F 103. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1875. COURANT. 1 lei. Middelburg 30 April. Staten-generaal. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitsondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. De conservatieve partij blijft in hare houdingvan den aanvang met betrekking tot den oorlog tegen Atchin aangenomen, onveranderlijk volharden. Zij heeft de Neder- landsehe regeering steeds in het voeren van den strijd zooveel mogelijk bemoeilijkt. Zij heeftterwijl onze troepen vochtenin dagbladen en in de tweede kamer aanhoudend getracht aan te toonen dat de oor logsverklaring niet gewettigd was. Zij heeft de slechte berichten vergroot en bij voorkeur in het licht gesteld, en de goede zooveel mogelijk verkleind, belachelijk gemaakt of ongunstig voorgesteld. Zij heelt onvermoeid getracht twist te stoken tusschen onze legeraanvoerders zij heeft henwier gedrag door de regeering afgekeurd werdgeprezen en den generaaldie ondanks dén grootsten tegenspoed, te midden eéner vernielende epi demie, den vijand overwonnen en zijne hoofdsterkte met den grond gelijk gemaakt heeft, met de scherpste afkeuring overladen. Reeds heeft zij op deze wijze vrij wat kwaad ge sticht. Zij heeft onzen vijanden moed gegeven en in Nederland zelf de sympathieën zwak gemaakt, op oogen- blikken dat de regeering meer dan immer 'de onder steuning van al hare landgenooten behoefde. Toch rekent zij haar werk nog niet volbracht. Met welge vallen vermeldt haar hoofdorgaanhet Haagsche Dagblad, heden dat een Engelsch bladde Morning Posteenige woorden bevatwaaruit menmet den noodigen kwaden wilkan afleiden dat in Engeland sommigen van ge voelen zijn dat de Engelsehe regeering zich met onzen oorlog behoort te bemoeien. Jubelend schrijft het Dagblad: „De poppen schijnen dus ook daar aan 't dansen te gaan Ware het niet zoo diep treurigmen zou zich kunnen verheugen dat politieke tegenstanders zich in de oogen van bun eigen volk zoo verachtelijk maken. In de zitting van den raad. van statedie Woens dag gehouden werd, is o. a. ingekomen een koninklijk besluit ven den ld™ dezer, houdende afwijzing van het beroep van den raad der gemeente Meliskerke van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de gemeente- begrooting voor 1875, wegens het daarop niet-uittrekken onder de uitgaven van den post tot verzekering van gemeente eigendommen tegen brandschade (waarbij de meerderheid was verkregen door gemoedsbezwaren van drie raadsleden). Uit Wolfaartsdijk wordt aan de N. Goesche cou rant geschreven dat de brieven aldaar, te beginnen met 1 Mei, buiten de kom der gemeente slechts een maal daags bezorgd zullen worden, niettegenstaande de post uit Goes en Noord-Beveland tweemaal daags aan komt. De briefschrijver erkent dat de bestelling in de langzamerhand zich uitbreidende gemeente, voor éen schraal bezoldigd persoon moeilijk wordtdoch hij meent dat, even goed als te 'sHeer Arendskerke drie brie vengaarders gevestigd zijnook Wolfaartsdijk wel aan spraak zou hebben op twee van die ambtenaren, een te Wolfaartsdijk en een te Oud-Sabbingeelk voor eene te bepalen omgeving. Door de leeraren aan het gymnasium te Utrecht is een adres aan de tweede kamer ingediend, waarbij zij verzoeken dat het thans aanhangige wetsontwerp op het hooger onderwijs zoo spoedig mogelijk tot wet moge worden verheven. Zij vinden in dat ontwerpmits ge wijzigd volgens de beginselen, in de adressen der ver schillende academische senaten uitgedrukt, waarborgen voor eene degelijkeop de klassieke oudheid gegronde voorbereiding tot het academisch onderwijsvooral dewijl de toelating tot de hoogeschool daarbij slechts verleend wordt aan hendie in waarheid in staat zijn de academische lessen te volgen. Tevens hebben adressanten aan al hunne ambtge- nooten in Nederland eene oproeping gericht om, door het inzenden van een eenvoudig adres van instemming aan de tweede kamer, op een zegel van 15 cent, hunne poging te ondersteunen en daarvan per briefkaart aan den eersten onderteekenaardr. A. H. G. P. van den Es, rector te Utrecht, mededeeling te doen. Benoemingen en beslatten. schutterij. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan u M. Balals kapitein bij het 2e bataillon rustende schutterij iu Zeeland. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het t*-D j ei\ "^anter'e van het leger in Nederlandsch- naie de 2" luitenants R. K. Steringa van het 2' en w. ii. Uit van het 8e regiment infanterie. Onderwas. Naar men verneemt zal dr. D. J. Steijn Parvé, inspecteur over het middelbaar onderwijs in de provin ciën Zuid- en Noörd-HollandFriesland, Groningen en Drenthe, thans te 'sGravèfihage woonachtig, zich met den l«n Mei te Leiden vestig),n. H unstnleuwg. Aan den heer J. J. H. Verhulst te Amsterdam werd eergisteren, ter gelegenheid zijner benoeming tot kommandeur der orde van de eikenkrooneene serenade gebracht. Het park-orkestonder leiding van den heer Stumpff, voerde eenige stukken uit, door de Amster- damsche zangvereeniging der Maatschappij tot bevorde ring van Toonkunst werden een paar nommers gezongen en het bestuur van de afdeeling dier maatschappij was bij de serenade tegenwoordig. Mejuffrouw Piceni, die het tooneel voor goed vaarwel gezegd heeft, trad Woensdag avond in het Haagsch letterkundig gezelschap „Oefening kweekt kennis" nog eenmaal in een paar kleinere stukken voor het voetlicht. Aan de kunstenares werden bij deze gelegenheid door den voorzitter van genoemd gezelschap, den heer W. J. van Zeggelen, een bloemruiker en eenige dichtregelen tot afscheid aangeboden. Marine en leger. De ingenieurs 1€ klasse bij de marine J. C. Jansen en C. L. Loder wordenmet ingang van den eersten Mei a., overgeplaatst, eerstgenoemde van de directie der marine te Amsterdam naar die te Willemsoord, en de tweede van laatstgenoemde directie naar die te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van marine van den 29en dezer, is aan den opperconstabel in het vaste korps dek- en onderofficieren P. H. Röther toege kend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de 21jarige dienstbode Pieternella M., geboren te Sluis en laatst wonende te Brugge, schuldig verklaard aan „diefstal bij nacht in een bewoond huis", en zulks na reeds vroeger, bij vonnis der arrondissements-recht bank te Middelburg van 10 Juni 1868wegens diefetal tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld te zijn ge weest. Het nu gepleegde feit bestond in het arglistig wegnemen van een koperen gewicht van vijf hectogram in den avond van 29 November jl. uit den winkel en ten nadeele van P. T. Graham te Sluiswelk gewicht de beschuldigde voor weinige centen verkocht heeft. Met aanneming van verzachtende omstandigheden heeft het hof haar veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten van het geding. Gemengde berichten. Heden morgen omstreeks 7 uren ontstond een schoor steenbrand in de Sint Jansstraatwijk H. n° 189 alhier, welke zich in den aanvang eenigszins ernstig liet aan zien, doch gebluscht werd, zonder dat de inmiddels aangerukte spuit C water had behoeven te geven. -"Volgens het Vaderland zijn Maandag jl. op den weg van Heerloo naar Hoogeveen een wagen en paard, waarin twee mannen gezeten warendoor een dwarrel wind opgenomen en in de vaart geworpen. Het paard zwom met den wagen naar den overkantdoch de beide mannen werden slechts met groote moeite door toegeschotene personen gered. De majoor v. H. van het 3e regiment huzaren, te Haarlem in garnizoenheeft zich gisteren morgen door een pistoolschot van het leven beroofd. Ziekelijke melancholie wordt als oorzaak van den zelfmoord opgegeven. Verkooplngen en aanbestedingen. Blijkens een in de Staats-courant van heden opgeno men staat van inschrijvers voor de gisteren te 's Hage gehouden aanbesteding van het maken van een gebouw tot woning voor den beambte der meteorologische waar nemingen en den lichtwachter nabij de buitenhaven te Vlissingenzijn vier biljetten ingeleverd. Behalve de heer K. van Wijngaarden, te Sliedrecht, die (zooals wij gisteren reeds gemeld hebben) voor 15,600 heeft ingeschrevenwaren inschrijvers de heeren P. Buiten dijk, te Goes, voor 16,861; G. Dekkerte Sliedrecht, voor 16,480, en B. Voordendag Az. te Strijen, voor f 16,300. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den directeur der aitillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft, op den 12en Mei a.zal worden aanbesteed de levering van 70,000 kilogram nieuw gegoten (rood) koper, in blokken, en 13,000 kilogram nieuw tinin blokkenten behoeve van gemelde magazijnen en tot den aanmaak van ach- terlaadgeschut. Tevens liggen ter inzage de voorwaarden waarop, mede den 12CI1 Mei a., door het departement van finan ciën zal worden aanbesteed: het herstellen en verbete ren der rijkstelegraaflijnen1° langs den Hollandschen ijzeren spoorweg tusschen Haarlem en Rotterdam; 2" langs den Rijnspoorweg tusschen Amsterdam en Utrecht, tusschen Utrecht en Rotterdam en tuBschen Breukelen en Harmeienmet inbegrip der zijlijnen te Maarssen, Woerden en Gouda, in 2 perceelen. Thermometerstand. 29 Apr. 's av. 11 u. 51 gr. 30 'smorg. 7u.54gr.'smidd.lu.66gr.'sav. 6 u. 59 gr. TWEEDE KAJIER. Zitting van Vrijdag 30 April. {Per telegraaf.) De kamer heeft na langdurige beraadslagingen het wetsontwerp betrekkelijk de onteigening ten behoeve van den spoorweg ArnhemNijmegen met 40 tegen 22 stemmen aangenomen. Spoorwegvoorstel-Kappeijne. De memorie van antwoord is verschenen op het ver slag der tweede kamer over het wetsvoorstel van den heer Kappeyne c. s. betreffende den spoorwegaanleg. Zij is vergezeld van een gewijzigd wetsontwerp. De verbinding der haven van Breskens met de beide groote middelpunten van VlaanderenGent en Brugge, kan wellicht, zeggen de voorstellers, door éen lijn ge schieden; wellicht zal ook een splitsing der lijn uit Breskens op korten afstand van de grens in oostelijke en westelijke richting wensehelijk blijken. De voorge stelde redactie laat elke keuze vrij. De omschrijving der lijn Zwaluwe's Hertogenbosch is zoodanig gewijzigd dat de richting door het land van Heusden en Altena, of die door de Langstraat te verkiezen is. Desgelijks voor de lijn NijmegenVenlo wat de richting over Horst betreft. Drie nieuwe spoorweglijnen worden in het ontwerp opgenomen: nl. DelfzijlGroningenHeeren veen, As senWinschoten en AmersfoortRhenen naar den spoor weg DordrechtEist. De lijn HarlingenHeerenveen is opgenomen onder die welke dadelijk moeten worden aangevangen. Het zelfde met de lijn Rotterdam tot Maassluis. Voor den nieuw voorgestelden spoorweg Delfzijl^Heerenveen, zou het gedeelte DelfzijlGroningen in de eerste plaats moeten aangevangen worden. Gouverneur-generaal. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting met uitgaven, die het gevolg zijn der aftreding van den vorigen gou verneur-generaal heeft daarover nader met den minis ter van koloniën van gedachten gewisseld. De uitslag van dat overleg is in een eindverslag medegedeeld. De commissie constateert, dat verscheidene der van harentwege nader gedane vragen door den minister niet voldoende zijn beantwoord. Zoo blijft onopgehel derd, waarom de minister bij zijn verklaring van 7 November 11. in de tweede kamerterwijl hijzooals schijnt te blijkenenkel het gevoelen van den gouver neur-generaal omtrent het niet bestaan van pressie op de inlandsche bevolking wilde uitdrukken, zoo bepaald verlangd heeft, dat men in de deswegen ontvangen verzekering vertrouwen zou stellen en dus het gevoelen ingang deed vinden, dat hij het omtrent dat punt met den gouverneur-generaal eens was. Evenzoo zijn de feiten niet aan 't licht gebrachtdie aanleiding gegeven hebben tot de afzending van het telegram van 4 Novem ber wegens het staken der reis van den algemeenen secretaris. Dat toeh door den gouverneur-generaal een telegram was afgezondenwaarbij hij te kennen gaf de conversie van communaal in individueel grondbezit te verlangen, mag niet als zoodanig beschouwd worden, zoolang in 't midden blijft of en op welke wijze van dat telegram, vooral ook bij de persoonlijke leiding der officieele bemoeiingen, waarop de minister doelt, door den algemeenen secretaris gevolg is gegeven. Te minder schijnt daarbij aan onweêrstaanbaren aandrang in éene richting te denkendaar het bekend isdat die tegenwoordigheid en die leiding in het eene ge-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1