BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Jngfêoiubn atuMmt. ranfalssfcmcta. Gemeenteraad van Zterikzec. Zitting van Woensdag 28 April. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. Komt in behandeling het verzoek van het bestuur der bank van leening, om in staat te worden gesteld op 5 Mei e. k. een kapitaal van 1500 aan J. W. Koevoets, hetwelk is opgevraagd, af te lossen. Hierop wordt besloten die gelden te verstrekken en ze te vinden door af- en overschrijving van onvoorziene uitgaven op hoofdstuk 8, afd. 4, art. 21: dekking van het vermoedelijk tekort der bank van leening, der be grooting van 1875. De voorzitter geeft in antwoord op de vraag van den heer Koole, in de vorige vergadering gedaan, betrek kelijk het ontgraven van zelkasch in het verkochte terrein der voormalige scheepstimmerwerf „de goede Intentie", te kennen dat de zelkasch toevallig is ge vonden bij het opgraven van een regenbak, en dat burgemeester en wethouders dit met leedwezen hebben vernomen. Hierover ontstonden discussiën, waaruit bleek dat enkele leden van meening waren dat de ambtenaar, met de ontgraving belast, de belangen der gemeente niet naar eisch behartigt en een onderzoek naar de handelingen van dien ambtenaar wenschelijk wordt ge acht. Op voorstel van den heer Moens, geamendeerd door den heer Moolenburgh, wordt met algemeene stemmen besloten burgemeester en wethouders uit te noodigen een onderzoek te doen. De openbare vergadering gaat in eene met gesloten deuren over tot voortzetting der behandeling van het kohier van den boofdelijken omslag. Bij de heropening wordt de vergadering geschorst tot Vrijdag namiddag 1 uur. De onvolledigheid van het telegram betreffende de zitting van het Engelsche lagerhuis van den 26e" dezer, waarin op voorstel van den heer Biggar de aanwezige niet-leden werden verwijderd, heeft aanleiding gegeven tot eene onjuiste voorstelling. Die verwijdering toch heeft niet plaats gehad omdat het huis in comité-gene raal overgingmaar wel degelijk in openbare zitting. Het was den heer Biggar te doen om andermaal en duidelijk aan te toonen hoe bespottelijk en onhoudbaar de bepalingen van het reglement van orde is, volgens hetwelk geen niet-leden in de zaal behoeven te worden geduld. Te midden van de discussiën maakte de heer Biggar er dens peaker opmerkzaam op, dat zich niet-leden van het huis in de zaal bevonden, en terstond werden deze door den voorzitter verzocht zich te verwijderen behalve de journalisten waren onder hen verscheidene hooggeplaatste personen, o. a. de prins van Wales, en waarschijnlijk heeft de heer Bigg ar opzettelijk van die omstandigheid gebruik gemaakt. In de nu volgende geheime zitting moet heftig tegen de handelwijze van den heer Biggar zijn geprotesteerd en een levendige discussie daarover zijn gevoerd, waarin hij betoogde, dat zijn eenig doel was geweest te doen uitkomen hoe dwaas de bepaling van het re glement van orde is en welke onaangename gevolgen er uit kunnen voortvloeien. Hij had volkomen satis factie van zijne poging, want de president-minister Disraëli deed onmiddellijk het voorstel om gedurende deze zitting van het huis de bewuste bepaling van het reglement te schorsen, hetwelk onder algemeene leven dige toejuichingen werd aangenomen, waarna het publiek weder werd binnengelaten. Gisteren was aan de orde de behandeling van eene motie van den heer Chaplin, dat het huis zou verklaren met leedwezen te zien dat de beste paarden worden uitgevoerd en de regeering opmerkzaam zou maken op de wenschelijkheid om maatregelen tegen dien uit voer te nemen. Disraëli heeft zich krachtig tegen deze motie verzet, doch het schijnt tot geene beslissing te zijn gekomen, daar de zitting moest worden geschorst omdat geen voldoend aantal leden tegenwoordig was om een besluit te kunnen nemen. Een luisterrijke plechtigheid had gisteren in Albert Hall plaatsnl. de installatie van den prins van Wales tot grootmeester nationaal der orde van vrijmetselaren Meer dan 12,000 personen, waaronder de hertog van Connaught en deputaties van ZwedenIerland en Schotlandwoonden de ceremoniedie twee uren duurde, bij. Alweder heeft de heer Buffet de verwachtingen der republikeinen in Frankrijk teleurgesteld. Blijkbaar tracht hij hen met een kluitje in het riet te sturen De geheele wijziging in het korps der prefecten, die met zooveel spanning werd tegemoet gezien en zoolang reeds werd aangekondigd, bepaalt zich tot het ontslag op verzoekvan den heer Michonals prefect van Puy de Dome, waaruit eenige verplaatsingen zijn voortgevloeiddie echter geen merkbare verandering |n den politieken toestand ten gevolge hebben. De minister van binnenlandsche zaken handelt zoo weinig f doortastend, dat hieruit zoowel voor hem zeiven als voor het land onaangename gevolgen kunnen voort vloeien, en in eene gisteren gehouden bijeenkomst der uiterste linkerzijde is dan ook zijn gedrag ter sprake gekomen. De uit de departementen teruggekeerde afge vaardigden verzekerdendat de bevolking over het algemeen voldaan is over de vestiging der republiek, maar verlangt dat verandering zal worden gebracht in het personeel der prefecten en maires. Overal worden groote toebereidselen gemaakt voor den strijd bij de aanstaande algemeene verkiezingen. Gisteren avond" zou ten huize van Jules Simon een talrijke bijeenkomst plaats vinden van republikeinsche afgevaardigden om de gedragslijn vast te stellen, die men tegenover den heer Buffet zou volgen. Hij kan er dus wel op rekenen een krachtigen aanval te zullen moe ten doorstaan. De positie van het Fransche ministerie zou inderdaad gevaarlijk kunnen worden indien niet de heer Dufaure er een krachtige republikeinsche irapulsie aan gaf, waaraan de heer Buffet zich langzamerhand toch meer schijnt te onderwerpen. In den laatstgehouden minis terraad is ook de quaestie der algemeene verkiezingen ter sprake gekomen. Zooals bekend is, wenscht de minister van justitie, dat die verkiezingen zoo spoedig mogelijk zullen worden gehouden en wel in Septem ber a. s. voor leden van den senaat en in October voor de kamer van afgevaardigden, en met dit denkbeeld moet de heer Buffet zich hebben vereenigd. De beide ministers zijn het er volkomen over eens, dat de aan staande zitting der nationale vergadering hoewel zij natuurlijk zelve daaromtrent in het hoogste ressort moet beslissen de laatste kan wezen, en dat de kamer in Augustus zou kunnen scheiden. Het minis terie zal in geen geval de vrijheid der kamer in het nemen eener beslissing beperken of aan banden leggen, maar neemt toch reeds maatregelen om aan alle eventuali teiten het hoofd te kunnen bieden en gereed te zijn om ter stond uitvoering te kunnen geven aan de besluiten van het parlement. Om de ontbinding te kunnen bespoedigen moet de linkerzijde voornemensjzijn bij de hervatting der werk zaamheden aan de kamer voor te stellendat zij het aantal wetten die zij zich had voorgenomen vóór de ontbinding tot stand te brengen tot acht zal beperken, nl. tot die betreffende de organisatie van den senaat en der kamer, de drukpers, den staat van beleg, de regeling van het kiesstelselde benoeming van maires, de administratie van het leger en de begrooting voor 1876. Het wetsontwerp tot regeling van de administatie der katholieke kerkelijke bezittingen in Pruisen is reeds door de kamer van afgevaardigden aldaar in tweede lezing aangenomen. Weldra zal nu aan de orde komen het wetsvoorstel tot regeling van den rechtstoestand der oud katholieke kerk in Pruisenwaarbij wordt be paald dat de oud-katholieken gelijke aanspraken als de andere katholieken zullen hebben op de gebouwen en andere bezittingen der katholieke kerk. De heer Petri baseert zich bij zijn voorstel hierop, dat de staat de oud-katholieke kerk reeds als rechtspersoon heeft erkend en daarom ook hare rechten behoort vast te stellen. Daar de commissie der kamer belast met het onderzoek van het voorstel heeft geadviseerddat het urgent is, volkomen in overeenstemming met de wetgeving en de billijkheid, en daar de regeering zelve het voorstel schijnt te hebben uitgelokt, wordt zijne aanneming met groote meerderheid van stemmen reeds boven allen twijfel verheven geacht. De Gustav-quaestie is thans geheel geëindigd. In de vorige week hebben te Berlijn de uitbetalingen tot schadevergoeding plaats gehad en eergisteren in aan de Duitsche vlag de gewenschte voldoening geschonken. Het Duitsehe eskader verscheen voor Guetaria, alwaar een salvo van 21 schoten ter eere van de Duitsche vlag werd gelost, en daarmede is het incident dood en be graven. Eequiescat in pace Veere 27 April 1875. Mijnheer de redacteur! Aan het huis bewoond door den directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Yeere, is een bordje vast ge spijkerd behelzende de te huur aankondiging van het gebouw tegen 1 Juni a. De geruchten omtrent de opheffing van het telegraaf kantoor blijken dus waarheid te bevatten, 't Is vreemd. Wanneer men toch even nagaat, welke belangrijkheid hier het behoud van dat kantoor bezit, zal men ver wonderd zijn over die vreemde handelwijze van het gemeentebestuur. Als havenpostdoor berichten over opzetting of afla ting van het water in 't kanaaldat dikwerf in zeer korten tijd moet geschieden, zou de opheffing een groot ongerief en een maatregel tegen het algemeen belang zijn. Aan den ingang van het kanaal gelegenis het voor zee- en andere schepen de eerste gelegenheid om door middel van de telegraaf hunne binnenkomst en daarop betrekking hebbende maatregelen te melden. In een adresdoor eenige inwoners van Veere inge diend, wordt de overtuiging uitgedrukt, dat het geen bezuinigingsmaatregel isdaar er dan veel betereen minder ingrijpende maatregelen zouden kunnen geno men worden. Er bestaat een architectdie bovendien voor de stad werkt, en zijn geld uiterst gemakkelijk verdient, daar er door uitputting der gemeentekas immers niets ge bouwd kan worden. Er is een stadsbode, die de leden van den raad bij eenroept en dergelijke kleinigheden meer verricht. Op kleine plaatsen, veel meer bevolkt dan Veere, vervult de agent van politie die functie. Op het bureau van het gemeentebestuur heeft men een burgemeester, een secretaris en dan nog een grif fier (sic.). Op plaatsen met een dubbele bevolking- heeft men slechts een burgemeester, tevens secretaris. Zoo zouden er nog een aantal beter uitvoerbare bezui nigingen genoemd kunnen worden. De vraag rijst dus welke redenen aanleiding kunnen geven dat juist in opheffing van het telegraafkantoor de zoo noodige bezuiniging voor onze gemeente gezocht wordt. Die vraag is echter niet te beantwoorden zon der het terrein der feiten te verlaten en zich op dat der veronderstellingen te begeven. De regeering, vertrouwen we, zal hier wel tusschen- beide treden, en de Veerenaren helpen. X. De inzender zal bespeuren dat enkele zinsneden in zijn stuk uitgelatenandere door ons gewijzigd zijn. Ofschoon wij gaarne ieder in de gelegenheid willen stellen om, waar hij het noodig achtover be paalde feiten zijne klachten publiek te maken, verkie zen wijnu evenmin als vroegerons te mengen in de personen-quaestiënaan welke de gemeente Veere zoo rijk is, noch ook onze ruimte tot het voeren van persoonlijken strijd te leenen. de redactie. Graanmarkten enz. Oostburg, 28 April. De aanvoer van granen was heden weder groot, bovenal van tarwe, terwijl de koop lust voor alle artikelen zeer beperkt bleek te zijn. Dien tengevolge konden de prijzen zich niet wel staande houden en is tarwe lager verkocht en gerst alleen in de beste qualiteit, aan vorigen prijs. Haver, paarden- boonen en erwten weinig ot niet aangeboden en zeer enkele monsters aan hoogst benoodigden verkocht tot omtrent vorigen prijs. Er is besteed voor: tarwe 8.75, 8.50, 8.25 f 8 a f 7.50rogge f 7.20 a f 6.50; wintergerst 7.20, f 7, ƒ6.90 a 6zomergerst 7 a /6.50; haver f 5.25, ƒ4.75 a 4.25; paardenboonen 8.25 a /8; erwten f 9, f 8.50 a /8. Middelburg, 29 April. De aanvoer uit Walcheren was bijna geheel tarwevan buiten was zeer weinig ter markt. Puike en middelbare Walchersche tarwe ondervond goeden kooplust en is daardoor 25 cent hoo- ger gekocht; Zeeuwsche dito niet ter markt; rogge voor consumptie en wintergerst onveranderd; Walcher sche zomergerst in puike soort begeerd en dezelfde prijzen betaald; Zeeuwsche dito als genoteerd verkocht puike Walchersche witte boonen zeer verre opgeruimd, echter minder begeerd en 50 cent lager; dito bruine boonen niet meer voorhanden; dito paardenboonen on veranderd dito groene kookerwten prijshoudendwin ter koolzaad wordt eender genoteerdpuike nieuwe Walchersche tarwe 9 betaaldmiddelmatige soort 8.60 a 8.75; rogge 7.50puike wintergerst 7 dito Walchersche zomergerst 6.75 betaald; Zeeuwsche dito f 6.40 verkocht; Walchersche witte boonen 16.50; dito paardenboonen 8.75 a ƒ9 gekocht; dito groene kookerwten 11.50; winter-koolzaad ƒ12 nominaal; raapolie 33; patentolie 35lijnolie 35.50 per vat, op zes weken, a contant 1 lagerharde lijnkoeken 14 zachte dito 16 per 104 stuks. Door den feestdag op 6 Mei e. k. zal de volgende graanmarkt op Woensdag den 5en Mei worden ge houden. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Versche boter 0.88 a 0.92. Eieren per 100 st. 2.60. l'rijzen van Effecten. Amsterdam, 29 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6' serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 2* pet. 3 r 4 4* 3 3 2* pet. 3 n 5 ti 5 5 5 5 5 5 62tV 741 97« 132* 90 87* 59f 101* 79* 88A 100* 98* 98*

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3