MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 128. Dinsdag 1 Juni. 1875, Middelburg 31 Mei. De fusie te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en l'aascn- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. -De prijs per 3/m.., franco is f 3.I50. Uit Amsterdam schrijft men ons het volgende: „Hetgeen hier te Amsterdam met het oog op de aan staande verkiezingen voorgevallen is, mag in menig opzicht ook voor andere plaatsen van belang geacht worden. Sta mij daarom eenigë ruimte toe om uwe reeds opgenomene berichten daaromtrent met eenige uitvoerigheid aan te vullen, „Zooals u bekend is, waren aan de beurt van aftre ding de heeren 's Jacobvan Reenen en Godefroitwee conservatieve leden en een onzeker liberaal. Alle drie hadden door hunne positie en antecedenten veel kans herkozen te wordenniet langer evenwel dan totdat in het begin van dit jaarop de bijeenkomst van „Volks onderwijs de conservatieve kiesvereeniging Amsterdam zich ten opzichte van het openbaar neutraal onderwijs in den meest liberalen zin verklaarde. Daar was dus op dit punt aansluiting mogelijk tusschen liberalen en con servatieven of, in dit gevaltusschen de liberale ver- eeniging de Grondwet, de nog liberaler vereeniging Burgerplicht en Amsterdam. Het bestuur van Grond wet stelde zich, ongeveer een maand of iets langer ge leden, in aanraking met de beide andere besturen en was de bemiddelaar bij de sedert gevoerde onderhan delingen. De school was de spil waarom alles draaide; in liefde voor het behoud onzer volksschool deed geen der besturen voor het andere onder, wat was dus natuurlijker dan dat men de te stellen candidaten aan dit beginsel toetste? Amsterdam gaf dus aan Grond wet eene verklaring, een voorbeeld van liberalen zin. „Een onvermijdelijk gevolg van poging tot samen werking moest wel zijn dat geen der deelhebbers in alle opzichten voldaan zou kunnen wezen. Amsterdam bijv. moest den heer van Reenenvolkomen in hare richting, maar niet zuiver op 't stuk van onderwijs, laten varen, van den heer 's Jacob een bepaalde ver klaring uitlokken en den halfliberalen heer Godefroi candidaat stellen. Burgerplicht zou over hare bezwaren tegen den heer Godefroi heenstappenGrondwet zou natuurlijk ook aan geen candidatuur-van Reenen den ken maar ook den heer 's Jacobdie daar ook vrien den telt, voorbijgaan, indien zijne verklaring niet vol deed. „Het convenio liet zich goed aanzien. De besturen der liberale vereenigingen wachtten alleen nog op de verklaring van den heer 's Jacob welke zij van het be stuur van Amsterdam zouden ontvangen in eene bijeen komst welke eenige dagen vóór de vergadering der kies vereeniging Amsterdam werd gehouden, 'tls hier van algemeene bekendheid dat die laatste, beslissende bij eenkomst tot geen resultaat geleid heeft tengevolge van het gebrek aan activiteit bij het bestuur van Am sterdam. De heeren waren met het mooie weer en villégiatureop reis of aan de zaken kortom deden alles behalve aan de verkiezingen denken. Dat heeft de uitslag der vergadering van Amsterdam getoond; die zou anders geweest zijn wanneer het bestuur krachtiger ware opgetreden. Nu werden al de aftredenden candi daat gesteld daaronder de heer van Reenenvan wien niet eens eene verklaring werd gevrrrgd, en de keer 's Jacob, die phrases tot antwoord gegeven had. Een fraaie nitslag! „Dat resultaat heeft in de kiesvereeniging de Grond wet een gezonde reactie veroorzaakt. In hare onlangs gehouden vergadering, waarvan gij den uitslag reeds mededeeldet, heeft zij kordaat haar eigen weg bewan deld en nevens den heer Godefroi twee liberalen, de heeren Yening Meinesz, schoonzoon van den burge meester en lid van den raad tot dusver, en de Vries, oud-minister van justitie, candidaat gesteld. Met die candidaturen zal Burgerplicht in haar morgen (Maandag) avond te houden vergadering zich zonder twijfel ver eenigen en dan is bij een goede opkomst der kiezers de verkiezing van deze drie zoo goed als zeker. In dat geval is de uitslag van de mislukte poging tot samenwerking in het geheel niet onbevredigend, en altijd valt er nog uit te leeren dat men bij het sluiten van dergelijke „gemengde huwelijken" ofschoon ik niet kan toegeven dat ze in alle omstandigheden te veroordeelen zouden zijn toch hoogst voorzichtig moet wezen. „De Amsterdamsche kiezers hadden het voorrecht dezer dagen eene circulaire te onvangen van iemand die zichzelf voor eene candidatuur aanbeveeltnamelijk van den oud-resident van Coevorden. „Ik waag het ten slotte in dezen zelfden brief politiek en godsdienst in nauwe aanraking te brengen. Het feit dat mij daartoe aanleiding geeft, is van meer dan plaatselijk belang; het is een veeg teeken voor de toe komst van het modernisme in de Nederduitsch her vormde kerk. Of is het dat niet wanneer een van zijn krachtigsteedelste woordvoerderswanneer een man als van Gorkom tot een andere gezindte over gaat? Hij heeft zich een beroep bij de Remonstrant- sche gemeente alhier laten welgevallen en zal het ooknaar men mag aannemenongetwijfeld volgen. Er is genoeg geijverd om den zeer beminden predikant voor de Ned. Herv. gem. te behoudenmaar 't zal wel tevergeefs zijn, en niet zonder reden. Men mag die reden in de eerste plaats zoeken in het drijven der orthodoxe partijzij die in andere zaken altijd den mond vol heeft van de rechten der minderheden, zal oorzaak zijn dat hier eene minderheid haar trouw- sten kampioen en krachtigsten steuu verliest." „Onze arme stad zoo wqt'dt ons uit Vlissmgen geschreven heeftzooals men 't noemteen breeden rug. Ieder heeft wat op haar te zeggen. Vreemdelingen, die hier komenklagen eerst over de stiltedé armoe digheid van Vlissingenen vervolgensals zij thuis gekomen zijn, spreken zij weer met verontwaardiging over het gemis van ondernemingsgeest bij de Vlissin gersdie alles van anderen verwachten. Alsof wij het in onze macht hadden om de mooie kaden en havens, die men ons geschonken heeftmet schepen te vullen „Men klaagt dat schepen, die hier komen, nog niet alles zoo vinden als 'tbehoort, dat de menschen hier nog niet zoo geoefend en zoo handig zijn als in andere havens, waar dagelijks de scheepvaart geen oogenblik stilstaat. Maar van den anderen kant bromt men weder omdat, als óen enkel stoomschip voor de haven komt en begint te fluiten, heel Vlissingen niet op uitkijk staat en met booten komt aanroeien om te vragen of er ook misschien 't een of ander niet in den haak is. Mij dunkt, zoo'n stoomschip kon wel zoo gemakkelijk een van zijn eigen booten naar den wal sturenindien het bleek dat men alleen uit het gefluit niet begreep wat er eigenlijk aan boord verlangd werd. ,,'t Doet mij genoegen dat er althans in het Handels blad een woord geschreven is om ons tegenover den gezagvoerder van de Friesland te verdedigen. Dat dit niet vroeger van hier geschied isligt misschien daaraan dat het ingezonden stuk in uw nommer van 25 Mei rechtstreeks tegen de loods- en de havenadministratiën gericht was, en de ambtenaren daarvan volkomen in staat zijn om voor zichzelf het woord te voerenhet geen zij echter in dit geval niet noodig schijnen te hebben geacht. „Éen gunstig gevolg kan de klacht misschien hebben. Wellicht wordt de bepaling nu gewijzigd dat de zeeloods het schip op de haven moet brengen, hetgeen zeker, bij druk verkeer vooralwanneer de toestand in de haven om zoo te zeggen met ieder uur veranderen kan, wenschelijk zou wezen. „Nog door eene andere bezoeking worden wij geplaagd in den vorm der onrustkraaiers in ons eigen midden, die in alles eene bron vinden om de somberste voor spellingen te doen. Zoo zag men dezer dagen weder in eene reparatie, die onze vlotbrug over het dok ondergaat, een zeker teeken dat er van do zoo vurig gewensehte vaste brug vooreerst niets komen zou. In- tusschen moet ik opmerken dat een gedeelte der vlot brug in zóo slechten staat verkeert dat het volkomen onverantwoordelijk geweest zou zijnlanger te wachten met daaraan iets te doen. De passage was, onder som mige omstandigheden, bepaald niet zonder gevaar. „Neemt men nu in aanmerking dat voor het bouwen van eene vaste brug uitgewerkte plannen en bereke ningen noodig zijn, dat die ontwerpen eerst door den minister goedgekeurd moeten worden en de wetgevende macht vervolgens het geld, voor de uitvoering benoo digd, moet toestaan, dan zal men zeker erkennen dat er geen waarschijnlijkheid bestaat dat Vlissingen nog zeer spoedig in 'tbezit zijner vaste brug zal komen; maar ook dat de kans op het verkrijgen daarvan vol strekt niet verminderd wordt door het feit dat men intusschen aan de vlotbrug de herstellingen niet ont houdt, die onvermijdelijk zijn." Den lc" Juli a. zal te 's Gravenhage ten behoeve dei- staatsspoorwegen worden aanbesteedhet bouwen van een buitensluishoofd met schutkolk aan de marinesluis te Vlissingenhet verruimen van een gedeelte der marinehaven en eenige daartoe behoorende werken. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan op 21 en 24 Juni a.telkens des namiddags te 1 uur. Het gisteren avond door liet muziekgezelschap Ac celerando in het Schuttershof alhier gegeven tweede volksconcert, werd door ongeveer 600 personen bij gewoond, zijnde minder dan het eerste, hetwelk ver moedelijk aan de onaangename weersgesteldheid moet worden toegeschreven. H. M. de koningin brengt een heden bezoek te Rot terdam om aldaar de nieuw opgerichte hoogere bur gerschool voor meisjeshet doofstommen-instituut en de diergaarde te bezichtigen. De heer Wintgens is door de liberale kiesvereeniging de Grondwet te 's Hage Vrijdag avond als candidaat aangenomen. Eene motie van den heer Blussé, om zich in de tegenwoordige omstandigheden te onthouden, werd met 35 tegen 24 stemmen verworpen. Daarna vereenigden zichvan de toen nog aanwezige 45 leden, 29 met de candidatuur van den heer Wintgens. De heer de Beaufort heeft voor de conservatieve can didatuur zoo te Utrecht als te Amersfoort bedankt. De conservatieve kiesvereeniging in laatstgenoemde stad heeft alsnu besloten geen candidaat te stellen. De heer de Casembroot, candidaat der conservatieven te Delft, is ook door de katholieke kiesvereeniging als zoodanig geproclameerd. In hel district Almelo is eene anti-revolutionaire kies vereeniging opgericht en als candidaat aangenomen de hoogleeraar Gratama. In de Staats-courant verwittigt de minister van finan ciën de belanghebbenden, dat voor de geldverzendin- gen door middel van postwisselstusschen Nederland en België, met 1° Juni a., nieuwe bepalingen in werking treden. Er zullen op alle postkantoren eu hulpkantoren der posterijen formulieren voor postwissels naar België voor het publiek verkrijgbaar zijn, tegen betaling van cent per stuk. Deze formulieren zijn bestemd om door de belanghebbenden zelve te worden ingevuld. Het recht, van den afzender hier te lande te heffen, bedraagt 12^ cent voor elke 12 gulden 50 cent of voor elk gedeelte van 12 gulden 50 cent. De postwissels naar en uit België kunnen aangetee- keml worden verzonden. De afzenders hebben de be voegdheid om te verlangen dat hun bericht van de ontvangst van zoodanige wissels worde gegeven. Het aanteekengeld voor de wissels bedraagt 10 cent, en voor de berichten van ontvang wordt een port van 10 cent, mede bij vooruitbetaling, geheven. De verzending der postwissels geschiedt niet meer door de belanghebbenden, maar zij worden door de postkantoren rechtstreeks aan de geadresseerden ver zonden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1