r 107. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1875, 6 Mei. Middelburg 5 Mei. goed 6.20 6.45 8.16 8.50 9.8 10.8 10.29 10.36 10.45 7.25 8.32 8.51 9.20 7.— 7.50 8.10 8.30 Dit Wad verschijnt dagelijks met/uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/iru, franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: de lijst der hoogst aangeslagenen in 'srijkS| directe belastingen in deze provincie, benevens ee Ingezonden stuk van den heer B. A. Fokker ove gemeente- belastingen Den 4™ dezer heeft aan het ministerie van buit) landsehe zaken de uitwisseling plaats gehad der al van bekrachtiging der overeenkomst, den 14™ Aprjjl. te 'sGravenhage tusschen Nederland en België gesltfn wegens de uitwisseling van postwissels. Door eene Antwerpsche firma is te Neuzen terrm in de onmiddellijke nabijheid van spoor en kanaal ange- kocht, om daarop eene stoomhoutzagerij te vesgen. Met den bouw der noodige lokalen zal spoed? een aanvang worden gemaakt. In verband hiermede, en met het oog op nemende stoomvaartbeweging, wordt de ligpl lossing van schepen aan den spoorweg aanmerkei beterd en vergroot. Het Vaderland vermeldt het feit dat in dfvorige week de burgemeester van Dordrecht aan f# adju dant-onderofficier en vier sergeantsdie ingelfartierd moesten worden, tot nachtverblijf heelt doenl&wijzen een kroegje, waar de orgeldraaiers gewoondijn hun logies te nemen. Ongetwijfeld verdient zulk eene handelirl de erns tigste afkeuring. Wat baten alle poging?/ door de regeering aangewend om het kader van omleger vol tallig te krijgen, zoolang alle lust voorden dienst afstuit en onderdrukt wordt door den beknden anti militairen geest van ons volk? Maar mg men ooit hopen dien anti-militairen geest te zien afneig», wanneer hooggeplaatste ambtenaren als de burgemwters onzer groote steden, zulke voorbeelden geven ?feen onder officier behoeft wel niet in het eerste htfl der stad gehuisvest te worden, maar een kroeg, vaar het ker misvolk een onderkomen zoekt, is zeke L°g minder de hem aangewezen plaats. Op eene jl. Zondag te Hengelo gehouddf vergadering tot het stellen van een candidaat voor htilidmaatsehap der tweede kamer in het kiesdistrict ymelo, is met 80 van de 104 stemmen tot candidaat Jkozen m'. H. ter Kuile Ez.te Enschedé. Het aftrejnd lid mr. B. Brouwer verkreeg 15 stemmen. De kiesvereeniging te Beerta (hoofifiesdistriet Ap- pingadam) heeft candidaat gesteld hf| aftredend lid mr. D. de Ruiter Zylker, procureur te [Winschoten. Volgens Het Vaderland is de beJoeming van den heer van Kuijk tot commisssaris des linings in Drenthe alleen daarom niet in de Staats-coAant verschenen, dewijl de regeering geen verkiezing tefcelft voor Juni a. wanneer ook de heer van Kuijk mort/aftreden, wenscht te doen plaats hebben. Dat de lofwaardige pogingen der rederij kers-vereeni- ging Vriendschap en Vergenoeging alhier, om door het geven van eene tooneelvooi^elling bij te dragen in de behoeften van een gebrekkig/huisvader (weduw naar) met vier jeugdige kinderen, bijval vonden bij het pnbliek, bleek gisteren avond uit de welbezette schouwburgzaal. De onzuivere opbrengst van de voor stelling beliep 201.25, zoodat een niet onbelangrijk bedrag aan den hulpbehoevende zal kunnen worden uitgekeerd. Heeft dus in zooverre de Vêreeniging voldoening van hare moeite en zorgenzij zal zich ook ongetwijfeld gestreeld hebben gevoeld door de bijvalsbetuigingen, die het spel van hare leden bij het publiek opwekten. Waar dilettanten voor een liefdadig doel hunne krachten ten beste geven moet de critiek zwijgenterwijl daar enboven eene poging om door tooneelspel eigen kunstzin en dien van anderen op te wekken, aanmoediging verdient. Een welgemeenden raad willen wij echter niet achter houden, nl. dezé, dat de Yereeniging door studie en zoo mogelijk onder leiding v ,n bekwame mannenzich oefene in de kennis van onze taal en de kunst van het tooneelspeldat niet maar bestaat in het opzeggen van een van buiten geleerde rol, maar zelf eene handeling is en dus kracht en leven moet bezitten. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam m'. J. C. J. ridder van Rappardthans rechter in de arrondissements rechtbank te Assen, en tot rechters in de arrondisse- ments-rechtbank te Sneek, m'. J. W. Telting, thans substituut-griffier bij die rechtbanken mr. D. J. R. Brantsthans kantonrechter te Raalte. leger. Eervol ontslag uit Zr. M'. militairen dienst verleendmet toekenning van pensioenaan den len luitenant der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië P. F. Vreede. Kerknieuws. De heer J. P. Nonhebei, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente alhierkomt voor op het zestal voor de vacature te Dordrechtontstaan door het ontslag genomen door den heer Sluiter. De verkiezing van den heer J. Heijkamp, tot aartsbisschop der oud-bisschoppelijke clerezy van Utrecht, is volgens gewoonte door den paus bij eene breve ver klaard te zijn „van geen ynarde, ijdel, onwettig en heiligschennig." De heer Heijkamp wordt met den ban bedreigd indien hij het waagt zich te laten wijden. Dit laatste heeft intusschen den 31™ Maart jl. reeds plaats gehad. Marine en leger. De kapitein ter zee W. B. P. Escher begeeft zich den 15eB dezer met het stoomschip Prins Hendrik naar Indiëteneinde den kapitein ter zee H. B. Kip als kom- mandant der zeemacht voor Atchin op te volgen. Zr. Ms. stoomschepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Maria, komende uit West-Indië, zijn giste ren Dungeness gepasseerd en werden heden te Nieuwe- diep verwacht. De officier van gezondheid le klasse W. Littel, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 28™ April jl. in Nederland terugge keerd is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Met den 16en dezer worden de navolgende officieren geplaatstalsaan boord van Zr. M'. ramschip Stier en tevens belast met de waarneming van den geneeskun digen dienst aan boord van Zr. M". ramschip Guinea, de benoemde officier van gezondheid 1« klasse C. J. A. de Groot; aan boord van Zr. M'. monitor Adder, lig gende te Amsterdam enwanneer die bodem te Helle- voetsluiszal zijn aangekomentevens belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst aan boord van Zr. Ma. monitors Tijger en Heiligerlee, de officier van gezondheid le klasse W. Littelen aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoordteneinde gedeta cheerd te worden aan boord van het instructievaartuig Ternatede officier van gezondheid 3e klasse Y. Bakker. Cfemeugde berichten. Op eene vergadering der Rotterdamsche vleesch- houwerij en broodbakkerij werd gisteren avond door het bestuur medegedeeld dat het kapitaal der vennoot schap geklommen is tot 72,000. Voor de oprichting der bakkerij is het noodige terrein aangekocht en wor den de plannen gereed gemaakt. Uit 125 aspiranten is tot directeur benoemd de heer de Graaff, thans assis tent in de brood- en meelfabriek te 'sHage. Met de vleesehhouwerij wenscht men vooreerst te wachten, in verband tot de in den gemeenteraad bestaande voor nemens tot het oprichten van abattoirs. Den heer A. Réville, gewezen Waalsch predikant te Rotterdam en thans te Dieppe woonachtig, zal bin nen kort namens vele zijner vereerders in Nederland een geschenk worden aangeboden, bestaande in een schilderstuk van Bosboom, voorstellende de kerk te Maasland. Het stuk zal op de tentoonstelling te 's Hage te zien wezen. Volgens den schrijver der „Maandelijksche Praatjes" in de Gids van Meiwordt beweerd dat mevrouw Dou- wes Dekker voornemens is in de rol van Hanna iü het drama „Vorstenschool" op te treden. De werkbazen te Almelo hebben besloten met 1 Mei hunne werklieden in Nederlandsch geld te beta len en van hun kant geen werk aan te nemen dan onder voorwaarde van betaling der rekeningen in Ne derlandsch geld. Te Schijndel heeft een jongeling daags voor hij te 's Bosch als milicien zou worden ingelijfd zich een vinger afgekapt, volgens zijn zeggen bij ongeluk. Op Urk wil men een fonds vormen tot onder steuning van hulpbehoevende ouden van dagen. Behalve een 5tal weduwen vindt men daar op eene bevolking van 1800 zielen 40 mannen boven de 70 jaar en behalve de diakonieën bestaan er geen instellingen tot het verstrekken van hulp. Volgens de mededeelingen van den Parijschen Figaro bestaat het middel tegen de Phylloxera vastatrix, waarvan de scheikundige Dumas onlangs melding maakte, uit zwavelzure potasch. De overige tot nog- toe aangewende middelen hadden allen het nadeel, dat met de phylloxera ook de wijnstok zelve werd vernie tigd doch door het zwavel koolzuurzout op den bodem te strooien, dringt dit door den regen in den grond en wordt het ongedierte volkomen gedood zonder den wijnstok te schaden. Daar slechts weinig van dit zout noodig is, kan men bij toepassing de kosten met 50 a 60 en in de ergste gevallen met hoogstens 150 franken per hectare bestrijden. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden had te Goes de aanbesteding plaats van het maken der buitengewone verdedigingswerken aan den oever van den Polder „de Breede watering bewesten Yerseke". Minste inschrijvers waren: voor het le perceel C. Dekker, te Sliedrecht, voor 17,480, en voor het 2e perceel I. Willemsete Selzaetevoor 24,383, aan wien dit werk is gegund. Gisteren zijn te Vlissingen in het openbaar te koop aangeboden: Een huis en erf in de lange Walstraat, wijk I 164. Verkocht voor 72955. Een dito dito in de Vlaminkstraat, wijk I 82. Verkocht voor f 773. Twee huisjes in het Gasthuisstraatje naast elkander, wijk B 135, 136, en twee dito wijk B 137 en 138. Gecombineerd verkocht voor 7266. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het departement van financiën op den 18™ Mei zal worden aanbesteed het verrichten van eenige werken in de lokalen, vroeger gebruikt door den hoogen raad op het Binnenhof, ten dienste van het rijkstelegraafkantoor te 'sGravenhage. Thermometerstand. 4 Mei 's av. 11 u. 56 gr. 5 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smidd.lu. 66 gr. 'sav. 6 u. 62 gr. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. In het lokaal der kamer liggen voor het publiek gedurende de maand Mei ter inzage: a Verslag der commissie van enquête omtrent de koopvaardijvloot met de getuigenverhooren en de bijlagen. b Statistiek van de fabrieks- en ambachtsnijverheid in Nederland. c Statistiek van den handel en de scheepvaart over Februari 1875. d Verzameling van consulaire berichten enz. 1874, 8C aflevering. e Accounts relating to trade and navigation, Februari 1875.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1