MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 117. 1875. Woensdag 19 Mei Middelburg 18 Mei. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.GO. Do leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 24 dezer des avonds te acht uren. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 43 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan burgemeester en wethouders der gemeenten, houdende kennisgeving dat door den minister van financiën en door hunne vergadering zijn benoemd tot leden van de commissie ter herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, voor de werkzaamheden der hersehattingin de controle Vlissingen de heer C. D. Tielenius Kruijthoff te Middelburg, en W. O. van Duuren Dutilh te Vlissingen. Dat eene opvoering van Multatuli's Vorstenschool ook voor velen hier en in onze omgeving aantrekke lijkheid bezitwerd gisteren avond bewezen toen dat drama door het tooneelgezelschap van den Antwerp- schen stads-schouwburg, onder directie van den heer Victor Driessens, in den schouwburg alhier werd ge speeld. Niet alleen toch was de zaal volmaar zijn zelfs een aantal personen, ook van elders, die plaatsen beneden verlangden, afgewezen moeten worden. Over het stuk zelf kunnen wijna alles wat daar over reeds vroeger zoowel in goed- als in afkeurenden zin gezegd isthans het stilzwijgen bewaren, evenzeer als over de eischen die aan de medewerkers kunnen en moeten gesteld worden. Wij bepalen ons dus alleen tot het uitspreken onzer meeninggeto<,t3t aan de stem ming van het publiek aangaande de wijze waarop aan die eischen is voldaan. Dit doende is het ons aange naam hulde te mogen brengen aan mejuffrouw Beers- mans, die de hoogst moeilijke en afmattende rol van koningin Louise zeer verdienstelijk vervulde. Dat dit door het publiek werd gevoeld en gewaardeerd bewezen nu eens de ademlooze stilte in de zaal, dan weder het warm applaus en de eer der terugroeping die haar bij herhaling ten deel vielen. Ook mejuffrouw Ver- straeten kweet zich als Hanna over het algemeen zeer goed van hare dankbare taakterwijl mevrouw Ver- straeten als koningin-moeder en mevrouw Tormijn als de eeredame der koningin haar best deden om de door haar voorgestelde karakters zooveel mogelijk naar be- hooren weêr te geven. Mevrouw Corijn in 't voorbij gaan gezegd was een aardig boerenvrouwtje. Het spel der heeren stond in vele opzichten bij dat der dames achter. Wellicht is dit voor een groot deel te wijten aan de omstandigheid dat het de eerste maal was dat dit stuk door het gezelschap werd opgevoerd en velen dientengevolge nog niet genoeg „rolvast" waren, iets wat vooral merkbaar was voor hen die met het stuk in de hand het spel gadesloegen en de ervaring opdeden dat enkele medespelers zeer vrijzinnig waren in het veranderen en omzetten van woorden en zinnen. De opvatting van den heer Hendrickx, die koning George moest voorstellen, was niet de onze. Over het algemeen was hij in houding noch bewegingen konink lijk, en meestal liet hij enkele goede oogenblikken uitgezonderd het publiek koud. Ook de heeren Frederik, Nuggelmans, van Doese- laer en Corijn beantwoordden niet aan de verwachting die men van Miraldevon SchukenscheurerHesselfeld en Spiridio koesterde. Vooral in de nachtelijke scène met den koning, toen zij onder champagne en sigaren tot vroolijkheid werden aangespoord en de gewone etiquette voor eene wijl in den ban was gedaanhad den wij hen gaarne wat losser, wat ongedwongener gezien. Den heeren Daenens als van Huisde en van Kuyk als Herman komt lof toe voor hun spel. De heer Dierckx was als Puf mede op zijne plaats. De rollen van de vier lakeien waren aan goede handen toevertrouwd, namelijk aan de heeren Victor Driessensvan Kuijk, Dierckx en Lemmens. Laatstgenoemde vervulde tevens het karakter van AlbertHanna's verloofdehetwelk hij evenals de heer Desomme dat van den kleermaker Landsheil, naar eisch trachtte te vertolken, met afwis selenden goeden en min gunstigen uitslag. De voorle zing van Albert's gedicht was echter zeer ongelukkig en o. i. weinig geschikt om liéf hart van Hanna voor poëzie in gloed te zetten. Evenals elders had ook hier de voorstelling die van half acht tot middernacht duurde plaats zonder muziek in de pauzen tusschen de bedrijven. Het eergisteren avond door het harmonie gezelschap Accelerando onder directie van den heer J. F. Liesoy in het Schuttershof alhier gegeven volksconcert werd door plus minus 700 personen bijgewoond. De uitvoe ring verschafte den bezoekers blijkbaar veel genoegen. Met ingang van 1 Juni a. wordt de directeur van het rijks-telegraafkantoor te Veere, de heer H. Cor- nelisseneervol ontheven van het beheer van het rijks telegraafkantoor en het hulpkantoor der postergenen voorloopig te Amsterdam werkzaam gesteld. De Goesche courant bevat den hoofdinhoud der statuten van de Vereeniging tot oprichting van een plattelands-weeshuis voor Noord- en Zuid-Beveland, De vereeniging stelt zich ten doel verzorging en op voeding van weezen uit Zuid- en Noord Beveland en is gevestigd te Kloetinge (waar een huis gekocht is voor f 7500, waarop eene som van f 2000 uit reeds inge komen bijdragen is afbetaald). De vereeniging kan een of meer huizen koopen of doen bouwen om die in te richten tot weeshuis. Ze is tevens bevoegd de weezen, aan hare zorg toevertrouwd, in huisgezinnen te plaatsen en te doen verplegen onder h- verantwoordelijkheid. Leden der vereeniging zijn: a die f 100 of meer in eens bijdragenb die zich verbinden jaarlijks minstens 10 bij te dragenbegunstigers zijn zijdie giften beneden 100 in eens, of jaarlijks beneden /10 bijdra gen; corporatiën kunnen leden zijn en zich op de ver gaderingen door éen lid laten vertegenwoordigen. Het bestuur bestaat uit 5 directeuren en 5 directrices, waarvan 1 directeur in Noord-Beveland moet wonen. •Het bestuur wordt door de vergadering van leden ge kozen met aftreding, te beginnen met 1881. Voor de eerste maal zullen de bestuursleden worden benoemd. De voorloopige commissie heeft zich in verbinding gesteld met de te Amsterdam gevestigde vereeniging, welke zich bereid heeft verklaard om steun te verleenen, indien alle pogingen om uit eigen middelen in de be hoeften te voorzien mochten falen. Nadat het bestuur voltallig zal zijn, stelt men zich voor de statuten ter goedkeuring aan te bieden en vervolgens over te gaan tot het vormen van sub-commissiënzooveel mogelijk in iedere gemeente, en tot de verdere uitvoering van het plan. Voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn candidaat gesteld: door de liberale kiesvereeniging te Zutfen het aftredend lid mr. J. Dam; door de kiesver eeniging Vreest God, eert den koning, te Gouda, het aftredend lid dr. A. Kuyperdoor de antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Tielgraaf van Bechteren van Appeltern. Ten vervolge op een vorig bericht uit Atehin wordt thans in de Staats-courant gemelddat de 1' luitenant E. G. S. von Ende aan zijn bekomen wonden is overleden. Blijkens kennisgeving van de commissie van opper toezicht en beheer over de kweekschool voor zee vaart te Leiden zal op Maandag 31 dezer aldaar eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zee macht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Kenocmingen en beslatten. ministerieels departementen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den generaal-majoor H. Hardenberg als secretaris-generaal bij het departement van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en als zoodanig en tot generaal-majoor benoemd de kolonel H. E. W. Eodi de Loo, van den generalen staf, belast met het toezicht en bestuur der topografische inrichting. marine. Ontheven de officier van administratie 2" klasse W. F. G. L. Faubel, op zijn verzoek, van de tijdelijke waarneming der betrekking van administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en met 1 Juni a. met die functiën tijdelijk belast de officier van administratie 3e klasse J. W. Groeneyk. Onderwijs. Voor het eerstkomende geneeskundig staatsexamen dat in de maand Juni a. te Utrecht zal aanvangen, hebben zich 32 candidaat-artsen van den militairen geneeskundigen dienst te Amsterdam aangegeven; en, voor het natuurkundig, dat, mede in Junite Amster dam zal beginnen, hebben zich 85 militaire studenten, van bovengenoemden dienst aldaarvoor het geheel en voor het eerste gedeelte aangemeld. Marine en leger. Naar aanleiding van Z'. M3. besluit van den 12c" Mei jl. wordt de kapitein-luitenant ter zee J, P. van Ros- sum eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroef- stoomschip Kijkduinmet den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luitenant ter zee le klasse A. J. Visser, aan wien met dat tijdstip het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. Koloniën. De Oost-Indische mail heeft berichten aangebracht die loopen tot 10 April jl., doch weinig belangrijk nieuws bevatten. De gouverneur-generaal heeft den 9en April eene buitengewone vergadering van den raad v~n Indië, waaraan de kommandanten der land en zeemacht deel namen, gepresideerd. Men wil weten dat deze bijeen komst plaats heeft gehad omdat de nieuwe landvoogd zich behoorlijk op de hoogte van den stand van zaken in Atehin wilde brengen. De legerkommandantgeneraal Whitton, heeft zijn wensch bepaald uitgesproken om ontslag uit zijne be trekking. Den 2en April heeft op het Waterlooplein de uit reiking der ridderkruisen en medailles aan de krijgers plaats gehad. Het decoreeren van den generaal de Neve en den kolonel Schultze geschiedde door den le gerkommandant, niet in het openbaar, maar aan zijn kabinet. De andere ridders werden door den afdeelingskom- mandant voor het front der troepen toegesproken, ge- lukgewenscht en gedecoreerd. Naar men aan de Indiër meldtmoet te Atehin thans reeds een belangrijke handel in opium gedreven worden. Chineezen verkoopen er de thail voor f 3 en verdienen belangrijke sommen. Ciemengde berichten. Gisteren middag omstreeks 2 j uur kwam alhier aan de stoomboot Telegraaf n° 4, met plus minus 200 pleizierreizigers uit Antwerpen aan boord. Ten 4| uur keerde de boot naar Antwerpen terug. Eergisteren heeft te Bussem een spoorwegwachter op zeer treurige wijze het leven verloren. Hij poogde een jong kind, dat zich op de rails had gewaagd, te red den voordat de trein aankwam. Hij bracht het kind op het perron, doch werd zelf overreden. De wagens gingen over zijn beide beenen, en binnen een uur was hij een lijk. Als curiositeit wordt door de Nieuwe Rotterdam- sche courant medegedeelddat eene dame te Roosen daal in het bezit is van een levenden koekoek. Deze vogel, in Juli ten vorigen jare jong uit een nest ge haald, is door haar met veel moeite en zorg groot gebracht, en hoewel de koekoek wegens zijne groot e schuwheid bekend isis deze volkomen tamvliegt door de kamer en laat zich met de hand streelen. Uit Deventer wordt gemeld, dat de snelle was van den IJsel vreezen doet dat de graslanden over stroomd zullen worden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1