Laatste berichten. Een merkwaardig document. gidijdiirptt. mnMsbmc'te. Prijzen van Effecten. overneemtwaarin o. a. wordt gezegd: „België begint voor Duitschland zeer lastig te worden. De ultramon- tanen drijven onder bescherming van het clericale Bel gische kabinet hunne kabalen en intriges met groote zekerheid, en in België heerscht tegenwoordig eene voor de Fransche republiek zóo gunstige stemming dat het in geval van oorlog licht mogelijk zou zijn, dat het Belgische leger den doortocht van de Fransche troepen naar Duitschland zonder tegenstand zou toelaten." Hoewel de Berlijnsche correspondent van de Kölni- sehe Zeitung dit overdreven acht en beweert dat men uit Berlijn de wereld niet wil verontrusten zooals vroe ger uit Parijs geschiedde erkent hij echter tevens, dat het voor de Duitsche regeering zeer onaangenaam is in België een ultramontaanseh kabinet aan het be wind te zien! Het is waar: alles wat in een ministe rieel orgaan staat is daarom nog niet de taal der re geering, maar ongetwijfeld is het overnemen van arti kelen als dat van de Pesti Naplo niet in overeenstemming met het voornemen om geen onrust te verwekken. Mocht bet toch blijken, dat de regeering zelve het gevoelen van de Pesti Naplo deelt dan zou dit voor België alles behalve geruststellend wezen. Het tweede verschijnsel waarop wij doelden is de taal van lord Derby,- gisteren in het Engelsche hooger- huis gevoerd bij de interpellatie van lord Russell over het Duitsch-Belgisch conflict. Het antwoord van den minister van buitenlandsche zaken toch was zoo gereserveerd mogelijk. Hij had eerst 3/4 uur geleden mededeeling ontvangen van het antwoord van België op de tweede nota van Duitschland en dus nog geen gelegenheid gehad het nauwkeurig te onderzoeken. Zoodra het echter in België was medegedeeld zou hij de geheele correspondentie aan het huis overleggen. Volgens zijn gevoelen evenwel heeft die correspondentie volstrekt geen dreigend karakter en betreft zij uitsluitend de vraag of de Belgische wetten voldoende zijn om aan de eischen door het internationaal gebruik erkend te vol doen. Voorts verzekerde hij dat geen beroep was gedaan op de garandeerende mogendheden en hij ge loofde nietdat een ongevraagde tusschenkomst gunstig zou wezen voor de goede betrekkingen tusschen Duitsch land en België oi voor den Europeeschen vrede. On willekeurig doet dit de vraag rijzen of er dan termen tot eene tusschenkomst bestaan zoo die gevraagd werd In dat geval zou de verstandhouding tusschen de beide mogendheden Duitschland en België toch niet zeer gunstig zijn. Een en ander bevordert zeer het verlan gen naar nadere ophelderingen. Meermalen is de opmerking gemaakt, en als een verblijdend verschijnsel aangevoerd, dat de bevolking in Duitschlandvooral de katholieke zóo kalm blijft in den strijd tusschen de regeering en de katholieke kerk, zoodat bisschoppen en andere geestelijken worden ge vangen gezet of uitgedreven alle macht en invloed hun wordt ontnomen, enz., zonder dat de bovolking op eenige wijze daartegen protesteert of zich ontevre den toont. Merkwaardig is in dit opzicht een adres door ruim 700 inwoners van Miinster tot de Pruisische kamer van afgevaardigden gerichtwaarin zij zeggen „De ondergeteekenden, tot alle geloofsbelijdenissen be- hoorende burgers en inwoners der stad Munster, in Westfalen, die den confessioneelen en kerkelij ken vrede liefhebbenverklarenbij den steeds heftiger wor denden kerkelijk politieken strijdhiermede openlijk, dat zij in den strijd van het ultramontanisme tegen den staat en zijne wetten trouw zijn en blijven aan keizer en rijk, aan koning en vaderland, en voorne mens zijn de rijksregeering in dien strijd krachtig te ondersteunen." Merkwaardig is deze uitdrukking van sympathie om dat zij de eerste is die bij de kamer is ingekomen en omdat zij afkomstig is uit een bijna uitsluitend katho lieke stad. Op een bevolking toch van bijna 25,000 zielen telt zij slechts ruim 2000 protestanten! Het ware niet te verwonderenzoo het voorbeeld door Miin ster gegeven thans door een aantal andere steden werd gevolgd. Het resultaat van de tweede interpellatie over de verhouding der Italiaansche regeering tot de katholieke kerk is nog niet bekend, daar de regeering den heer Mancini gisteren niet heeft geantwoordmaar dit heden bij monde van den minister van justitie zou doen. De interpellant wederlegde verschillende argumenten door genoemden minister in zijn rede bij de interpellatie van den heer Laposta aangevoerd, terwijl hij de gema tigdheid der regeering jegens de geestelijkheid afkeurde en verscheidene feiten aanvoerde die voor eene politiek van verzoening getuigden, o. a. dat het clericale blad la Frustra op b'evel van den paus niet meer verschijnt omdat het heftige polemiek heeft gevoerd. De inter pellant achtte een conciliante politiek onmogelijk indien de staat de overheersching der kerk niet wil aannemen, en daarom verzocht hij de regeering de garantie-wet strikt te willen toepassen en de rechten van den staat te besehermen. De algemeene sympathie, die onder de Italiaansche bevolking voor Duitschland bestaat, prikkelt misschien velen om het voorbeeld der Duitsche regeering in haar strijd tegen de katholieke kerk te volgen, en het be zoek van den Duitschen kroonprins en zijne gemalin aan Italië schijnt een welkome aanleiding om die symphathie in luide manifestaties en opgewonden taal lucht te geven. De Italië spreekt met groote warmte over de „gevoelens van vriendschap en levendige hoog achting voor de oude bondgenooten van Italiëdie beide landen met banden verbinden welke niet kunnen wor den verbroken," terwijl een ander blad betoogt „dat de keizer van Duitschland te Berlijn en de koning van Italië te Rome de zegepraal van een groot beginsel vertegenwoordigen; dat der monarchie die zich aan het hoofd der volken plaatst en zich herdoopt in den nieuwen doop van het nationaal geweten 1" Zeker ver heven taal, doch voor een gewoon menschenverstand vrij onbegrijpelijk! Terwijl men te Gratz slechts met groote moeite de orde kan bewaren en don Alfonsus en zijne vrouw tegen beleedigingen en mishandelingen beschermen, is de toestand van diens achterneet en naamgenoot koning Alfonsus te Madrid ook alles behalve aange naam. Zijne regeering schijnt totaal onmachtig te we zen tegenover den luitenant-generaal Martinez Campoz, aan wien zij haar bestaan te danken heeft, doch die alleen de macht wil uitoefenen. Hij heeft op eigen gezag een oorlogschip naar Frankrijk gezonden om koningin Isabella af te halen, teneinde door haar in vloed een meer reactionaire politiek door te drijven, doch door de tusschenkomst der regeering is zij nog niet naar Spanje vertrokken. Bij eene discussie over den financieelen toestand in het Hongaarsche parlement is de minister van finan ciën levendig toegejuicht. Hij deelde nl. mededat de inkomsten in het eerste kwartaal van 1875 een belang rijke vermeerdering hebben ondergaan en door de nieuwe wet op de belastingen nog zeer zullen toenemen. Bij de indiening der nieuwe begrooting heeft de regeering een programma toegezegd, dat zij op het oogenblik nog ontijdig acht. Brussel 4 Mei. In de heden gehouden zitting der Belgische kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenland sche zaken mededeeling gedaan van de diplomatieke stukken betreffende het DuitschBelgisch conflict. De discussie over dit onderwerp is bepaald opVrij dag a. Belangrijk in het tegenwoordige tijdvak van kerkelijke aanmatiging en zelfverheffing is een herderlijke briet den 25*" April jl. door bisschop Theofan Zsivkovics von Karlstadt, die in het vorige jaar tot deze hooge waar digheid werd geroepen aan de geestelijkheid in zijn bisdom gericht, omdat daarin met bewonderenswaardige openhartigheid een verpletterend oordeel over die gees telijkheid wordt uitgesproken, omdat hij een afschuwe lijken afgrond van verdorvenheid, zedeloosheid en laag hartigheid blootlegten omdat hij een bewijs levert voor den moed en de waarheidsliefde van den bisschop die de hooge geestelijkheid der geheele wereld ten voorbeeld kan strekken. Terstond na de aanvaarding van zijne waardigheid heeft Zsivkovics eene reis door geheel zijn bisdom ge maakt om zich persoonlijk van den toestand te over tuigen en deelt nu het resultaat daarvan mede. Na te hebben geconstateerd, dat hij wel menig voorbeeld van priesterlijke deugd heeft gevonden, zegt hij dat deze echter niet over het algemeen wordt beoefend. Integendeel„Het zijn geestelijkendie zich en hun stand door onzedelijke, losbandige levenswijze onteeren; zij maken openlijk het geestelijke gewaad te schand* en spotten met de kerkelijke instellingen; geestelijke hebzucht zuigt het toch reeds arme volk geheel uit; zij verkoopen het allerheiligste, bedienen de sacramen ten slechts tegen betaling om hun zucht naar drank des te meer te kunnen voldoen. Zij trouwen dronken bruidsparen in het nachtelijk duister in tegenwoordig heid van dronken getuigenals zij slechts worden betaald. En dat is schering en inslag! Daaren boven drijven zij met hun ambtsbevoegdheden een formeelen, ongeoorloofden handel, zocdat het dikwijls tot schandalen tusschen de geestelijken en hun gemeen teleden komt. Zelfs misbruiken de geestelijken hun ambt om particuliere wraak te oefenen. Hun persoon lijke tegenstanders sluiten zij eigenmachtig van het gebruik der sacramenten uit en de lagere geestelijkheid ligt met de hoogere, de aartspriesters enz. onder éen deken." De moedige bisschop, want er behoort waarlijk moed toe zóo te schrijven, verklaart, „dat de losbandige, eerlooze en plichtvergeten priesters in hun gedragslijs ten, die door de aartspriesters worden opgemaakt, de beste getuigenissen bezitten en als „redelijke, ijverige, nauwgezette en vredelievende" priesters worden voor gesteld." Nadat de wakkere bisschop het verschrikkelijke zeden bederf heeft geschilderd, dat daardoor onder het nog op een laag standpunt van ontwikkeling staande Ser vische volk wordt bevorderd, gaat hij over tot zeer ernstige vermaningen tot hervorming en verbetering, en besluit hij met de volgende verklaring omtrent zijn aanstaande ambtelijke werkzaamheid en houding„Geen offer zal mij te groot zijn om de brave priesters, die hun plicht vervullente ondersteunenmaar ik zal ook met alle mij, uit kracht van mijne voor God en den keizer, voor kerk en volk verantwoordelijke positie, ten dienste staande wapenen en middelen de bovenge noemde handelingen en daden der geestelijkheid, die haar plicht verzaakt en ons ten verderve voert, bestrijden. Mijn doel ishet heil der kerk en van dit volk, en mijn pad is dat der wet. Overeenkomstig de wet zal ik onbezweken mijne plichten en rechten uitoefenen, maar ook geen uitzonderingen maken op geen persoonlijke betrekkingen acht slaan ten aanzien van geestelijken die hun plicht vergeten of verzaken." Het Nederlandsche driemastschip s' Gravenhage is heden te Vlissingen in hot droge dok gezet. Het Nederlandsche schip Industrie is heden met een diepgang van 54 decimeter langs den Nieuwen waterweg zonder eenig bezwaar in zee gekomen om zijne bestemming naar Java te vervolgen. Van Vlissingen in ballast naar New-Castle ver trokken de Engelsche stoomboot Charles Mitchellgezag voerder Adams. Graanmarkten enar. Goes, 4 Mei. Matigen aanvoer van tarwe, overige artikelen zeer schaars, prijzen ondergingen geene ver andering. Rotterdam, 4 Mei. Ter markt van heden waren aangevoerd 1615 runderen, 251 vette, 4 nuchtere kal veren, 407 schapen, 363 varkens en 158 biggen. Run deren le qual. 862C qual. 62kalveren le qual. 100, 2e qual. 80; schapen 75 cent. Vlissingen, 4 Mei. Boter f 1.00 a f 0.95 per kilogram. Eieren f 3 per 100 stuks. Rusland. Amsterdam, 4 Mei. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 18645 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Polen. dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 6 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. 7 Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. 2£ pet. 62£ 3 77 4 n 98£ n 132 106 3 f 90J 3 n 87 2£ pet. 3 7) 5 n 95 5 n 101^ 5 11 79 J 5 884 5 n 101 5 77 98| 5 71 f 98| 5 5 17 4£ pet. 93 4 n 4 V 764 4 77 824 6 n 51| 5 f 257£ H pet. 87 4 f 195 J 5 17 3 n 134 5 pet. 100 5 234 5 pet. 100 5 n 4 17 4 f 63 5 17 148£ 5 pet. 65 5 n 65A 5 li 61A 5 ri 61 3 f 1000 5 11 71 1441 6 pet. 5 77 72 J 5 77 3 f 98 3 pet. 20J 3 71 17A 3 17 49 5 V 41 6 t 129 7 pet. 80 7 17 754 5 17 6 71 96 6 77 994 V 864 6 77 88 6 17 85 7 17 454

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3