BUITENLAND. Algemeen Overzicht eergisteren namiddag van zijne gemeente afscheid ge nomen met eene rede naar aanleiding van Mattheus 28, vers 20. Marine en leger. Aan den adjudant-onderofficier B. van "Weenen werd eergisteren te 's Hertogenbosch op eene grootc parade voor het geheele garnizoen uitgereikt de Mili taire Willemsorde 4' klasse, hem toegekend wegens zijn moedig gedrag in Atchinwaar hijofschoon door een kogel in de borst getroffentoch het hem toevertrouwde vaandel wist te redden. Gemengde berichten. Vanwege den minister van oorlog is vergunning gegeven om aan de behoeftigen in de gemeente Vlis- singenvoor zoover de voorraad zulks toelaatgratis water te geven uit het voormalige magazijn van oorlog aldaar. Voor rekening van het ministerie van koloniën is aan de koninklijke tabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam opgedragen het leveren van twee oorlog stoomschepen 4e kl. en aan de stoombootmaatschappij te Feijenoord het bouwen van een zoodanig vaartuig, alle drie bestemd voor Oost-Indië. De schilder H. J. Scholtente Amsterdamis door den koning benoemd tot ridder der orde van den gouden leeuw van Nassau. In de week van 2 tot 8 dezer heeft zich in Noord- Holland geen geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. Een hulponderwijzer te Amsterdam is voor acht lagen in zijne betrekking geschorst omdat hij een jongen in zijne klasse nog al hevig geslagen had. Eergisteren namiddag had op den Kneuterdijk te 's Hage een oploop plaats van een vrij ernstig karakter. De aldaar op post staande agent van politie, die be merkte dat bij de Kloosterkerk zich meer dan het ge oorloofde getal passagiers op het balcon van een tram wagen bevonden, vroeg bij het stilhouden van den wagen de passagiers hadden inmiddels onder 't rij den den wagen verlaten koetsier en conducteur naar hun naam. Beiden waren niet genegen dien op te geven. Nu plaatste zich de agent voor de paarden en wilde het wegrijden beletten. Daardoor ontstonden feitelijkhedenwaaraan ook andere personen dan die bij het geschil betrokken waren deelnamende tegen stand kreeg nu werkelijk een ernstig aanzien, toen de heer S. v. d. 0., lid van den gemeenteraad, zich met de zaak bemoeide en de hulp van voorbijgaande officieren inriep, die eenige militairen gelastten den politiebeambte te ondersteunenterwijl ook assistentie van de hoofd- acht werd gevraagd en verleendwaarna de rust ersteld werd. Te Tilburg is eergisteren wederom in de wijk Oerle brand uitgebarsten, waarbij een blok huizen van 7 woningen en een daaraan belendend gebouw van 2 woningen geheel in de asch zijn gelegd. Uit Wageningen wordt het volgende gemeld. Niettegenstaande vanwege de bestaande commis sie reeds meer dan 160 mud meikevers gevangen en gekookt zijn, blijft het aantal dezer dieren hier zeer groot. Dat zij veel voedsel behoevenkan men zien aan de boomen die nu reeds kaal gevreten zijnzelfs het groen der denneboomen wordt door hen niet gespaard, en meermalen kan men een halt mud uit een enkelen boom schudden. Dat men niet overal last van deze dieren heeft, blijkt o. a. uit het volgende: vele meikevers worden van hier naar Utrecht en andere plaatsen verzonden, om daar aan de kinderen als speelgoed te worden verkocht. De Haarl. Ct. schrijft daaromtrent nog: De vierjarige meikeverplaag is voor Wageningen en omstreken weêr begonnen. Des avonds ziet het letter lijk zwart van de tallooze meikevers, die er vliegen. Door de bemoeiingen der hier opgerichte commissie tot vernietiging van die insecten zijn door de ingeze tenen ruim negenhonderd gulden bijeengebrachtwelke som voornamelijk besteed wordt om de verzamelde meikevers in te koopen, te dooden en tot mest te laten verwerken. Men ontvangt f 1 per hectoliter, en een 200-tal hectoliters zijn reeds aangebracht. Als men nu weet, dat er ongeveer 480 meikevers in een liter gaan, d. i. 48,000 in een hectoliter, dan kan men zich er eenigszins een denkbeeld van maken, hoevele milliarden diertjes hier des avonds rondvliegen. Onder de passagiers, die Donderdag jl. van de kaap de Goede Hoop te Plymouth zijn aangekomen, bevindt zich ook de heer Burgers, president der Transvaalsche republiek. De heer Burgers, belast met eene gewichtige zending in het belang der republiek, heeft o. a. eene verzame ling medegebracht van de delfstoffen, die in Transvaal worden gevonden. Daaronder is, volgens de Times, een klomp gcud van tien pond. De president zal ook Nederland bezoeken, daar hij o. a. in last heeft met onze regeering te onderhandelen over het sluiten van een handelsverdrag. De bewoners van Transvaal zijnnaar men weet, nog meerendeels van Hollandsche afkomstzoodat het ook voor ons groot belang hebben kannadere betrekking aan te knoopen met een landdat nog voor zoo krachtige ontwikkeling vatbaar is. Verkooplngen en aanbestedingen. Het derde van de door 't bestuur van het waterschap Schouwen op 5 dezer aanbesteede perceelen betreffende de vernieuwing- en herstellingswerken in het district Flauwers is thans toegewezen aan den laagsten inschrij ver den heer B. Exter van den Brink, te Krabben- dijkevoor 29,900. Thermometerstand. 10 Mei 's av. 11 u. 53 gr. 11 'smorg.7u.55gr.'smidd.lu.66gr.'sav.6u.61 gr. Staten-gcneraal. TWEEDE K K 51 E R. Zitting van Maandag 10 Mei. Nader verslag.) Ingekomen wetsontwerpen 1° tot onteigening voor de verbreeding van de Beurssteeg te Amsterdam2' tot wijziging van een der hoofdstukken van de staatsbe- grooting voor 1875; 3° tot bekrachtiging van de over dracht van het veer over de Lek, bij Beusichem, aan die gemeente. De heer Kuyper heeft verlof gevraagd en gekregen om op een nader te bepalen dag een vraag tot de I regeering te richten aangaande hare voornemens om trent de wijziging van de wet op het lager onderwijs, waarvan in de troonrede sprake is. Daarna zijn de beraadslagingen over de fabriekwet voorgesteld en wel over art. 17. De minister had het eenigszins gewijzigdter bepaling dat het besluit, waarbij aan industrieelen nieuwe voorwaarden kunnen worden opgelegd, met redenen omkleed moet zijn en eerst genomen kan wordeD nadat de concessionaris is gehoord en met bevoegdheid tot appél bij den koning. De heeren de Bruijn Kops, Smidtvan Houten, van der Does, van Eek en Kappeyne verlangden echter meer waarborgen voor de industrie en hun ver schillende bezwaren losten zich ten slotte op in een amendement, voornamelijk afwijkende van het regeerings- artikel in zóóver de eisch der algemeene gezondheid en veiligheid als criterium voor het stellen der nadere voorwaarden zou worden vereischt. De minister van binnenlandsche zaken bestreed na drukkelijk het amendement omdat het verlammend zal werken op de toepassing der wet, aangezien het be doelde criterium geheel onbestemd was. De heer Godefroi deed zijnerzijds uitkomen, dat het amendement geheel streed met het preventief karakter der wettelijke bepalingen. Het amendement werd ten slotte verworpen met 39 tegen 26 stemmen. Tevens werden verworpen1° met 48 tegen 17 stem men, een amendement van den heer Bredius op art. 24 (dat, op zijn vootWlvóór art. 20 behandeld werd) strekkende om het toezicht ook over buskruitfabrieken aan bet burgerlijk gezag over te laten en niet aan het departement van oorlog op te dragen (zooals bij het ontwerp bepaald wordt)2° met 57 tegen 8 stem men een amendement van den heer van den Berch, om te bepalen dat buskruitfabrieken enz. op een afstand van ten minste 1000 meter van particuliere gebouwen moeten verwijderd blijven. Over het eerste amendement had eene langdurige ge- dachtenwisseling plaats tusschen de heeren Bredius en van Eek, die met kracht de militaire tusschenkomst bestreden,en de heeren Fabius, Stieltjes, den minister van binnenlandsche zaken en den minister van oorlog, die om de speciale kennis welke bedoeld toezicht vor dert en de speciale verantwoordelijkheid van de daar mede belaste officieren het behoud der bepaling ver dedigden. De beraadslaging is toen teruggekeerd tot art. 20, nadat de voorgaande artikelen waren goedgekeurd. Zitting van Donderdag 11 Mei. (Per telegraaf Het wetsontwerp regelende h°t toezicht bij de op richting van fabrieken 'werd met 52 tegen 17 stemmen aangenomen. Vervolgens had de interpellatie van den heer Nierstrasz over den toestand van het Indisch leger plaats. De minister van koloniën deelde mede dat het Indische leger 3000 man sterker is dan vóór den oorlog met Atchin. Sedert November jl. zijn van de uit Atchin geëvacueerden ongeveer 1000 man overleden. Van de gevraagde 3000 man suppletietroepen zijn 1395 man gezonden. Sedert November jl. zijn 968 man aange worven,^ "De mobilisatie der Indische schutterij wordt niet noodig geacht. De mobilisatie der barrisans is geen buitengewone maatregel. De berichten van den opperbevelhebber omtrent den actueelen toestand in Atchin luiden zeer gunstig. Verschillende maatregelen zijn aanhangig tot aanvul ling en tot lotsverbetering van het leger. Vooral het moreel der troepen is zeer gunstig. De heer Nierstrasz toonde zich over de gegeven in lichtingen niet bevredigd en drong aan op het nemen van krachtiger maatregelen. Bij de regeling der werkzaamheden is, overeenkom stig het voorstel van den voorzitterbesloten om de interpellatie van den heer Kuyper, betreffende het onderwijs, aan de orde te stellen na afhandeling der thans op de agenda nog voorkomende onderwerpen, en daarna het wetsontwerp betreffende het muntstelsel en het wetsvoorstel-Kappeijne c. s. tot aanleg van spoor wegen. De heer van Houten stelde voor, om het wetsvoor stel van de heeren Kappeijne c. s. dadelijk aan de orde te stellen. Na de bepaalde verzekering echter van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij nog in deze zitting een wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen zou indienen, trok de heer van Houten zijn voorstel in. „De testementaire zitting" heeft Thiers de laatste zitting van de Fransche nationale vergadering genoemd, en het schijnt dat de verdere gebeurtenissen de juist heid van die qualificatie zullen bevestigen. Heden komt de assemblée weder bijeenwaarschijnlijk om slechts eenige bepalingen omtrent de uitvoering van haar testameut vast te stellen en dan voor goed van het tooneel der wereld te verdwijnen, 't Wordt hoog tijd; bijna had zij zich zelve overleefd. Zij moge veel goeds tot stand hebben gebracht, zij moge zich in menig opzicht verdienstelijk jegens het land hebben gemaakt, zij had oneindig veel meer kunnen doen, als niet een onzalige partijzucht en kleingeestig egoïsme hare krach ten hadden verlamd; slechts de nood, de uiterste nood heeft haar tot krachtig en degelijk handelen kunnen bewegen; zij zal niet bijzonder worden betreurd, en vol hoop zal men de komst van een nieuwe vertegen woordiging begroeten. Tot voorbereiding van den laatsten strijd die haar wacht hebben reeds eenige schermutselingen plaats gehad welke goeden moed geven op een gunstig ver loop van den verderen parlementairen veldtocht. De linkerzijde en de Union republicaine hebben reeds vergaderingen gehouden, waarin zij eenstemmig bleken te zijn over de opinie, dat de nationale vergadering hare orde van werkzaamheden moet bepalen tot die wetsontwerpen die uitvoering moeten geven aan de constitutie en vóór de ontbinding noodzakelijk moeten worden vastgesteld. Voor zoover men kan nagaan zullen alle groepen van de republikeinsche meerderheid zich met dat denkbeeld vereenigen en zal wellicht heden eene orde van werkzaamheden in dien zin zijn aange nomen. Over het algemeen is, volgens de verzekering der teruggekeerde afgevaardigden de nieuwe constitutie in de departementen gunstig ontvangen, doch tevens verklaarden de vertegenwoordigers zich zeer ontevreden over den heer Buffet, die waarschijnlijk grootendeels aan de flinke houding van zijn collega Dufaure te dan ken zal bobben, dat men het hem niet al te lastig zou maken. Het ware echter niet te verwonderen zoo een der eerste ministers tot wien de kamer zich zal richten de minister van buitenlandsche zaken zal wezen. Van verschillende zijden toch, o. a. door Paris-Journal is beweerd, dat de Duitsche regeering een nota tot Frankrijk heeft gelicht overd e krachtige reorganisatie van het Fransche leger en de vermeerdering der strijdkrachten. Hoewel dit uit Parijs, ook door Havas, bepaald is tegengesproken met de ver zekering dat geen enkel incident tusschen Duitschland en Frankrijk is voorgekomen, wordt aan deze verzekerin gen toch nog geen volkomen vertrouwen gehecht, getuige eene door den heer Dilke in het Engelsche lagerhuis aangekondigde interpellatie. Hij vestigde de aandacht der regeering op de vrees die sedert Zaterdag jl. heerscht ten aanzien van de verstandhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk en hij zou heden tot den minister van buitenlandsche zaken de vraag richten: of het waar is dat Duitschland een nota aan Frankrijk had gezonden over de reorganisatie van het Fransche leger? Zóóver schijnt het niet te zijn gekomen, maar toch is er waarschijnlijk wel iets voorgevallen, en een bericht uit Berlijn aan de Morning Post schijnt, in verband met een en ander, de waarheid te vermelden. Daarin wordt nl. gezegd, dat de Duitsche gezant te Parijs, prins Hohenlohevóór zijn vertrek uit de Fransche hoofdstad, den hertog Decazes opmerkzaam had gemaakt op de buitengewone uitbreiding van het Fransche leger door de uitbreiding der kaders, en hem had te kennen ge geven, Hat die wapeningen voor de publieke opinie niet onverschillig konden wezen. Misschien echter blijkt ook deze medeeling onjuist te zijnwant de geheele politiek hangt tegenwoordig van tegenstrijdige en leugenachtige berichten aan elkan der, wellicht in verband met beursspeculatiën. Zoo wordt thans weder beweerd, dat misschien de Parijsche gemeenteraad zal worden geschorst of ontbonden om de verkiezing van den heer Floquet tot president van dien raaddaar de Pruisische organen die verkiezing ex- ploiteeren om de sympathieën van Rusland voor Frank rijk te verminderen. Tegelijkertijd bevat de Daily Telegraph, die trouwens volstrekt niet altijd juist is ingelicht, een bericht uit Berlijn, waarin wordt verze kerd dat keizer Alexander bij gelegenheid van zijn be zoek aldaar zijn ontevredenheid zal te kennen geven over den oorlogzuchtigen geest die in Duitschland heerscht, en dat zer ver voor doen de zï ring. die moetl komsj bede ontvd hebbj) paar Na en onaad gezin terwij volle! bene maalJ heeftl ook ten sche en vaar ring Duitsl broein Duits!? de bi Belgif beschl mogen loosd J gelijk! Mei Duitsr kamei toesta wel wissel Mei sischq aange en col Vol don middel hoogsl hebbel opgei bericlj geloof In ministl financil met h| De van el

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2