BUITENLAND. Algemeen Overzicht. telling bevonden zich eenige personen, die zich zwem mende wisten te redden. Gedurende den avond en den nacht is het overgebleven gedeelte der werkkamers achtereenvolgens ingestort. Op het oogenblik ligt het zware hout der stellingen nog op grillige wijze in de rivier door elkander gewor pen en levert een tooneel van groote verwarring op. De juiste oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Ondersteld wordt dat aan de eene zijde van het met selwerk door den stroom te veel grond is weggevoerd, waarvan eerst een scheeve stand en later instorting het onvermijdelijke gevolg moesten zijn. Ongelijkmatige ballasting kan echter ook de oorzaak wezen. De bouw der nieuwe glasfabriek te Leerdam wordt met ijver voortgezet. Z. M. de koning heeft met be langstelling op het Loo van de nieuwe uitvinding kennis genomen en den fabrikantden heer Jeekelzijne inge nomenheid daarmede betuigd. Ook van elders komen vele vreemdelingen te Leerdam om met het fabrikaat, dat gedurende de drie eerste dagen der week voor be langstellenden te bezichtigen iskennis te maken. Het onbreekbare glas zal waarschijnlijk reeds in de maand Augustus in den handel worden gebracht. Mevrouw Piceni ontving Maandag avond bij gele genheid harer afscheidsvoorstelling in den Haagschen schouwburg van eenige harer vereerders drie gouden lauwerkransen met een bloemruiker, verbonden door middel van een koker in welken laatsten een fraai geschenk in zilver verborgen was. In September en October a. zal te Amsterdam eene nationale tentoonstelling gehouden worden van kunsten volksvlijt, oudeen moderne kunst-industrie enz., waaraan eene verloting verbonden is tegen 1 het lot. De zaak gaat uit van de vereeniging voor het kunst industrie-museum. De voorgenomen tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden is nog niet geheel zeker. Haar voortgang zal afhangen van het al of niet ont vangen eener subsidie van de gemeente ten bedrage van 3000. Dinsdag en Woensdag hebben te Antwerpen weder betreurenswaardige ongeregeldheden plaats gehad. Dins dag morgen ontmoetten 2 of 3 leerlingen van het athe naeum de geestelijkheid van Saint Jacques met het heilige sacrament. Een hunner ontblootte het hoofd nietwaarop eenige wij ven aanmerking maakten en begonnen te roepen „de leerlingen van het athenaeum beleedigen den goeden God en bespuwen de hostie." De vrouwen vormden met eenige „stokslagers" een volks oploop die zich naar het athenaeum begaf om de leer lingen op te wachten. Deze werden echter door de politie beschermd, zoodat er geen feitelijkheden plaats hadden, en de burgemeester verscheen zelf om de noo- aige politie-maatregelen te verordenen. Woensdag her nieuwde zich de volksoploop onder het zingen van „Vivan den oorlog! Vive l'amour! Den eersten Geus den besten Slagen we op zijnen smoel!" De troep begaf zich naar het athenaeum en sloeg de glazen in. De burgemeester begaf zich te midden van het volk om het tot bedaren te brengendoch bij werd beleedigduitgejouwd en met steenen geworpenwaarvan een zijn hoed trof. Eenige van zijne vrienden omring den hem en hebben hem weggeleid. Het volk zette zijn tocht voort en heeft in de Rue de douze mois de glazen van het lokaal van de Ligue des Gueux inge worpen. Eenige jongelui die naar buiten kwamen werden met stokslagen teruggedreven. Twee werklie den werden gearresteerd. Op de Place de Meir werd de bende door de politie uiteengejaagd. Door den bur gemeester werd eene proclamatie uitgevaardigd om het volk tot rust aan te manen. De leerlingen van het athenaeum werden mot rijtuigen of door hunne ouders gebracht en gehaald. Toen de middelbare school voor meisjes uitging werden zij door straatjongens beleedigd en met steenen geworpen. Tegen twee priesters, die de vrouwen opruiden, werd proces-verbaal opgemaakt, en op de markt Saint-Jacques werd een kaart gevonden met de volgende Vlaamsche aanwijzing„Goed voor 2 frankenbetaalbaar in de pastorij van Sint Jacobs.'' Prins Bismarck is voor geruimen tijd naar Varzin vertrokken, terwijl nog niet bepaald is welke badplaats hij dit jaar zal bezoeken. In het Engelsche lagerhuis heeft de heer Cochrane eene interpellatie aangekondigd over de uitbreiding aan macht en grondgebied, van Rusland in Klein Azië. De aartsbisschop van darijs heeftter gelegenheid van de eerste steenlegging voor de nieuwe kerk op den Montmartrewelke plechtigheid zal plaats hebben op den 29en Juniden dag der algemeene toewijding aan het heilige hart van Jezus, een mandement tot de geloovigen gericht. Hij noodigt hen uit hunne toewij ding op dien dag te doen plaats hebben door middel van een gebed, dat hij hun voorschrijft. Daarin wordt o. a. de hoop uitgedrukt dat die katholiekenwelke niet verzuimen de oprechtheid van hun geloof te too- nen door werken van liefdadigheid, maar uit te groote vasthoudendheid van gevoelens, weigerachtig blijven zich te onderwerpen aan de uitspraken van den pause lijken stoelof die gevoelens koestelen in strijd met de kerkelijke leer, tot de overtuiging mogen komen dat hij die niet naar de berk luistertniet luistert naar God. De geloovigen verklaren in dat gebed plechtig, uit sluitend aan het heilige hart toe te behooren. Voor deze daad van toewijding wordt hun door dekerkvol- komene vergiffenis van zonden (indulgentie) verleend, welke op de zielen in het vagevuur kan worden over gedragen. Verkoopingcn en aanbestedingen. Heden hadden aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier de volgende aanbestedingen plaats: 1° het doen van eenige vernieuwingen enz. aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen. Aangenomen door den heer J. Filis, te Vlissingen, voor f 4687. 2° Het aanleggen van een buitenberm aan de oostzijde van den Oostha- vendijk en van stecnglooiingen op de beloopen van den Westhavendijk te Neuzen. Aangenomen door denzelf den voor ƒ8145. 3° Het doen van eenige herstellin gen en het onderhouden van het droge dok met bijbe- boorende werken te Vlissingen. Aangenomen door den zelfden voor ƒ1688. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing a de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 15tn Juni a. zal worden aanbesteed de levering van oliën; b de voorwaarden, waarop door het departement van binnenlandsche zaken op den 17"' Juni a. zal worden aanbesteed 1° het uitvoeren van verschillende werken op de rijks stapelplaatsen te Dordrecht en bet onderhouden van die stapelplaatsen, gedurende drie jaren, en 2° het doorsnijden van den Oosterdokdijlc, het omleggen van den toegangweg naai de oostelijke tijdelijke aanlegplaats en het onderhouden van den toegangweg en de oostelijke aanlegplaats met steigers te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. fherinometersfanil. 3 Juni 's av. 11 u. 68 gr. 4 'smorg.7u.67gr.'smidd. 1 u. 70gr.'sav.6u.66g! Gedurende eenige dagen waren in de Fransche bladen berichten in omloop, datmaarschalk Mac Mahon ten aan zien van het serulin arrondissement minder vast besloten was dan de heerenwBuffetDufaure en de andere minis ters. Hieromtrent wordt uit Versailles aan het agent schap Ilavas medegedeeld dat dit geheel onjuist is, en dat de president der republiek evenzeer van de noodzakelijkheid van dat stelsel van verkiezing door drongen is als de ministers, terwijl hij niet minder overtuigd is van het gevaar dat het sorutin de linie voor de gematigde partijen zou opleveren. Zeer terecht merkt de Indépendance beigeuaar aan leiding van deze mededeeling van Havasopdat het eigenlijk weinig beteekent welke de opinie van den president is ten aanzien van het kiesstelselmaar dat het van belang zou wezen te vernemen of hij met den heer Buffet eenstemmig denkt over de noodzakelijkheid om de portefeuille-quaestie te stellen, die in dat geval in een gouvernementeele quaestie zou ontaarden. In dit opzicht weet men echter zekerdat de heeren Dufaure c. s. be paalde tegenstanders van den heer Buffet zijn en zoo lang nog niet bekend is hoe de maarschalk daarover denkt ;s er hoop, dat de zaak zonder crisis zal worden geregeld. Daar de constitutioneele commissie gisteren geen zitting heeft gehouden en de nationale vergadering de behandeling van het strafstelsel heeft voortgezet, is er overigens uit Frankrijk weinig nieuws; trouwens in alle landen heerscht voor 't oogenblik politieke kalmte, en de algemeene aandacht is voornamelijk gevestigd op de treurige gebeurtenissen in België, die meer en meer het karakter van een godsdienstoorlog krijgen, en op het verdere verloop daarvan. Reeds is door de République fraixjaise gemeld, dat, hetzij in een notahetzij in een gesprek tusschen den Duitschen gezant graaf de Perponcher en den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, graaf d'Aspremont Lyndenvan de zijde van Duitschland nieuwe vertoo- gen tot de Belgische regeering zijn gericht over, voor een bevriend gouvernement, vijandelijke manifestaties die door het episcopaat zijn georganiseerd. Een depêche uit Brussel aan Havas verklaart echter, dat dit bericht geheel ongegrond is en dat van de zijde van Duitsch land geen vertoogen hebben plaats gehad over de pro cessies bij gelegenheid van het jubelfeest. Dinsdag en Woensdag werd in de Belgische kamer van afgevaardigden de financieele discussie gevoerd, die met het oog op de moeilijke omstandigheden her haaldelijk was uitgesteld, doch die volgens het advies van den minister van financiën zeiven thans zonder bezwaar kon plaats hebben. De Brusselsche afgevaar digde Demeur opende de debatten met een reeks grieven tegen den tegenwoordigen minister van financiën wien hij o. a. verweet zich niet te houden aan de wet op de comptabiliteitpraktijken in te voeren die in strijd zijn met de gewoonte, uitgaven te doen zonder daarvoor crediet te hebben aangevraagd, enz. Hij betoogde, dat de dienst van 1874 inderdaad een deficit van 2,877,000 franken oplevert, die een valseke voorstelling van de cijfers heeft gegeven. Vervolgens heeft de heer Frère Orban den minister d faire genomenom hem te bewijzendat het over schot van ruim 11 millioen franken op den dienst van 1874 zooals in de nota is vermelddie aan den voor avond der verkiezingen in den Moniteur was opgeno men, tot 795,000 franken moet worden gereduceerd. De minister zag zich verplicht te erkennen, dat de nota van Juni 1874 is gebleken niet juist te zijn ge weest maar dit was de schuld van onvoorziene om standigheden. Hoewel over het algemeen de minister zijn best heeft gedaan om de financieele toestand zoo gunstig mogelijk voor te stellen is het hem niet ge lukt de argumenten van den heer Frère Orban te wederleggen. Het debat is zonder eenige motie geëin digd maar de algemeene beraadslagingen over supple mentaire eredieten op de begrootingen voor 1873 en 1874 zijn gesloten, waarna een aanvang werd gemaakt met de behandeling der artikelen. In de nabijheid van San Sebastian heeft in het begin der week een ernstige strijd tusschen de Alton- sistische en Carlistische troepen plaats gehad. Den ganschen dag bulderden de kanonnen op de stellingen van San Marcos en Santiago-Menditerwijl de Carlis- ten het vuur der regeeringstroepen krachtdadig beant woordden. Welke de uitslag van den strijd is geweest is nog niet bekend. JttflMindM atulto. Mijnheer de Redacteur Heb de goedheid door middel van uw blad onder de aandacht te brengen van hen wie het aangaat, dat velen zich gisteren avond tijdens het concert in den buitentuin alhier geërgerd hebben over het gemis van toezicht op de daar aanwezige kinderen, wier luidruch tigheid tijdens de muziekuitvoeringen in de eerste plaats zeer hinderlijk was voor heeren muzikanten, maar niet minder ook voor hen die, als beminnaars van muziek, gaarne ongestoord daarnaar luisteren. Mij dunkt dat vooral bij dergelijke gelegenheden de tuin niet als speelplaats voor de jeugd mag beschouwd worden, hetgeen bovendien in dit aangenaam gelegen uitspamiingsoord wolken stof doet oprijzendie het zitten daar tot het tegenovergestelde van een genoegen maken. Bij voorbaat zeg ik u voor de plaatsing dezer regelen dank. Eex Concertbezoeker. De nieuwe kiestabel van <len minister Heemskerk. Onder de veranderingen door den minister voorge dragen komt voor het afscheiden van de gemeenten Hontenissc, Osse- nisse, Grauw, Huist en Clinge van het hoofdkiesdis trict Middelburg en het voegen van deze met eenige andere Zeeuwsche gemeenten bij het nieuw te vormen hoofdkiesdistrict Bergen op Zoom. Het eenige motief, dat aangevoerd wordt, is eene meer regelmatige verdeeling van het cijfer van kiezers. Op het belang der kiezers schijnt niet het minst gelet te worden en dit dient toch op den voorgrond te staan. Hoe kunnen kiezers met geheel verschillende belan gen eene goede keuze doen Hoe zullen kiezers uit plaatsen die niet in het minste contact met elkaar staanzich omtrent eenen vertegen woordiger verstaan hoe zullen zij eenen vertegenwoor diger kiezen die met hunne verschillende belangen vertrouwd is? Al is het waar dat de vertegenwoordigers het ge- heele volk vertegenwoordigen, het is voor de kiezers van het hoogste belang dat zij vertegenwoordigd wor den door iemand die hen en hunne belangen kent. Terwijl de gemeenten Hontenisse, Ossenisse, Grauw, Hulst en Clinge in dagelijksch contact staan met Mid delburg en Goes, bestaat er met Bergen op Zoom en Brabant niet het minste verband. Middelburg en de gezegde gemeenten behooren tot dezelfde provincie vandaar dagelijksch contact in de gemeente-administratie, een nauwe band in zake militie, belasting, onderwijs, rechtsbedeelingzoowel judicieel als administratief, enz. enz. Bijna geen eenigs- zins ontwikkeld bewoner dier plaatsen of hij kent Middelburg en Goes, hij leest de Zeeuwsche couran ten en daarentegen Bergen en Brabant, bijna geen der bewoners van gezegde gemeenten is daar bekend. Den eenigen band zou men kunnen vinden „in het ressorteeren van het katholieke deel der kiezers dier

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2