MIDDELBURGSCHE COURANT. r 129. Woensdag 1875. 2 Juni. Middelburg 1 Juni. De fusie te 'sGravenhage. Dit hlad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag.' den 2en Paascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Onze Haagsche correspondent schrijft ons onder dagteekening van Zondag het volgende: „Het doet mij genoegen dat ik van mijn voornemen heb afgezien om u Zaterdag ochtend te schrijven. Hadde ik dat gedaan dan zou ik in geheel anderen zin hebben geschreven over den stand der zaken in de Haagsche verkiezing dan ik het nu doen moet. Ik had mij tot nogtoe verklaard voor een tegenstander van de candidatuur-Wintgens van liberale zijde, maar op het vernemen van hetgeen er in de laatste dagen is voorgevallen, is bij mij de twijfel gerezen of de kies- vereeniging de Grondwet niet verstandig zou gehandeld hebben door, gelijk ze Vrijdag avond heeft gedaan, den heer Wintgens als haren candidaat te proclameeren Die proclamatie namelijk is geschied omdat men van. den aftredenden afgevaardigdedie een paar weken geleden zich geheel ontoegankelijk hield voor liberale kiezers die niet meer van hem verlangden dan eene gedaehtenwisseling over de onderwijsquaestie, aan de hoofdbestuurders van de vereeniging Volksonderwijs en aan een lid der kiesvereeniging de Grondwet zelve afgelegde verklaringen bezat, die niet konden doen twijfelen aan de anticlericale gezindheid van dien ver tegenwoordiger. Hij had zijne volkomen adhaesie be tuigd aan de beginselen van Volksonderwijs en toetre ding tot die vereeniging beloofd; zelfs had hij aan de twee bestuurders van Volksonderwijs die hemieder afzonderlijk, gesproken hadden, gezegd dat hij geene candidatnur van de katholiek-clericale kiesvereeniging wenschte. Dit laatste schijnt niet op de publieke ver- g&ööringcn TP.TÏ 7ÏVn .mfttjcv- gedeeldmaar het ging toch van mond tot mond. Zóo had ik het ook vernomen en ik was er zoo aangenaam door verrast dat ik Zaterdag ochtend tot de overtuiging gekomen was dat er tegen de candidaatstelling van Wint gens door de liberale kiesvereeniging misschien uit een doctrinair oogpunt bezwaar kon worden gemaakt, maar dat ze uit een oogpunt van practische politiek en de politiek is meer eene practische kunst dan een af getrokken wetenschap beschouwd, eene geheel andere gedaante verkreeg. Zoo dacht ik gisterenZaterdag 29 Mei. „En op heden, Zondag 30 Mei, denk ik daar geheel anders over. Nu ben ik van oordeel dat de kiesver eeniging do Grondwet uiterst onpolitiek, onverstandig en bespottelijk gehandeld heelt met, in lijnrechten strijd tegen haar reglement, op hetgeen reeds begint te blij ken losse geruchten te zijn, een zoo verklaard tegen stander van hare eigene partij als de heer Wintgens is, tot candidaat te stellen. Communiquéswaarmede gisteren avond de beide Haagsche dagbladen begunstigd werden, hebben dien ommekeer bij mij bewerkt. In het Vaderland wordt de opmerking gevonden met een „op verzoek deelen wij gaarne mede" dat hetgeen de heer Wintgens aan de bestuurders van Volksonderwijs had medegedeeld „van confidentieelen aard was", een communiqué dat de kiemen eener tegenspraak bevat. In het andere Haagsche blad vind ik vlakaf het be richt, met een „wij worden gemachtigd te verklaren", dat de heer Wintgens zich in het geheel niet heeft uitgelaten over zijne wenschen ten opzichte eener can- didatuur vanwege de clericaal-katholieke kiesvereeniging. „De stand van zaken is dus dezede Grondwet heeft W. candidaat gesteld als een anticlericaal, die zelfs de candidatuur van Recht voor allen niet begeerde. De heer W. ontkent zich daaromtrent te hebben uitge laten, en houdt zich dus tegenover de ultramontaan- sche partij geheel vrij. Wie durft nu tegen mij wed den dat Hecht voor allen hem niet klakkeloos weg candidaat stelt voor de tweede kamer Ik waarschuw den onvoorzichtige, wien speelzucht tot het aangaan van die weddenschap mocht verleiden, dat hij maar een bitter klein kansje op winnen heeft. En wanneer nu de katholieke kiesvereeniging zoo handelt, wie maakt er dan een mal figuur? De Haagsche liberale kiesvereeniging, die gearmd met de ultramontanen naar de stembus gaat om denzelfden candidaat te stemmen, in wien ze thans een verklaarden anticlericaal meent te zien en weldra een warmen liberaal hoopt te begroe ten. Men moet toch maar lichtgeloovig en naïef zijn! „Nu houd ik mijn hart vast dat morgenwanneer de heer Wintgens in de couranten de verslagen van de Donderdag en Vrijdag gehouden vergaderingen van Volksonderwijs en de Grondwet gelezen heeft, er van zijn zijde een tweede démenti zal volgen en de verkla ring dat de drie heeren, die, ieder onder vier oogen, vergeet dat niet, met hem over de onderwijsquaestie spraken, hem niet wèl hebben begrepen. Wat zal de kiesvereeniging de Grondwet dan doen? Op de candi daatstelling terugkomen? of zich eenvoudig het dwaas figuur getroosten dat ze nu mtAen zal? Ik begin nu al het slot van de historie te voorzien: de heer Wint gens, thans reeds door de conS*Aratieve en de liberale kiesvereeniging geproclameerdzal ook de candidaat worden van de ultramontanen ja! wie weet het? ook van de antirevolutionairen misschien! en hij zal aldus zonder noemenswaardigen .tegenstand in de tweede kamer terugwandelenzooals de Engelschen het noe men. Hadden de liberalen daarentegen een Hinken, eigen candidaat gestelddien ze nu niet schijnen te hebben kunnen krijgen, dan zou er misschien eene herstemming hebben plaats geh den dat is voor iemand, die reeds zooveel jaren lid van de kamer is geweest, natuurlijk niet aangenaam. Indien het waar is dat menmet den graaf van Zuylen en andereneene poli tiek beoordeelen kan naar den uitslag, dan voorwaar heeft de heer W. getoond dat hij veel politieker is dan eenig ander politiek man of kies vereeniging in den Haag en alleen in dit opzicht zou hij verdienen de candidaat van alle partijen te wezen. „Er komt nog iets bij deze aiotieven voor de candi datuur-Wintgens van den liberalen kant. Blijkens het verslag der vergadering van de Grondwet werd er daar ook reeds op gezinspeeld; er werden hooge politieke bedoelingen met die misgreep gevoed. Wanneer nu de Haagsche liberalenzoo redeneerde men en het waren geen kleine „mennen" zoo als ik en vele anderen, die zich aldus uitlietenwanneer nu de Haagsche liberalen op een politiek tegenstanderop een ver klaard en sterk gekleurd (deze bijvoegelijke naam woorden voeg ik er bij) conservatief stemdendan zouden de conservatieven in Delft en Gouda te meer genegen worden om hunne stemmen uit te brengen op de niet zoo sterk geprononceerd-liberalen, welke in dio districten candidaat en ges+eld. Vooral in Delft, het oude district van Wintgens zelf, scTieen men min of meer op erkentelijkheid van den voormali- gen afgevaardigde, zich uitend in een goed woordje voor den heer Vaillant, te rekenen. Of die rekening steunde op overleg met W. zelf weet ik niet, maar verklaar ik gaarne tot eer van hem zeiven niet te wil len aannemen. Hoe het zijook elders in de kringen der hooge politiek scheen men op dezelfde combinatie bedacht te zijn. En wat doet nu de heer Heemskerk, die het zoo afkeurt dat „de minister des konings zich zelfs langs een omweg met de verkiezingen bemoeit" om de gevolgen van deze manoeuvre te keeren? De warmste politieke vriend en ijverigste agent van Nier- strasz en van Kuijken vroeger van Wintgens, die zich bij de verkiezingen altijd prijselijk veel moeite geeft om de candidaten der conservatieve partijmet welke ook tijdelijk verbondenverkozen te krijgen, een reeder en koopman te Vlaardingenwordt dood eenvou dig tot ridder van den Nederlandschen leeuw benoemd. Virtus nobililat! Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Middelburg gedurende de tweede helft der maand April jl. D. AalbersAmsterdamweduwe van DamBiervliet; mej. E. Hoostman, 'sGravenhage; P. 0. Quistjklem; J. Dagevos, 's Hertogenbosch; W. HtalbyTiel. Briefkaart: Andriessen, Amsterdam. v Heden middag omstreeks 4 uren is alhier aangekomen Zr. M". monitor Heiliger lee, kommandant de luitenant ter zee 1° klasse jonkheer J. A. Roëll, komende van Helle voetsluis. Naar wij vernemen zal dit vaartuig morgen weder van hier vertrekken. Wij kunnen op grond van volkomen vertrouwbare inlichtingen mededeelen dat de geruchten', omtrent ge rezen bezwaren ten aanzien der overeenkomst tusschen het rijk en den heer J. Smit tot exploitatie der voor malige marinewerf te Vlissingenongegrond zijn en deze zaak thans in orde is. De Goessche courantde. loopbaan van den héér" Saaijmans Vader in de' tweede kamer bespre kende, vraagt aan het "slót harer beschouwingen: „Tot welke partij behoort eigenlijk de heer Vader? Is hij conservatief? Neenwant hij is tegen de openbare school! Is hij antirevolutionair in den echten zin van het woord? Neen, want men ziet hem broederlijk samengaan met de Roomsche clericalenAlleen wanneer hij bevreesd is zijne antirevolutionaire kiezers te jnis- A hagen, breekt hij met de katholieken. Breken? Neen, ook dat niet. Wel is hij een enkele maal teruggedeinsd voor de consequentie van zijn votum, ten voordeele van den gezant bij den pausmaar in stede van evenals de echte antirevolutionairen in de kamer ruiterlijk tegen te stemmen, begaat hij eene handeling, die wij niet qualificeeren zullen: (k heer Saaijmans Vader, die reeds eenige jaren lid was, wist plotseling den weg niet naar de kamer engaat eene verkeerde deur binnen! Tengevolge daarvan teekent hij niet op de presentielijst enstemt niet mede." Als een verder bewijs dat de heer Vader, door zijne halfheid, bij geen der partijen op prijs gesteld wordt, vermeldt de G. Ct. ook het feit dat de heer N. de Jonge, van Goes, predikant, vroeger te Lexmond, thans te Brussel, in het Christelijk Volksblad een lijst van aan bevolen candidaten der antirevolutionaire partij geeft. Op die lijst treft men den naam van den heer Saaijmans Vader niet aan. In de tweede kamer laat de partij den heer Vader alleen staan; buiten de kamer wordt hij door haar niet aanbevolen. Voor het lidmaatschap der tweede kamer worden van liberale zijde aanbevolen in het district Roermond jonkheer m'. P. van Meeuwen, advocaat-generaal te 's Hertogenboschen in het district Alkmaar m'. W. van der Kaaijkantonrechter te Leiden. Candidaten der anti-revolutionairen zijn te Alkmaar de hoogleeraar de Geerte Assen de hoogleeraar Gra- tama. De heer mr. M. J. van Lennep is candidaat der con servatieve kiesvereeniging te Haarlem. De heer de Bieberstein wordt door het Venloosch weekblad bestredenteneinde „het liberaal catholicisme in de 2e kamer met wortel en tak uit te roeien en het zuiverings-proces ten volle te doen plaats hebben." De heer Arnoldtsburgemeester van Sittard en af tredend lid der kamer voor Roermond, heeft zich in een manifest bij zijne kiezers aanbevolen. Hij verklaart deerln in, den Haasr te zijn opgetreden als afgevaar digde eener katholieke provincie.' Üp den voorgrond staat bij hem „bevordering het bijzonder onderwijs." Bij koninklijk besluit is bepaald dat de op 8 dezer in te leveren stembriefjes ter verkiezing van leden voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Alk maar zullen geopend worden op 11 dezer. Door afgevaardigden der verschillende in ons land bestaande vereenigingen tot bescherming van dieren is in eene Zaterdag te Haarlem gehoudene vergadering besloten zich tot een bond of algemeene vereeniging aaneen te sluiten. In Augustus a. zullen in eene tweede bijeenkomst de statuten worden vastgesteld. De gemeenteraad van 's G-ravenhage heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van 1,800,000, voor het overnemen der oude en het oprichten eener tweede gasfabriek. De aflossing moet in dertig jaren plaats hebben. Gisteren werd te Utrecht de algemeene vergadering der vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands weerbaarheid gehouden. Bij acclamatie werd door die vergadering aangenomen het voorstel om een adres aan den koning in te dienen tot afschaf fing der plaatsvervanging bij de nationale militie, in den geest van het ontwerp, dat door het weekblad Pro-Patria voorgesteld en door ons reeds vermeld werd. De quaestie van den algemeenen dienstplicht en van de verbetering der kazernes zullen in dat adres buiten beschouwing worden gelaten. De minister van financiën heeft benoemd tot land meter 3e klasse bij het kadaster de aspirant-landmeter E. Yerstijnen, te Nijmegen. De heer H. Bezoet de Bie is erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Soerabaija. Benoemingen en besluiten. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met ingang van 15 Augustus a., aan J. C. Costerus als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en als zoodanig in zijne plaats benoemd M. W. Beijerinck, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te WarfFum. mariniers. Benoemd tot 2en luitenant bij het korps mariniers de sergeant-aspirant-kwartiermeester bij dat korps D. G. Vreedenberg. leger Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het le regiment huzaren, tot majoor, de ritmeester W. van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1