r lis. MiDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 1875. 15 lei. Middelburg 14 Mei. Dit Mad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Blijkens eene bij ons ontvangene voorloopige opgaat is de zomerdienst, aanvangende 1 Juni a.op de Zeeuwsehe lijn van den staatsspoorweg geregeld als volgt Vertrek van Vlissingen 6.40 7.15 8.-50 11.42 ,5.40 8.50 Middelburg. 6.50 7:25 9.00 12.2 5.48 9.5 Arnemuiden 7.1 9,14 12.12- 5.49 9.26 Goes7.25 7.46 9.43 12.39 6.23 9.45 (aank.) (aank.) BergenopZ.8.26 10.52 2.10 4.15 7.26 Boosendaal 8.47 11.30 3.20 4.40 7.50 Vertrek van Boosendaal 9.12 12. 3.20 5.10 8.50 Bergen op Z. 9.34 12.25 3.45 5.13 9.07 Goes10.39 1.38 7-27 9.46 10. Middelburg 6 50 11.14 212 8.18 10.12 10.30 Vlissingen" .7.00 11.22 2.20 8.30 10.20 10.45 Bovendien zullen te 3.10 en te 6.10 des namiddags locaaltreinen van Vlissingen alleen naar Middelburg, loopen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a., des namiddags te 1 uur een openbare zitting houden ter behandeling van de volgende zaken: Inge komen stukken: adres van dr. Bouvin, eervol ontslag als gemeente-geneesheer; idem van A. Gouka als hoofd onderwijzer der school voor kinderen van minvermogen den idem van A. J. de Langeom aankoop van ge meentegrondachter zijn woonhuis; missive bestuur godshuizen, staat van comptabiliteit 1874; missive bur gerlijk armbestuur rekening 1874vaststelling kohier hondenbelasting 1875; benoeming leden bureau van stemopneming; concept politie verordening. Aan de tweede kamer is ingevolge artikel 57 der grondwet ter kennisname medegedeeld eene tusschen Nederland en Pruisen geslotene overeenkomst, tot regeling der indijking van den Dollard. De commissie van onderzoek uit de tweede kamer heeft in haar verslag daaromtrent de meening ontwik keld dat bedoelde overeenkomst, met het oog op som mige daarin aangegane verplichtingen, aan de goed- keurig der staten-generaal had behooren te worden onderworpen. Op grond van datzelfde beginsel is, volgens de commissieook het tractaat met België, betreffende het kanaal van Neuzen naar Gent, aan de goedkeuring der kamer onderworpen. De com missie vertrouwt derhalve dat voor de toekomst aan dit beginsel zal worden vastgelu uden en stelt voor het tractaat met Pruisen ditmaal voor kennisgeving aan te nemen. Voor de behoeftigen te Westkapelle is weder ont vangen eene som van f 100, als tweede bijdrage uit de opbrengst der uitgave van de voorlezing: „Een volk, dat zijne groote mannen in eere houdt, kan niet vergaan", van den heer S. C. Coenraads Pieterse, uitgevers de heeren den Boer en de Zeeuw alhier. De hoogleeraar Vreede vestigt in het Utrechtsch Dagblad de aandacht op een Fransch werk, „La Prusse et la France devant l'histoire", van een ongenoemd schrijver, die echter den hoogleeraar persoonlijk bekend is als doctor in de Ietteren en in de wijsbegeerte, doctor honoris causa van eene Duitsche universiteit en als ongemeen bedreven in de Noordsche letteren. De hoogleeraar zegt bij deze gelegenheid datofschoon zijne vertoogen over de buitenlandsche politiek, sedert 1848 in het Utrechtsch Dagblad geplaatst, nu en dan „als uitvloeisels eener oogenblikkelijke gewaarwording van bezorgdheid of verontwaardiging" beschuldigd worden van overdrijving, hij daarmede niettemin steeds zijne zelfstandigheid tusschen alle partijen bewaard heeft. Ook nu weder komt een haastig en onvervaard oud-Hollandsch woord van waarschuwing hem niet ondienstig voor, tegen de „naamlooze fielten in de buitenlandsche pers", die bijna periodiek de gemoederen in Europa tegen elkander aanhitsen. De Napoleontische noch de Bismarcksche politiek heeft hem ooit bekoord en naar zijne meening behoort Nederland noch vóór, noch tegen Duitschland of Frankrijk gezind te zijn, maar tusschen die machtige naburenonafhankelijk en onzijdigzorgvuldig toe te zien en te waken om zich nietals voorheente laten overweldigen. Met dezen wenseh van den heer Vreede zalgeloo- ven wij, ieder Nederlander gaarne instemmen. Alleen zagen wij nog liever de bezorgdheid voor onze onaf hankelijkheid zich uiten in het beramen van geschikte maatregelen tot waarborging daarvandan in de krach tigste verkondiging van „oogenblikkelijke gewaarwor-' dingen van bezorgdheid of verontwaardiging." Als canditaat voor de tweede kamer is in eene vergadering van liberale keizers te Hengelo, na het bedanken van den heer Terkuile, gekozen de heer mr. W. Thorbeckete 's Gravenhage. De Christelijk-historische kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Ridderkerk heeft eandidaat gesteld mr. H. graaf van Hogendorpte 's Hage- De Zutfensehe courant maakt de opmerking dat de heer mr. A. E. baron. Maekay, een voorstander van het restitutiestelsel, in het kiesdistrict Zutfen door de conservatieve kiesvereeniging eandidaat is gesteld voor de tweede kamer, vóór dat zulks door de anti-revolu tionaire kiesvereeniging aldaar had plaats gehad. De conservatieven zijn in dit geval dus de anti-revolutio nairen in het ondersteunen van het restitutiestelsel nog voor geweest. Kerknieuws. Ter vervulling der vacature ontstaan door het ver trek van d'. F. W. Stutterheim, is door den grooten kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente alhier opgemaakt het volgende drietal van predikanten J. C. Geelhuijsen, te Brielle, G. Limperg, bij de Her steld Luthersche gemeente te Medemhliken C. W. Pohlmann te Wildervank en Yeendam. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen de heer M. Sjoerds te Oppenhuizen. De heer dr G-. J. Vos Az. heeft gisteren avond in de Nieuwe kerk te Amsterdam zijne evangeliebe diening bij de Hervormde gemeente aldaar aanvaard met eene leerrede naar aanleiding van Handelingen 2, vers 1. illarlne en leger. De minister van oorlog heeft benoemd in de commissie tot afneming van het examen tot toelating als cadet bij de koninklijke militaire academie te Breda, tot voorzitter den hoogleeraar dr. J. J. de Hollanderwerk zaam bij die inrichtingtot ledenden len luitenant der artillerie N. O. Grotendorst en den len luitenant der infanterie M. H. A. J. van Meurs, heiden werkzaam bij voornoemde inrichtingde heerendr. A. van Oven, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Dordrecht; dr. J. Zaaijer Az., leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; d*. F. Seelheim, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg H. P. T. Sassen, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Tilburg en de gemeentelijke hoogere burger school te BredaS. Susan leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te GroningenA. S. Kokleeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond; en A. D. Hagedoornleeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool te Amsterdamtot lid en secretarisden len luitenant van het korps ingenieursmineurs en sap- peurs W. Badon Ghijben, werkzaam hij de koninklijke militaire academie. Rechtzaken. Plaatsgebrek belet ons de opname in dit nommer van een overzicht der heden voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland behandelde zaak van J. v. S., slachter te Fijnaartbeschuldigd van medeplichtigheid aan diefstal van groot vee uit de weide. Het requisitoir van het openbaar ministerie strekte tot schuldigverklaring van den beschuldigde en veroordee ling tot vijf jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. E. Fokker concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak is bepaald op a. Vrijdag, des voormiddags te 10 uren. Kemengde berichten. Aan boord van het stoomschip Koning der Neder landen liggende te Nieuwediep, is gisteren nacht te 1 uur een brand ontstaandie, hoewel in den aanvang een dreigend aanzien hebbende, met behulp van alle beschikbare brandspuiten, zoowel van den wal als van de in de haven liggende oorlogschepen, omstreeks 3 uren weder zoo ver gebluscht was dat geen gevaar voor uitbreiding meer overbleef. Eenige passagiers met ongestelde kinderendie nog aan boord waren, zijn onverlet aan wal gezet. Vier hutten werden be schadigd. Te 's Hertogenbosch werd dit jaar de 12e Mei, de herinneringsdag van 's konings troonsbeklimming, nogmaals feestelijk herdacht. Van vele huizen wapperde de vlag en de muziek der schutterij gaf eene publieke uitvoering. Het orgel voor het paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal binnen weinige weken aldaar geplaatst worden. De sierlijke orgelkast, die geheel in overeen stemming met den bouwtrant der zaal is, heeft eene lengte van 10 meters, hij eene breedte van 8 en eene diepte van 5. Het instrument zal, geheel gereed en op de plaats zijner bestemming gebracht zijnde, een waarde vertegenwoordigen van ruim 50,000. Het orgel bezit drie klavieren en vrij pedaal, twee expres- siekasten en vijftien hulptreden. In het Amsterdamsche zeemanshuis werden ge durende 1874 opgenomen 89 stuurlieden, 462 onder officieren en matrozen, 50 lichtmatrozen en jongens of te zamen 601 personen tegen 519 in 1873, terwijl het aantal kostdagen in 1874 was 9313, tegen 7515 in 1873. Door 106 zeelieden werd ƒ5173 in de spaarbank gede poneerd. Het zeemanshuis bleef voor 80 personen borg tot een bedrag van f 3460, waarop geen verlies werd geleden. De gewone jaarlijksche contributie bedroeg ƒ3142, zijnde f 85 minder dan in 1873, terwijl aan le gaten en giften ontvangen werd 2949. In het Zeemanshuis te Rotterdam werden in 1874 opgenomen 249 stuurlieden, 1385 onderofficieren en ma trozen, 111 lichtmatrozen en jongens, of 1745 personen tegen 2004 in 1873. Onder laatstgenoemd cijfer waren echter begrepen 289 doortrekkende militairenper scheepsgelegenheid van Java aangebracht, wier aantal in 1874 slechts 19 bedroeg, zoodat ook hier het aantal zeelieden een weinig gestegen is. Door 72 personen werd f 9063 in de spaarbank gebracht. Ook hier werden verschillende giften ontvangen, onder welke vermelding verdient die van den matroos Ellef Olsen, thans te New-York, die reeds viermaal in het Rotter- damsche zeemanshuis vertoefd heeft en die een prach tig geïllustreerden bijbel ten geschenke zond. Tegen den heer Carré, directeur van het bekende paardrijdersgezelschap en den heer Valois, directeur van den Haagschen schouwburg, is procesverbaal op gemaakt wegens het gebruik maken van kinderen be neden de tien jaren, hij hunne voorstellingen. Het schijnt de bedoeling der regeering te zijn om door eene rechterlijke uitspraak te doen vaststellen of deze soort van kinderarbeid al dan niet in de termen der wet-van Houten valt. Het tweede tooneelwerk van mejuffrouw Opzoomer „Johann deWitt, Trauerspiel in fiinf Aufzügen", is thans bij den uitgever Dannenfelser te Utrecht verschenen. De sluiting van een tractaat tusschen Nederland en Duitschlandover den letterkundigen eigendom, schijnt volgens eene mededeeling in een Duitsch blad voor den boekhandel weldra verwacht te kunnen worden. Thermometerstand. 12 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 13 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 69 gr.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1