8 F 109. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1875. COURANT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Middelburg 7 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/tn., franco is f 3.50. Blijkens een bij de regeering ontvangen tele gram nit Atcbin zijn den 25™ April jl. de vijandelijke stellingen te Lohong door onze troepen genomen. Daarbij sneuvelde éen man, terwijl 12 werden gewond. De gezondheidstoestand is bevredigend, de sterfte gering. Soengeiraja heeft de Nederlandscke vlag ge- heschen. Als tegenhanger van hetgeen onze Haagsche corres pondent ons gistèren omtrent de aanstaande verkiezing te 's Gravenhageschreefschijnt het niet onbelangrijk de aandacht te vestigen op de beschouwingen van een ander liberaal briefschrijverden correspondent der Zutfensche courant, over hetzelfde onderwerp. Deze correspondent, van wien het bericht der ^toe treding van den minister van koloniën tot de Veree- niging ter bevordering van volksonderwijs oorspronke lijk is uitgegaan, betreurt in de eerste plaats dat sommige liberale bladen van dat feit eene voorstelling gegeven hebbendié den heer van Goltstein zou kunnen dwin gen zich terug te trekken. „Men moet iemand, zoo schrijft hijdien men voor de goede zaak wil be houden, niet voor het alternatief brengen zich óf terug te trekken óf persoonlijk in de grootste moeilijkheden te geraken". Hij beschouwt den heer van Goltstein met den heer van der Heim als het krachtigste tegen wicht tegen de clericale invloeden, door welke de ministers Heemskerk en van Lijnden van Sandenburg het meest geneigd zijn zich te laten beheerschen. „Van de verkiezing in Juni, zoo gaat hij voort, zal het afhangen welk element in het kabinet zal domi- neeren. Daarom vooral zullennaar mijn overtuiging, de liberalen verstandig handelen indien zij bij de stem bus slechts éene vraag stellen clericaal of anti-clericaal? voor of tegen de neutrale school? Een conservatief kabinet is op dit oogenblik bij de verdeeldheid onder onze geestverwanten de Putteanen en Kappeijnianen zijn nog volstrekt niet weer verzoend een noodza kelijkheid en onze taak moet zich dus voorloopig be palen tot de zorg dat het ministerie van de tegenover gestelde richting zoo weinig mogelijk kwaad stichte. Het groote gevaar dreigt ons van de zijde der clericalen en van allen die met hen heulen; de conservatieven in anti-clericale richting voort te drijven, is op dit oogenblik het voornaamste wat wij te doen hebben. „Daarom vind ik het, onder de tegenwoordige om standigheden, ook zeer natuurlijk dat de liberalen hier in den Haag er ernstig over denken om den heer Wint- gens, indien men zekerheid krijgt dat hij op het punt van onderwijs den liberalen weg uit wil, voor ditmaal te herkiezen." Nagenoeg in dcnzelfden geest, doch niet uitsluitend met het oog op de verkiezing te 's Hagelieten gisteren het Vaderlandgisteren en eergisteren het Nieuws van den Dag zich uit. „Een candidaat, zoo schrijft het Vaderland, die, waar het de toepassing der liberale beginselen geldt, niet tot de strijders in de eerste gelederen behoort, maar zeer zeker bereid is met ons mee te werken om dit ministerie in het goede spoor te houdenkan onder de tegenwoordige omstan digheden tot voorkoming van erger kwaad onze man zijn." En het Nieuws van den Dag: „Drie onderwer pen zijn erdie in den eersten tijd voor alles de aandacht van het parlement zullen moeten bezighou den, te weten: het onderwijs, de defensie en de spoorwegen. Omtrent deze belangrijke onderwerpen bestaat principieel tusschen de gematigde conservatieven en de liberalen geen verschil van meening. Zonder de minste opoffering van beginselen zal men samen kunnen gaan, om onze levendige en doode strijdkrachten naar den eisch der tijden overeenkomstig ons vermogen in te richten en te verbeteren om den aanleg van nieuwe spoorwegen te bevorderen; samengaan ter verdediging Tan het volksonderwijsvan onze neutrale school, wier bestaan nimmer zóo ernstig bedreigd is als thansnu de heer Heemskerk, het werk weer opnemende dat de natie hem in 1868 uit de handen namter wille van de kerkelijke partijenwaarvan hij de zetschipper is, de gezindtescholen met al haar verderfelijken nasleep in 't leven wil roepen." Deze uitlatingen van verschillende liberale organen op hetzelfde oogenblik brengen als onwillekeurig de fusie-plannen in herinnering, door graaf van Zuylen voor korten tijd in het debat geworpen. Wilde deze Staatsman de zoo langen tijd dienst gedaan hebbende partij-kleuren uitwisschen, teneinde eene working majority onder éen vaandel van twijfelachtige tint te zamen te brengenvele onzer liberale vrienden schijnen voor het oogenblik hunne vlag te .rillen oprollen, uit vrees dat de troepen uit het clericale kamp ons wellicht over vleugelen zullen. Men is ook, om een alledaagsehe spreek wijs te bezigen, beducht - .oor het onderste uit de kan te verlangen, het lid op den neus te zullen krijgen. Over bijzondere Haagsche toestanden kunnen wij niet oordeelen. Onze correspondent uit de residentie is van oordeel dat de minderheid alleen door trouw aan hare beginselen winnen kan. Andere liberalen schijnen te gelooven dat een halve vriend beter is dan een heele vijand. Wij zullen in deze niet beslissen. Aan de liberale partij in 't algemeen zij echter onder de tegen woordige omstandigheden dubbele voorzichtigheid- aan bevolen. Onder de leus der „halve vrienden'' kan zich menigeen verschuilen, die slechts een gunstigen wind afwacht om naar het kamp der openlijke of bedekte vijanden over te steken. Men vergete niet dat dezelfde heer Wintgensdie nu misschien aanbevolen zal worden als „zeer zeker bereid om het tegenwoordige ministerie in het goede spoor te helpen houden", in 1868 geza menlijk met den heer Heemskerk den eersten nekslag trachtte toe te brengen aan de openbare school. De liberale partij zou met zulke halve vrienden het paard van Troje wel eens binnen hare muren kunnen halen. Volgens inlichtingen, in wier juistheid door ons ten volle vertrouwen gesteld wordt, is het bericht der Goesche courant (zie ons nommer van 5 dezer) omtrent den lokaal-trein, die met den aanvangenden zomer dienst tusschen Goes en Vlissingen loopen zou, niet geheel juist. Er zullen, zoo wordt ons medege deeld, twee lokaal-treinen Vlissingen—Goes loopen, waarvan de een des margenatte 6 uren 40 minuten uit Vlissingen vertrekt en te T "uren 25 minuten te Goes aankomt. De ander vertrekt des avonds te 8 uren 50 minuten uit Vlissingen en zal te 9 uren 45 minuten te Goes wezen. De laatste trein uit Roosendaal zal te Goes stoppen en passagiers opnemen. Uit dezelfde bron vernemen wij dat bij de nieuwe rege ling gelegenheid bestaan zal om, des morgens per sneltrein te 7 uren 15 minuten uit Vlissingen vertrekkende, te 2 uren 30 minuten te Keulen te wezen. Wilde men dan éen uur later, te 3 uren 30 minuten weder van daar vertrekken, dan kon men nog denzelfden avond met den laatsten trein te Vlissingen terugkomen. Jl. Dinsdag hebben de onderofficieren van het wapen der maréchaussee in deze provincie een net bewerkt album met hunne portretten als aandenken ten geschenke geboden aan den op zijn verzoek eervol ontslagen kapitein bij dat wapen F. F. Graafland, te Sas van Gent. Deze aanvaardde dit geschenk met dankbe tuiging en onder verzekering zijner ingenomenheid met dit bewijs van toegenegenheid en hoogachting. Benoemingen en besluiten. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan E. J. L. Schaefer als leeraar aan de hoogere burgerschool te Middelburgen in zijne plaats benoemd dr. W. Kapteïjnthans leeraar te Maastricht. Gemengde berichten. In Bengalen is een hevige choiera-epidemie voor namelijk onder de pelgrims uitgebroken. De spoortreinen moeten tusschenbeide ophouden om de dooden en ster venden van de levenden te scheiden. De invoer van Amerikaansche aardappelen en afval van zoodanige aardappelen is in alle havens van Rusland en Finnland verboden, evenzeer als van alle emballage die tot verpakking van zoodanige voorwerpen heeft gediend. Louis Veuillot heeft onlangs in zijn blad de Uni- vers een winkelier in witte goederen in den Faubourg Saint Germain benadeeld, door aan zijne lezers aan te raden bij dien man, die ook des Zondags zijn winkel openhieldniet te koopen. De winkelier stelde eene aanklacht in en Louis Veuillot werd veroordeeld tot een schadevergoeding van 4000 franken, terwijl het vonnis in alle clericale bladen te Parijs moest worden medegedeeld. De Duitsche en Pruisische afgevaardigde Lasker heeft van de Pruisische kamer van afgevaardigden voor 6 weken verlof gekregen tot herstel van zijne ge zondheid. Hoewel tengevolge van de doeltreffende maatre gelen, niet alleen door de autoriteitenmaar ook door de studenten en de arbeiders genomen, de orde te Gratz niet ernstig meer is verstoord, moeten don Al- fonsus en zijne gemalin toch altijd nog zorgvuldig wor den beschermd tegen onverhoedsche aanvallen. Maandag nog werd de prins door een paar mannen met stokken bedreigd. Verkooplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departement van marine op den 25en Mei a. zal worden aanbesteed het bouwen van drie woningenten dienste van het loods wezen, langs den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteedhet uitvoeren van vernieu wingen herstellingen en gewone onderhouds-werken aan verschillende rijksgebouwen in de Abdij te Middel burg tot en met 31 December 1878; het minst hiervoor was ingeschreven door de firma 'M. K. Jeras en zonen voor f 5075. Th er mometers tan d. 6 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 7 'smorg.7u.56gr.'smidd.ln.65gr.'sav.'6:u.60gr. ^taten-generaal. T W E D E KAMER. Zitting van Vrijdag 7 Mei, (Per telegraaf.) De dïscussiën over het wetsontwerp, regelende het toe zicht op inrichtingen die gevaar enz. kunnen veroorzaken, zijn gevorderd tot artikel 17. De meeste amendementen zijn verworpen of ingetrokken. Aanstaanden Maandag voortzetting. Maandag a. wordt keizer Alexander van Rusland weder in de hoofdstad van het Duitsche rijk verwacht. Dat dit bezoek min of meer een bepaald doel heeft is van de zijde van Duitschland geen oogenblik geheim gehoudenzoodra het plan er toe was opgevat is ver zekerd dat men eene demonstratie ten gunste van den vrede op het oog had. Er bestaat geen enkele reden om hieraan geen geloof te hechten. Tot nogtoe zijn de vredelievende verzekeringen van Duitschland door de uitkomst volkomen bevestigd. Dat het Duitsch- Belgisch incident een casus belli zou kunnen worden heeft wel niemand ooit in ernst geloofd, wel dat het nog tot moeielijkheden aanleiding zou kunnen geven, en hoewel een Berlijnsch correspondent van de Kölni- sche Zeitung beweert, dat de zaak voorloopig in statu quo zal blijven gelooft hij toch nog niet dat zij voor goed is getermineerd. Te dien aanzien dreigt dus geen ernstig gevaar. Te midden van die vooruitzichten op een ongestoor- den vrede verschijnt eensklaps in de Londensche Times een artikel van zijn Parijschen correspondent dat nog veel onrustbarender is dan dat hetwelk eenigeii tijd geleden in de Berlijnsehe Post voorkwam. De corres pondent beweert, dat men in Duitschland den oorlog wil met Frankrijk aan hetwelk in 1871 veel te gunstige vredesvoorwaarden zijn opgelegd en dat zijn financieele en militaire hulpbronnen veel te snel herstelt. De aan staande keizer-bijeenkomst zou dan ook slechts ten doel hebben om te beslissen of men al dan niet Frank rijk den oorlog zal verklaren. Twee dagen geleden slechts bevatte de Neue freie Presse een telegram uit Berlijn volgens hetwelk prins Bis marck voornemens is aan keizer Alexander de verzeke ring te geven, dat Duitschland de meest vredelievende bedoelingen koestertmaar tevens hem te doen opmer ken dat de militaire maatregelen welke in Frankrijk worden genomen doen onderstellen dat de regeering aldaar niet dezelfde gevoelens is toegedaan. Bismarck zou tevens den hartelijken wensch uitspreken, dat de czaar de Fransche regeering mocht inlichten omtrent de vredelievende gezindheid van Duitschland. Deze beide berichten zijn dus in lijnrechten strijd, doch het is niet moeilijk uit te maken in welk men het meeste vertrouwen kan stellen. De Times, het artikel van zijn Parijschen correspondent opnemende, verklaart te meenen aan den Europeeschen vrede geen beteren dienst te kun nen bewijzen dan door eenvoudig de buitensporigheid van het pessimisme der Fransche politici te constateeren. Het is waar zegt het blad dat Frankrijk met eenigs- zins onvoorzichtige haast zijn militaire krachten her-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1