. Of de mandien gij naar den Haag zendt, oud af jong, bekwaam of onhandig, werkeloos of ijverig is, het doet er niet toe, als hij maar „zuiver in de leer" is. De heeren daar ginds zullen hem wel zeggen hoe hij stemmen moet. Nu, als men zoo redeneert, dan kan men ver komen. Wanneer iemand niet meer beoordeeld moet worden naar zijne daden, maar naar hetgeen een ander ons verzekert omtrent zijne gevoelens, het is toch in Nederland niet gebruikelijk dat can- didaten hij verkiezingen zelf optreden om aan de kiezers mede te deelen hoe zij over verschillende quaestiën denken, dan wordt eene verkiezing inderdaad geheel het werk van hen die het hardst drijven en schreeuwen. Men moet eene diepe min achting voor de kiezers koesteren om zoo iets te durven beweren. Een woord echter, daar wij ook op dit terrein den kamp niet schuwen, over beginselen. Het hoofdpunt, waarover strijd gevoerd wordt, is -de openbhre school. Een kabaal wordt tegen de liberale partij opgezet alsof zijdoor aan de kinderen allerlei boosheid en ongeloof in te prenten, den godsdienst in de toekomst wilde ondermijnen. Men verzwijgt echter dat deze volksschool, waar geen godsdienst onderwezen kan worden omdat kinderen van allerlei geloofsbelijdenis er toegang op moeten hebbengeen nieuwigheidgeen uit vinding van de liberalen van onzen tijd is, maar sedert bijna zeventig jaren bestaat. Wat verhaald wordt van prediking der moderne leer door de ouderwijzers op de scholenberust bijna uitsluitend op leugen of overdrijving. De onderwijzers hebben wel wat anders te doen; zij worden door school- commissiën van allerlei gezindte te nauwlettend op de vingers gezienom zich niet te onthouden van godsdienstige propaganda. Wat is echter het geval? De kerkelijke partijen zien dat het overwicht haar ontgliptdat de macht harer vijandinnenontwikkeling en algemeene ken nis, altijd en snel vooruitgaande tengevolge van het steeds zich uitbreidend onderling verkeer dei- volken, haar te sterk is. Konduit erkent de Stan daard dat het meest ontwikkelde deel der natie, de rechterlijke macht, de magistratuur, de pers, de onderwijzers van hoogeren en lageren rang, de mannen der wetenschapgrootendeels tot hare tegen partij behooren. Dat ook de onderwijzers zich hij dat meer ontwikkelde deel aansluiten is een feit, dat door geen staatkundige partij ter wereld tegen te houden is. Het eenige wat men van henvol gens de wet, mag eischen, is dat zij zich onthouden van onderwijsdat aan anderen aanstoot geven kan. Voor het overige behoort het leeren van den godsdienst tot het gebied der kerk. De kerkelijke partijen echter zijn het, die het onderwijs onder hare macht willen brengen en het als middel tot voortplanting harer begrippen willen gebruiken. Zich aan den ontwikkelingsgang der menschlieid in den weg stellende, willen zij aan de Kinderen begrippen inprenten diezij zeiven erkennen het, bij de meest ontwikkelde volwasse nen geen ingang meer vinden. Ziedaar, tot baar eenvoudigsten vorm herleid, wat men de onderwijs-quaestie noemt. Men ont- veinze zich het gevaar niet. De kerkelijke par tijen zijn machtighaar invloed op het volk is groot. Ontsteld door haar groote woorden, terugdeinzend voor schrikbeelden als gewetensdwang, onderdruk king der minderheden enz., waarmede zij scher men gevoelt wellicht een gemoedelijk man eenige aarzeling of het niet noodig is haar iets toe te geven. Men vergete echter niet dat goed onderwijs, meer algemeen verspreid vooral onder de lagere klassen, een van de eerste voorwaarden voor het behoud onzer maatschappij is. Daartoe kan men alleen geraken indien de staat, zijn plicht vervullend van voor het behoud der maatschappij te waken, al zijne krachten en zorgen aan het volksonderwijs besteedt. Ziedaar waarom wij geen enkelen stap terug, maar altijd vooruit willen. Al wat aan het openhaar onderwijs nadeel kan toebrengen, is een aanslag op het leven onzer maatschappij. Omtrent de overige beginselen der liberale partij kunnen wij kort zijn. Dat Nederland, voor een goed deel zijner staatsuitgaven afhankelijk van de wisselvallige voordeelen die het uit zijne koloniën trektmoet uitzien naar middelen om door verbete ring van zijn belastingwezen zijne hulpbronnen uit te breidenis een dier beginselen. Dat Nederland, in onzen tijd van gewapenden vrede, omringd door natiën bij welke een groote militaire macht door oproeping van alle burgei-s onderhouden wordt, gedwongen zal zijn om, tot behoud zijner onafhankelijkheid, dienzelfden weg op te gaan, is eene andere waar heid, die door ons erkend wordt. Dat Nederland zich niet kan onttrekken aan de algemeene beweging van onzen tijd om op staathuishoudkundig gebied te trachten de belangen 'der verschillende standen met elkander in overeenstemming te brengen, indien noodig door tusschenkomst van den staat, is almede een beginsel der liberale partij. Juister zoude het zijn te zeggen dat iedere partijdie het welzijn van haar vaderland bevorderen wil, tot de opvol ging dier beginselen genoodzaakt is. Het beste bewijs daarvoor is dat het tegenwoordige ministerie, conservatief als het zich noemt, in depraetijknaar geen andere grondslagen te werk gaat. Hoofdquaestie blijft echter het onderwijs. Voor dit gewichtigste aller volksbelangen zien wij in den heer Tak van Poortvliet een voorstander, die als secretaris der schoolcommissie te 's Gravenhage ook op dit bijzonder gebied zijn ijver en zijne bekwaam heden aan den dag beeft gelegd. Van den heer de Witt Hamer, den candidaat der liberalen te Goesis geen mindere onverzettelijkheid in de ver dediging der openbare school te verwachten. De heeren de Jonge en Saaijmans Vader treden daarentegen op als candidaten der anti-revolutio naire partijwelkeook blijkens hare overal ver spreid wordende strooibiljetten en circulaires, de bestrijding der volksschool (de godsdienstlooze, de eenige die in ons land mogelijk is en vruchten dragen kan) in hare banier voert. Daarom, kiezers! die het wel meent met uw vaderland en die het gewicht van het oogenblik, ook voor de toekomst, inziet, dringen wij er bij u op aan om aanstaanden Dinsdag eenparig en trouw ter stembus te komen. Onze tegenpartij ontziet geen middelen. Predikanten en pastoors het wordt ons door burgemeesters van gemeenten medegedeeld dragen zorg voor het verspreiden van strooibiljetten en voor het op andere wijze „bewerken" der kiezers. Toont u mannen en handelt volgens eigen overtuiging! Verlangt dat ook bij hen, wien gij de gewichtige taak opdraagt van uwe belangen in 's lands vertegenwoordiging te behartigen. Kiest voor het district Middelburg het aftredende lid, dat met zooveel eer liet hem gegeven mandaat vervuld heeft, Kiezers van Goes! geeft aan uwen vertegen woordiger, die waarlijk niet in staat is uwe belan-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1