f BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De ligging is allergunstigst om een ruim bezoek te verwachten: binnen een kwartier uurs toch van het station van den staatsspoorweg loopt ook 's rijks groote weg en de hoofdweg van het westelijk gedeelte des eilands langs het terrein. De berichtgever meent dat het feest op 23 Juni e. k. zal plaats hebbek. Gisteren (Vrijdag) voormiddag heeft aan den Nieuwen Neuzenpolder een belangrijke dijkval plaats gehad, strekkende nagenoeg tot aan de kruin van den zeedijkdaar echter op dit punt een inlaagdijk aanwezig is, is men toch eenigszins gewaarborgd voor eene overstroomingbij mogelijke doorbraak. De val heeft eene lengte ven ruim 280 meters, bij eene breedte van ongeveer 60 meters. De aangelegde bui tengewone werken in 1873 en 1874 op dat punt heb ben door dien val zeer veel geleden. De Staats-courant van heden bevat de wet van 8 dezer tot wijziging der wet van den 20tn Juli 1870 (Staatsblad n° 127), houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Als candidaat voor de tweede kamer is door de kiezersvereeniging Eendracht te Haarlem gekozen het aftredend lid mr. J. Kappeyne van de Coppello. De centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar heeft het aftredend lid mr. J. L. de Bruijn Kops tot candidaat geproclameerd. In het hoofdkiesdistrict Steenwijk is van antirevolu tionaire zijde candidaat gesteld mr. L. W. C. Keuchenius, te Batavia. Men schrijft ons uit E otterdam: De verkiezingen zijn hier nog niet aan de orde. Het eenige wat men omtrent de voorbereiding van den strijd bij de stembus verneemt, is dat in eene bestuurs vergadering van Burgerplicht besloten is van wege die kiesvereeniging eene bijeenkomst te beleggen, waarin de onderwijs-quaestieen meer speciaal het restitutie stelsel aan de orde zullen worden gesteld. Een dag voor die bijeenkomst is nog niet bepaald. De tegenpartij laat nog niets van zich hooren. Ont houden zal zij zich echter wel nietofschoon hare kan sen niet gunstig staan, want zij heeft een aftredend lid te bestrijdenwien niet licht in Rotterdam de voet zal worden gelicht. De heer Mees toch geniet hier in hooge mate de achting. Zeker zal hem zijn votum over het lot van het spoorwegvoorstel-Kappeyne door allen tot een geduchte grief worden aangerekendmaar of het zijne verkiezing in gevaar zal brengenmag sterk betwijfeld worden. Toen indertijd de heer Olivier, ofschoon Rotterdam8ch afgevaardigdein de kamer een votum uitbracht dat tegen het belang van Rotterdam was, heeft men de zelfstandigheid van den volksverte genwoordiger geëerbiedigd. Zoo ook heeft het votum van den heer Viruly Verbrugge tegen de inkomsten, belasting zijne herkiezing niet beletofschoon dat votum voor velen eene ernstige grief was. In den heer Mees zal men het respecteerendat hij niet door kiezersvrees zich heeft laten bewegen om tegen zijne overtuiging te handelen. Niemand overigensdie éen oogenblik de liberale gevoelens van den heer Mees in twijfel zal trekken. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Vergunning verleend aan L. Lowenstam, kunstgraveur te Amsterdamtot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenen aan den kapitein J. W. Bergansius; van den staf der artillerie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrogsorde 3e klasse, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. pensioenen. Aan A. Rutgers, emeritus hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, verleend een pensioen ten bedrage van 3500 'sjaars. procureurs. Benoemd tot procureur bij de arrondis- sements-rechtbank te Heerenveen mr. M. M. van Heioma, advocaat aldaar, en tot procureur bij het provinciaal gerechtshof in Friesland en de arrondissements-recht- bank te Leeuwarden mr. G. A. Murray Bakker, advocaat te Leeuwarden. ministerieels departementen. Benoemd tot adjunct- commies bij het departement van financiën de heeren mr. H. Graaf van Hogendorpmr. A. Beaujon en jhr. m'. C. H. Beelaerts van Blokland. consulaten. Erkend als consul van Japan in Neder land, op den voet van Nederlandsch onderdaan, A. J. Bauduin, thans wonende te 's Gravenhage. Kerknieuws. Beroepen bij de hervormde gemeente te Sir Jans- land de heer K. H. van Rijncandidaat te Was senaar. De heer J. H. A. Michelsen, predikant bij de evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee, is be roepen te Kampen. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Zwart sluis de heer Nonhebeipredikant te Aalburg en Heesbeen. Marine en leger. Naar men verneemt heeft de generaal majoor Har- denberg zijn ontslag verzocht als secretaris-generaal aan het ministerie van oorlog, en zou de kolonel van den generalen staf H. E. W. Rodi de Loo in laatstge noemde betrekking optreden. De generaal Hardenberg zou echter als hoofd-intendant der militaire administra tie in functie blijven. Gemengde berichten. Een jongeling dienende aan boord van het wacht schip te Vlissingen, is gisteren, in het tuig werkzaam zijndedaaruit gevallenen op het dek nedergekomen. Hij is naar het hospitaal vervoerd, doch zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te zijn. Heden morgen is te Vlissingen bij het overladen van spoorijzers uit de lichter in het Noordduitsche stoomschip „Essen" een staaf ijzer in het ruim gevallen, waardoor een werkman die er onder stond om te stuwen, ernstig verwond is. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen en de gewonde naar zijne woning vervoerd. Een soldaat van het Leidsche garnizoen, die bij het schijfschieten onder Katwijk bezig was de schijf te plakken is tengevolge van een ongelukkig misverstand door een schot in den onderbuik getroffen. Zijn toe stand wordt als niet zorgwekkend beschouwd. Twee Engelsche stoomschepen, de Ben More en de Maud, met eene lading graan van de Zwarte zee naar Rotterdam bestemd, zijn door het Goereesche zeegat binnengekomen, doch zijn verplicht te Nieuwesluis een gedeelte hunner lading te lossen, dewijl de waterstand op de rivier hun niet toelaat met den diepgang van 58 en 59 decimeter naar Rotterdam op te komen. De te Rotterdam liggende koopvaardijschepen hadden gisteren de vlag geheschen tot betooning hun ner tevredenheid over de aanneming in de tweede kamer van hei wetsontwerp tot afschaffing der vuur-, ton en bakengelden. De heer Sanders, van Schiedam, die als scheepsdok ter aan boord van het stoomschip W. A. Scholten naar Amerika vertrokkeerde van daar terug met het Duit- sche stoomschip Schiller, dat op de Bishops Rock in het Engelsche kanaal strandde, en vond zijn dood in de golven. Een veertigtal Engelsche visscherskotters hebben nabij Ameland weder het tóschtuig van eenige Wierumer visscherster waarde van f 200, stuk gevaren. Te Waachenheim in Rijn-Beieren had dezer dagen eene verkooping van 300,000 liters wijn plaatswaarbij o. a. een paar soorten werden verkocht voor 2300 en 5420 per 1000 liters. Op den 9 Mei hebben in de omstreken van Eisen ach zoo zware donderbuien gewoeddat de spoortreinen hun tocht moesten staken. Een locomotief, die in de richting van Fröttstedt op verkenning werd uitgezon den, bracht het bericht dat door een sterken hagelslag veel nadeel aan de landerijen was veroorzaakt. Op de Keizerin Eüsabeth-Westbaan in Oostenrijk heeft een proefrit plaats gehad met een specialen trein voor zieken en gewonden, die door de Maltezer orde uit eigen middelen is aangekocht. De voor honderd zwaar gewonden bestemde trein bestond uit 10 waggons voor gekwetstentwee waggons voor materiaaleen keuken-waggon en een rijtuig voor den bevelhebber en de geneesheeren. De draagbaren waren gedeeltelijk in houtengedeeltelijk in ijzeren stallingen geschoven om te beproeven wat het best voldoet. Het licht in de rijtuigen is van boven aangebracht. Iedere waggon staat door een electrische telegraaf in verbinding zoowel met het rijtuig van den kommandant als met den machi nist en het daarvoor aangebrachte toestel voldeed uit stekend. Daarenboven zijn de wagens onderling door uitstekende balkons verbonden. In de laatste zitting van het congres der Veree- nigde staten van Noord-Amerika is een wet aangenomen waarbij, onder bedreiging van uitzetting, de immigra tie is verboden 1° aan personen, die in hun land voor andere dan politieke misdadeneen vonnis ten hunnen laste hebben, of die van straf zijn vrijgesteld onder voor waarde dat zij het land zouden verlaten, en 2° aan vrouwen die tot onzedelijke doeleinden worden ingevoerd. Deze laatste bepaling moet vooral tegen de Chineesche landverhuizers gericht zijn, terwijl de eerste daaren tegen speciaal met het oog op Zwitserland is gemaakt, daar nog in den laatsten tijd de Yereenigde staten reden tot klachten hebben gehad over Zwitsersche landverhuizers. Hoewel de keizer van Oostenrijk in Dalmatië overal met grooten luister en hartelijk ontvangen is, heeft hij toch ook verscheidene bewijzen gekregen voor de groote zucht naar zelfstandigheid en onaf hankelijkheid der be volking waardoor hij tot de overtuiging is gekomen dat 1 de invoering van den algemeenen dienstplicht en de landweer vooralsnog met de grootste moeilijkheden gepaard zal gaanzoodat er waarschijnlijk nog niets van zal kunnen komen. De burgemeester van Luik heeft zich dezer dagen te Brussel bij de regeering verantwoord over het door hem genomen besluit waarbij de processies verboden zijn. Bij de rechtsgeleerden bestaat quaestie of de burgemeester al of niet de bevoegdheid heeft om een dergelijk besluit te nemen, doch hoe dit moge wezen, de Belgische regeering heeft de handelwijze van den burgemeester van Luik volkomen goedgekeurd, waar over de liberale bladen zich zeer verheugen. Tot lid der Fransche Academie is in plaats van Julis Janin gekozen John Lemoinne, terwijl voor den zetel van Guizot over zes maanden een nieuwe verkie zing moet plaats hebben, daar drie stemmingen over de candidaten Jules Simon den scheikundige Dumas en Laugel, de secretaris van den hertog van Aumale, geen resultaat opleverden. De uit Duitsehand uitgeweken nonnen hebben het voornamelijk op Hongarije gemunt. Volgens berichten van daar is o. a. per stoomboot een geheele schaar in Pest aangekomen, die terstond in de kloosters aldaar werd ingekwartierd. Volgens het feodale Oostenrijksche Vaterland ont vangt don Alfonsus te Gratz uit alle oorden bewijzen van sympathie en bewondering over zijne houding bij de laatste onlusten, o. a. ook „van de in Nederland wo nende, voormalige wapenbroeders van Z. K. H." In- tusschen blijkt uit de berichten uit Gratz, dat niette genstaande de strenge maatregelen der politiedon Alfonsus en zijne gemalin zich niet ongestoord op straat kunnen vertoonen en steeds aan onaangename manifestaties bloot staan. Verkooplngcn cn aanbestedinnge. Heden heeft het polderbestuur van Walcheren alhier in het openbaar aanbesteed: de uitvoering der werken tot verbetering en onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken enz., behoorende tot de vier wateringen van den polder Walcherenin zeven per- ceelen. Er waren ingeleverd voor het eerste perceel 5 bil jetten voor het tweede 2voor het derde 3voor het vierde 6, en voor de vier perceelen in massa 8 biljetten. De laagste inschrijver voor de massa was de heer J. Filiste Vlissingenvoor 44,448. Voor het vijfde perceel was de heer J. van der Hoek, te Koudekerke, de laagste van de 6inschrijvers en wel voor f 6780; voor het zesde perceel dezelfde de laagste van de 16 inschrijvers te weten voor 8640en voor het zevende perceel de heer J. Filis, te Vlissingen, voor 9578. Thermometers tandt. 14 Mei 's av. 11 u. 59 gr. 15 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. lu. 73gr.'sav. 6u. 69 gr. Gemeentebestuur van Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben bij publicatie van gisteren bekend gemaakt dat het onderzoek van de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers van de militie te landom het even uit welke provin cie. zij afkomstig zijn, namelijk zij die behooren tot de lichtingen van 1871, 1872, 1873 en 1874, voor zoover zij vóór den len April jl. in het genot van on bepaald vorlof zijn gesteld, zal plaats hebben op 4 Juni 1875, des voormiddags te 10 uren, op de Koop mansbeurs alhier. De linkerzijde der nationale vergadering is gelukkig geweest bij de verkiezingen der presidenten en onder presidenten der afdeelingen. Van de gekozenen toch behoorden 9 tot de linkerzijde en slechts 6 tot de rechter zijde, terwijl tot leden der commissie voor de installatie der beide kamers in Versailles 15 van de linkerzijde en 9 van de groepen der rechterzijde. Niettegenstaande het gunstige voorteeken, dat men meende hierin te mogen zienis de zitting van eergisteren over het voor- stel-Courcelle aan de republikeinen niet meegevallen en heeft zij niet de resultaten gehad die deze zich daarvan voorstelden. Vooral de verwerping van het voorstel-Wolowski heeft een ongunstigen indruk ge maakt. li- Door de ongewijzigde aanneming van de conclusie der commissie van rapporteurs heeft de nationale ver gadering zegt men wel een stap in zuiver repubhkein- sche richting gedaan, aangezien zij de aanstaande ontbin ding heeft aangekondigd, maar zij heeft door de verwer ping van het amendement-Wolowski de ontbinding met als zoo nabij willen erkennen als men had gewenscht. Veeleer gelooft men thansdat de kamer de ontbinding niet in dezen herfst doch eerst in het volgende voor jaar wil doen plaats hebben. In ieder geval schijnt een geest van uitstel in de vergadering veld te winnen, waarschijnlijk tengevolge van de vrees van eenige leden der rechterzijde dat zij niet zullen worden her kozen. 't Is echter te hopen, dat de nationale verga- Nederland. België. Frankrijk. Rusland. Polen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2