7 i H te komenwordt het tijdvak van zestig uren gerekend ingegaan te zijn met het oogenhiikwaarop het binnen de sluis is gekomen om te eindigen met het oogenblik» waarop het weder voor de sluis ligtzich aanmeldende en gereed om naar buiten geschut te worden. Heden namiddag heeft alhier de installatie plaats gehad van de onlangs bevorderde en benoemde officieren bij de dienstdoende schutterij, zijnde de heeren F. Gr. Sprenger als kapitein; W. J. Sprenger en H. H. Dans- dorp als le luitenantsJ. W. Lasonder en D. N. Appel als 2e luitenants. Gisteren avond omstreeks 6 uren is te Ylissingen aan gekomen de Belgische stoomboot Wilford III, komende van Termonde met een 200tal passagiers, die Ylis singen tot het doel van een pleiziertocht hadden uitge kozen. De boot werd reeds des middags te 1 uur gewacht, doch is door verschillende omstandigheden opgehouden. Aan boord bevonden zich twee muziekgezelschappen van Meilrebeka en St. Lievense, die bij den burgemees ter en den consul van België eenige muziekstukken uitvoerden. Daarna hebben zij in het lokaal de Vriend schap en het sociëteitslokaal van de Belgische loodsen tot laat in den avond muziek gemaakt. Heden middag zullen zij weder huiswaarts stoomen. De zomerdienst op de Grand Central Beige- spoorweglijn is vastgesteld als volgt. Vertrek uit: Antwerpen 7.49 8.10 10.37 2 45 3.40 5.55 6.57 Boosendaal 9.— 9.56 11.48 4.11 4.55 6.54 7.54 Breda 9.30 10.40 12,15 4.55 5.20 8.39 Vertrek uit: 8.15 11.20 11.43 2.38 7.— 8.10 7.10 9.01 11.48 12.55 3.11 8.39 8.44 8.35 10.30 1.05 2.32 4.33 9.59 9.59 Breda Boosendaal Antwerpen De heer mr. P. H. Saaijmans Vader is door de anti-revolutionaire partij te Goes candidaat voor bet lidmaatschap der tweede kamer gesteld. Als candidaten voor de tweede kamer zijn door de liberale kiesvereenigingen gekozen, te Leiden de heeren jonkheer m\ H. A. Steengracht van Duivenvoorde, lid van gedeputeerde staten, en in de tweede plaats de heer G. J. Greshuis, privaat-docent aan 's rijks instel ling voor Indische taal-, land- en volkenkundete Zalt- Bommel, te Deventer, te Borculo, te Assen, teDockum, te IJlst en Bols ward, de aftredende leden baron Mackay, Blussé, Dam, Smidt, Bergsma en Moens. De heer dr. C. G. von Reeken, wethouder te Haarlem, treedt als candidaat der liberale kiesvereeniging te Beverwijk op. Te Groningen is door de eene vereeniging de heer Geertsema, door de andere de heer van Houten aftre dend lidverkozen. De heer Gefken is candidaat der anti-revolutionairen te Tiel, de heer de Savornin Lohman is zulks te Alkmaar. De gepensioneerde schout-bij-nacht de Casembroot is candidaat der conservatieve kiesver eeniging te Alkmaar. Tegen het einde dezer week zal de tweede kamer waarschijnlijk hare zittingen schorsen, om den 28™ Juni weder bijeen te komen. De heer mr. S. van Kuijk heeft Zaterdag zijne betrekking als commissaris des konings in de provin cie Drenthe aanvaard. Denzelfden dag heeft de heer Gregory, zijn voorganger, officieel van de ingezetenen afscheid genomen. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te 's Gravesande c. a. J. O. Boo gaard, thans ontvanger derzelfde middelen te Vrees wijk c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen en van den waarborg op de gouden en zil veren werken te Schoonhoven c. a. C. de Jong, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Char- lois c. a. legeb. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapentot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant P. van der Burg, van dien staf, hoofdopziener der werkplaatsen bij 's rijks gieterij van bronzen geschut; bij het regiment vesting artillerietot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant E. A. F. baron Creutz, van het 3e regiment vesting-artillerieen tot 1™ luitenant (naar ouderdom van rang), de 2' luitenant M. J. Boeije, van het korpsbij het 3e regiment vesting-artillerietot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant F. G. A. Scherer, van den staf van het wa pen, lid der commissie van proefneming. Op nonactiviteit gesteld, op verzoek, in afwachting van nadere beschikkingde kapitein G. C. Birnievan het 3' regiment vesting-artillerie. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het perso neel der militaire administratie van het leger in Ned. Indië de 2e luitenant-kwartiermeester T. Kley. Onderwijs, Op de vergadering der vereeniging Zuid-Holland van het Nederlandsche onderwijzers-genootschap, eer gisteren te Dordrecht gehouden, is besloten bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken het adres te ondersteunen door de Amsterdamsche onderwijzers bereids ingediend om aan te dringen op het nemen van maatregelen van rijkswege om aan de weduwen van onderwijzers pensioenen te bezorgen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Zierikzee door den heer M. J. Mees, predikant te Barendrecht. Marine en leger. Bij circulaire van 22 dezer, opgenomen in het Pro vinciaal blad van Zeeland n' 44, doet de commissaris des konings in Zeeland mededeeling aan de burgemees ters der gemeenten van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, omtrent het in de maand Juni a. te houden onderzoek voor den militie-commis saris der verlofgangers van de nationale militie. Daaruit blijkt dat het bedoelde onderzoek kan achter wege blijven voor de verlofgangers, die in dit jaar tot den werkelijken dienst zullen worden opgeroepen, om eene der verschillende oefeningenvermeld in de circu laire van den 1™ dezer, Provinciaal blad n° 38, bij te wonen. Rechtzaken. Op den 28 Mei e. k. zullen voor het prov. gerechtshof in Zeeland terechtstaan 1° Johanna Jacomina Malgo, oud 48 jaren, straatwiedster; 2° Ida Antonia Wuijst, oud 27 jaren, en 3° Jacoba Hendrikse, verlaten huisvrouw van J. J. A. Wuijst, cud 57 jaren, allen wonende te Middelburg en aldaar gedetineerdde le en 2e ter zake van vier diefstallen gepleegd bij nacht door meer dan écn persoon in een bewoond huis, de le bovendien ter zake van drie diefstallen gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en de 2e en 3e ter zake van medeplich tigheid, onderscheidenlijk aan drie en aan zeven dief stallen, gepleegd des nachts in een bewoond huis, door des bewust het gestolene te helen. In deze zaak zijn 18 getuigen door den procureur- generaal opgeroepen, terwijl de advocaat Mr. W. A. van Hoek ambtshalve aan de beschuldigden als ver dediger is toegevoegd. Op den 29 Mei d. a. v. zal voor hetzelfde hof terechtstaan Johannes Mathijs Welters, oud32jaren, bouwkundige, wonende te Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg ter zake van stratbare poging tot moedwilligen manslag, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagenniet dan door toe vallige van des daders wil onaihankelijke omstandig heden hare uitwerking heeft gemist. In deze zaak zijn 7 getuigen door den procureur- generaal opgeroepen, terwijl de procureur m'. A. J. van Deinse ambtshalve aan den beschuldigde als verdediger is toegevoegd. De advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Roemer, heett heden geconcludeerd tot verwerping van het be roep in cassatie, door vier ingezetenen van St. Philips- land ingesteld tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waarbij zij ter zake van rebellie tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. De hooge raad zal den 14en Juni a. uitspraak doen. Koloniën. Volgens de mailberichien van den 15en dezer is na eene buitengewone zitting van den raad van Indië, door den gouverneur-generaal gepresideerd e:ne com missie benoemd tot het onderzoeken der oorzaken van den slechten gezondheidstoestand in Atchin. Leden daarvan zijn de beide chefs van den geneeskundigen dienst der land- en zeemacht in Indië. De koffieoogst wordt voor dit jaar niet bijzonder hoog geraamd en zal voor Java ongeveer 605,000 picols of 37,812,500 K. G. bedragen. De benoeming van den heer Bosscher tot directeur van binnenlandsch bestuur had in Indië een zeer gun- stigen indruk gemaakt. Ten behoeve van den blindgeschoten fuselier Roghair is ongeveer 12,000 bijeengebracht, waaruit een blij vend fonds zal worden samengesteld. Gemengde berichten. Gisteren heeft op den spoorweg tusschen Scheemda en Zuidbroek (Groningen) een man zich moedwillig door den trein laten overrijden. De bevolking van Amsterdam is in het jaar 1874 met 4783 personen toegenomen en bedraagt thans 286,922 personen, zijnde 133,300 mannen en 153,622 vrouwen. Naar wij vernemen zal aan het orgel in de groote kerk te Vlissingen eene belangrijke reparatie plaats hebben, waartoe de kosten, ten bedrage van ongeveer ƒ1000, grootendeels door vrijwillige bijdragen zijn bijeengebracht. De vuurtoren op het eiland Urk zal in de volgende maand van ëen nieuw lichttoestel worden voorzien, dat te Parijs vervaardigd is en 25,000 kost. Een winkelier te Harderwijk is bij ongeluk doodge schoten door een jongmensch, die zich bij het Indische 'leger wilde engageeren en met dat doel een revolver bij den winkelier gekocht had. Deze had het pistool zelf geladen. Bij eene proef, de vorige week te Maastricht met een mitrailleur (schrootkanon) genomen, werden gemiddeld 250 patronen per minuut verschoten. Als lading worden daarbij gebruikt de gewone patronen van het Beaumont- geweer. Het aantal treffers was bijzonder groot. Een wissel wachter nabij Zwolle is ontslagen ter wijl hij Zaterdagdoor het verkeerd plaatsen van een wisselden trein bijna in de Willemsvaartin plaats van over de brug had laten loopen. In het stadje Sniatyn, in Lemberg, dat bijna uit sluitend door Israëlieten bewoond wordt, was twist ontstaan tusschen de orthodoxe en de liberale partij over de verkiezing van een nieuwen rabbijn. Eerst- genoemden hadden tot candidaat gesteld den rabbijn van Tlustelaatstgenoemden die van Jawarow. Lang voordat de tijd der eigenlijke verkiezing was aange broken werd de rabbijn van Jawarow door de liberalen naar Sniatyn gehaald, met grooten luister ontvangen en als rabbijn geproclameerd. De orthodoxen gaven hun woede door allerlei demonstraties, het inslaan van glazen enz., lucht en haalden toen met niet minder statie hun candidaat van Tluste in, die eveneens tot rabbijn van Sniatyn werd geproclajneerd. Dit had een strijd tengevolge, waarbij de aanvoerder der liberalen werd gedood en verscheidene personen gewond werden. Door de zending van eene afdeeling militairen werd de orde hersteld. In alle kerkgenootschappen doet tegen woordig de partijhaat zijn ongelukkigen invloed gelden. Tot directeur van het internationale postkantoor te Bern is benoemd de heer E. Borel, chef van het departement der posterijen en der telegraphie in Zwit serland. Er is tegenwoordig bij de processies geen zegen. Te Gratz is Hongarije heeft bij den overtocht eener pro cessie over de rivier de Mur een ongeluk plaats gehad, waardoor 15 personen het leven verloren. Een geeste lijke verkeert in zorgwekkenden toestand. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het bericht uit Luik, volgens hetwelk de raadkamer der rechtbank aldaar heeft besloten geen verder onderzoek in de zaak- Duchesne te doen plaats hebben, in Duitschland een onaangenamen indruk heeft gemaakt en doet onder stellen dat het Duitsch-Belgisch incident nog niet zal zijn afgeloopen. Op den 18en en 19en Juli a. zal te Gotha een zan gersfeest worden gehouden, waaraan bijna alle zang verenigingen van Thiiringen zullen deelnemenzoodat men op 800 a 1000 goed geoefende zangers rekent. Verkooplngen en aanbestedingen^. Burgemeester en wethouders ven Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier aanbesteed het maken en leveren van schoolmeubelen ten dienste van school E op den Wal. Hiervoor zijn 6 biljetten ingeleverd, te weten dooi de heeren: J. M. van Ditmars, voor 1360J. P. Akkerman, voor ƒ1160; P. J. van Puffelen, voor ƒ1079; J. F. M. van der Heil, voor ƒ997; O. A. Goethalsvoor 971, en W. A. Pagévoor 960. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Burgerlijke stand. (Van 16—23 Mei.) Middelburg. Ondertrouwd: L. Hijpers, jm. 22 j., met H. Stevens, jd. 20 j. P. J. Suurland, wedr. 40 j., met K. Cardon, wede. 36 j. Bevallen: J. Koolwijk, geb. Bakker, d. T. de Wolff, geb. Baan, z. M. de Zanger, geb. Rademaker, z. P. J. Goethart, geb. de Bukwiel, z. Overleden: S. Minderhout, vrouw van C. de Rijke, 64 j. J. Krijger, z. 4 m. H. J. de Vos, z. 4 m. S. Ver- straate, vrouw van V. de Jonge Baas, 31 j. J. Mida- vaine, wede. van L. Wisse, 79 j. D. Dockheer, man van J. de Jonge, 74 j. (Van 15—22 Mei.) Vlissingen. GehuwdP. Vermeulen, jm. 24 j., met M. H. Kegge, jd. 20 j. BevallenC. J. E. Collet, geb. de Koning, z. J. Wan- née, geb. Joosse, d. H. E. Sap, geb. de Scheemaker, d. noodig. de techr vlakte 1 hetgeen wezen. Wat d zij is g tot nade een ynrv doen, vestin; kamer doen u. oordeel alleen voor zal vc De pleegd der wet lijk de over dat De -6- roeerderhei werk doo dracht als volstrekt van te een nomen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 7