r i3i. s., MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 1875. 4 Juni. lent J,30 I15! Middelburg 3 Juni, Korte ran (le bn met je prijs i*s met rerkrij - goor I. m 1 uit- in >T MO, 7, 1 u.) ^,40, 8. liddel- I AM. 130 u. ,30 ,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 t» n n 45 - 16 50 I? §47 10.— 10.24 |12 10.85 |20j 10.45 7.30 8.32 8.51 9.20 8.15 8 40 9.15 9.30 Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3-50. „Sedert de anti-revolutionairen er zich op toeleggen om verschil van godsdienstige gezindteja verschil van richting in dezelfde gezindte, als verkiezingsleus te gebruikensedert zij zich laten leiden door dr. Kuyper, wien het blijkbaar te doen is om door de hulp der orthodox-gereformeerde (en dus eene kerkelijke) partij eene staatkundige rol te spelensedert zijniet meer tevreden met wettelijke gelijkstelling van de bijzondere met de openbare neutrale school, gelijk de grondwet vordert, den voorrang der eerste boven de laatste eischen sedert dien tijd kan de anti-revolutionaire richting, naar onze gedachten, geen steun van conservatieve zijde verwachten. „Zij moge dan ondervinden dat aan hare eischen èn omtrent onderwijs èn omtrent censusverlaging, volgens den Standaard de hoofdquaestiën bij de stembus van Juni 1873niet voldaan zal worden." Zoo schreef de heer d. J. in een hoofdartikel dei- Nieuwe Middelburgsche courant van den 24™ Mei 1873 en het was op deze gronden dat hij de conservatieve kie zers aanbeval zich van stemming te onthouden, en geen steun te verleenen aan den anti-revolutionairen candi- daat, jonkheer J. L. de Jonge, van Zierikzee. Sedert dien tijd zijn de eischen der anti-revolutionaire partij niet verminderd. Ze zijn geformuleerd in een bepaald denkbeeld, het restitutiestelsel, dat, de bijzon dere scholen door toelagen uit 's lands schatkist onder steunende, de ontvolking en den ondergang der openbare neutrale scholen tengevolge zal hebben. Otscboon niet door alle woordvoerders der partij aanvaard, wordt het hoofddenkbeeld van dat stelsel echter onder verschil lende vormen bij allen teruggevonden. Sedert dien tijd heeft ook cl'. Kuyper een zetel in's lands vertegenwoor diging bekomen en is hij door de geheele partij, den grijzen aanvoerder Groen van Prinsterer voorop, plech tig als hoofdman en leider erkend. Er. in een hoofdartikel der N. M. Ct. van den 3cn Juni 1875 lezen wij, met bedoeling op de thans aan staande verkiezing „De candidaat ook der Nieuwe Middelburgsche cou rant kan zijn de heer jh'. J. L. de Jonge." Wij zijn benieuwd naar de redenen, met welke deze ommekeer der conservatieve partijverdedigd zal wor den. Ze worden ons eerst in een volgend nommer toegezegd. De vrees van onzen Haagschen correspondent is be waarheid. De heer Wintgens is ook door de katholieke kiesvereeniging „Recht voor allen" te's Hage candidaat gesteld. In broederlijke fusie zal men dus Haagsche liberalen, conservatieven, anti-revolutionairen en katho lieken ter stembus zien opgaanmet een en denzelfden naam op hun stembiljet. In eene bijeenkomst van katholieken te Gouda heeft de heer Schaepmanaartsbisschop van Utrechteene toespraak gehouden ten gunste der candidatuur van d'. Kuyper. Wat een confusie Naai wij vernemen wordt in de volgende week alhier verwacht Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, 's Prinsen komst staat in verband tot de regeling van den maildienst tusschen Vlissingen en Engeland. Tot bespreking van eenige punten dienzelfden dienst betreffendevoornamelijk den overgang op de gemak kelijkste en snelste manier, van bagage en reizigers van de stoombooten op den sneltrein naar Venlo,werd den 27 Mei jl. te Vlissingen eene bijeenkomst gehou den onder leiding van den directeur-generaal dei- staatsspoorwegen, aan welke behalve door den verte genwoordiger der koninklijke Nederlandsche stoom bootmaatschappij 00k werd deelgenomen door de heeren van Diesen en van der Matenhoofdingenieur en inge- nieui bij den waterstaat alhier, Hoijer, provinciaal inspecteur der belastingen, en Simon, eerstaanwezend ingeniem oer staatsspoorwegen te Vlissingen. Heden morgen s ter reede van Vlissingen gearri veerd het stoomschip Seholten, gezagvoerder Huss, komende van New-York, geladen met stukgoederen. Aan boord bevonden zich als passagiers 2e klasse de heer de Groot en echtgenootmejuffrouw Knevoets en de heer Hitzenheuzer en eehtgenoote, benevens twaalf passagiers tusschendeks. De volgende bezwaren tegen de regeling van den nieuwen zomerdienst op de staatsspoorwegen worden door de Goesche courant medegedeeld: In de eerste plaats het bezwaar, dat geen enkel negociant, die Kapelle, Kruiningen of Krabbendijkc bezoeken moet, gebruik kan maken van den eersten treindie van Goes oostelijk gaatom de eenvoudige reden dat die trein op geen dier genoemde plaatsen ophoudtnog er van gezwegendat 't velen niet con- venieeren zou 2e klasse te reizen. Die kooplieden kunnen nu eerst te 9.46 u. uit Goes vertrekken! In de tweede plaatsdat eerst met dienzelfden trein van 9.46 kunnen verzonden worden cle brieven en dag bladen, die 's avonds te voren op de post zijn bezorgd, zoodat men b. v. te Kruiningen eerst te ongeveer 10J, te Krabbendijke eerst te ongeveer 11 uren in den voormiddag de eerste post ontvangt. De zaak is een voudig te verbeteren door van den sneltrein, die te 7.47 van Goes naar Roosendaal gaateen gewonen trein te maken, of dien althans te Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke te doen ophouden. Brengt men daartegen het bezwaar in van de aanslui ting met Roosendaal, dan vraagt de G. ct. of 'tniet zoodanig te regelen isdat het oponthoud op genoemde plaatsen wordt geëqnivaleerd door de treinen van 6.40 en 7.15 uit Vlissingen ineen te smelten en op 't ge middelde van die tijdstippen te doen vertrekken De trein kon dan ook te 's Heer Arendskerke ophouden en dan was het belang van die streek, althans indien de gewone bodenloop van die plaats naar Heinkenszand enz. op dat tijdstip plaats vondevenzeer gewaarborgd. Zoo als 't nu iszegt de G. ct. is 't onhoudbaar. Wij hebben twee sneltreinen gekregen; maar de communi catie zoowel als elk belang dat met die communi catie in verband staat, wordt voor Zuid-Beveland door deze regeling zoodanig benadeelddat wij ernstig hopendat de administratie alsnog de noodige ver andering in de zaak brenge. Naar men verneemt is de heer D. Bromberger, directeur der zangvereeniging en zangschool te Goes, voornemens zich in Duitschland te vestigen. De eerste kamer heeft in hare gisteren (Woensdag) avond gehouden zitting bepaald dat het wetsontwerp betrekkelijk het muntwezen morgen (Vrijdag) zal wor den behandeld. De verkiezing te Nijmegen, gisteren door ons ver meld geldt slechts tot het einde van het thans loopende zitingjaar, daar het overleden lid in September moest aftreden. Bij de algemeene verkiezing op Dinsdag moet opnieuw stemming in hetzelfde district voor de volgende vier iaren plaats hebben. Benoemingen en besluiten. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend aan H. W. Everts uit zijne betrekking van adjunct commies bij het departement van financiënbehoudens aanspraak op pensioen. Kerknieuws. Volgens de Goessche courant zal de dienst bij de doopsgezinde gemeente te Goes dezen zomer door de predikanten van dat kerkgenootschap alhier en te Vlissingen verricht worden. Marine en leger. Als een vervolg op zijne circulaire van 1 Mei jl. deelt de commissaris des konings in Zeeland bij circu laire in het heden uitgegeven Provinciaal blad n° 47 mede, dat de tijdstippen voor de aanstaande opkomst in werkelijken dienst van de daarbij sub 2 bedoelde milicien-verlofgangers zijn vastgesteld als volgt: tegen den 31™ Juli, de miliciens der lichtingen van 1872 en 1873, behoorende tot het 2e en 5' regiment infanterie, die der lichting van 1871, behoorende tot het 2e regiment huzaren en die der lichting van 1872, behoorende tot de compagniën hospitaal-soldatenzul - lende zij met onbepaald verlof moeteu worden gezonden uiterlijk vóór ultimo Augustus; wijders van de lichting van 1872 tegen den 5en Juli, de miliciens, behoorende tot de 11" compagnie van het le regiment vesting artil lerie; tegen den 19en Juli, die, behoorende tot de 9e compagnie van dat regimenttegen den 2en Augustus, diebehoorende tot de 3e4e56 en 13e compagnie van dat regiment en die, behoorende tot de 8e compagnie van het 3" regiment vesting artillerietegen den 16en Au gustus diebehoorende tot de 3' compagnie van laatstge noemd regiment; tegen den 30™ Augustus, die, behoorende tot de 2e compagnie van dat regimenttegen den 24™ Juli, die, behoorende tot het 2" regiment vesting-artillerie; tegen den 7en Augustus, die, behoorende tot de hiervoren niet genoemde compagniën van het le regiment vesting artillerie, met uitzondering van die, welke bij de torpedo-compagnie zijn ingedeeld en tegen den 21™ Au gustus, diebehoorende tot de hiervoren niet genoemde compagniën van het 3e regiment vesting artillerie, en eindelijk, tegen den 15en Juli, de miliciens, behoorende tot het bataljon mineurs en sappeurs. De miliciens van de regimenten vesting artillerie en van het bataljon mineurs en sappeurs in voege voor schreven opgekomen, zullen in het genot van onbepaald verlof moeten worden hersteld, nadat zij gedurende uiterlijk 30 dagen onder de wapenen zijn gehouden. Ten aanzien der oefening sub 3 in de voornoemde circulaire bedoeld, wordt door het departement van oorlog te kennen gegeven, dat eerst op 1 Juli aan staande, bij het regiment veld artillerie zullen worden overgeplaatst al de miliciens der lichting van 1872, behoorende tot de vier regimenten huzaren. Deze miliciens zullen derhalve evenals de andere ver lofgangers, die dit jaar op verschillende tijdstippen voor de onderscheidene oefeningen in werkelijken dienst opkomen, naar aanleiding van het medegedeelde bij Provinciaal blad n° 44 van dit jaar, ditmaal van het gewoon jaarlijksch onderzoek voor den militie-commis saris kunnen worden vrijgelaten. De scheepsklerken F. D. van Genderen cn H. P. M. van Altenadienende aan boord van Z". M'. wachtschip te Willemsoordworden met den 11™ dezer op nonactiviteit gesteld. De minister van oorlog heeft bepaalddat de jongelingen die bij het instructie-bataljon voor den dienst bij het leger in Oost-Indië worden opgeleid, niet meer gedurende éen jaar als sergeant tot hunne prak tische opleiding bij de regimenten infanterie zullen worden gedetacheerd, doch, na een tweejarig verblijf bij genoemd bataljon, onmiddellijk hunne bestemming naar Indië zullen volgen. Gemengde berichten- Heden is een aanvang gemaakt met de lossing van materialen bestemd voor den bouw van het alhier te maken droogdok. Ter herinnering aan wijlen den hoogleeraar van Goens, die als liefhebber een zeer gelukkig beoefenaar van het orgelspel was, werd eergisteren in de oude kerk te Delft eene orgelbespeling gegevenwaarbij de geliefkoosde stukken van den overledene werden uitgevoerd. De hoogleeraren aan dc politechnische school, ambtgenooten van den heer van Goens, en een aantal vrienden en belangstellenden woonden deze plechtigheid bijtot welke de kerk en het orgel welwillend waren afgestaan door de kerkvoogden die zelf mede tegen woordig waren. Het Nieuws van den dag zegt vernomen te heb ben zonder echter voor de juistheid van het bericht te kunnen instaan, dat de Westermarkt te Amsterdam zou zijn aangewezen voor de plaatsing van het Thor- becke-monument. Aan andere bladen wordt het Kaas-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1