MIDDELBURGSCHE COURANT. r 132. Zaterdag 1875, 5 Juni. iet. pen |ige let- in den ■en tten lat. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 4 Juni. Uit Schouwen-Duiveland schrijft men ons: „Ongetwijfeld wenscht menigeen ten uwent iets naders te vernemen betreffende jonkheer J. L. de Jonge, die door de centrale kiesvereeniging Nederland en Oranje binnen uwe landpalen candidaat is gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. „Ofschoon ik niet mag gelooven, dat er een enkel liberaal gevonden zal wordendie zijne stem den gunstig bekenden heer Tak zal onthouden, om ze den heer de Jonge te geven, zoo meen ik toch, dat de bevre diging dier rechtmatige nieuwsgierigheid van de kiezers met eenigen grond verwacht mag worden van uw cor respondent in het land waar eens 's mans wiege stond. Ik ga hem daarom terstond schetsen. „Jonkheer Johan Louis de Jonge, geboren en wonende te Zierikzee, thans 49 jaren tellende, is van een oud en aanzienlijk Zeeuwsch geslacht en behoort tot die rijken der aardewelke 's zomers buiten wonenwel willend en minzaam zijnbij boeren en buitenlui vaak uitmuntende hoedanigheden voor een volksvertegen woordiger. Aanvankelijk bestemd voor den wissel val ligen handel en de moderne maatschappijwerd hij vrijmetselaar. Later koos hij het vreedzamer veld der burgerlijke betrekkingen en werd ontvanger-griffier van het groote waterschap Schouwen en van een paar andere waterschapjes. „Het schipperen der liberalen verhief hem tot wet houder der gemeente Zierikzee en tot lid van de provin ciale staten van Zeelandwant de stemmen van het half dozijn conservatievendat van de oude familie- regeering is overgeblevenzijn niet bij machte om iemand uit hun clubje ergens „in te helpen" of ergens „in te houden"; dit hebben ze meer dan eens onder vonden. „Onderwijl de menschen hem dit alles maakten zat zijn werkzame geest ook niet stilen werd hijvan vrijmetselaar, orthodox, confessioneel, conservatief, antirevolutionair of iets dergelijks, 't juiste daar wil ik van af zijn, kortom iets dat in onze oogen niet pluis is. Op die paden jaagt des drijvers geweldige roede hem rusteloos voort. Natuurlijk kon hij 't met de kerk en de school, die twistappels van onzen tijd, op den duur niet vinden, en toen zijn beklemd gemoed tot brekens toe vol grieven was, stichtte hij met eenige andere drijvers van de leer te Zierikzee een school voor bijzonder onderwijs en een „toevlucht." Daar iedereen ten naasten bij weet wat een bijzondere school, maar niet wat een toevlucht ismoet ik eventjes zeggen dat de toevlucht een gebouw is waarin kerkje gespeeld wordt door groote menschen. Een evangelist, dat is iemanddie het midden houdt tusschen een do- miné en een catechiseermeestermaar in den regel voller is van geestelijken hoogmoeddoet het woord de gemeente zingtde heer de Jonge bespeelt het orgel en preekt nu en dan als er geen spreker isalles tot algemeene en bijzondere leering, stichting en heilig making. „Nu zegt de booze wereld weldat deze bijzondere school en gemelde toevlucht goede rentegevende onder nemingen zijn, en ze daarom met zooveel ijver in stand worden gehoudendoch dit belief ik niet te gelooven. „Bij dit alles is de heer de Jonge lid of bestuurder van het afschaffingsgenootschapvoorzitter van het anti-schoolwetverbond te Zierikzeewerkend lid van vele Christelijke ondernemingen en voorganger op zendings feesten. „Met al deze zaken, gij zult het gelooven, heeft hij het zoo machtig drukdat zijn eigen werkzaamheid te kort schieten hij een hulp tegenover zich heeft in de gedaante van een klerk. Toch schijnt jhr. de Jonge, in geval de Heer het wilde en Nederland het ongeluk had, dat hij tot lid van de tweede kamer gekozen werdnog tijd te zullen kunnen vinden om die betrek king er bij waar te nemenanders zou hij immers voor de aangeboden candidatuur bedanken, en door de Wal- chersche rechtzinnigen en de katholieken van over water niet met zich laten sollen. Wel zegt men, dat hij in dit geval voor de winstgevende posten zou be danken maar daarvoor is hij ëen te goed financier. „Ziedaar zijn portret ten voeten uit. Uwe lezers zul len er geen enkelen trek van een goed en degelijk kamerlid in ontwarenmaar wel dat jhr. de Jonge, ingeval we het onschatbaar voorrecht hadden, dat de kamer haren Saaijmans Vader verloor, uitnemend ge schikt zou zijn om hem op te volgen. In lange zal vende en nietszeggende redeneeringen of preekenzou hij hem evenaren, zoo niet overtreffen. „In onze dagen van feilen strijdmidden in het woe len en werken van orthodoxen en ultramontanenom de volksschool onder hunne macht te krijgen en ze te vermoorden, heeft Nederland meer dan ooit behoefte aan flinke en wakkere mannenaan mannen die in hunne banier geschreven hebben: „Geen duisterlingen of drijvers zullen de openbare volksschool veroveren, zoolang er een polsslag Nederlandsch bloed m Neder- land's aderen slaat „Verlangen de kiezers in het hoofdkiesdistrict Mid delburg zulk een man en geen ^saaien langdradigen preeker, dan zullen zij den heer de Jonge rustig op zijn buitenplaats „Welgelegen" te Schuddebeurs laten; hij is niet geschapen om volksvertegenwoordiger te zijn. Vast aaneengesloten zullen zij Dinsdag ter stem bus gaan, en met alle vrienden van ontwikkeling en volksonderwijs hunne stem uitbrengen op mr. J. P. R. Tak van Poortvliet." De eerste kamer heeft in hare zitting van heden het wetsontwerp tot nadere tijdelijke voorziening om trent het muntwezen aangenomen. De regeering heeft ingediend' een wetsontwerp tot wijziging van het nog van kracht zijnde keizerlijke decreet betreffende het bouwen langs dijken. De werkzaamheden voor het droge dok alhier zijn heden aangevangen. Amsterdam 3 Juni. In eene vergadering Woensdag avond door de heer Philippona (Multapatior) in het lokaal „de Eensgezindheid, alhier bijeengeroepen, en waartoe een veertigtal personen waren uitgenoofigdis besloten tot het oprichten van een bond om door het nakomen der voorschriften van de gezondheidsleer en het tegengaan van het misbruik van alcoholische dran ken ons volk onder gunstiger hygiënische voorwaarden te brengen. Aan eene commissie van zes leden is opgedragen de middelen waardoor de heer Philippona zich voorstelt tot dat doel te geraken, te overwegen en daarvan in een volgende vergadering verslag te doen. Te Amsterdam is heden in 67jarigen ouderdom overleden de heer mr. A. C. Cosmanhoofdredacteur van het Handelsblad. De overledene bezat, behalve deze betrekkingook eene groote praktijk als advocaat, vooral in assurantiezaken. De vice-president van den raad van statebaron Mackay treedt ten gevolge van het overlijden van een Schotsch edelmanlord Reayin diens titel en waardigheden als pair van Schotland op. Als zeker wordt thans gemeld dat het standbeeld van Thorbecke te Amsterdam geplaatst zal worden op het Kaas- of Regulierspleinmet de voorzijde naar de Heerengracht. Men verwacht de plechtige onthulling in October a. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is aan Wessanen en Laan, te Wormerveer, vergunning ver leend tot het sleepen van eigen vrachtschuiten op alle strooroenrivieren en kanalen in Nederlandwaar sleepbooten toegelaten worden. Benoemingen en besluiten. sta ais-commissi en. Benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen der examens voor de aanstel ling van leerling-consulsm'. J. P. R. Tak van Poort vliet, lid van de tweede kamer der staten-generaal te 's Gravenhagevoorzitter; J. W. May, consul-generaal der Nederlanden te Londen; m\ E. N. Rahusen, advo caat te AmsterdamA. Plate F. Jzn.koopman te Rot terdam en d'. H. R. F. Hubrechtdirecteur der open bare handelsschool te Amsterdam; alsmede tot secre taris van gezegde commissie: mr. W. N. van Hamel, commies bij het departement van buitenlandsche zaken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement 's Hertogenboschter standplaats de gemeente SchaykP. F. van Erp, candidaat-notaris te Rosmalen, secretaris der gemeente Empel; en tot notaris binnen het arrondissement Amsterdamter standplaats de ge meente Aalsmeer, A. Adama van Scheltema, thans notaris te Holten. burgemeesters. Geschorst in zijne functie van burge meester der gemeente Hennaarderadeeltot 1 Septem ber a.Y. Rodenhuys Y.Bz. Marine en leger. Ter bevorderingzooveel mogelijk van de belan gen der baringvisseherij, kan ook, voor ditmaal, even als ten vorigen jare, aan de milicien-verlofgangers, die verkeeren in het geval bedoeld bij de 2e zinsnede van art. 129 der militiewet, op hunne aanvrage, door den commissaris des konings namens den minister van oor log, de vergunning worden verleend tot het deelnemen aan de haringvisscherij, ongeacht zij behooren tot een korps waarbij zij, tot het bijwonen van herhalingsoete- ningen, zouden moeten opkomen; zullende zij, ter vis- scherij afwezig ter zake van bedoelde opkomst door den minister voor dilligent worden gehouden. Rechtzaken. Bij arrest van heden heeft het provinciaal ge rechtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de jl. Zaterdag behandelde en in ons nommer van 1 dezer meer nitvoerig medegedeelde zaak van Johannes Matthijs Welters, oud 32 jaren, bouwkundige te Neuzen en thans alhier gedetineerdbeschuldigd van strafbare poging tot moedwilligen manslag, welke poging, door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering over geslagen, niet dan door toevallige, van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomendat aan Grietje Boon drie verwondingen met een dolkmos zijn toegebracht en dat het de beschul digde is die dit feit heeft gepleegd. Het opzet van den beschuldigde om het meisje te dooden heeft het echter onbewezen verklaard, maar hem schuldig ver klaard aan moedwil lige verwonding, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt. In de omstandig heden van het misdrijf en de geaardheid van den beschuldigde heeft het hof termen gevonden om de op te leggen straf in eenzame opsluiting te doen on dergaan, en mitsdien den schuldigverklaarde veroor deeld tot eene correctioneele cellulaire gevangenisstraf van een jaar, alsmede f 8 boete en in de kosten van het geding. Gemengde berichten- Te Sluis werd Dinsdag, op het vernemen van het bericht dat de eerste kamer het wetsontwerp tot ver koop van vestinggronden aan de gemeente had aange nomen de vreugde der ingezetenen aan den dag gelegd door het uitsteken der vlaggen van den kerktoren en van vele particuliere woningen. Omtrent het ongeluk met de werkkamers van den vierden pijler der personenbrug over de Maas te Rot terdam, dat door de plaatselijke bladen wat al te onbe duidend schijnt te zijn voorgesteldworden nader de volgende bijzonderheden medegedeeld. Dinsdag morgen bemerkte men reeds eenige helling in de stellingente half twaalf hoorde men eenig ge kraak en een half uur later stortten de beide werkkamers met een gedeelte stelling omver. In de werkkamers zelve waren gelukkig geen werklieden aanwezig, daar voor deze redding onmogelijk zou zijn geweest. Op de ;n van lel van daar op den KIJN, listrict stem SM. te andi- if yl. md, dag rene- edel euse Za- ■en, nbe- ter- ter- ving i de ling laar iag, lere ndi- den ran den bo- >ote en 89, ier igs ie-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1