derwijs eene meeting te houdenschijnt ook bij de con fessioneel partij het voornemen te hebben bestaan om in eene openbare vergadering het onderwijs ter sprake te brengen. Of nu de meeting der genoemde afdeeling de plannen der confessioneeien eenigermate heeft gecon trarieerd, zooveel is zeker dat zij alles hebben gedaan om den wensch van het afdeelingsbestuurdat op de meeting voor- en tegenstanders der beginselen van de schoolwet hnnne denkbeelden zouden ontwikkelen, tegen te werken. Ben ik wèl geïnformeerd, dan heeft het bestuur der afdeeling bij persoonlijke bezoeken de in vloedrijkste mannen der oonfessioneele partij uitgcnoo- digd de meeting bij te wonenmaar hadden al die hee- ren toevallig een reden van verontschuldiging bij de hand. Geen hunner heeft zich dan ook bij het debat laten zien. Het mag dus geconstateerd wordendat de partij de gelegenheid tot eene loyale gedachtenwis- seling, die haar was aangeboden heeft van de hand gewezen, blijkbaar bevreesd om hare denkbeelden aan het publiek oordeel over te geven. „Misschien draagt tot die houding onzer confessio neeien de verdeeldheid, die onder hen heerscht, het hare bij. Uit zeer goede bronnen toch weet ik, dat zij het volstrekt niet allen eens ziju over de bruik baarheid en wenschelijkheid van het zoogenaamde res titutiestelsel, noch in het algemeen over de tactiek, die onder de leiding van de Standaard gevolgd wordt. „Overigens zal waarschijnlijk de gelegenheid niet ontbreken om nog vóór de verkiezingen in het openbaar van gedachten te wisselen over de schoolquaestie. Men mag verwachten, dat onze afdeeling der Vereeniging voor volksonderwijs het bij de nu gehouden vergade ring, die hoofdzakelijk ten doel had zich zelve bij het publiek te introduceerenniet zal laten. Daar de ver eeniging beoogt invloed uit te oefenen op de verkiezin gen ligt het op den weg der afdeeling meer opzettelijk de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs ter sprake te brengen, als het groote geschilpunt in den aanstaanden strijd bij de stembus." Door een hoofdambtenaar ter secretarie te Dordrecht wordt aan het Vaderland geschreven dat het bericht als zou het gemeentebestuur dier stad aan vijf onder officieren tot nachtverblijf hebben aangewezen een kroegjewaar de orgeldraaiers een onderkomen zoeken, niet juist is. Het aangewezen kwartier voldoet, vol gens hem, geheel aan de eischen der wet. Het Vader land verklaart dit niet tegen te spreken, daar de wet zich gewoonlijk met weinig tevreden stelt, doch houdt de aan het kroegje gegevene qualificatie vol, daar de zegsman, van wien het bericht afkomstig was, volko men te vertrouwen is. Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleend als notaris te Ammerzoden, op verzoek, aan mr, P. C. van der Pant, met ingang van 4 Juni a. rechterlijke macht. Benoemd tot president derarron- dissements-rechtbank te Winschoten mT. A. Lijphart, thans rechter in die rechtbank. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Terborg c. a. (gemeente Wisch) W. Schaddthans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Huissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. A. Lu- dewig uit zijne betrekking van controleur der directe belastingen en van het kadaster te Maastricht, behou dens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de gedurende ruim 48 jaren aan den lande bewezen diensten en benoemd tot controieur van de directe belastingen en van het kadaster te Maastricht J. G. Perk van Lith, thans adjunct-controleur der directe belastingen en van het kadaster aldaar. Onderwijs. Aan het adres der leeraren van het gymnasium te Utrecht aan de tweede kamer, ter zake van het gym nasiaal onderwijs, is reeds adhaesie betuigd door leeraren te Gouda, Amersfoort, Harderwijk, BrielleKampen Zutfen, Lochem, Groningen, Middelburg, Nijmegen, Doetinchem en Arnhem. Als een nieuw bewijs hoe het gebrek aan hulpper soneel algemeen is, wordt uit Tholen gemeld dat een hulponderwijzer, die vóór 20 jaar zijn eervol ontslag heeft moeten aanvragen, dezer dagen weer als hulp onderwijzer op de openbare school is toegelaten. De man is om en bij de 60 In een quaestie over het geven van vacantie op de openbare scholen te Maastricht op uitsluitend R.-Ka tholieke feestdagen heeft de min. van binnenl. zaken beslist, dat op die dagen school gehouden moest wor den maar dat verzuimen uit hoofde van die feestdagen niet als schoolverzuim mochten aangeteekend worden. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden de heer G. van Goorpredikant te Op- en Neder-Andel. De vergadering der confessioneele vereeniging, te Utrecht gehouden, werd door ongeveer vijftig afge vaardigden en een aanzienlijk aantal predikanten en leden bijgewoond. De discussiën waren warmer en belang rijker dan gewoonlijk. In zake de wijziging van art. 11 en van het beheer der kerkelijke goederendoor de synode voorgesteld, zal het hoofdbestuur zich in eene circulaire wenden tot alle kerkeraden. Van eene ontbinding der vereenigingals zoodanigwas geene sprake, alleen van opheffing of inkrimping der evan gelisatie. De vergadering besliste evenwel, dat dit werk moest voortgezet worden en beloofde hare krach tige medewerking. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft besloten het heffen van een hoofdelijken omslag te vervangen door een hoofdelijke omschrijving tot vrijwillige bijdragen. De te Rotterdam gevestigde zending vereeni ging hield den 6cn dezer hare jaarlijksche openbare vergadering. Nadat des middags door het bestuur met de afgevaardigden der afdeelingen over verschil lende onderwerpen van gedachten was gewisseldsprak des avonds de heer J. P. Nonhebei, predikant te Middelburg, in de groote kerk de zendingsrede uit, die door eene groote schare werd bijgewoond. Dr. Hoedemaker, predikant te Rotterdam, ordende vervolgens den kweekeling J. Verhoeven tot zendeling. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. M'. besluit van den 7en dezer wordt de divisie bestaande uit Zr. M". schroefstoom- schepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Maria en bestemd geweest tot oefening in den Atlantischen Oceaan en in de West-Indische waterenmet den 10fu dezer ontbonden en de kapitein ter zee jhr. J. H. van Capellenadjudant des koningseervol van het bevel zoowel over die divisie, als over Zr. M». schroefstoom- schip Leeuwarden onthevenen daarin vervangen door den kapitein ter zee W. C. Klis. De luitenant ter zee 2e klasse G. M. Titsingh wordt met den 16"" dezer geplaatst aan boord van Zr. M". ramschip Guinea en zulks ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse jhr. A. O. J. M. de Casem- broot, wiens plaatsing met genoemden datum is inge trokken. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Noord Brabant van den 7" Januari, is Jacob v. S.oud 32 jaren, wonende te Pijn aart, thans gedetineerd te Mid delburg, schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan diefstal van groot vee uit de weidedoor gestolen goederenwelke hij wist dat door misdaad verkregen warente hebben geheeld en verborgenen te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijfjaren en in de kosten der procedure', met beveldat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aange plakt te 's BoschFijnaart en Willemstad. Op het door den veroordeelde ingesteld beroep in cassatie is bij arrest van den hoogen raad der Neder landen van den 3en April, het arrest van genoemd hof vernietigden de zaak verwezen naar het provinciaal gerechtshof in Zeelandom met instandhouding van de gegeven vrijspraakop de bestaande akte van beschul diging, opnieuw te worden berecht en afgedaan; de kosten in cassatie gevallen te voegen bij die der einduitspraak. Deze zaak zal alsnu door het provinciaal gerechtshof in Zeeland behandeld worden op a. Vrijdag 14 dezer. De procureur-generaal heeft 14 getuigen opgeroepen. Den advocaat mr. E. Fokker is door den beschuldigde als raadsman gekozen. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Overijsel van 12 Februari jl. werd Jacob "Wolff, oud 23 jaren, gewezen directeur van de Overijselsche bank te Zwolle, met gedeeltelijke vrijspraak van de hem ten laste gelegde feiten, schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van een valsche akte. Het hof nam namelijk als wettig en overtuigend bewezen aan, dat de beschuldigde in de maanden Februari en Maart 1874 van een kredietbrief gedagteekend 25 Februari 1874 en gericht aan het comptoir d' escompte te Parijs, waarbij de Overijselsche bank ten behoeve van den beschuldigde een krediet had geopend ten bedrage van 600,000 franken, heeft gebruik gemaakt door dien brief aan dat kantoor aan te bieden, en het daarin vermeld bedrag geheel uit te putten, wetende dat die kredietbrief eene versiering fabricationvan eene beschikking of verbintenis inhield en alzoo valsch was. Bij de toepassing der straf nam het hof den jeugdigen leeftijd van den beschuldigde die tijdeDS het plegen van het feit den ouderdom van 23 jaren nog niet had bereikt als verzachtende omstandigheid aanen veroordeelde hem tot eene correctioneele gevangenis straf voor den tijd van vijf jaren en eene geldboete van f 50, bij niet-betaling te vervangen door een gevangenisstraf van zeven dagenalsmede in de kosten van het rechtsgeding ten zijnen aanzien gevallen ten behoeve van den staat. Van dit arrest kwamen zoowel de beschuldigde als het openbaar ministerie in cassatiewaarin de hooge raad heden uitspraak heeft gedaan. Het beroep van Wolff is, zooals ons per telegraaf wordt gemeld, ver worpen, terwijl het openbaar ministerie, dat cassatie had aangeteekend voor zooveel de gedeeltelijke vrijspraak van den veroordeelde betrof, niet ontvankelijk is verklaard. In het Paleis van Justitie vinden wij het volgend verslag van drie zakenbehandeld voor de arrondisse- ments-rechtbank te Deventer, welke een juist denkbeeld geven van de soort van lieden waarmede men te doen heeft in onze bedelaarsgestichten. Een van de beklaagdeneen man van 32jarigen leef tijd, was uit het gesticht onvlucht. In den nacht opgestaan zijnde had hij met behulp van een ijzeren bout het gesloten luik van den korenzolder opengebroken en wist hij door een-dakraam te ontkomen. De vluch teling werd opgespoordte Meppel gevonden en over gebracht naar het bedelaarsgesticht te Yeenhuizen. Hij verzocht aan de rechtbank een genadige straf, omdat hij slechts zijn vrijheid had gezocht en niet had willen stelen. De beklaagde dacht aan diefstal met braak hem was echter verbreking van afsluiting te laste ge legd. Hij werd heden hieraan schuldig verklaard en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van éen maand en een geldboete. Op hem volgde een 24jarige kolonist. Deze was door een zaalopziener voor den raad van tucht gebracht, omdat hij ongeregeldheid had gepleegd. Door dien raad tot celstraf veroordeeldriep hij bij de uitspraak van het vonnis uit„Als ik uit de cel kom zal er bloed stroomenen ging tegelijk bedoelden zaalopziener, die in den raad zitting hadte lijf. De aanwezige politie beambten schoten te hulp en nu ontstond er een hevige worsteling, waarbij die beambten het hard te verant woorden hadden. Aan de rechtbank verzekerde de beklaagdedat hij door den raad onschuldig gestraft was en de zaalopziener valschelijk rapport had gemaakt. „Je wordt op de schans gezocht en gekoejonneerd betuigde hij. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan moedwillige mishandeling, gewelddadigheid tegen bedienende beambten in functie en rebellie, en veroor deelde hem tot cellulaire gevangenisstraf van drie maan den en geldboete. De derde kolonist was 34 jaren oud. In het bede laarsgesticht te Yeenhuizen verpleegd wordende had hij zich daar schuldig gemaakt aan geweldpleging tegen politic-beambten en was hij den 3en Februari 11. door de rechtbank te Assen veroordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden. Uit dat gesticht overgebracht naar dat te Ommerschans bleek hij een alleronhandelbaarst sujet te zijn. Op zekéren dag voor de zooveelste maal voor den raad van tucht moetende verschijnen, wei gerde hij zich door de politie-beambtendie hem had den te geleidente laten visiteereneen gewone maat regel, welken de veiligheid van den raad vorderde, gelijk de ervaring had geleerd. Toen men nu tegen zijn wil tot die visitatie wilde overgaan begon de man, in woede ontstoken de beambten te slaan en te schoppen, en verwondde twee van de vier, die hem tot onderwer ping trachtten te brengen. Eindelijk wierp hij een mes weg met de woorden: „dat was voor den raad geweest!" Op last van den adjunct-directeur werd de man onder hevig verzet in de cel gebracht. Daar sneed hij zijn stroozak stuktrapte zijn eetketel in een, wierp dien door het lichtraam boven de deur van de cel en herhaalde deze bedrijven een paar dagen later. Op de vraag, waarom hij dit deed, wierp hij den politie-be ambten scheldwoorden naar het hoofd. Men trok hem het dwangbuis aanhij wist er zich uit te werken. Ter terechtzitting noemde hij de politie-beambten, die als getuigen waren verschenen „smeerlappen van ke rels" zij waren van alles de aanleidingwant ook deze kolonist beklaagde zich over onrechtvaardige be handeling. Toen de president hem vroeg of hij daarom zijn slaapfournituur enz. moest vernielen, antwoordde hij: „Wel zeker." Het vonnis luidde: cellulaire gevan genisstraf van éen jaar en vijf geldboeten wegens ge welddadigheid met bloedstorting tegen bedienende beamb ten rebellieverbreking van afsluiting en beleediging. Koloniën. Aan de mailberichten van den len April jl. wordt het volgende ontleend: Den 27en Maart heeft de heer Loudon met zijne familie dé reis naar Europa aanvaard. Hen werd door den heer van Lansberge en diens echtgenoote uitge leide gedaan. Generaal Pel heeft van Atchin getelegrapheerd, dat met geringen tegenstand twee punten beoosten Lem- boch bezet zijn. Een officier is daarbij licht gewond. Een voorgenomen vijandelijke aanval werd niet uit gevoerd. De nieuwe radja van Pasangan heeft onze souverei-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2