MIDDELBURGSCHE jfe 105. Dinsdag 1875. COURANT. 4 Mei. Middelburg 3 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eD Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.GO. Menigeen, die in de laatste maanden langs de Nieuwe- haven en Turf kaai alhier wandeldeheeft wellicht bij het zien der groote gebouwen, voor misdadigers bestemd, die aan de overzijde langzamerhand uit den grond oprezenbij zichzelven gedacht't „Is toch eigenlijk verkeerd, een gevangenis zóo mooi te maken; de rnen- schen zonden er voor hun pleizier in gaan". Zeker! het thans aan de rechterzijde gelegene, eenigszins vooruit springende nieuwe gebouw maakt een aangenamen indruk met zijn sierlijke, duidelijk sprekende lijnen, flinke vensters en ruimen ingang, maar men vergete j nietdat de gevangenen met dat gedeelte slechts weinig kennis maken, doch hun verblijf vinden in het meer achterwaarts liggende donkerroode vierkante gebouw, ter linkerzijde, dat door zijn kleine getraliede vensters en aan 't schavot herinnerende kleureen somberen indruk maakt. Het geheel is nog niet voltooid; rechts van het meer sierlijke middelgebouw moet een tweede donkerroode vleugel worden opgetrokkenspeciaal voor vrouwen en cellulair-veroordeelden bestemd, zoodat het middelgedeelte dan nog beter zal uitkomen tusschen de twee donkere vleugelsen op die wijze het eigenlijke front zal vormen. Dat frontgebouw met zijn groote poort, ruim genoeg om toegang te verleenen aan den gevangenwagen, is links van den ingang bestemd tot woning van den directeur. Voorzeker is het een nette, prettige en gemakkelijke woning, en die mag men daar, eenigszins afgezonderd van de wereld, geroepen tot een lang niet altijd aangename betrekking, ook wel hebben. Rechts van den ingang bevindt zich beneden in de eerste plaats het bureau van den directeurvoorts een een voudig doch net gemeubileerde kamer voor den rechter commissaris om de beschuldigden te verhooren, en eindelijk eene spreekkamervoor de gevange nen en hunne bezoekers bestemd, zeer eenvoudig en doelmatig ingericht. Als men de deur van dit vertrek binnenkomt bespeurt men dat de geheele ruimte der kamer door twee houten hekken in drieën is verdeeld. Als een gevangene bezoek ontvangt gaat in het middelgedeelte een bewaarder staan, de ge vangene gaat achter het eene hek ter rechterzijde en zijn bezoeker achter het andere hek linkszoodat zij elkander goed zien en spreken, maar niet bereiken of iets overhandigen kunnen. Men moet aan die wijze van converseeren gewoon zijn, om er zich mede te kunnen verzoenen. Boven bevinden zich een spreek kamer voor de advocaten; twee vertrekken voor de commissie van administratie, die er keurig netjes uit zien, een vertrekje voor gegijzelden wegens schuld, (jammer genoeg dat dit, volgens onze wetgeving, nog noodig is!), dat eenvoudig is ingericht, en op zolder een magazijn voor nieuwe kleeding. Het uitwendig fraaie gedeelte der gevangenis is dus alleen bestemd voor de administratie en de autoriteiten, en steekt daarom in zijn uiterlijk eigenaardig af bij de vleugels waar de misdadigers worden opgesloten. Maar ook daaruit spreekt de geest onzer eeuw, die in den misdadiger, ofschoon hem naar billijkheid straffende, den medemensch erkent. Van de achter het frontgebouw gelegen binnenplaatswaarop zich eenige hulpgebouwenals keukensreinigingskamer enz. bevinden, geeft ter linkerzijde een kleine deur toegang tot de eigenlijke gevangenis. Die deur voert in een vierkante ruimte, het zoogenaamde trappenhuis, waar men tot boven in de glazen kap ziet, en dat door twee galerijen, welke tot de verschillende lokalen toegang geven, is omringd. In de rondte bevinden zich deuren met spionneergaten, en naast iedere deur bevindt zich een bel met een ver klikker, zoodat, wanneer in eenig vertrek wordt ge beld, de bewaarder of bewaarster terstond kan zien waar hunne tegenwoordigheid vereischt wordt. Beneden bevinden zich een vertrek voor politie-gevangeneneen kamer voor preventief gearresteerden, een wachtkamer voor bewaarders, een bergplaats en vier werkzalen- Treedt men een der verblijfplaatsen voor gevangenen binnendan ziet men eenvoud en gestrengheiddoch niets afschuwelijks. Helder gestukadoorde wanden en plafond, volop licht en lucht door flinke, met ijzeren tralies voorziene vensters^ éen gaspit en een belknop, getuigen dat zoowel voor dfz gezondheid als voor de veilig heid van hen die er in mogten leven en werken gezorgd is. Overtollige weelde heerscljit er volstrekt nietslechts het strikt noodzakelijke is aanwezig: tafels met banken, aan elkander bevestigd, een rek om het werk op te leggen, een plank om een en ander op te bewaren, een hardsteenen waschbak met emmer, een reukeloos draagbaar privaat, een reglement en des winters een kachel met toebehooren, ziedaar het geheele ameuble ment. In de boven-vertrekken heerscht meer afwisseling. Daar bevinden zich in de eerste plaats twee slaapzalen, die waarlijk het verlangen niet opwekken er eenigen tijd te mogen logeeren. In ieder van die zalen vindt men 12 zoogenaamde alcovesvierkante ruimten van ijzeren traliewerk, met ijzeren deur, ongeveer 1,80meter lang, 1,15 breed en 1,85 hoog, en daarin een ijzeren krib van ongeveer 60 centimeter breed, en een bankje om de kleeren op te leggen." Ieder gevangene wordt des nachts in zoon alcove opgesloten, voorzien van een kruikje drinkwater; in ieder van de vier hoek-alcoves is een belkoord aangebracht, zoodat wanneer iemand des nachts hulp behoeft, de bewaarder kan worden ge waarschuwd. Een minder somberen, indruk maakt de ziekenzaal met zijn ijzeren ledikanten, groene venstergordijnen om het licht te temperen, kamerschot, leuningstoel en medicijn-kast. Ook aan de behoeften van den arme of kranke naar den geest wordt in de gevangenis gedacht, getuige de zaal voor kerk en school ingericht. Daar bevinden zich leertafels., landkaarten, borden, boeken, bibliotheek enz., benevens een preekstoelvoorzangers bankje en biechtstoel. Een vast aangestelde onderwij zer geeft onderricht; door protestantsche en katholieke geestelijken wordt beurtelings dienst gedaan, waarbij door een groen gordijn de mannen van de vrouwen zijn gescheiden, doch allen den geestelijke op den preek stoel kunnen zien. Op dezelfde verdieping zijn voorts nog twee kamers voor de bewaarderséen voor pre- ventief-gearresteerden en éen pistoled. i. een vertrekje voor preventieven die in eigen onderhoud voorzien, en waarin zich een kastje, tafel, stoel, spiegel, kachel, ledikant en waschtafel bevinden. Op de ruime zolders eindelijk vindt men berg plaatsen voor allerlei benoodigdlieden. Voor de veilig heid in geval van brand is zooveel mogelijk gezorgd, door brandkleppen die op den zolder in de schoorstee nen zijn aangebrachtbenevens door een steeds gereed staande extincteur en brandspuitin wier gebruik zoowel het dienstpersoneel als de gevangenen worden geoefend. Overal in het helder gestukadoordenet geschilderde gebouw is zoowel over dag als des avonds ruimschoots licht en luchtnergens vindt men iets afschrikwekkends, iets dompigs, en nog op menige bijzonderheid zou gewezen kunnen wordendie de aandacht verdient. Daartoe behoort o. a. het vernuftige ijzeren sleutelkastje met kunstslot, waarin de sleutels der zalen op hun nommer worden geborgenterwijl de directeur van een looper voorzien is, om in tijd van nood onmiddellijk alle vertrekken te kunnen ontsluiten. De regenbak kan 100,000 kannen water bevatten en ontvangt daaren boven door onderaardsche kanalen nog uit andere bakken toevoer In een ijzeren kabinet worden de kleederen van onzuivere personen aan een hitte van 140° Fahr. blootgesteld en zoo van ongedierte ge reinigd. Naar wij vernemen wordt de inrichting van Woens dag a. s. eenige dagen voor het publiek ter bezichti ging gesteld, waarom wij ons tot deze korte beschrij ving bepalen, ten einde ook iets ter opmerking over te laten aan hen, die lust mochten gevoelen zich persoonlijk eens te gaan overtuigen in hoeverre het nieuwe „gevangenen-paleis" aan de eischen voor eene strafplaats van misdadigers voldoet. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland is heden een adres aan de tweede kamer gezonden, ter onder steuning van het verzoek door de G-eldersehe maat schappij van landbouw ingediend tot het instellen eener enquête omtrent deji veldarbeid van kinderen. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de alhier zich bevindende stoomzuiveringsfabriek tot het reinigen van bedden en beddegoed, van den heer D. J. Pennock, van welke nuttige inrichting, naar het schijnt, niet zoo veelvuldig gebruik wordt gemaakt als wenschelijk en noodig zou zijn. Wij vinden aanleiding om aan dit verzoek te vol doen in het ons als bewezen medegedeelde feit dat beddegoedwaarvan lijders aan ziekten als typhus, kanker, tering enz. hebben gebruik gemaakt, onge zuiverd wordt verkocht of weggegeven. Waar dit geschiedt moet zeker de zoogenaamde mildheid als onverantwoordelijk en de zucht naar geldelijk voor deel als schandelijk gebrandmerkt worden. In het algemeen belang ware het te wenschen dat ook de autoriteiten, met dc zorg voor de volksgezondheid belast, in zulke gevallen handelend en voorkomend konden optreden. Naar wij vernemen heeft wijlen de heer mr. P. B- von Erüeken Poek, onlangs te St. Laurens overle den bij uiterste wilsbeschikking verschillende legaten vermaakt en daaronder een van f 200 aan de diaconie der Engelsche gemeente te Middelburg. Blijkens kennisgeving van den minister van finan ciën in de Staatcourant van heden zijn tot leden der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de controle der directe belastingen te Zierikzee benoemd de heeren C. D. Tielenius Kruijthoff en J. E. Mulock Houwer. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft voor de vacante rechterplaats in dat collegeontstaan door het wegens ziekte verleende ontslag aan mr. P. v. d. Hoeven, de volgende voordracht opgemaakt1° m'. P. A J. Bouvin, kantonrechter te Zierikzee21 mr. W. J. Karsten, rechter te Brielle; 3° mr. E. Star Busman, rechter te Almelo. De directie der Maatschappij van den spoorweg MechelenKeuzen zal met 1 Juni a. eene belangrijke wijziging in den dienst brengen, ten einde gelegenheid te openen om op éen dag een reisje, van Brussel naar Middelburg en terug te maken. Daartoe zou de laatste trein van Neuzen des avonds te 7 uren naar Mechelen vertrekken. Wanneer men de3 morgens te 6 uren van Brussel vertrekt, komt men daar des avonds te 10 uren terug en heeft men 3 uren om te Middelhui g te vertoeven. De Staats-courant van 2 en 3 Mei bevat het konink lijk besluit van den 24'n April jl. tot wijziging van art. 2 van het koninklijk besluit dd. 12 Mei 1874 (Staatsblad n° 70), houdende instelling van eene afzon derlijke medaille ter uitreiking aan allen zonderonder scheid van rang of graad, die deel hebben uitgemaakt of zullen uitmaken van de verschillende expeditiën tegen Atehin. Deze wijziging strekt om te bepalen dat de inge stelde medaille zal worden gedragen aan een Nassau blauw lint, ter breedte van 8 centimeters. Volgens het Vaderland is de heer A. W P. Ver kerk Pistorius de Indische ambtenaar met verlof, die, naar onze Haagsche correspondent reeds mededeelde, door den minister van koloniën naar Londen is gezon den om de verhouding tusschen de Engelsche regeering en die der Britsche koloniën te bestudeeren.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1