r U4. MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 1875. 14 lei. Middelburg 13 Mei. 6.20 6.45 18.16 8.50 9.8 0.8 0.29 0.36 0.45 .30 .32 .51 .20 .50 1.10 1.30 Dit blad yerschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. De kiezersvereeniging de Grondwet alhier heeft het aftredend lid mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet op nieuw voor het lidmaatschap der tweede kamer candidaat gesteld. De kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Zutten heeft tot candidaat voor de tweede kamer gepro clameerd den heer m*. JE. baron Mackay. De rcgelings-commissie voor de alhier in de volgende maand te houden algemeene vergadering der Veree- niging van officieren der schutterij in Nederland heStaat uit de heerenm'. D. A. Berdenis van Berle- kommajoor der dienstdoende schutterij te Middelburg, voorzittermr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, majoor der rustende schutterij in ZeelandW. C. van Duuren Dutilh, majoor der dienstdoende schutterij te Vlissingen, H. J. Dronkers, kapitein te Middelburg, H. L. Winkel man jr., kapitein, en Mees, luitenant, beiden te Vlissingen, Wertheim, majoor te Amsterdam, le secretaris, en J. W. de Raad, 1« luitenant-kwartiermeester te Middelburg, 2* secretaris. Het hoofdbestuur wordt den 24en Juni a. alhier ver wacht tot het houden eener bijeenkomst met de rege lingscommissie. Den volgenden ochtend te lOj uur begeven de leden der vereeniging zich met eene der stoombargesdie voor dien dag door de vereeniging is atgehuurd, naar Vlissingenalwaar in eene der voorma lige forten met geweer en pistool om prijzen naar de schijf zal worden geschoten. Te .1.2 uur zal do muziek der schutterij met de genoodigden mede per barge naar het schietterrein vertrekkendat feestelijk zal worden versierd en waar men zich in verschillende ten ten van ververschingen zal kunnen voorzien. Des namiddags te 5 uren zullen de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in de sociëteit St. Joris alhier vereenigen, om zich daarna te begeven naar het concert in het Schuttershof „de Edele Handboog." Den volgenden ochtend wordt in de groote zaal van het Schuttershof de algemeene vergadering gehouden. Na afloop daarvan zullen de leden een rijtoer doen door het eiland en een bezoek brengen aan de buitenplaats Overduinwaar zij door den eigenaar mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, lid der regelingscommissie zullen worden ontvangen. Vervolgens begeven zij zich naar Domburg, om de bijeenkomst met een maaltijd in het badhotel aldaar te besluiten. Bij ministerieele beschikking van 12 dezer is aan E. J. F. Compertz, te Deventer, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren en stroomen in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijset en Limburg. De uitvoering der zangvereeniging „Harmonie"te Veeregegeven ten voordeele der weduwe van den in zee verdronken matroos J. Baaij, heeft eene som van ƒ43.63 opgebracht. Tot dusverre had de weduwe niets ontvangen. De heer F. G. Hammaeher, notaris te Groede en lid der provinciale staten van Zeeland, zal volgens het Vaderland den 18ei1 dezer den dag herdenken, waarop hij vóór vijftig jaren tot notaris benoemd werd. De conservatieve kiesvereeniging Amsterdam heeft tot de kiesvereeniging de Grondwet het voorstel gericht om met het oog op de hoogst ernstige omstandigheden van het oogenblikop den grondslag van de beginse len der schoolwet in overleg te treden omtrent het gemeenschappelijk stellen van candidaten voor de twee de kamer. Ook de vereeniging Burgerplicht heeft, met hetzelfde doel, een overleg voorgesteld met „de Grondwet." Het denkbeeld van- samensmelting der conservatieve en liberale partijenop den grondslag van het anti-clericalismeschijnt dus ook te Amsterdam veld te winnen. Als een bewijs dat gegronde klachtenop de behoor lijke plaats ingebracht, over willekeurige handelingen der beambten van de staatsspoorwegenniet zonder gevolg blijven, deelen wij de volgende circulaire mede, door den directeur-generaal der exploitatie-maatschappij, onder dagteekening van den le" dezertot zijn onder- hebbend personeel gericht: „Gegronde klaehten zijn ingekomen van een reiziger, die door het treinpersoneel in een coupé 2e klasse werd geplaatst, waarin reeds zes reizigers aanwezig waren, terwijl hem in een andere coupé van dezelfde klasse op denzelfden trein waarin slechts een enkele reiziger was gezetendoor den hoofdconducteur een plaats geweigerd werd, op grond dat die reiziger ver langde alleen te zitten. „Dergelijke praktijkenuit welken hoofde ook bedre ven, zijn zeer af te keuren. „Zij zullen voortaan worden gestraft, wanneer zij ter kennis van den ondergeteekende zullen komen en de betrokken beambte zich bii onderzoek niet zal kunnen verantwoorden met redenen aan de belangen van den dienst ontleend. „Inspecteurs en adjunct-inspeeteurs worden uitge- noodigd ten strengste dergelijke misbruiken tegen te gaan. „De Directeur-generaal." Met het stoomschip Schiller't welk den 27en April jl. de haven van New-York verliet, doch blijkens bericht in de dagbladen op de Engelsyhe kust is vergaan, werd mede eene brievenmaal naar Nederland verzon den. De brievenmaal is thans als verloren te beschou wen. Staats-cour In het Zeemanshuis te Rotterdam isjl. Dinsdag de algemeene vergadering van deelhebbers in die inrich ting gehoudendie onder anderen door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden werd bijgewoond. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het Zee manshuis langzaamdoch bestendig in bloei toeneemt. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren F. J. Plate en John Hudig. Na het einde der werkzaamheden beantwoordde prins Hendrik blijkens het verslag in de N. Rott. cou rant een hem door den voorzitter van het bestuur, den heer Veder, gebrachten welkomstgroet. Ook hij herinnerde zich de woorden die wijlen de heer Tromp, de ijverige voorstander van het Zeemanshuis, tot hem richtte ter gelegenheid van de eerste steenlegging. In dien tijd was de quaestie aan de orde van de oprichting van Zeemanshuizen, De vestiging van zulk eene in richting ook te Rotterdam werd van zekere zijde met kracht tegengewerkt, maar van een anderen kant met zooveel kracht gesteund, dat de goede zaak tot stand kon komen. Sedert zijn twintig jaren verstreken en, zooals de voorzitter terecht opmerkte, sinds zijn 24,000 zeelieden gastvrij onder het dak van het Zeemanshuis ontvangen en dat waren niet alleen Nederlanders 't waren zeelieden van alle nationaliteiten die, op grond van de endervinding die zij opdedenden goeden naam van de inrichting naar den vreemde brachten. Op vele algemeene vergaderingen zijn treffende voorbeelden aan het licht gekomen omtrent de wijze waarop de zeeman zelf de steun is van het Zeemanshuis. Zij ge voelen welk verschil er is tusschen het heden en het verleden. Zij heseffen het dat het thans van hunnen wil afhankelijk is, of zij vrij en gerust in het Zeemans huis kunnen verblijven en er hun eigendom in bewaring kunnen geven, in plaats van uitgeplunderd te worden, zooals voor dezen. Ook Amsterdam bevordert met zijn Zeemanshuis het goede doel. Z. K. H. sprak bij her nieuwing den wensch uit dat de tijd niet ver meer verwijderd zal wezen, waarin in alle groote plaatsen van ons vaderland, zij het dan op kleinere schaal, Zee manshuizen zullen verrijzenteneinde den zeeman ge legenheid te geven veilig uit te rusten van de vermoei nissen die hij heeft doorworsteld en om hem nieuwe krachten te doen scheppendie hem zijn eervolle loop baan kunnen doen hervatten. Z. K. H. betuigde erken telijkheid voor de hartelijkheid en welwillendheid waarmede hij ten allen tijde in deze vergaderingen werd ontvangen, en besloot zijn rede met zijne beste wen- schen uit te spreken in het belang van den toenemenden bloei der inrichting. Des namiddags werd den prins door .den faad der Yachtelub, de meteorologische commissie en het bestuur van het Zeemanshuis in het Yachtclubgebouw een diner aangeboden en des avonds nam hij deel aan de openbare vergadering der commissie tot bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan. In die vergadering werd onder anderen voorgelezen de volgende naamlijst der gezagvoerders, van wie loffe lijke melding is gemaakt of aan wie medailles zijn toegekend. Loffelijke vermelding, als zijnde reeds vroeger met de gouden medaille bekroondA. Dekkerreeders Afrik. Handelsvereen.C. J. A. R. Reekers, (A. van Hoboken en Zn.); W. H. Rusman, (idem.) Gouden medaille. T. Vogelensang, reeder: Hen drik Veder. Zilveren medailles, voor de eerste maal. H. Has- selman, reeders: E. Suermond Zn. C°.J. Janzen, over 6 extract journalen, transatl. vaart, (Ned. Amerik. Stoomv.-maatschapfij); W. F. Pannekoek, (L. Smit); S. Schaafsma(L. 't Hoen C0.); G. Volkersz, (van Overzee C°). Ingeschreven op de lijst der medailles: a Voor zeilschepen, na reeds twee zilveren me dailles te hebben ontvangen: P. J. Dirksen, reeders: Mees en MoensA, Huizer, (van Overzee C°.); N. A. Oostrum, (A. van Hoboken Zn.); J. van der Valk Dz., (G. H. van Lindern); na reeds éen zilveren medaille te hebben ontvangen. M. van den Kerkhoff, (van Cha- rante C0.); S. K. Otto, (M. Ruys Zn). b Voor de eerste maal: M. van Aken, reeders; J. R. Veder Z".F. C. Kruyt (Fop Smit)W. Maas dijk, (L. Smit)G. H. Ruhaak, (Gebr. van der Beek) J. J. Vellinga, (L. 't Hoen C°.) c. Voor stoomschepen. (Lange lijnen). P. A. de Boer, reedersK. N. Stoomv.-maats. 2 journalen. (Korte lijnen). E. M. Chevallier, reedersNed. Amerik. Stoomv.- maatschappij, 4 journalen. De prins reikte de medailles uit aan de aanwezige bekroonden, en voor diegenen welke thans op de vaart waren, aan hunne firma's of vertegenwoordigers. Tevens werden door Z. K. H. uitgereikt de twee rijksmedailles, bij koninklijk besluit wegens bijzondere verdiensten toegekend aan de gezagvoerders Dekker en v. d. Eijk (welke laatste inmiddels was overleden). Benoemingen en besluiten. commissarissen des konings. Eervol ontslag verleend, op verzoek, onder dankbetuiging voor de dooi hem bewezen diensten, aan mr. J. L. G. Gregory als com- missares des konings in de provincie Drenthe, en als zoodanig benoemd mr. J. van Kuijk, lid van de twee de kamer der staten-generaal. leger. Benoemd bij het wapen der cavaleriehij het 2e regiment huzaren, tot ritmeester 2e klasse (naar ouderdom van rang), de 1" luitenant J. F. van Moor- selvan het le regiment huzarenbij het 3" regiment huzarentot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2' luitenant E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerkenvan het korpsbij het 4' regiment huzaren, tot majoor, de ritmeester E. L. H. van Lan- schot Hubrechtadjudant bij het 2' regiment huzaren; en tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2' luitenant M. R. Hammingvan het korps. Benoemd bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapentot 2™ luitenant-magazijnmeester der artil lerie van de 3e klasse te Neuzen de sergeant G. M. C. C. Gerlach, van het le regiment vesting-artillerie. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden Ier algemeene kennis,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1