BUITENLAND. Algemeen Overzicht. ben of gebruiken van een der in art. 2 genoemde inrichtingenmet verbod om elders in de gemeente het bedrijf of de bedrijven uit te oefenenwaartoe de op richting of het gebruik van die inrichting vereischt wordt. Deze bevoegdheid strekt zich evenwel niét uit tot de inrichtingen, waarbij stoomkracht wordt gebe zigd, die onder geen ander nommer dan I van art. 2 vallen. De heer Messchert van Vollenhoven betoogde, dat de hier bedoelde verordeningen niet onderworpen be hoeven te worden aan de goedkeuring van gedeputeerde staten en dat dit vooral met 'toog op de wenschelijk- heid dat abattoirs in de gemeenten tot stand komen niet behoorde plaats ie hebben. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde in principe niet met dit betoog in te stemmen. Ook zag hij in de bepaling een waarborg tegen willekeur. Intusschen had hij geen overwegend bezwaar tegen hét amendement en nam hij het dus over. Art. 4 werd na eenige discnssie aangenomen. Blijkens het daarover uitgebracht verslag heeft men zich in de afdeelingen der tweede kamer over 't geheel ingenomen verklaard met de strekking van het wets ontwerp tot afschaffing van het vuur-, ton- en baken geld. Instemmende met den wensch van den minister om de lasten op de scheepvaart drukkende zooveel moge lijk weg te nemenvertrouwde men tevens dat de regee ring het niet laten zou bij dezen bescheiden stap tot vrijmaking van het verkeer. Algemeen werd het ver langen uitgesproken dat de minister, op dezen weg voortgaande, vermindering mocht brengen in de tarieven der haven-, kanaal- en sluisgeldenwelke dikwijls hoogst drukkend zijn voor de binnenlandsche scheep vaart. Tegen het voorstel zelf werden voornamelijk twee bedenkingen ontwikkeld. Vooreerst werd door enkele leden in onderscheiden afdeelingen er op gewezen, dat het uit een financieel oogpunt toch wel niet aangaat meerder belastingen af te schaffen zonder aequivalent. Zij wenschtendat vooral ook maatregelen tot verbete ring onzer inkomsten zouden worden genomen. Andere leden voerden hiertegen aan dat de renten door amor tisatie bespaard niet beter konden worden besteed. In de tweede plaats werd door enkele leden betoogd dat de regeering ook thans wel weder wat uitsluitend de belangen van handel en scheepvaart bevordert. Ook de belangen van den landbouw eischen voorziening, en deze leden meendendat door afschaffing der tollen op de rijkswegen, vermindering van sluisgelden enz., de algemeene welvaart meer dan door dit ontwerp zou worden gebaat. Deze beschouwingen werden echter door anderen als eenzijdig bestreden. Het voorstel tot aansluiting bij een stelsel van scheepsmeting in de meeste staten geldendewerd alge meen toegejuicht, te meer daar dit stelsel boven het onze uitmunt. Op het spoedig tot stand komen van den algemeenen maatregel van inwendig bestuurwaarbij de meting geregeld zal worden, werd aangedrongen. Blijkens de nota van inlichtingen, door den minister van binnenlandsche zaken ingezonden omtrent het adres van E. A. D. E. van Franckenberg en Proschlitz c. s. betreffende vacantiën op de rijksschool te Maastricht, heeft de minister een regeling getroffen waarbij het onzijdig karakter der rijksschool wordt in acht geno men en waarbij uit de sedert 1856 op die school be staande vacantiedagen worden gelicht de volgende feestdagenDrie koningenMaria LichtmisSacraments dag, AllerheiligenMaria ontvangenis en St. Nicolaas, onder bepaling tevens, dat het niet ter school komen ■wegens waarneming van godsdienstig onderwijs of van godsdienstplichtenniet als schoolverzuim wordt gestraft. De hoofonderwijzer kan zich, door verklaringen van ouders of voogdenovertuigen van de gegrondheid der aangevoerde redenen. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Woensdag 5 Mei. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Delbaere, van Renterghem en Quist. ha goedkeuring der notulen van de vorige verga dering en het doen van eenige mededeelingenzooals van den uitslag der aanbestedingen van onderhoudswerken, het vaststellen eener nieuwe instructie voor de agenten van politie, de ontvangst van het rijks subsidie voor de restauratie der schilderstukkenen dat in plaats van den heer Busing, die zich wegens ambtsbezigheden verschoond heeft, tot lid der commissie voor den hoof- delijken omslag is benoemd de heer den Boer, wordt het jaarverslag der gemeente met bijlagen (waaronder het uitvoerig rapport van het comité tot wering van schoolverzuim) door burgemeester en wethouders over gelegd. De ingekomen stukken zijnbericht van ontvangst door gedeputeerde staten van de verordening op het bouwen, met mededeeling dat eenige bepalingen daarin ter vernietiging aan den koning zijn voorgedragen; de jaarverslagen der gemeenten AlkmaarAmersfoortAs sen, Haarlem, Sneek, Tiel en Zutfen, het rapport der laatste paardenmarkt, die allen voor notificatie worden aangenomen. Voorts zijn ontvangen: eene aanvrage om subsidie voor de op te richten ambachtschool, die verzonden wordt naar de financieele commissie om bericht en raad, en eene mededeeling van het overlijden van den heer P. H. Timanslid van het burgerlijk armbestuur, waarop een brief van rouwbeklag tot de weduwe zal gericht worden. De verordening op het mannenhuis wordt, overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethouders, naar aanleiding eener missive van den wethouder, be last met het oppertoezichtgewijzigd en zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd met de wed. Adriaanse eene dading aan te gaan, door aan haar 25 centiaren grond af te staan tegen een cijns van f 3 jaars, en terug te nemen 15 centiaren grond die zij in erfprcht bezit, tegen vermindering van 37.) cent per jaar. De begrooting van uitgaven voor de gemeente apo theek over 1876 wordt goedgekeurd tot een totaal van f 1803. De verordening tot regeling van het getal en de be zoldiging der ambtenaren en bedienden ter secretarie wordt vastgestelduitgezonderd de jaarwedde van den commiesdie was voorgesteld op f 500 doch die mr. van Hoek op het tegenwoordig bedrag van f 450 wenscht teruggebracht te zien. Over dit voorstel staak ten de stemming, zoodat de beslissing is aangehouden. Vóór stemden de heeren de Marees van Swinderenvan Hoek, den Boer, Callenfels en Pompe van Meerder voort tegen de heeren Fransen van de PutteKakebeeke, Busing, de Witt Hamer en de voorzitter. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de be grooting der gemeente voor 1874 tot een totaal bedrag van f 415.95. De heer N. J. F. Verschoor wordt met algemeene stemmen herbenoemd als geneesheer dezer gemeente, zulks voor 3 jaren. Alsnu heeft eene langdurige beraadslaging plaats over eene door den heer van Hoek ingediende motie, om den burgemeester te verzoekenbij eene vacature in het politie personeel deze niet te vervullendan nadat de raad in de gelegenheid zal zijn gesteld de verorde ning tot regeling van de pólïrie te herzien. Burge meester en wethouders hebben in een uitvoerig stuk de niet-ontvankelijkheid betoogd, op grond, dat het niet kan opgaan, dat de autoriteit, met de toepas sing en ten uitvoerlegging eener verordening belast, vooraf den raad moet raadplegen, of het wenschelijk zou zijn die al dan niet te herzien en de uitvoeringen toepassing inmiddels na te laten. Hierover voerden het woord de heeren van Hoekde voorzitter, Pompe van Meerdervoortde Witt Hamer en Fransen van de Puttewaarna met 7 tegen 3 stem men de motie ontvankelijk werd verklaard en op gelijke wijze werd aangenomen. Tegen stemden de leden van het dagelijksch bestuur. Van de raadsleden van Swinderen en Busing is inge komen een voorstelom zich tot de Exploitatiemaat schappij te wenden, ten einde te verzoeken, dat zij, van af het tijdstip van den zomerdienstdagelijks van Vlissingen naar Roosendaal en terug een sneltrein doe loopen, tot vervoer van reizigers en goederen naar en van deze gemeente. Na toelichting door de voorstellers en inlichting van den voorzitter, wordt goedgevonden deze zaak, althans vooreerst, aan te houden. Tot regentes van het weeshuis wordt met algemeene stemmen benoemd mevrouw de wede. Mulder-de Jongh. De vergadering is daarna in eene met gesloten deu ren veranderd. Gemeenteraad van Zlerikzee. Zitting van Dinsdag 4 Mei. Afwezig de heeren Schneiders van Greijffenswertb, van der Grijp, Moolenburgh en Labrijn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter opent de vergadering, die met gesloten deuren wordt voortgezet. Heropend zijnde wordt het kohier van den hoofde- lijken omslag vastgesteld op f 21949.48. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen de geloofs brief met de bijlagen van het nieuwbenoemde raadslid, jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, en stelt de stukken in handen eener commissie, bestaande uit de heeren de Jonge, Oehtman en Macaré, die staande de vergadering deze onderzoeken en daarna rapport uit brengen, strekkende de conclusie tot toelatingwaartoe wordt besloten. Op verzoek van M. Franken Az. wordt overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethouders het besluit dezer vergaderingwaarbij aan hem een gedeelte van de Molleman in koop wordt afgestaan, ingetrokken. Bij monde van den heer Koole wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening en balans der gasfabriek over 1874, strekkende tot goedkeuring: a der rekening in ontvangst op 34651.26 in uitgaaf 29047.71, goed slot f 5603.55)en b der balans aan baten f 31896.63)aan lasten f 32718.49, kwaad slot 825.85*. Aldus besloten. Idem op het voorstel van burgemeester en wethou ders tot wijziging der verordening op het middelbaar onderwijs, om aan art. 8 het volgende toe te voegen: „Eervol ontslag der leeraren gaat in den regel eerst in twee maanden na den dag waarop de aanvrage om ont slag zal zijn geschied of zooveel eerderals de opvolger van den ontslagene kan in functie treden." De conclusie van het rapport strekt tot goedkeuring. Dienovereen - komstig wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De crisis, die gisteren op de Fransche en Belgische beurzen heerschte, staat in geen enkel opzicht in ver band met den politieken toestand van Europa. Hoogst waarschijnlijk zullen velen dit laatste hebben ondersteld, daar de omstandigheden volstrekt niet in alle opzichten even geruststellend zijn. De vorsten mogen zoo vrede lievend zijn als mogelijk is, zij kunnen op de ontwik keling der wereldgebeurtenissen slechts een geringen invloed uitoefenen en de omstandigheden worden hen dikwijls te machtig. De vrees voor een polilieke crisis is daarom zeer verklaarbaar gelukkig echter is zij thans nog ongegrond gebleken. Reeds eergisteren bestond op de Parijsche beurs eenige spanning tengevolge van speculatiën a la hausse die menvoor zoover zij niet bewezen warenalthans onderstelde. Vandaar dat gisteren verschillende waar den als van het credit mobilier, de Banque france hollandaise en anderen een geweldige daling ondergin gen. Op de Brusselsche beurs heerschte een ware paniek, voornamelijk een gevolg van de moeilijkheden die de financieele operatiën van den Belgischen spoorweg-on dernemer, den heer Philippart, op de Parijsche beurs ondervonden. Men verzekerde aldaar dat zijne zaken zouden worden geliquideerd; de aandeelen in onderne mingen waarbij hij betrokken is daalden onrustbarend, sommigen met 25 percent. Op voorstel van het beurs comité werden de zaken te Brussel voor een uur ge schorst; in dien tijd kwam er een telegram uit Parijs dat de ehambre syndicale aldaar had besloten de zaken van den heer Philippart te vereffenen tegen een borg stelling van 18' millioen franken in spoorwegaandeelen die hij zou deponeeren. Dit herstelde het vertrouwen te Brussel eenigszins en de zoozeer gedeprecieerde papieren begonnen weder te rijzen, sommigen sloten zelfs weder op den koers van den vorigen dag. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot rege ling van den rechtstoestand der oud-katholieke kerk in Pruisen werd door den ultramontaanschen afgevaar digde Reichensperger een woord gesproken dat wel geschikt is om tot nadenken en voorzichtigheid aan te sporen. Hij beweerde nl. dat de tegenwoordige door de regeering voorgestelde maatregel niet langer zou duren dan voor den tijd van het leven van prins Bis marck. Blijkt hieruit nietdat de ultramontanen op eene reactie rekenen indien Bismarck's krachtige hand niet meer de teugels van het bewind zal kunnen voeren Dit is o. i. altijd nog eene fout van zijn bestuur, dat hij niet zorgt voor de organisatie van een krachtige rijksregeering die de macht zal hebben zijn werk voort te zetten, want zonder dat bestaat er groot gevaar dat het door hem zoo kunstig in elkander gevoegde en bijeen gehouden gebouw uiteen zal vallen. De bedreigingen en vreeselijke voorspellingen van het centrum hebben echter de Pruisische afgevaardigden niet afgeschrikt, die met groote meerderheid van stemmen genoemd wetsontwerp in tweede lezing hebben aangenomen. De aanneming van het wetsontwerp tot opheffing der katholieke kloosters en congregatiën is reeds verzekerd, daar in eene vergadering van afgevaardigden van alle fractiën daartoe het besluit is genomen zonder eenige wijziging in het ontwerp voor te stellen. De eerste en tweede lezingen zullen reeds morgen plaats hebben. Gisteren was in het Engelsche lagerhuis nogmaals de quaestie aan de orde over de toelating van de jour nalisten bij de zittingen. Door den leider van de libe rale partij, de markies van Harrington, werd een voor stel ingediend strekkende om het reglement van orde in dien zin te veranderendat de journalisten niet meer tengevolge van een gril van een der leden zouden kunnen worden verwijderd. De leiders der tory-partij met Disraëli aan het hoofdbestreden het voorstel met alle kracht. Disraëli betoogdedat het bestaande regle ment het resultaat was der ervaringen van verscheidene geslachten en er volstrekt geene noodzakelijkheid be stond om een andere regeling in te voeren. Hij deed dan ook geen voorstellen in dien zin. De discussiën

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3