BUITENLAND. De moordaanslag op Bismarck. z. 16 j. Staten-Greneraal. Algemeen Overzicht. reeds preventief in cellulaire gevangenschap heeft door gebracht alsmede op zijne drie jeugdige kinderen. Bij re- en dupliek werd van beide zijden een en ander nader toegelicht, doch bij de genomen conclusiën gepersisteerd. Op de vraag des voorzittersof de beschuldigde zelf nog iets tot zijné verontschuldiging had aan te voeren, antwoordde deze: „Geen verontschuldiging, mijnheer de president; ik vraag alleen bescherming en erbarming.'' De uitspraak is bepaald op a. Vrijdag 4 Juni. Gemengde berichten. Vrijdag avond jl. werd de touwslage rij van A. H. Blom, staande in de nabijheid van het dorp Bruinisse, met al de daarin aanwezige goederen door brand vernield. Gebouw en goederen waren tegen brandschade ver zekerd. Op Donderdag den 3en Juni a. s. zal te Kats (Noord-Beveland) de eerste algemeene schieting naai den vogel met boog en pijl plaats hebben. Een vroolijke dag wordt te gemoet gezien. Muziek enz. zullen tot opluistering bijdragen. Volgens de Heldersche courant worden te Nieu- wediep opmetingen gedaan voor het bouwen eener schutsluis van voldoende afmetingen om de grootste stoomschepen te kunnen schutten. Wordt dit werk verricht, dan zal aldaar ook gelegenheid bestaan voor het leggen van een drijvend droog dok. Met de oprichting van het eerste gebouw voor het herstellingsoord „de Trompenberg" nabij Hilversum, zal weldra worden aangevangen. Het gebouw zal 32 kamers bevatten. Het gemeentebestuur van Woudrichem heeft zich bij den minister van oorlog beklaagd over de aanvan kelijke hoeveelheid buskruit, die sedert het vertrek van het garnizoen zonder eenige bewaking in twee magazijnen aldaar bewaard wordt. Hetzelfde is het geval met het fort Loevestein, waar 80,000 kilogr. kruit bewaard worden, door een garnizoen van vier soldaten- De rechtbank voor correctioneele zaken te Brus sel behandelde Zaterdag jl. de zaak van lien die bij gelegenheid der processie op Zondag voor acht dagen ongeregeldheden hadden verwekt. Veroordeeld werden de beschuldigden Friederich tot 15 dagen gevangenis straf en 26 franken boete en tot 8 dagen gevangenis straf en 26 franken boete; Vallé tot 15 dagen en 50 franken en tot een maand en 50 frankenDogny tot 1 maand en 26 franken; Ryckaert tot 1 maand en 50 frankenen Marie Berger tot 15 dagen en 52 franken boete. Niet onbelangrijk is de volgende statistiek van het debiet der Amerikaansche naaimachines waaruit o. a. blijkt dat de Singer company alleen bijna de helft der in Amerika vervaardigde naaimachines opleverde. Het debiet dezer fabriek neemt ook met ieder jaar toe en was in 1874 weder 9235 stuks hooger dan gedurende het vorige jaar. The Singer Manufacturing C°. verkocht 241,679 stuks- The Wheeler Wilson Mfg. O. 92,827 The Domestic Sewing M. C°. 22,700 The weed S. M. O20,495 The Remington Empire S. M. C°. 17,608 The Wilson S. M. O. 17,525 The Gold Medal S. M. O. 15,214 The Wilcox Gibbs S. M. C°. 13,710 The American B. H. S. M. C°. 13,529 The Victor S. M. C°. 6,292 „- The Florence S. M. C°.5,517 The Secor S. M. C°4,541 J. C. Braunsdorf C°.Aetna. 1,866 TheBertrum&FantomS. M. C°. 250 The Mc. Kay S. M. Association. 128 The Keystone S. M. C°. 37 De bekende kapitein Boyton heeft weder een tocht over het Engelsche kanaal volbracht, bij welke gelegenheid hij 24 uren te water heeft doorgebracht. Zaterdag middag te 2 uren kwam hij te Falkestone aan, alwaar hij door dnizende toeschouwers met luide toe juichingen begroet werdhij was volmaakt wel. Bij de laatste aardbevingen in Klein-Azië zijn, volgens berekening2000 personen omgekomen. Een aantal dorpen is geheel verwoest. De processie van St. Gudule heeft gisteren te Brus sel plaats gehad zonder dat de orde in eenig opzicht werd verstoord. Wel heerschte eenige spanning en had uien meer veiligheidsmaatregelen genomen dan anders, terwijl de ceremonie in haar geheel slechts 2 uren duurde. Tijdens de plechtigheid bij het altaar, dat op de Groote markt was opgericht, werd een roode ballon °Pgelaten waaraan een bordpapieren mannetje hing; dit geschiedde ook nog op andere plaatsen waar de processie passeerde, doch het was ook de eenige vrij kinderachtige demonstratie. De koning en de koningin van Zweden zijn Vrijdag avond te Berlijn aangekomen en door den keizer, het hof en de bevolking met groote hartelijkheid ontvangen. De directeur van den zoölogischen tuin te Berlijn heeft de uit Dusseldorf tot hem gerichte uitnoodiging aangenomen om aldaar een zoölogischen tuin in te richten. Tot dat einde is hij reeds naar Dusseldorf geweest om een geschikt terrein te kiezen. Verkoo pingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine te Amsterdam, op den 9ftt Juni a., zal worden aanbesteed een gebouw bestemd tot bergplaats van machinedeelenhet dicht maken van een der brikskappen, en een bergplaats voor geschut en affuitenop 's rijks werf te Amsterdam, Burgerlijke stand. (Van 23—30 Mei.) Middelburg. Ondertrouwd: C. J. Bouwens, jm. 28 j., met H. F. Lugte, jd. 25 j. J. B. Kroon, jm. 28 j., met S. Israël, jd. 21 j. Bevallen: F. Kamermans, geb. Geljeu, z. L. Linden- berg, geb. Baard, d. M. de Bukviel, geb. Petiet, z. E. P. Pagter, geb. van Leerdam, z. Overleden: G. A. Jansen, jm. 44 j. D. Davidse, wed', van M. van Molenbroek, 82 j. J. H. Wilhelmus, man van M. J. M. Bal, 47 j. W. M. den Outer, z. 7 w. J. H. G. Jonk, z. 13 m. A. Botting, z. 4 m. J. Min derhout, wed', van C. J. van der Leijé Boot, 80 j. K. Stofregen, man van C. Mesu, 34 j. T. J. C. Seymour, man van J. M. van der Jagt, 54 j. J. J. La Bruijeere, man van M. de Pagter, 29 j. N. Filius, wed", van J. Hubregtse, 78 j. J. M. Lankester, vrouw van G. Schroe- vers, 38 j. A. Alberda, 7 m. J. H. Bal, jm. 33 j. (Van 22—29 Mei.) Vmssingen. GehuwdM. Tournoij, jm. 23 j., met L. M. van Obergen, jd. 23 j. BevallenE. C. van den Abeele, geb. van den Berghe, d. M. J. Lieding, geb. Dijkgraaf, d. D. Bouchaut, geb. Aarssen, z. T. J. van Staijnen, geb. van der Pippel, d. Overleden: C. van Aalst, d. 17 j. T. Plansou, man van M. Gijzeis, 74 j. G. J. van Dijk, z. 1 j. P. van Hekken, z. 18 d. Goes. GehuwdJ. Heibrink, jm. 30 j., met C. Fran ken, jd. 23 j. J. B. Kloosterman, jm. 22 j., met J. van der Bliek, jd. 24 j. Bevallen: M. Frank, geb. Bannet, d. K. Leverland, geb. Rottier, z. A. de Leeuw, geb van den Berge, z. M. S. Dalebout, geb. v. d. Volkere, z. Overleden L. Mange, laatst wed', van C. Geense, 73 j. M. Kuiffel, vrouw van F. de Jonge, 56 j. N. Toor- renaar, wede. van C. van Sweden, 77 j. Zierikzee. Gehuwd: J. van Damme, wed'. 52 j., met G. Braam, wed'. 41 j. J. A. Lekluse, jm. 36 j., met A. L. Drijfhout, jd. 21 j. 0. Rombouts, jm. 35 j., met A. C. Willemse, jd. 28 j. Bevallen: S. J. Adriaanse, geb. de Bock, d. L. H. Schoonen, geb. Verloo, z. J. van de Velde, geb. van den Berge, d. A. Kwant, geb. Vonk, z. M. H. van der Valk, geb. Ornée, z. J. J. de Looze, geb. Brouwer, z. J. Oorbeel, geb. Blonker, z. Overleden: G. van Duin, wed'. 66 j. W. C. den Antrekker, wede. 57 j. J. A. Enzlin, z. 18 m. C. Bogers, Therraometerstaud. 29 Mei 's av. 11 u.55 gr. 30 'smorg. 7u. 54 gr. 'smidd. 1 u. 58gr.'sav. 11 ti. 50 gr. 31 's rnorg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 64 g r. Zitting- van Maandag 31 Mei. {Per telegraaf.) De wetsontwerpen betreffende de uitvoering der wet op de besmettelijke veeziekten ten aanzien van de paar den bij het leger, en tot oprichting van inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, werden aangenomen. Hoewel nog geen dadelijke crisis dreigt doet toch de politieke toestand in Frankrijk er weldra een ver wachten. In den ministeraad heerscht bepaald verschil van gevoelen over de houding door de regeering aan te nemen met betrekking tot de constitutioneele com missie. Toen Vrijdag jl. deze quaestie in het ministerie ter sprake kwam gaf de heer Buffet als zijn verlangen te kennen, dat terstond ophelderingen zouden worden uitgelokt over de tegenwoordige verhouding tusschen de regeering en de kamer. Hij wenschte daarom dat eene interpellatie zou worden gehouden, waardoor de kamer in de gelegenheid zou worden gesteld haar oor deel uit te spreken over het kabinet, en het kabinet om aan de kamer zijne denkbeelden te ontwikkelen, waarop dan kon blijken welke partijen de politiek der regeering zouden willen steunen. Mocht alleen de lin kerzijde zich vereenigen met den toestand die een ge volg is van het votum van 25 Februaridanverklaarde de heer Buffet, zou hij niet kunnen aanblijven. De meeste andere ministers waren het volstrekt niet met hem eens, en vooral de heeren Decazes, Dufaure, Léon Sayen Wallon betoogden dat er volstrekt geen aanleiding bestond om een ministerieele crisis in het leven te roepen, waaruit een gouvernementeele crisis zou kunnen geboren worden. In strijd met het gevoelen van den heer Buffet wilden zij het wetsontwerp op de verkiezingen niet dadelijk aan de orde stellen. Door dat te doen zou toch de portefeuille-quaestie terstond gesteld moeten worden bij de uitspraak over het sa utin de liste of het eer utin d'arrondissement. Wel gaven zij toe, dat de regeering zich openlijk voor het laatste moest uitspreken, maar de samenstelling der nieuwe commissie van dertigen hadhuns inziensvoldoende bewezendat de meerderheid der nationale vergadering voor het scrutin de liste is. Nu achten zij het niet noodzakelijk om een zeker te voorzien échec te ver haasten en waren daarom van oordeel dat liever eerst de wetsontwerpen betreffende de bevoegdheden van het openbaar gezag en op de verkiezing van leden van den senaat aan de orde moesten worden gesteld en de kies wet tot het laatste moest worden bewaard. Waren de beide eerstgenoemde wetsontwerpen eenmaal aange nomen, dan zou een ministerieele crisis minder ernstig zijn en minder gevaarlijk voor de bevestiging van den nieuwen regeeringsvorm. De heer Buffet echter achtte het onmogelijk om onder de bestaande omstan digheden nog vijf weken te kunnen regeeren. Het is evenwel nog tot geen besluit gekomen en men hoopt daarom, dat de crisis zal kunnen worden verschoven. Zaterdag werden de ministers Buffet en Dufaure in de constitutioneele commissie gehoord over het wets ontwerp op de bevoegdheden van het openbaar ge zag bij welke gelegenheid zij ten krachtigste de rech ten hebben verdedigd, die in het ontwerp aan den president der republiek zijn toegekend en zich hebben verzet tegen het denkbeeld om de kamers permanent te verklaren. Zij verlangen dat het recht van bijeen roeping aan den president zal verblijven onder verant woordelijkheid van het ministerie. Een ander artikel, dat aanleiding tot moeilijkheden tusschen de commissie en de regeering kan geven, is artikel 7, betreffende het sluiten en ratificeeren van traktaten met buitenlandsche mogendheden. Omtrent het recht van oorlog te verkla ren of vrede te sluiten verklaarde de minister zich tot concessiën bereidzoodat men onderstelt datniettegen staande het verschil over de artikelen 2 en 7, de com missie binnen een paar dagen met het onderzoek van dit wetsontwerp gereed zal zijn. Over bet algemeen is men vrij wel overtuigddat de houding van den heer Buffet voornamelijk moet worden toegeschreven aan de intriges van den hertog de Broglie, terwijl men tevens vertrouwt dat zij ander maal schipbreuk zullen lijden op de vastberadenheid van de groepen der linkerzijde, die ieder conflict wil len vermijden, zelfs ten aanzien van beginselen die haar zeer ter harte gaan. De organisatie van het con stitutioneele centrum wordt ook als een gunstig ver schijnsel beschouwd voor de handhaving der constitutie van 25 Februari. Hoewel nog voortdurend berichten komen over de sensatie die in Berlijn de opheffing van het persbureau heeft veroorzaakt, is die opheffing echter nog niet offi cieel geconstateerd en de Volks Zeitung zelf verklaart dat nadere verzekering noodig is alvorens er geloot aan te hechten. Omtrent de laatste politieke verwik kelingen wordt aan de Kölnische Zeitung nog uit Ber lijn gemelddat prins Gortchakoff aan von Bismarck had voorgesteld om gezamenlijk een circulaire tot de buitenlandsche mogendheden te richten ter geruststelling der publieke opinie. Dit had de Duitsche rijkskanse lier geweigerd en daarop had Gortchakoff besloten zelf eene circulaire uit Baden te verzenden. De Pall Mall Gazette verneemt ook nog uit Berlijndat tegelijk met de aanbieding der goede diensten van de Engelsche regeering aan die van Duitschland in de laatste crisis door Rusland een gelijk aanbod was gedaan en dat von Bismarck in de meest vriendschappelijke bewoordingen voor het aanbod van Engeland had bedankt, kort nadat hij den czaar had ontmoet. Nog altijd is de quaestie niet bepaald uitgemaakt: is er al of niet eene crisis geweest In Navarre wordtna een stilstand der operatiën van verscheidene maanden tengevolge der interventie van Cabrera, de hervatting van de vijandelijkheden tege moet geziendaar die interventie tot niets heeft geleid. Intusschen heeft de regeering weder een paar strenge decreten uitgevaardigd tegen hen die de Carlisten in eenig opzicht zullen helpen of steunen. Omtrent het plan tot een moordaanslag op von Bis marck, in Weenen ontdekt, worden thans nadere bijzon derheden medegedeeld, waaruit blijkt dat de eerste berichten niet volkomen juist zijn geweest en hierop nederkomen. Den 12en Mei jl. ontving de in het gebouw van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 4