MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 106. Woensdag 6 Hel mm 1875, Middelburg 4 Mei. ■■Hl 2.30 6.20 3.41 6.45 2.38 8.16 5.- 8.50 5.50 9.8 7.28 10.8 8.3 10.29 8.18 10.36 8.30 10.45 5 7.25 5 8.32 5 8.51 5 9.20 7.— 5 7.50 3 8.10 0 8.80 Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Naar aan de Goesche courant van goede onderrichte zijde wordt medegedeeld zal bij den aanvang van den zomerdienst dagelijks een lokaal-trein loopen tusschen Vlissingen en Goes, die des avonds te 8.50 uit Vlissingen vertrekt en van Goes terugkeert te 10 uren terwijl dan de trein uit Roosendaal geene passagiers meer opneemt. Den tweeden Dinsdag der volgende maand, zijnde 8 Juni, moet de gewone tweejaarlijksche verkiezing plaats hebben van leden voor de tweede kamer der staten-generaalter vervulling der in September open vallende plaatsen. Aan de beurt van aftreding in de verschillende kiesdistrictën zijn, de heeren: Groningen, m'. S. van Houten. Appingadamm'. D. de Ruiter Zijlker. Assen, m'. H. J. Smidt. Leeuwarden, J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Sneek, A. Moens. Dokkum, mr. W. A. Bergsma. Steenwijk, jh'. C. M. Storm van 's Gravesande. Zwolle, mr. A. van Naamen van Eemnes. Almelo, mr. B. Brouwer. Deventer, mr. P. Blussé. Zutfea-r mï. J. Dam. Arnhem, m', J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt. Nijmegen, hjr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer. Tiel, mr. D. J. baron Mackay. Amersfoort, jh'. m'. M. M. van Asch van Wijck. Utrecht, m'. N. P. J. Kien. Hoorn, K. de Jong. Alkmaar, m'. J. L. de Bruyn Kops. Haarlem, mr. J. Kappeyne van de Coppello. Haarlemmermeer, jh'. m'. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Amsterdamm'. E. H. 's Jacobm'. G. C. J. van Reenen en m'. M. H. Godefroi. Leiden, O. baron van Wassenaer Catwijck. Gouda, dr. A. Kuyper. Delft, mr. J. van Kuyk. Rotterdam, R. P. Mees R.Az. Brielledr. K. A. Rombach. 's Gravenhagemr. W. Wintgens. Dordrecht, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. GorinchemW. C. M. Begram. Middelburg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Goes, mr. P. H. Saaijmans Vader. Bredajhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer. TilburgF. H. H. Borret. Eindhoven, mr. P. J. A. Smits. Maastricht, C. A. baron de Bieberstein Rogalla Za- wadsky. Roermond, J. H. Arnoldts. Boxmeer, mr. P. van den Heuvel. 's Hertogenboschmr. J. M. B. J. van der Does de Willebois. Volgens de memorie van antwoord der regeering betreffende het gewijzigd wetsontwerp om een muilband voor de honden verplichtend te maken zijn in het jaar 1874 in ons land aan de gevolgen van een beet van een dollen hond gestorven 8 personen, waarvan 3 te Amsterdam. In de heden te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart maatschappij „Nederland", die door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en den burgemeester van Amsterdam werd bijgewoond, is het voorstel, om een dividend van 5 percent uit te keeren, goedgekeurd. Het bestuur werd gemachtigd, om tot een bedrag van f 500,000 deel te nemen in de oprichting van droge dokken in Nederlandsch-Indië. Het volgende, in hoofdzaak ons per telegraaf reeds gemeld, wordt uit Maastricht aan het Handelsblad geschreven. „Betreffende de door het college van B. en W. te dezer stede gedane oproeping der schutterij voor de aanstaande St.-Servatiusproeessieis aldaar een ko ninklijk besluit ingekomen, waarbij aan dat college wordt te kennen gegeven: dat de roeping der schut terij geene andere is dan de handhaving der orde en dat art. 14 der wet op de schutterijen door art. 185 van de gemeentewet stilzwijgend is afgeschaft en bij gevolg de burgemeester de eenige bevoegde persoon is, om, ingeval van stoornis der orde, de schutterij te requireeren. Diensvolgens wordt de zienswijze van den burgemeester gehandhaafd en het door de wethouders genomen en door ged. staten van Limburg ondersteunde besluit in de uitvoering geschorst. „Dank zij de ferme houding van den burgemeester in deze, wordt alzoo de schutterij niet weder gedwon gen tot het presteeren van dienstenwaartoe zij bij de wet niet is verplicht en waarvoor vele harer leden maar weinig lust gevoelen." In de Kölnische Zeitung wordt geklaagd over de hooge haven- en kadegeldenwelke de schippers van Duitsche Rijnschepen volgens het nieuwe haventarief te Rotterdam hebben te betalen. Dit tarief is sedert vier maanden ingevoerd. Gedurende dien tijd hebben vele schippersvolgens de K. Z. te Rotterdam stil gelegen en het havengeld zes-of zevenmaal, telkens na 14 dagen moeten betalen. Schepen van 10,000 centenaars draagkracht betalen in plaats van, zooals vroeger, 13 tot 15 gulden,.nu 80 tot 90 gulden. Deze hooge onkosten nemen een groot deel van de verdienste weg, welke een schipper op zijne reis van Rotterdam naar Mannheim maken kan. Daar komt nog bij dat schippers, welke gedurende den tijd hunner werkeloos heid, eene tusschenvracht van Rotterdam naar Dordrecht of eene andere N ffierlandsehe haven willen overvoeren, daarvoor een patent moeten nemen, dat voor een vaar tuig van 8000 centenaars draagkracht tusschen de 50 en 60 gulden kost. Dit alles, zegt de K. Z., is zooveel te bezwarender in een tijd nu de schippers dikwijls gedwongen zijn hun goed in de leenbank te brengen, teneinde de hun opgelegde onkosten te kunnen voldoen. Het Duitsche blad acht het wensehelijk dat de Duit sche belanghebbenden bij de Rijnvaart zich deze zaak aantrekken. Het gelooft trouwens dat men te Rotterdam zelf de onmogelijkheid begint in te zien om het haven tarief te handhaven, en is overtuigd dat het gemeente bestuur niet bedoeld kan hebben de Duitsche schippers een last op te leggen, die in eene ware afpersing(prel- lereiontaardt. Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw de letterzetter le klasse bij de landsdrukkerij te Batavia J. van der Laar. Toegekend aan W. de Jong, tamboer bij het Neder- landsch-Indische leger, als blijk van Z'. Ms. goedkeu ring en tevredenheid wegens de redding van een kind bij den branddie in den nacht van 2 op 3 November 1874 te Makassar voorviel, de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. marine. Verleend eene verhooging van pensioen tot een bedrag van f 825, in plaats van f 750, aan den kapiteiD-luitenant ter zee jhr. D. Bowier, ter zake van verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche be zittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië de 2e luitenants A. van Veen en H. W. Mortier, beiden van het 7e regiment infanterie. Benoemd tot 1™ luitenant bij het wapen der maré- chausséedivisie Noord-Brabant en Zeelandde le luitenant der cavalerie jonkheer J. A. Boreel de Maregnault. Onderwijs. Het traktement van den hulponderwijzer te Waarde is door den gemeenteraad aldaar, met ingang van 1 April jl., met 100 'sjaars verhoogd. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te IJzendijke de heer P. A. Hochart en aan die te Hoofdplaat de heer J. F. Faas. Het door den heer G. A. Vorsterman van Oijen geredigeerde weekblad „Vooruit" magnaar het Sluisch weekblad meldtdoor de katholieken in Sluisop ver bod der geestelijkheidniet meer gelezen worden. Aan den heer d'. P. C. Lecomte, leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool te Delft, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Wissenkerke door den heer J. van Heerde, predikant bij de N. H. gemeenfe te Oudewater, en voor dat naar Kats door den heer J. P. G. Muller j'.te Dinxperlo. Marine en leger. De luitenant ter zee 2C klasse W. F. Wesselink wordt met den len Juni a. gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den chef der hydro- graphie. De luitenant ter zee le klasse C. A. Bosch, die nende als le officier aan boord van Z'. Ms. wachtschip te Hellevoetsluiswordt met den 15™ dezer op non activiteit gesteld en met den 16en daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse K. W. E. von Leschenterwijl met laatstgemelden datum worden geplaatstaan boord van Z'. M'. ramschip Stier de luitenant ter zee le klasse P. J. Zaal, als le officier; de luitenants ter zee 2e klasse J. P. Lubbe Bakker, J. Cardinaal, J. J. Poortman en de officier van administratie 2" klasse F. W. L. A. Hirschman; aan boord van Zr. M*. ramschip Guinea de luitenant ter zee le klasse A. P. Hooghwinkel als le officier, de luitenants ter zee 2e klasse G. J. J. Fisseher, J. J. Kraakman, jhr. A. O. J. M. de Casembroot en de officier van admininistratie 2e klasse J. C. de Vriese; aan boord van Z'. Ms. monitor Adder de luitenants ter zee 2e klasse P. Zegers Veeckens, L. Dupper, A. G. J. Kroef en C. J. G. de Booy, eerstgenoemde als le officier, en de officier van administratie 3e klasse G. J. Guichard; aan boord van Z'. Ms. monitor Tijger de luitenants ter zee 2e klasse P. HoltzapffelJ. L. HordijkH. van der Sande en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, eerstgenoemde als le officier, en de officier van administratie 3e klasse F. D. Clarkson; aan boord van Zr. M8. monitor Heiligerlee de luitenants ter zee 2e klasse H. NijghJ. G. SnethlageA. Voormolen en H. G. J. Wolterbeekeerstgenoemde als le officier, en de officier van administratie 3e klasse F. W. Sprenger aan boord van Z'. M8. wachtschip te Willemsoord de kapitein-luitenant ter zee H. J. S. van der Sloot als le officier, de luitenant ter zee 1 klasse C. A. Wol- dringh en de luitenants ter zee 2e klasse J. Haremaker en H. II. Hora Siccama; aan boord van Z'. M8. wacht schip te Hellevoetsluis de luitenants ter zee 2e klasse D. L. M. E. Keus en jhr. S. B. Ortt. Landbouw. Bij de tentoonstelling der maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteeltte Oostburgop den len Juli a. worden de volgende prijzen uitgeloofd: voor dekhengsten geboren voor of in Juni 1872, merriepaarden idem, merriepaarden van één tot drie jaar oudspringstieren geboren vóór of in Juni 1873, melkkoeien en vaarzen van éen tot drie jaar oud, voor ieder der opgenoemde soorten 3 prijzen, de eerste prijs f 15, de tweede /TO, en de derde f 5. Voorts voor springrammenooienbeeren en zeugenvoor iedere soort insgelijks drie prijzen de eerste 10de tweede 5 en de derde een getuigschrift. Eindelijk voor werktuigen, en wel voor een verzameling werk tuigen en gereedschappen voor den landbouw en stal-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1