F 113. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1875. COURANT. 13 Hei. Middelburg 12 Mei. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ra., franco is f S.50. Aan het bestek en voorwaardenwaarop door de firma van Zeijlen en Deckerscheepsreeders alhier, den 22en dezer zal worden aanbesteed het maken van een droog dok te Middelburg, in de waterruimte tus- schen het noordelijk verlengde van de Rouaansche kade en den Dam, ontleenen wij het volgende. De uit te voeren werken zijn. A. Plaatsen, onderhouden en na de voltooiing der werken weder opruimen van een houten schutting, waar van de richting dadelijk na de goedkeuring der aanbe steding zal worden vastgesteld. De hoogte der schut ting is 2.20 M. B. Makenonderhoudenopenstellen voor voetgangers (tenzij de aannemer daarin door eene hulobrug wenscht te voorzien) en opruimen van een aarde ..am beoosten het werk, tegenover het verlengde van de Rouaansche kade. Wanneer de aannemer het wenschelijk acht de tijde lijke gemeenschap voor voetgangers over de kruin van den dam te leiden, zal deze kruin, breed minstens 2 M.van een zandkist voorzien en in de zandkist eene bestrating aangebracht moeten worden, met trap pen wederzijds en voldoende leuningen langs den Jam en de trappen terwille van een veilig verkeer. Wenscht de aannemer daarentegen in het verkeer voor voetgan gers door een vaste houten brug te voorzien, dan moet deze minstens 2 M. breedte tusschen de leunin gen hebben. Is in het verkeer over de te bouwen schipsluis voorzien, dan worden de noodbrug, de dam of hetgeen ter plaatse is aangebracht, ten spoedigste weggeruimd. C. Afbreken van de Dambrug met hare landhoof- den en van de vervallende kaaimuren binnen de dok ruimte. Het verkeer over de Dambrug mag eerst ge stremd worden wanneer dit door den ingenieur in het belang van het werk wordt noodig geacht. D. Gedeeltelijk afbreken van de vervallende kaai muren buiten de dokruimte bij den Dam en zooveel noodig beoosten de plaats van de te maken schipsluis. E. Bouwen van een schipsluis met bijbehooren, uit gezonderd de schipdeur. De lengte dezer schipsluis is, in de richting der as van de invaart, 6 M.de doorvaartwijdte aan de ge boorte van het omgekeerd gewelf 16.60 M. en ter hoogte van het bovenvlak der dekzerken 20 M. De breedte van den aanleg van het metselwerk wederzijds de as is 18 M. of in het geheel 36 M. F. Bouwen van een stoompomp met de daartoe be- hoorende werktuigen en inrichtingen. Deze stoompomp bevat 1 stoomwerktuig2 verticale centrifugaalpompen en 1 stoomketel. De pompen wor den in dubbele verbinding gesteld met een achter- en een voorwaterloop. Zij moeten in wateropbrengst zoo danig vermogen bezitten, dat binnen zes opvolgende uren de geheele dokruimte bewesten de schipsluis van 1 M. tot 4.20 M. boven A. P. wordt opgezet, of in het algemeen 3.20 M. boven den kanaalstand. Het zijn centrifugaalpompen met gebogen schoepenieder bestaande uit een koperen wan van gewonen vorm en afmetingen. De stoom werkt bij uitzettingde afsnijding geschiedt in den regel op 1/3 der slaglengte. De zuiger is voor zien van een metalen pakkingbestaande uit ringen, met verspringende voegen. De zuigerstang, van staal vervaardigd, is verbonden aan een geslagen ijzeren dwarshoofd, dat zich door middel van metalen leiders tusschen geleidstaven beweegt. De gesmeed ijzeren verbindingstang werkt rechtstreeks op twee krukken, mede van gesmeed ijzer vervaardigd. Aan het eind van iedere krukas is een voerwiel, tevens riemschijf, bevestigd. 'Deze riemschijven brengen, door middel van drijfriemen, de pompen in beweging. De stoom- schuif wordt in beweging gebracht door een excentriek, aan de krukas bevestigd. De schuifstang is op zooda nige wijs aan de schuif verbonden dat de laatste aan de binnenzijde kan worden afgedruktingeval niet met genoegzame zorg op het openen der aftapkranen van den cilinder mocht worden gelet. De expansieschuif wordt door een tweede excentriek in beweging gebracht. De zuigerstang is achter den cilinder verlengd en werkt rechtstreeks op de luchtpomp. De voedingpomp wordt in beweging gebracht door hei dwarshoofd van de zui gerstang. Het werktuig is voorzie^ van de gevorderde pijpen, kleppenkranenvetko; aenz. Wijders alles zóo ingericht dat ieder gedeelte zooveel doenlijk met gemak bereikt entot herstellingweggenomen kan worden. Het stoomwerktuig wordt door een aanvoerpijp van stoom voorzien. De stoom wordt gevormd in een ketel van 1.75 meter middellijnover de lengte voorzien van een inwendigen vuurgang, houdende 0.91 meter mid dellijn. De T .i van den vuurgang en de eindplaten zijn 0.0125, 3 andere ketelplaten 0.011 meter dik. De gewone drukking zal 3j atmospheren bedragen. Evenwel mag zij worden opgevoerd tot 4 atmospheren. De beproevingsdruk bedraagt 8 atmospheren. G. Bouwen van 187 M. lengte nieuwen kaaimuur. De te bouwen vakken zijnlandeind dokruimte 41 M., in de bocht noordzijde 44 en zuidzijde 67 M.binnen en buiten de schipsluis in verschillende vakken 35 M. De hoofdafmetingen in het dwarsprofiel zijndikte in aanleg 1.86 M.bovendikte 1.32 M.hoogte 4.50 M. De hoogte of diepteligging is: bovenvlak vloer 1.50 -f A. P.; bovenvlak van het metselwerk 3 M. A. P. H. Bouwen van een keermuur langs den geheelen omtrek van de dokruimte en boven de evengenoemde nieuwe vakken kaaimuur beoosten de schipsluis. De ontwikkelde lengte bedrasgt- rond de dokruimte of binnen de schipsluis 518 M.of zooveel meer of minder als zal blijken; buiten de schipsluis 15 M. De keermuur wordt opgetrokken met een helling van 1/20 in het voorvlak aan de dokzijde, en te lood aan de achter- of kaaizijde; de dikte, gemeten op 3.00 meter boven A. P., bedraagt 0.77 M; de kruin wordt opgetrokken tot 4.08 M. boven A. P., waar de dikte nog 0.72 M. bedraagt. Daarop komt over de volle lengte een steensrollaag, met het bovenvlak op 4.30 M. boven A. P. In het geheel wordt om deze keermuren gevorderd omstreeks 515 kub. M. metselwerk voor vlakke klinkers. I. Maken van een gemeenschapsriool tusschen de waterruimte bewesten de Dambrug en het noordwaarts gelegen stadsriool. K. Inheien van een rij damplanken langs de niet vervallende kaaimuren binnen de schipsluis. De kubieke inhoud van deze rijen bedraagt in het geheel omstreeks 87 M3. L. Verdiepen van de ruimte bewesten de schip sluis en van den toegang beoosten die sluis. M. Aanvulling van de ruimte tusschen den Dam en den westelijken kaai- of bekleedingsmuur van het dok. N. Maken van een houten dokvloer, met steunpalen en langsche liggers voor stutten. De hoofdafmetingen van de dokvloer zijnlengte tusschen de buitenzijden van de uiterste kespen 116.00 M., breedte 5 M., diepteligging beneden A. P., op het midden van de lengte: borsten van palen 1.80 M., bovenvlak der kespen 1.55 M., idem van den vloer 1.40 M., idem van de zwalpen 1.00., M. O. Maken van een houten waterkeering tusschen het achterdok en het voordokmet prise d'eau bewesten die waterkeering. P. Onderhoud van al de genoemde werken tot een jaar na de voltooiing van het geheelof zooveel langer als uit de toepassing der bepalingen van het bestek mocht voortvloeien. Ter beschikking van de gemeente Middelburg moeten worden gesteld: 1° de weggeruimde Dambrug, met al wat daartoe behoort; 2' de aanwezige leuningen en oude dekzerken langs de geheele dokruimte en de te dempen waterkom bewesten die ruimte; 3° de op te ruimen paalwerken en plankieren in genoemde waterkom. Al de verder afkomende bouwstoffen, die naar het oordeel van den ingenieur niet gebezigd moeten wor den voor het werk en hetgeen daaruit naar den aard der aanneming voortvloeit, komen ten voordeele van den aannemer. De waarde dezer bouwstoffen die niet van de aanneemsom wordt afgetrokken, wordt vastge steld op f 500. De aannemer moet toestaandat de leuningen vanwege het gemeentebestuur gesloopt worden. De gezamenlijke werken moeten voltooid zijn: voor de helft, vóór of op 31 December 1875, geheel, vóór of op 30 Juni 1876. De beslissing, in hoever de helft van de werken als voltooid is te beschouwenis opgedragen aan den in genieur die haar afleidt uit vergelijking en berekening van het reeds uitgevoerde werk (zonder bouwstoffen in voorraad in aanmerking te nemen) met hetgeen nog ter uitvoering overblijft. Een bedrag van f 75 wordt van de aanneemsom afge trokken voor iederen werkdag latere voltooiing en goed keuring zoo wel van de helft als van het geheeltenzij naar het oordeel van de besteedster de te late opleve ring in een der gevallen of in beide moet worden toe geschreven aan overmachtwaartoe niet gerekend wordt de invloed van wper en windvoor zooveel zich daar omtrent ter bfeóordeeling als voren geen erkende buitengewone omstandigheden hebben opgedaan. Vier weken na de eerste oplevering van het geheele werk moeten alle hulpgebouwenschuttingengereed schappen enz. door den aannemerals zijn eigendom van het werk verwijderd zijn. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg gedu rende de le helft der maand April jl.J. Holland, Amsterdam; wed. Kobmans, Amsterdam; Gruveleyn, Amsterdammej. Laatman, Amsterdammej. M. A. de Wolff, 's Gravenhagemej. N. de Wolff, Rotterdam; mevr. J. P. Voorbeytel Bollé, Schoorldam. Door het hulpkantoor Nieuw- en St. Joosland L. de Vos, Rot terdam. Vrijdag avond te 7 uren zal op het Molenwater alhier de eerste muziekuitvoering in dit seizoen door het muziekkorps der Middelburgsche schutterij plaats hebben. Het programma bevat de volgende stukken: N° 1 Marseh (Govaert); n' 2 Wals Rêve de ia vie. (Strauss)n° 3 Ouverture l'Aurore (Clément)n» 4 Potp. le muletier de Toledo (Adam); n° 5 Galop (Clément); n° 6 Marsch uit de Profeet van Meijerbeer (gearr. door Geijp); n° 7 Potp. la Fille de Mad. Angot (Lecocq); n° 8 Marsch (Muldermans). Tot lid van den gemeenteraad van Veere is met 28 van de 53 uitgebrachte stemmen gekozen, Je heer A. M. van Rijsoort van Meurs, notaris, die door de kiesvereeniging Onafhankelijkheid candidaat was gesteld. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Nijmegen, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, is be paald op Dinsdag 1 Juni a. en de herstemming, zoo die noodig isop Dinsdag 15 Juni daaraanvolgende. In het hoofdkiesdistrict Arnhem is door de Christelijk- historische kiesvereeniging „Nederland en Oranje" tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld mr. A. F. de Savornin Lohman, te 's Hertogen bosch, en in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" de heer C. J. de Bordes, te Leeuwarden. Ouze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Ge hebt mij veel genoegen gedaan met naast mijn laatsten brief over de meest wenschelijke houding der liberale kiezers alhier tegenover den heer Wintgens het oordeel te stellen van ande*,e dagbladen en corres- pondentiën waarin Wintgens een mogelijke candidaat wordt geacht voor de liberale partij, die als eene anti- clericale coalitie naast en met de conservatieven bij de stembus verschijnen zou. Nog meer genoegen dan deze confrontatie deed mij de daarbij gevoegde aanspo-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1