BUITENLAND. Mta<en-Generaal. Algemeen Overzicht. féntijdiitprr. lantebmcrrten. plein opgegeven in welk geval het standbeeld van Rembrandt zou worden verplaatst. In de omstreken van AVageningen zijn in 't geheel 450 hectoliters meikevers gevangen en gedood, waar door men berekent dat ongeveer 19 millioen dezer dieren vernield zijn. Neemt men in aanmerking dat elk wijfje gemiddeld 40 eieren legtdan blijkt welk eene belangrijke belemmering aan de vermenigvuldiging dezer schadelijke insecten is in den weg gelegd. Aan degenen die voor het vangen en tot mest verwerken der meikevers bijdragen hebben geschonken zal ver moedelijk ongeveer 5 pet. kunnen worden uitgekeerd- Eenige dagen geleden hebben wij het ongeluk medegedeeld dat een aantal bedevaartgangers trof bij het overvaren van de Mur. Thans wordt gemeld, dat den 25'" Mei jl. zeven bedevaartgangers uit Czechowice Bielits in West Galicië, die zich naar Kolwana wilden begeven, in een wagen de rivier Sola wilden overtrek ken. Daar zij echter met den toestand der rivier niet precies bekend schenen te zijn geraakte de wagen in een geul van den bodem en sloeg omwaardoor twee boerinnen het leven verloren. De tante van den tegenwoordigen onderkoning van Egypte, de vrouw van Kianul Pascha, heeft te Scutari, tegenover Konstantinopel, een terrein van 7700 meters aangekocht om daarop een hospitaal voor 100 bedden te bouwen. Tot dat einde heeft zij /625,000 voor den bouw aangewezen en een gelijk kapitaal in vaste goederen aan de stichting vermaakt voorde kosten van onderhoud. In Balaklava worden plannen gemaakt om 20 Fransche en Engelsche oorlogsschependie tijdens den Krim-oorlog voor die haven gezonken zijn, van den bodem der zee, alwaar zij 20 jaren hebben gelegen, op te halen. Daartoe is een contract gesloten tusschen een ingenieur en de maatschappij tot exploitatie der haven. Zooals bekend is wordt in Vlaanderen het boog schieten nog met grooten ijver beoefend. Eenige dagen geleden nam bij het boogschieten te Armentières een schutter uit Menin aan om in 10 uren 85 kleine vogels af te schieten. Hij ving des morgens te 5 uren aan, schoot zeven pijlen in de minuut af en in vijf uren reeds waren de 85 vogeltjes afgeschoten. Als men weet hoeveel krachtsinspanning noodig is om een langen boog behoorlijk te spannen moet men zich over een dergelijk succes verbazendaar de schutter in den ver melden tijd 2100 pijlen had afgeschoten. Vcrkoopfngen en aanbestedingen. Bij de heden te 's Hage gehouden aanbesteding van het maken van pijlers en landhoofden der spoorweg brug over den Rijn bij Arnhem is het laagst inge schreven door de heeren D. en A. Volker, te Dordrecht, voor 579,000. Thermometerstand. 2 Juni 's av. 11 u. 64 gr. 3 'smorg. 7 u.67gr.'smidd.lu. 82gr.'sav.6u. 78gi SEKSTE KAMER. Zitting van Woensdag 2 Juni. Nader verslag.) Na aanneming der gisteren reeds vermelde wetsont werpen werden aangevangen de beraadslagingen over het wetsontwerp houdend.e voorziening tegen hondsdolheid. Door de heeren de Raadt en Pinccffs werd het be treurd dat de oorspronkelijke wetsvoordracht niet behouden en alzoo haar preventief nevens haar repres sief karakter gebleven was. Ook de heer Heins deelde in die meening. Maar beide laatstgenoemde sprekers achtten na het gebeurdehet uitzicht op een zuiver preventieve wet zeer gering. Zij wilden zich dus in den gegeven stand der zaaktevreden stellen met dezen nuttigen maatregel van beperkten aard. Ook de heeren de Raadt en Pincoffs vreesdendat nu het beginsel van preventie uit de wet vervallen wasde artt. 151 en 152 der gemeentewet de plaatselijke en provinciale besturen zouden beletten van hun kant preventieve maatregelen te nemenomdat zij wellicht in strijd zouden komen met de algemeene wet. De heer Hein weersprak: die meening en ook de minister van binnenlandsche zaken kende aan de gemeentebe sturen ten volle de bevoegdheid toe verordeningen te maken omtrent bij deze wet niet geregelde punten. De heeren Dumbar, Michiels van Kessenich, Borsius, Fransen van de Putto en Aylva van Pallandt, verzochten verder omtrent talrijke bijzondere punten nog beden kingen of opmerkingenook over de juiste beteekenis van sommige uitdrukkingen. Vooral ook tegen de belemmering van het jachtbedrijf door het verplicht dragen van muilkorvenbij het voorkomen van honds dolheid, werd bezwaar gemaakt. De minister lichtte de verschillende bepalingen toedeed daarbij uitkomen, dat de muilkorf, waarvan de minister het model zal aanwijzenvolstrekt niet belemmerend zal zijnzelfs niet voor sommige jachthonden maar tevens gaf hij op eene vraag van laatstgenoemden spreker te kennen, dat het wel in aanmerking zou komen om betaalde kosten voor jachtakten te restitueerenindien deze niet konden gebruikt worden tengevolge van de toepassing der wet. Ten slotte werd het wetsontwerp aangenomen met 19 tegen 8 stemmen, die van de heeren Huydecoper, van Aylva, Fransen van de Puttede Raadt, Michiels, Verschoor, Borsius en Dumbar. Gemeenteraad van Goes. Zittiug van Woensdag 2 Juni. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Pompe van Meerdervoort en Callenfels. Na lezing der notulen wordt medegedeelddat tot commies ter secretarie is benoemd A. A. van Dellen, en dat de werkzaamheden van het bevolkingsregister zijn opgedragen aan den bode J. Visser Az.alsmede dat de straat aan de Oostzijde der Markt het eerst zal vernieuwd worden uit de gelden die zij.i overgebleven van de bekeiing der Jacob Volckestraat. Eenige ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, waaronder goedkeuring van gedeputeerde staten van verschillende raadsbesluiten, de jaarverslagen van Utrecht, 'sGravenhage en Delft, het verslag der oefen school en de aanbeveling voor een lid van het armbe stuur, waarop voorkomen de heeren J. J. Ramondt en M. C. J. Pilaar. Daarna wordt behandeld een nota van bedenkingen op de verordening op het bouwen enz. bestaande in: a dat in een artikel abusievelijk art. 46, in plaats van 47 is aangehaald b dat behoort te worden uitgedrukttot opsporing van welke overtredingen de huizen der ingezetenen mogen worden binnengetreden. In overleg met de commissie van ontwerp stellen burgemeester en wethouders voor aan die bedenkingen tegemoet te komen, waartoe zonder hoofdelijke stem ming besloten wordt. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt hun machtiging verstrekt om te beschikken over de jaarwedde van den commies ter secretarie tijdens de vacature. Voorts wordt besloten, overeenkomstig het door bur gemeester en wethouders ontworpen tarief en voorschrift, zich tot Z. M. den koning te wenden, om vernieuwing der concessie voor het heffen van sas en havengeld. Vervolgens worden burgemeester en wethouders ge machtigd, om onder goedkeuring van gedeputeerde staten aan te gaan eene tijdelijke geldleening tot een bedrag van 120,000, om te voorzien in het gebrek aan kasgeld, tengevolge van het late opmaken van het kohier van den hoofdelij ken omslag. Eindelijk wordt in behandeling genomen het verzoek om subsidie voor de op te richten ambachtsschool en wordtna eenige discussiegoedgevonden op voorstel van de heer van Hoekeen subsidie van 200 te verleenen aan een op te richten ambachtsschool onder voorwaar den, dat het overige kapitaal verkregen zij en jaarlijks een verslag wordt ingezonden. Ten slotte interpellcert de heer van Swinderen bur gemeester en wethouders over den toestand van het lokaal 4' klasse van dc school le klasse, waaromtrent deze een onderzoek zullen instellen De vergadering is daarna gesloten. Het verschil tusschen het Pruisische heerenhuis en de kamer van afgevaardigden over het wetsontwerp tot regeling der administratie van de goederen der katho lieke kerk zal waarschijnlijk gemakkelijk uit den weg worden geruimd. De quaestie was deze: in de kamer was bepaald, dat zoolang de goederen van een kerke lijke gemeente onder beheer van een commissaris ston den, aan den geestelijke wiens bezoldiging uit de staats fondsen werd ingehouden ook uit de kerkelijke fondsen niets mocht worden betaald en dat de pastoor geen voorzitter mocht wezen van het college van kerkvoog den. Het heerenhuis heeft de eerste bepaling wegge laten en de pastoor wettelijk voorzitter van genoemd college gemaakt. In de conferentiën, met de partij hoofden der kamer van afgevaardigden gehouden, is thans overeengekomen dat de eerste bepaling vervallen zal blijven, zooals door het heerenhuis is aangenomen, doch dat de tweede zal luiden zooals zij door de kamer van afgevaardigden is geredigeerd. Daarmede zullen dan de moeilijkheden uit den weg zijn geruimd en ook het laatste der kerkelijke wetsont werpen zijn vastgesteld. Aron Bismarck heeft alles gedaan gekregen wat hij in den strijd tegen de katho lieke kerk noodzakelijk achtte, de volksvertegenwoor diging heeft hem alle wapenen geschonken die hij ter verdediging van den staat tegen de aanvallen en aan matigingen van het ultramontanisme onontbeerlijk oordeelde. Daarmede is een geheele reorganisatie in de verhouding van den Pruisischen staat tot de katho lieke kerk tot stand gebrachtdie kerk is niet meer een vrije kerk in een vrijen staat; zij is onderworpen aan het gezag van den staat. Ongetwijfeld is dit in strijd met het liberale beginsel van scheiding tusschen staat en kerk, maar de omstandigheden zijn dikwijls sterker dan beginselen, en de omstandigheden hebben von Bis marck gedwongen zoodanige maatregelen te nemen als hij thans heeft gedaan; de katholieke kerk heeft het zich zelve te wijten, dat zij in Pruisen aan zoo strenge bepalingen is onderworpende aanmatigingen van den clerus, het verzet tegen de moderne staatsin stellingen hebben een streng toezicht, een scherpe controle noodig gemaakt. Het eerste en voornaamste van alle politieke liberale beginselen is dat iedereen eerbied en onderwerping aan de wetten en instellingen aan de regenten en overheden van den staat schul dig is, en iedereen die zich daartegen verzet moet tot onderwerping worden gebracht, natuurlijk de grootste macht is den staat het eerst. Zulk een macht is de katholieke kerk en waar deze gevaarlijk wordt voor de veiligheid en het gezag van den staat en zijne regeering, voor het publiek gezag, de openbare orde en de krachtige ontwikkeling van maatschappelijke belangen daar kan men haar geen vrijheid toestaandaar toont zij voor die vrijheid niet rijp te wezen, maar moet zij aan banden wor den gelegd evenals het steigerende ros door de stang in bedwang moet worden gehouden en het ongehoor zame kind door een strenge behandeling tot zijn plicht moet worden gebracht. Dat heeft von Bismarck ge daanten zelfs al betreurt men het, dat hij daarbij een geruimen tijd algemeen gehuldigd liberaal beginsel heeft losgelaten, moet men de kracht en voortvarend heid bewonderen waarmede hij is te werk gegaan, evenzeer als het afdoende van de door hem genomen maatregelen. Of zij op den duur voor toepassing vat baar zullen blijken zal de tijd moeten leeren. Voor 'toogenblik is de handelwijze der Pruisische regeering een leerzaam voorbeeld voor de regeeringen van alle landen, waar het clericalisme van welke richting dan ook voor den staat gevaarlijk dreigt te worden. Dat de katholieke geestelijkheid zich voortdurend allerlei aanmatigingen veroorlooftblijkt weder uit een maatregel van de Beiersche regeering, die in geheel het rijk alle processies ter gelegenheid van het jubel jaar heeft verbodenomdat de bisschoppen het niet noodig hebben geacht de toestemming van den koning te vragen aan wien bij de wet het recht van placet is verleend. AVie anders is nu schuld van dezen maat regel, die zeker weder als een schandelijke vervolging- zal worden uitgekreten, dan de katholieke geestelijk heid zelve? Behalve de quaestie over hot bovengenoemde kerke lijke wetsontwerp moet nog een andere over de pro vinciale wetgeving tusschen de beide takken van de Pruisische wetgevende macht worden uitgemaakt en ook hieromtrent hoopt men spoedig tot overeenstem ming te zullen geraken, zoodat het waarschijnlijk nog in deze zitting van den landdag zal kunnen worden vastgesteld. De vermelding dat ook het constitutioneele centrum het scrutin de liste had aangenomen was onjuist; de voormalige groep-Lavergne AVallon heeft zich voor het scrutin darrondissement verklaarddoch is bereid de amendementen te onderzoeken die mochten worden voorgesteld en niet in strijd zijn met het aangenomen beginsel. Daar echter deze fractie slechts 25 leden telt en alle groepen van de linkerzijde, benevens het rechter-centrum zich inet het scrutin de liste vereenigen, heeft dat toch nog ruimschoots kans op aanneming. AVat betreft de behandeling der organieke wetsont werpen in de constitutioneele commissie, deze vordert goed en heeft reeds de eerste vier artikelen van het wetsontwerp op de verkiezing van senatpren aangeno men. In de zitting der nationale vergadering betuigde de heer d' Audiffreï Pasquier zijn dank voor het in hem gestelde vertrouwenterwijl hij de vergadering wees op de gewichtige beslissingen die haar wachtten waarbij hij met onpartijdigheid en volkomen toewijding zijn taak hoopt te vervullen. Na voor verschillende belastingen de heffing van opeenten te hebben vastge steld is de vergadering overgegaan tot de derde lezing- van het wetsontwerp tot regeling van het strafstelsel. Koning Oscar van Zweden is uit Berlijn naar Dres den vertrokkenna op de meest hartelijke wijze van den keizer afscheid te hebben genomen, aan wien hij de historische medaille voor dapperheid heeft geschonken, met de opmerking dat gedurende zijne regeering zooda nige onderscheiding nog niet was verleend en misschien ook voor de tweede maal niet zou worden verleend, terwijl hij de beste wenschen uitsprak voor de vriend schapsbetrekkingen tusschen de beide volken. De kei zer schonk zijn gast eigenhandig de orde van den keten van het huis van Hohenzollern. Uit Madrid wordt gemeld, dat de regeering niet voornemens is een constitutie uit te vaardigen, maar dat zij dit aan de cortez zal overlaten, wat trouwens volkomen rationeel is. Heden is van Veere vertrokken het Engelsche brikschip Edengezagvoerder AV. AVelsin ballast naar New-castle. 16 paai koeien, 30 stuli kens. 400; zen f 170; n 10; ƒ80; sf /10 a Hongar Italië. Spanje. Portuga Turkije Egypte. Amerik Graanmarkten enz. Oostburg, 2 Juni. De markt was heden door de landlieden niet druk bezocht en daarentegen bestond er veel vraag voor wichtige tarwe, zoodat de prijs van dit Brazilië.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2