BUITENLAND. Algemeen Overzicht. JtïjgMMTdm Mfon. C. Hollebrands, geb. Laernoes, d. L. C. Marchand, geb. Muller, z. (levenl.) Overleden: E. Kesselaer, vrouw van A. Bouteat, 63 j. A. J. T. Pichal, z. 5 w. O. L. Vandamme, z. 3 w. Gobs. Gehuwd: P. Goetheer, wed'. van J. Sinke, 52 j., met J. Klaassen, wede. Van J. Geluk, 66 j. BevallenL. C. Kole, geb. Kriekaard, d. M. K. van den Boogaart, geb. Seepman, z. A. Minnaar, geb. Zoe- teweij, z. C. van der Peijl, geb. Dronkers, z". (tweel.) A. M. van Fraassen, geb. Bonze, d. K. Karelse, geb. de Schipper, z. M. Semeijn, geb. Sanderse. d. Overleden: T. Bakker, jd. 62 j. P. A. Pijrovano, jm. 34 j. A. Zoeteweg, vrouw van L. Minnaar, 32 j. P. Minnaar, z. 4 d. E. Kesselaar, gehuwd met A. Bou- tens, 63 j. (te Ylissingen). Zierikzee. BevallenA. van Hessum, geb. de Goffaa, d. A. C. Beks, geb. Korte, z. M. L. Tuijnman, geb. van der Jagt, d. C. Botvliet, geb. Jaspers, z. N. Bos, geb. Pekops de Haas, d. (levenl.) Overleden: G. van Duin, z. 7 w. P. C. Landsknegt, wed'. 70 j. J. L. Wagenaar, z. 7 w. A. Th. Wetting, z. 10 m. Thermometerstand. 22 Mei's av. 11 u. 52 gr. 24 'smorg. 7 u. 57 gr. 'smidd. 1 u. 65gr.'s av. 6 u. 62 gr. Staten -generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag 24 Mei. (Per telegraaf?) Is ingekomen een wetsontwerp tot het nemen van maatregelen tegen de overbrenging van den Colorado- aardappelkever uit Amerika. Na aanneming van het wetsontwerp tot bekrachtiging der overdracht van het veer over de Lek bij Beusichem werd de beraadslaging geopend over de conclusie be trekkelijk het adres van ingezetenen van Maastricht over de vacantiën aan de openbare school aldaar op katholieke feestdagen. De heeren Lenting, Jonckbloet en Bredius consta teerden, ook na het mondeling antwoord der regeering, dat de jniuister het beginsel der neutraliteit van de openbare school volkomen gehandhaafd heeft. De heer Verheijen verdedigde het standpunt van de minderheid dor commissiën. De heer Heydenrijck, erkennende, dat de regeering wettelijk neutraal gehan deld heeftwas van gevoelen dat zij zich practisch aan eenige inconsequentie heeft schuldig gemaakt. Het debat werd vervolgens aangevangen over het ont- werp-muntwet. De heeren de Bruijn Kops en Mees ver dedigden het ontwerp als een onmisbaren overgang tot den gouden standaard. De heer Teding van Berk hout verlangde nadere inlichtingen. ZÜIDERZ E3E. De regeering heeft geantwoord op het verslag over de suppletoire begrooting van binnenlandsche zaken (voorbereidende kosten voor de droogmaking der Zui derzee.) De zaak is nagenoeg rijp voor uitvoering voorgesteld, doch alvorens die uitvoering aan de wetgevende macht wordt voorgedragen moet zij naar de overtuiging der regeering, geheel rijp zijn. 'De regeering acht het beter zulk een zaak een jaar later aan te vangen dan iets aan de voorbereiding te laten ontbreken. Het is inderdaad de bedoeling de nadere grondborin gen alleen bezuiden de uiterste grenslijn van het plan der concessie-aanvragers te doen plaats hebben. De regeering is tot nog toe van meening dat de IJselmonden buiten de indijkingslijn moeten blijvenmaar alvorens tot een definitieve beslissing hierover te komen, acht zij een meer gedetailleerd onderzoek ook de staatscommissie trad hierover in geen beoordeeling noodig. Verder dient nader onderzocht, iets waarover de technici het niet eens zijnof het goed is de zand vlakte bezuiden Urk in de droogmaking te begrijpen, hetgeen van grooten invloed op de ramingssom zal wezen. Wat de eigenlijke beteekenisder voordracht aangaat: zij is geen andere, dan om gelegenheid te erlangen tot nader onderzoek, alvorens aan de wetgevende macht een voorstel tot beslissing omtrent de zaak zelve te doen geenszins dus om minder volledige uitvoering der vestingwet te vergoelijken of nu een oordeel door de kamer over het aanvaarden van dat groote werk te doen uitsprekende kamer blijft volkomen vrij in haar oordeel. Niets wordt in de zaak gepraejudicieerd dan alleen dat de regeering het ontwerp niet geschikt acht voor concessie en dus geen uitvoering op dien voet zal voorstellen. De raad van state is in deze door den koning geraad pleegd volgens art. 72, al. 3 der grondwet en art. 24 der wet van 21 December 1861 over vragen betrekke lijk de zaak als rijkswerk in haar geheel. Nadat Z. M. over dat adres HD. meening had doen kennen, is het tegenwoordig wetsontwerp opgemaakt. De regeering is het derhalve volkomen eens met de meerderheid, dat het beginsel van aanvaarding van het jerk door den staat niet door eene incidenteele voor dracht als deze kan worden beslist en dat het dan ook volstrekt niet de meening der regeering is goedkeuring te^rag0 Pro-iect in beginsel aan de wetgevende macht Bezwaren zullen ook bij dit werk, indien het onder nomen wordt, niet achterblijven en naar de overtuiging der regeering evenzeer zijn te boven te komen; doch juist om vooraf zooveel mogelijk die bezwaren te over zien, is een nader onderzoek wenschelijk te achten. Dat ook elders aanzienlijke en winstbelovende inpolderingen zijn te ondernemen, wordt door de re geering niet tegengesproken. De aangevraagde som moet strekken tot dekking dei- kosten van boringen, peilingen en opmetingen, van scheikundig en landbouwkundig onderzoek en van in dienst te stellen personeel; kosten voor het onderzoek in verband met de defensie zouden in geen geval ten laste van het Ve hoofdstuk der staatsbegrooting kun nen worden gebracht. Recht op volle vergoeding van de concessie-aanvra gers bestaat er nietdoch de regeering meent dat de billijkheid medebrengt om die heeren, die zeer veel moeite en kosten hebben aangewend en van wier werk, bij uitvoering van staatswege, gebruik zou worden gemaakt, een tegemoetkoming te verleenen. De wetgevende macht heeft hierover echter thans niet te beslissen. Wat het financieele punt betreft, de regeering voor ziet wel in de toekomst de mogelijkheid eener leening, maar zij denkt daaraan niet nu reeds. Voor de naaste toekomst bestaat er geen behoefte aan, en daar de schatkist nog ruim van betaalmiddelen is voorzien, is het ook niet te verwachten, dat die behoefte eerlang zal aanbreken. Inmiddels moet amortisatie gunstig op den stand der nationale schuld werken en kan zij dus behalve het dadelijk voordeel van rentebesparing, ook betere voorwaarden voor een leening, mocht die later noodig blijken, doen verkrijgen. Overigens levert de opbrengst der middelen over de eerste vier maanden des jaars grond op om over het geheele jaar eene opbrengst te verwachten boven de raming, die 5 millioen lager is dan de werkelijke opbrengst over 1874. De verwerping bij eerste lezing van enkele artikelen van het wetsontwerp op de administratie der goederen van de katholieke kerk in Pruisen door het heerenhuis kan aanleiding geven tot ernstige moeilijkheden met de kamer van afgevaardigdendaar het een belangrijk principieel verschil betreft. Het heerenhuis toch heeft in de eerste plaats artikel 12 verworpen, dat bij amen dement door de kamer in het ontwerp is gebracht, en waarbij de pastoor niet verkiesbaar werd verklaard als voorzitter van het college van kerkvoogden. De heer Bezeler stelde voor den pastoor wel verkiesbaar te stellen, doch graaf Udo zu Stolberg en graaf Lands berg-Beien wilden het oorspronkelijke regeeringsvoorstel handhavenvolgens fyetwelk de pastoor ipso jure voor zitter van genoemd college zou zijn. Het huis vereenigdc zich met dit beginsel, voornamelijk op grond dat dit zelfde het geval is bij. de Evangelische kerk. Terecht echter wijst men op het verschil hetwelk tusschen de administreerende colleges in beide kerkge nootschappen bestaat, want bij het Evangelische heeft het ook met de inwendige aangelegenheden der kerk, de liturgie, de kerkelijke tucht, het toezicht op de geestelijken enz. te maken en vereenigt dus de functiën van kerkeraad en van college van kerkvoogdenterwijl die bij de katholieke kerk gescheiden zijn en de kerk voogden zich alleen met het uitwendig beheer te be moeien hebben, en de geestelijke zonder inmenging van het leekenelement uitsluitend meester blijft over de inwendige aangelegenheden. Daarenboven is de positie van den evangelischen geestelijke een geheel andere dan die van den katholieken, zoodat wanneer men dezen boven en behalve zijn oppermachtige be schikking over inwendige belangen der kerk en zijn invloed door den biechtstoel nog het voorzitterschap per se geeft in de administratie der kerkelijke goederen, de invoering van de zelfstandige administratie eigenlijk niet meer dan een wassen neus is. In Frankrijk, België en op den linker Rijnoever is de pastoor dan ook uit drukkelijk van het voorzitterschap van het college van kerkvoogden uitgesloten. Eveneens op voorstel van de beide laatstgenoemde heeren is ook artikel 59 verworpenwaarin was bepaald, dat zoolang de kerkelijke goederen eener ge meente door een staatscommissie worden beheerd aan den geestelijke wiens staatsinkomsten worden ingehouden ook uit de kerkelijke fondsen geen bezoldiging mag worden uitbetaald. Door de opheffing van deze bepaling zou de tegenstand der geestelijkheid zeer wor den aangemoedigd. Niet zonder spanning ziet men te gemoet wat de kamer van afgevaardigden thans zal doenterwijl men het zou betreuren indien zij niet mocht vasthouden aan haar in dezen eenmaal genomen besluitenindien althans het heerenhuis in tweede lezing niet terugkomt op het thans genomen beslissing, wat men echter wel hoopt. Overigens beantwoordt het huis wel aan de gekoes terde verwachtingdat het de kerkelijke wetsontwerpen spoedig zou afhandelen,want Zaterdag heeft het ook in eerste lezing met groote meerderheid van stemmen en zonder eenige wijziging het wetsontwerp tot ophef fing der katholieke orden en congregatiën aangenomen en in tweede lezing het wetsontwerp tot afschaffing der artikelen 1516 en 18 der grondwet. Kan Pruisen zich dus over het algemeen beroemen op een krachtige werkzaamheid van regeering en ver tegenwoordiging, in Frankrijk doen zich weder ongun stige verschijnselen voor van gebrek aan overeenstem ming en begint de noodlottige invloed van den heel de Broglie c. s. zich opnieuw te doen gelden. Men wil bij de verkiezing voor leden der nieuwe constitutioneele commissie morgen 12 plaatsen geven aan de drie groe pen der linkerzijde, 4 aan den groep-Lavergne-WalIon en 14 aan de rechterzijde, zoodat een kleine verplaat sing van stemmen de rechterzijde eene meerderheid zou verschaffen die vijandig is aan de republiek. Dit alles zijn echter maar voorbereidende schermutselingen die vóór den grooten slag plaats hebben, welke bij de behande ling der kieswet zal worden geleverd, en daaromtrent bestaat een principieel verschil tusschen de regeering en de drie groepen der linkerzijde. Terwijl laatstge noemden zich bepaald voor de stemming bij scrutin de liste hebben verklaard, willen de regeering en de rechterzijde de stemming bij arrondissementen. In den ministerraad is men het daaromtrent geheel eens en vleit men zich een deel der meerderheid van 25 Fe bruari op zijn hand te zullen krijgen. Mocht dit echter niet gelukken en de linkerzijde haar beginsel zien aan nemen dan is een ministerieele crisis te voorzien, die in de bestaande omstandigheden zear ongelegen zou komenen weder groote moeilijkheden ten gevolge zon kunnen hebben. De beweging der constitutioneele monarchalen in Spanje om tot een goed georganiseerde staatsregeling te geraken neemt steeds grooter omvang aan. De monar chale leiders Alonzo MartinezSanta-Cruz en Barzamal- lana hebben zich aangesloten bij den minister-president Canovas del Castillo. Alleen de partij van maarschalk Serranomet Sagasta en zijne vrienden aan het hoofd, heeft zich teruggetrokken en zich niet willen aansluiten bij de alliantie die Canovas del Castillo op |de bij eenkomst van 20 Mei jl. haar heeft aangeboden. Zaterdag is weder eene bijeenkomst van constitutioneele monar chalen in de zittingszaal van den senaat gehouden, waarin met eenparigheid van stemmen eene motie is aangenomenstrekkende om te verklarendat het einde van de beide burgeroorlogen, het behoud van orde en vrijheid en een goede werking van de parlementaire vrijheden geheel afhankelijk zijn van de bevestiging der monarchie van Alfonsus XII en der algemeene wetgeving. Aan een commissie van 38 leden van de meest invloedrijke personen zal worden opgedragen de grondslagen voor eene constitutie te ontwerpen, om die bij de corteswelke waarschijnlijk spoedig zullen wor den opgeroepen, in behandeling te brengen. De processiën der katholieke kerk hebben gisteren ook te Brussel aanleiding gegeven tot ernstige ongere geldheden. Een aantal gymnasiasten van BrusselGent en Luik heeft manifestaties tegen de processie naar Woluwe Saint Lambert en voor de ministerieele gebou wen gehoudenen op de Place Saint-Jean werd de processie aangevallen en uit elkander gedreven,terwijl weder een vechtpartij ontstond waarbij de politie moest tusschenbeide komen. Van weerszijden werden kreten gehoord vóór en tegen den paus. De burgemeester echter werd luide toegejuicht. Gelukkig is de bevol king geheel onzijdig gebleven en heeft zich kalm ge houden. Haven van Vlissing-en. Ter waarschuwing voor gezagvoerders van stoom- en zeilschepen met bestemming naar de nieuwe haven van Vlissingen brengen de ondergeteekenden het vol gende ter algemeene kennis. Op den 21™ Mei jl. kwamen zij des avonds te halt negen met het stoomschip Friesland het Oostgat bin nen en stoomden op korten afstand langs de hoofden der oude haven en het Marine-dok met bestemming naai de nieuwe haven. Het weder was prachtig, geen wind en stil water, de mooist denkbare gelegenheid om met een schip van die grootte binnen te komen. Daar de zeeloods ons te kennen gaf, dat hij verplicht was, om het schip op de haven te brengen en hij reeds meer dan 24 uren Vlissingen verlaten hadwaren wij in de stellige verwachtingdat wijhetzij door een boot of een sein van het loodswezen kennis zouden krijgen van de hindernissen in de voorhaven, daar het onver antwoordelijk zou zijn om zonder kennis daarvan het in den nacht op de haven te zetten. Wij stoomden onder aanhoudend fluiten zachtjes aan tot dicht bij de voorhaven en werden verblind door de vele lichten van verschillende kleuren die ons huiverig maakten om de haven binnen te gaan. Bijna een uur stoomden wij nog op de reede van Vlissingen rond

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 4