BUITENLAND. Algemeen Overzicht. gereedschappenuitmuntende door voltalligheid en bruikbaarheid f 25voor een dorschwerktuig f 25voor een handdorschwerktuigvoor een waleploeg, voor een kleine of Duitsche ploegvoor een zaaiwerktuig en voor een stroosnijdervoor ieder dezer werktuigen 10- Koloniën. De mailberichten van den 27*" Maart luiden ten opzichte van Atshin gunstiger. De gezondheidstoestand verbeterde; de genomene maatregelen hebben daartoe krachtig bijgedragen. De verblijven in den kraton, die door de cholera verpest warenzijn grootendeels ont ruimd en de manschappen gelegerd op eene grasvlakte voor den kraton. Aan den vuurtoren op het eiland Bras werd met kracht gewerkt. Omtrent den oorlogs toestand is geen nieuws te melden. Alleen werd in de „Straits Times" (een te Singapore verschijnend blad) betoogd dat de Engelsche regeering haar invloed bij de Atchineezen behoorde aan te wenden om hen te bewezen zich aan hun lot te onderwerpen en op die wijze een einde aan den oorlog te maken. Een ander Engelsch bladde Penang Gazettebe vatte een brief van Toeankoe Horakin zich noemende „agent en gemachtigde van het Atchineesch gouverne ment", waarin met grooten ophef van de laatstelijk geleverde gevechten werd gewag gemaakt en gezegd dat „het overschot der Nederlandsche troepen van drie zijden ingesloten was door de Atchineezen, in de mos kee van Longbattah", terwijl de Atchineesche hoofden, altijd volgens dien brief, vol vertrouwen waren en ge reed den stiijd te hervatten. De heer Loudon wa3 met zijne familie den 27cn Maart van Batavia vertrokken en kan dagelijks hier te lande verwacht worden. De raad van justitie te Samarang heeft mevrouw Kallenbergte Panggoolschuldig verklaard aan het plegen van moord op haar echtgenoot en haar deswege ter dood veroordeeld. Te Demak en te Sitobondo had men nog herhaal delijk last van overstroomingen. De aanstaande oogst zal daardoor ongetwijfeld benadeeld wordendoch voor het oogenblik werd geen belangrijke schade aangericht- Gemengde berichten. Te Goes werd, naar de Nieuwe Goessche courant meldtonlangs door de gezondheidscommissie het water onderzocht van een putgrenzende aan de begraaf plaats der gemeente, waar men mag aannemen dat gedurende 30 jaren ongeveer vijf a zesduizend lijken ter aarde besteld zijn. Het water bleek echter geen schadelijke bestanddelen te bevatten. De ontslagen hoofdonderwijzer J. H. Schnebbelie van jSas-van-Gent33 jaar oud en ongehuwd, is, ten gevolge van een door de rechtbank van Goes tegen hem uitgesproken vonniswaarbij hij tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeldden 30 April j 1. gear resteerd en naar Goes overgebracht. Bij zijne arrestatie vond men bij hem een revolvermet zes kogels ge laden. Goessche cour.) In het Sluisch Weekblad vinden wij eene opmer king aangaande het Belgische „wonderkind" Frederik van de Kerkhove, omtrent wien in zijn vaderland nog altijd strijd wordt gevoerd of hij werkelijk de vervaar diger kan geweest zijn van het groot aantal fraaie kleine schilderijen welke men, als van zijne hand afkomstig, zoo uitermate bewonderd heeft. Er wordt beweerd dat de schilderijtjes het werk van den vader van het nu overleden wonderkind zijn en dat dit laat ste niet slechts daartoe buiten staat, maar een buiten gewoon stompzinnig kind, een halve idioot is geweest. Deze bewering nu wordt door het Sluisch Weekblad tegengesproken. Het blad betreurt dat de berichten over het kind zoo verminkt worden. „Frederik van de Kerkhove, schrijft het, is op tienjarigen leeftijd te Brugge overledenwaar hij ook geboren isen wel in een huis staande langs de rei. Wij hebben het jon gentje persoonlijk gekend. Voor het overige weten wij alleen dat het een kind was met een buitengewonen aanleg." Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Tiel heeft tegen H. G, kerkvoogd te Opheusden en aanvoerder der aldaar bestaande nieuwe kerkelijke partij die zich heeft schuldig gemaakt aan het vernielen van reeds gepote aardappelen eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren geëischt. Den 5en dezer wordt te Rijp (Noord-Holland) de driehonderdste verjaardag der geboorte van Jan Adri- aanszoon Leegliwater herdacht door de onthulling van een gedenksteen in het raadhuis en verschillende volksvermakelijkheden. De gieting van het metalen standbeeld van Thorbecke is gebleken uitstekend gelukt te zijn. Het beeld werd gisteren uit den vorm genomen. De commissie, welke te Wageningen het dooden van meikevers wil bevorderenheeft 'voor ieder mud kevers, dat aan haar geleverd wordt een prijs van 75 cent uitgeloofd. Evenals te 'a Hage reeds geschied is, zal te Meppel een „Christelijk koffie- en bierhuis" geopend worden, dat door de Christelijke jongelingsvereeniging aldaar wordt opgericht. Twee leden van den gemeenteraad te Born zijn door gedeputeerde staten der provincie Limburg van hun lidmaatschap vervallen verklaard dewijl zij aan leveringen ten behoeve der gemeente hebben deelge nomen. De een was de burgemeesterde ander een der wethouders van de gemeente. Door het verkeerd stellen van een wissel zijn Zondag avond nabij Maastricht twee treinen op elkander gestooten. Slechts enkele personen werden licht gewond en een wagen is ontspoord. Voor eenige dagen had te Parijs een jongmensch eene vrij groote hoeveelheid vuurwerk gekocht en daar mede al zijne zakken vol gestopt. Door de eene of andere onbekende oorzaak geraakte dit in brand en in een oogwenk geleek de ongelukkige op een wandelend vuurwerk. Uit zijne voorzakken gingen vuurpijlen op, Romeinsche kaarsen vlogen uit zijne achterzakken, een zon kwam knetterend uit zijn borstzak te voorschijn en naar alle zijden vlogen vonken. Met groote moeite gelukte het hem een nat zeil over het hoofd te werpen, doch de gevaarlijke brandwonden, waarmede zijn lichaam is bedekt, doen voor zijn leven vreezen. Te Parijs is in den ouderdom van 110 jaren overleden de schilder en dichter graaf von Waldeck. Hij werd in 1766 te Praag geboren, kwam reeds in jeugdigen leeftijd naar Frankrijk, trad daar in krijgs dienst en nam deel aan de belegering van Toulon en den veldtocht in Egypte. Daar hij de capitulatie niet wilde aannemen vertrok hij naar de Portugeesche kolo niën en deed van daar reizen door Afrika en Amerika. Naar Parijs teruggekeerd, wijdde hij zich aan de schilderkunst en exposeerde verscheidene stukken. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd was hij tot zijn dood in het genot van alle geestelijke en lichamelijke zintuigen en laat nog een vrij jonge vrouw en een zoon na. De installatie van den prins van Wales als grootmeester-nationaal der Engelsche vrijmetselaren heeft aan de Engelsche bladen aanleiding gegeven eenige geschiedkundige mededeelingen omtrent de ontwikkeling van die orde openbaar te maken. Daaruit blijkt o. a. dat in Londen en de voorsteden meer dan 200 loges en in Engeland meer dan 1500 loges met ongeveer 170,000 leden zijn. Het aantal vrijmetselaren in Schotland bedraagt 100,000 en in Ierland ongeveer de helft. In de Vereenigde staten telt de orde 300,000 en op het Europeesche vaste land 600,000 leden. Men leest in verschillende bladen het verhaal van een eenvoudig man die, een kistje sigaren gekocht hebbende op welks buitenkant het koninklijk wapen geschilderd waseen brief richtte aan den sigarenkoop- man en dien adresseerde„Den heere J. E. Maintiendrai:" Eene soortgelijke aardigheid overkwam voor eenige jaren een Nederlandsch oorlogschip in eene Fransche haven. Het schip werd, bij zijne binnenkomst, gelijk zulks bij de oorlogsmarine gebruikelijk isverwelkomd door een Fransch zeeofficier, die naar den naam van het schip, den bevelhebber, het doel der reis enz. kwam vernemen. Niet onverklaarbaar, was hij echter de onverstaanbare Hollandsche woorden even spoedig vergeten als hij ze gehoord had, en aan opschrijven dacht hij niet. Toch diende hij althans den scheeps naam aan zijne chefs op te geven. Hij roeide dus, bij het heengaan, met zijn sloep achter het schip om en zag het Nederlandsche wapen op den spiegel gebeeld houwd. Dat een Nederlandsch oorlogschip een Fransch werkwoord in den toekomenden tijd tot naam zou hebben, scheen den Franschman dood natuurlijk. Den volgen den dag las men in de officieele havenbericliten„Ter reede gekomen het Nederlandsch oorlogschip „JeMain tiendrai In de omstreken van Nivelles zwerft een brand stichter rond, wien men niet op het spoor weet te komen en die zijn misdadig beroep zóo druk uitoefent, dat men zich reeds verwondert, wanneer gedurende eenigen tijd niets van hem wordt vernomen. Sedert eenige maanden had mendank zij de buitengewone voorzorgen die genomen werden, geen branden te be treuren gehad. In de vorige week barstten echter des middags te half een uur te Thines, een dorp nabij Nivelles, plotseling de vlammen uit in eene schuur. Eerst na drie uren was het mogelijk den brand te beteugelen. Den volgenden dag, op hetzelfde oogen blik dat de justitie te Thines bezig was een onderzoek in te stellen, vloog eene landhoeve aan eene andere zijde der stad in brand en werd geheel door de vlam men verteerd. Woensdag vernam men weder van een anderen brand te Gouy. Yan al deze rampen is het bewezen dat zij, en wel op klaarlichten dag en op dezelfde wijze, aangestoken zijn, doch het is niet mo gelijk den dader te vinden. Den 1™ Juli van dit jaar zal te Ostende de eerste steen gelegd worden van de nieuwe Kur-zaal, die op kosten der stad gebouwd wordt. Thermnmeterstand. 1 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 3 'amorg. 7 u.54gr.'smidd.lu.64gr.'sav.6u.61gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 3 Mei. {Nader verslag Zijn ingekomen: 1° wetsontwerpen tot afstand van wegen en waterleidingen op de vestinggronden van Coevorden en van Sluis; 2° een tot bekrachtiging van kredietendoor den gouverneur-generaal geopend boven de Indische begrootiDg voor 1874. De beraadslagingen werden gevoerd over het wets ontwerp tot wijziging van art. 302 van het wetboek van koophandel. De heer Gratama bestreed de tijdigheid van het wetsontwerp. Men had, meende hij, eerst een geves tigde jurisprudentie moeten afwachten. Komt de wet gever tusschenbeidezoodra zich maar een verschil van zienswijze openbaart bij de mindere rechtbanken, dan is dat schadelijk èn voor de jurisprudentie én voor de wetgeving. De heer de Lange lichtte de rechtsgronden toewaarop de uitspraken van de Amsterdamsehe collegiën (die de aanleiding waren tot dit ontwerp) rusten en leverde een juridisch betoog aangaande de praemissen waarop de motieven van het ontwerp rusten. De heer Godefroi bestreed de juistheid dezer rechts kundige beschouwingen, doch meende dat men ze ter zijde kon laten. Immers het doel van het ontwerp is geen ander dan de geldigheid te verzekeren van die contracten, welke men gewoon is levensverzekeringen te noemen. De wettigheid dier contracten wordt niet ontkend. Er is alleen verschil over de benaming. Werd het ontwerp afgestemd, dan zou de onzekerheid blijven voortduren die thans bestaat. De heer Kappeyne van de Coppello vreesde de ern stigste gevolgen van dit ontwerpomdat nu het karak ter van de levensverzekering niet meer zal wezen wat het tot dusver wasmaar daarop al de bepalingen die op gewone assurantie betrekking hebben, zullen toegepast worden en daaruit allerlei chicanes kunnen voortspruiten. De heer van der Does de Willebois betoogde hoe de wetgever heeft te letten op den feitelijken toestand dat de levensverzekeringen beheerscht worden door het wetboek van koophandel. Wierp men dat stelsel omver, dan zou men ook al de contracten vernietigen, welke op die opvatting gegrond zijn. De heer Godefroi merkte nog op hoe uit de verwer ping van het wetsontwerp de ongerijmdheid zou voortspruiten, dat tijdelijke levensverzekeringen het karakter zouden behouden van verzekering en dat niet hetzelfde karakter wordt toegekend aan de doorloopende verzekering. De minister van justitie verdedigde uitvoerig het ontwerp, welks doel niet is het rechtsbegrip wegens levensverzekering te verstoren, maar wel om de juri- dieke positie der verzekerden boven allen twijfel te verheffen en die vast te stellen in overeenstemming met den geest en de bedoeling der wetonder vigueur waarvan zij gecontracteerd zijn en overeenkomstig de bedoelingen van de contractanten zeiven. Met theoreti sche bespiegelingen over het karakter van levensver zekering heeft men hier niet te doen. De zaak is bij het wetboek geregeldover de juistheid dier regeling is twijfel gerezen. Ter wegneming daarvan is aanvul ling van dat wetboek noodig. De minister trachtte hierbij nog aan te toonendat de wetgever wel degelijk alle verzekeringen heeft willen brengen onder het régime der bepalingen van dat wetboek. Nadat eenige leden en de minister hadden gerepli ceerd werd het wetsontwerp aangenomen met 41 tegen 12 stemmen. Er werden nog eenige ontwerpen aan de orde gesteld, ter behandeling na afdoening van de aanhangige onderwerpen; onder die ontwerpen is dat tot afschaf-' fing van de vuur-, ton en bakengelden. Zitting van Dinsdag 4 Mei. Per telegraaf.) Bij de algemeene beraadslagingen over het wetsont werp betreffende het toezicht op de fabrieken werden door de heeren Teding van Berkhout, Fabius, Vader, de Bruin Kopsvan den Berch van Heemstede en Kappeijne van de Coppelo onderscheidene bezwaren aangevoerd, terwijl verschillende amendementen werden aangekondigd. De algemeene beraadslagen zijn ten einde gebracht. In hoeverre het Duitsch-Belgisch conflict werkelijk als definitief geëindigd kan worden beschouwd zal waarschijnlijk weldra blijkendaar heden in de Belgi sche kamer door den minister van biiitenlandsche zaken het antwoord zou worden medegedeeld door hem aan den Duitschen gezant ter hand gesteld, en men wel spoedig zal vernemen hoe dit in Duitschland is opge nomen. Intusschen hebben zich twee verschijnselen voorgedaan, die niet bijzonder geruststellend zijn en eenige vrees opwekkendat de quaestie nog niet ge- temineord is, al zal zij dan ook geen aanleiding geven tot een bepaalde vredebreuk. Gedachtig aan de gematigde taal der tweede Duit sche nota is het eenigszins vreemd, dat het Pruisische ministerieele orgaan een artikel van de Pesti Naplo van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2