BUITENLAND. Algemeen Overzicht. niteit erkend, terwijl ook te Edi-Ketjil onze vlag is gehesehen. De cholera moet aldaar in hevigheid zeer verminderd zijn. Het boek van den heer de Rochemont: „Loudon en Atsjin", is verschenen en heeft een protest uitgelokt van den legerkommandantgeneraal Whittondie ontkent zich met de enquête te hebben kunnen ver eenigen. De luitenant kolonel de Rochemont antwoordt daarop in het Dagblad van Nederlandsch-Indië van 31 Maart. Hij zegt o. a. „Officieele bescheiden hebben mij geopenbaarddat de zoo veel en zoo kwalijk besproken enquête door den gouverneur generaal mr. J. Loudon bevolen is, nadat de aanwezige leden van den raad van Indië, met de kommandanten van leger en zeemacht, nadat die allen, niet een uitgezonderd, de noodzakelijk heid daarvan hadden erkend." Het Bat. Handelsblad verneemt, dat de heer de Ro chemont nog een ander werk zal uitgeven, getiteld: „Herinneringen van den adjudant en intendant van den gouverneur-generaal mr. J. Loudon". „Daarbij schijnt het niet te zullen blijvenzegt het blad. Het is ons bekend dat de luitenant-kolonel de Rochemont zich bezig houdt met de samenstelling eener redevoering, welke na zijne aankomst in het vaderland, na tijdige voorafgaande aankondiging, in het Paleis van Volksvlijt door hem zal worden uitge sproken. Wij gelooven den aanstaanden hoorders dier redevoe ring in genoemd paleis, een gewiehtigen avond te kun nen voorspellen, want de sluier die nu nog over de daden van zoovelen ligt uitgespreid, zal dan voor dat publiek langzamerhand worden weggeschoven en zal men verbaasd staan over het verschil tusschen schijn en werkelijkheid." De commissie, die zich belast met het verzamelen van gelden voor den fuselier Roghairdenkt tot f 10,000 bijeen te krijgen en zal aan eene vergadering van deelhebbers voorstellen, die som in Nationale wer kelijke schuld te beleggen. Gemengde berichten. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam wordt de zaak behandeld tusschen directeuren van den Rotterdamschen schouwburg, de heeren Albregt van Ollefen, en de vroegere leden van hun gezelschap, de heeren Le Gras en van Zuylen. Eerstgenoemden eischen van de laatsten eene som van f 3000 als schade vergoeding voor de verbreking hunner contracten. Voor de eisehers treedt op m'. H. H. Tels, voor de gedaagden mr. Faber. De uitspraak is bepaald op 31 dezer. Te Leeuwarden is de eerste vergadering .van aan deelhouders in de coöperatieve handelsdrukkerij aldaar gehouden. De netto winst die over het tijdvak van 1 AprilUlto. December 1874 aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd, bedraagt 6J pet. van het gestort kapitaal. Bovendien genoten de gezellen der drukkerij nog ruim 7 pet. extra-dividend over de hun gedurende het boekjaar uitbetaalde werkloonen. De resultaten in deze negen maanden behaald zijn derhalve van dien aard, dat deze proef van productieve coöperatie als alleszins geslaagd mag beschouwd worden. Voor rekening der Overijselsche vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart, onder toezicht der heeren Sloet tot Oldhuis en graaf van Limburg Stirum, zijn in de uitgeveende plas „de Koekoek" 5000 jonge meerforellen te water gelaten, die door het genootschap Natura Artis Magistra verstrekt zijn. Zoo de proef met die potelingen gelukt, zal een middel zijn gevonden om de meeren in Friesland en andere provinciën productief te maken. De Delftsche coöperatieve winkelvereeniging heeft in het eerste kwartaal van dit jaar op een omzet van f 5882 eene onzuivere winst behaald van 657, of na aftrek van onkosteninteresten en afschrijving, netto /261. Het gezamenlijk kapitaal is aangegroeid tot /1498. H, J. Schouten, voor 25 jaren als letterzetter in dienst getreden ter drukkerij van J. van Boekhoven te Utrecht en thans meesterknecht aldaar, ontving eergisterenter gelegenheid van zijn 25jarig feestvan zijn patroon een gouden horloge, van de gezellen een fraaien stoel en van een neef van een der patroons eene zilveren potloodpen. Des morgens was de drukkerij versierd en werden de werklieden door de patroons aldaar onthaald. Het feest werd des middags door de gezellen zeiven voortgezet. Te Herkingen heeft een landbouwer die meer dan 90 jaren oud isnog meekrapbedden omgeploegd. De duinwatermaatschappij te Leiden heeft gedu rende de eerste vier maanden van dit jaar verstrekt ruim 100,000 emmers water, waarvan 28,000 koste loos. De kosten bedroegen 2270de ontvangsten f 720zoodat de gemeente voor de inriehting te betalen heeft f 1550 of in het geheele jaar naar denzelfden maatstaf 4650. De heer Koopmans van Boekerenuit Leiden, gaf onlangs een voorbeeld datin ons land vooral, vermelding en navolging verdient. Hij hield te 's Gra- venhage eene voordracht in de Vereeniging voor dierenbeschermingnatuurlijk in het voordeel daarvan. Bij die gelegenheid sprak hij ook over het weekblad „Uilenspiegel", dat de zaak der dierenbescherming een en andermaal belachelijk heeft gemaakt. In plaats echter van zich daarovergelijk maar al te dikwijls geschiedt, boos te maken, gaf de spreker er een aar- digen draai aan door te zeggen dat het satirieke blad lof verdiende, dewijl het niet de dierenbescherming zelve, maar de caricatuur welke daarvan soms gegeven wordt, gegeeseld had. Hij wenschte daarom dat men het blad goed begrijpen en de satire niet tegenwerken zou, maar haar integendeel eeren en vrijheid laten, dewijl zij goed noodig en nuttig is. Mochten allen die zich zoo geweldig boos kunnen maken over eene spotternij van Uilenspiegel zich aan dit voorbeeld spiegelen en er hun voordeel mede doen. De kiesvereeniging „Gemeentebelang" te Gouda heeft besloten, daar het verhandelde in den gemeente raad tot dusverre slechts gebrekkig ter algemeene ken nis gebracht werd, voor eigen rekening eene proef te nemen met het uitgeven van een nauwkeurig verslag. Het stoomschip Schiller, van New-York naar Ham burg bestemdis Vrijdag avond op de Bishopsrots in hetEngelsche kanaalgestrand en is waarschijnlijk geheel verongelukt. Slechts 46 personen zijn tot dusverre gered. Aan boord bevonden zich, behalve de beman ning 260 passagiers. Aan het Utrechtsch dagblad wordt uit Rotterdam geschreven dat de dames M. Kruseman en E. Baart bij deurwaarders-exploit protest hebben doen beteekenen aan de tooneeldirectie Haspels, van Zuylen en Legras, wegens het opvoeren van het drama „Vorstenschool", zonder hare medewerking. Het paardrijders gezelschap van den heer Carré dat zich thans te 's Hage bevindtheeft op zijne reis uit Duitschland naar de residentie met moeilijkheden te kampen gehad, daar de Pruisische autoriteiten, op grond van de bestaande verbodsbepalingen den door voer der paarden niet wilden toelaten. Eenigen tijd na de aankomst van het gezelschap kwamen echter ook de dieren te 's Hage aan. Vrijdag ochtend is inmiddels te Kassei de tent van het gezelschap afgebrand. De meeste en beste goederen waren gelukkig o$, de „reis naar Nederland medege nomen. ,,i Uit Bergen-oprZoom meldt men dat de vangst van ansjovis nog nimmer zoo overvloedig is geweest als dit jaar. Het beroep wordt geen broodwinning maar een geldwinning genoemd. Yerkoopingen en aanbestedingen. Op 5 dezer is door het bestuur van het waterschap Schouwen in het openbaar te Zierikzee bij inschrijving en opbod aanbesteed het vernieuwen en herstellen der gewone land-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken in 1875. 1». District de Zuidhoek aannemer J. de -Rijke Jz., te Stavenissevoor de som van f 4150. 2" District Borrendamme, dezelfde voor f 11,650. 3°. District Flauwers, minste inschrijver B. Exter van den Brink, te Krabbendijkevoor de som van f 29,900bij opbod niet gewijzigd. Dit perceel is vooralsnog niet toegewezen. 4°. Distriet Koudekerke, aannemer H..Ringelberg, te Duivendijke, voor 7875. 5°. District Scharendijke, aannemer J. van der Linden, te Zierikzee, voor 12,075, en 6°. Districten Langendijk en Brouwershaven, aannemer P. van der Wende, te Goedereede, voor 16,100. Burgerlijke stand. (Van 2—9 Mei.) Middelburg. Bevallen: A. Heijt, geb. Meerse, z. K. Frank, geb. van Zon, z. H. E. G. Cammelot, geb. Rijns, d. E. van Soelen, geb. Melse, d. M. van Moolen- broek, geb. Roelse, d. J. Mak, geb. de Korte, d. J. G. Steevens, geb. Drioel, z. IJ. Baggerman, geb. Kraaij, z, B. C. Jansen, geb. de Jonge, d. J. C. Krijger, geb. Respalié, z. A. J. D. Peij, geb. Libosan, d. S. W. Bos dijk, geb. Wisse, d. H. K. van Aartsen, geb. Bosdijk, d. T. J. Arnoldus, geb. Dobbelaar, d. OverledenJ. Siebols, jm. 39 j. J. Janse, vrouw van C. Vijgenboom, 34 j. C. E. Schutters, wedr. van M. van Nederveen, 74 j. W. A. Agelink van Rentergem, jm. 37 j. C. J. Kruijsse, man van E. J. Machielse, 51 j. R. of O. J. Oelkrijn of Hultgren, jm. 33 j. P. van Overbeeke, wede. van P. F. Neijt, 76 j. H. Gideonse, z. 9 d. W. Gideonse, z. 9 d. L. Jobse, vrouw van J. Huij- bregtse, 69 j. C. Laroes, man van J. E. Papst, 31 j. J. Frank, z. 5 d. W. P. Pouleijn, d. 6 d. W. R. Meeuse, d. 2 j. C. S. Schraver, jd. 55 j. J. de Korte, vrouw van C. Mak, 33 j. (Van 18 Mei.) Vlissingen. Bevallen: W. J. van Kesselen, geb. Pauli, z. C. Baard, geb. Dingemanse, z. J. C. Stofkoper, gé van Hoeke, d. J. S. Stroo, geb. Meijers, z. T. Gosschall geb. den Hartog, z. J. C. Zuurveld, geb. de Vliege d. D. J. van der Meer, geb. Scharreman, d. M. S. Vale tijn, geb. Terwoert, z. (levenl.) M. B. C. Peeis, ge Helms, z. (levenl.) OverledenP. Blaas, d. 17 m. R. Seijnen, vrouw v: J. A. N. Blomlioff, 38 j. M. de Ridder, d. 21 w. C. Mommaas, z. 4 w. Goes. Gehuwd: P. A. Pennings, jm. 33 j., met B. Terheijden, jd. 27 j. R. Berks, jm. 29 j., met A. F. v; Ranst, jd. 37 j. G. H. Ossel, jm. 30 j., met C. M. Ma: tense, jd. 25 j. C. van Hoorn, jm. 24 j., met A. Baden, jd. 25 j. Bevallen: R. A. van Blitterswijk, geb. Rijnberer, z. Freeze, geb. Fraanje, d. A. M. Gorp, geb. de Witte, OverledenH. P. de Pree, z. 12 d. J. de Jonge, m van A. C. Does, 58 j. A. C. Koekkoek, z. 13 m. Molee, wedr. van L. Verwest, 58 j. Zierikzee. GehuwdC. Berrevoets, jm. 25 j., n J, Bos, jd. 30 j. S. A. van Keulen, jm. 25 j., met van der Werf, jd. 21 j. W. Catshoek, jm. 24 j., n K. Hoogerland, jd. 31 j, Bevallen: J. Juijn, geb. Kroon, d. H. Arnold, g de Haan, d. T. Lokker, geb. Willemse, z. M. Brand burg, geb. Maaeijs, z. A- Berrevoets, geb. van de Vi z. (levenl.) Overleden: C. J. Hage, z. 4 w, M. van Meurs, n van J. de Vos, 76 j. P. A. Holm, z. 7 m. J. Enz z. 2j. Thermometers tand. 8 Mei 's av. 11 u. 59 gr. 9 'smorg. 7u. 54 gr. 'smidd. 1 u. 62gr.'sav. 11 u. 53 10 'smorg.7 u.55gr. 'smidd. 1 u.62 gr.'sav.6 u. 59 g De keizer van Rusland is te Berlijneene gebeurte die nog eenige dagen stof zal leveren tot versehille politieke beschouwingen, doch hoogst waarschijn zal leiden om alle oorlogzuchtige berichten tot zwij te brengen, wat tot nogtoe niet is gelukt. Het onr wekkende artikel van den Parijschen correspondent de Times heeft de ronde gedaan door de pers van alle lan en wordt bijna algemeen als geheel ongegrond beschou maar toe h worden telkens weder stemmen gehoord die naderen den oorlog verkondigen. De Agence Havas h bij de mededeeling van genoemd artikel echter de st( verzekering gevoegddat alle ongunstige geruchte omtrent de buitenlandsche betrekkingen van Fran in omloop zijn allen grond missendaar geen incident is voorgevallen hetwelk tot zoodanige ge ten aanleiding zou kunnen geven. Te Berlijn verzekert het agentschap wil men den vrede, e de keizers van Rusland en Oostenrijk hebben reden om oorlogzuchtige plannen te koesteren, deze niet in het belang van het Europeesche even zouden zijn. De Weensche Montagsrevuedie een uitvoerig kei wijdt aan het bezoek van keizer Alexanc Berlijn, betoogt dat het bondgenooschap der drie zers uitsluitend gebaseerd is op het behoud var Europeeschen vrede, dat het zijn ontstaan te df heeft aan het doel om dien vrede te beschermen, is dwazer dan te onderstellen, dat Duitschland verbintenissen zou willen verbrekendie het volle waarborgen van de overwinningen welke het hee maakt en het de vreedzame ontwikkeling van zi wendige organisatie waarborgen. Wat Frankrijk bi dit heeft noch de kracht noch den wil om een te beginnen, en indien ooitjhet herstel van zijne 1 ten het denkbeeld aan wraak weder mocht doei leven zon het moreele overwicht van de politieke i tie der drie keizers daartegenover staan. Met het oog op het aanstaande Pinksterreces de Pruisische kamer van afgevaardigden in de 1 dagen der vorige week een buitengewone werk heid ontwikkeld. Zaterdag werd reeds de tweede van het wetsontwerp tot opheffing der kloosti congregatiën ten einde gebracht en het wetson ongewijzigd aangenomen. Alleen de leden van he trum stemden tegen. Vervolgens werd het wetsvi van den heer Pétri betreffende de rechten der oud-1 lieken met 202 tegen 75 stemmen in derde lezing gekeurd. Na de in werking treding van de wet waarbij de tiën van den staat aan de katholieke bisdomn geestelijken zijn ingetrokken, hebben de katholie Pruisen dadelijk maatregelen beraamd om in hoeften van de geestelijkheid te voorziendo houden van collecten. Daar het waarschijnlijk i de bedoeling der regeering ligtdat op die w: uitgevaardigde wet het gewenschte gevolg zou n heeft zij, naar uit Berlijn wordt gemeld, alle teiten aangeschreven, dat de bedoelde collecte straf kunnen worden bedreigd, indien niet de to ming van de provinciale presidenten is verkrege De begrootingsdiscussie m het Engelsche lag

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3