BUITENLAND. State n-ge ii er aal. Algemeen Overzicht. zeker dat hij zich in het land bevond, waar de oud katholieken hun oorsprong gevonden hebben. Door de provinciale staten van Friesland zal bin nen kort eene buitengewone vergadering gehouden worden, ter behandeling der vroeger ingediende voor stellen tot verbetering van den waterstaat in die pro vincie. De daarbij overgelegde begrootingen beloopen te zamen eene som van f 10,602,000. Aan den nieuw benoemden minister van oorlog, kolonel H. J. Enderlein, werd eergisteren avond door het muziekkorps der schutterij te Gorinchem eene sere nade met fakkellicht gebracht. De kolonel verscheen op de stoep om zijn dank voor deze beleefdheid te betuigen. Het ledental der Rotterdamsche verbruiksver- eeniging klom gedurende het eerste kwartaal dezes jaars van 314 tot 376. De behaalde winst was, ten gevolge van het openen van een tweeden winkel, waar van de exploitatiekosten in den aanvang grooter waren dan de winstenkleiner dan over vorige tijdvakken, doch zulks was gedeeltelijk ook tengevolge van het verlagen der prijzen van vele artikelen, om gelijken tred te houden met de prijzen van andere kleinhandelaars. De algemeene uitkomsten waren echter zeer bevredi gend en het bestuur hoopt zoodra mogelijk te kunnen overgaan tot het openen van een winkel in boterkaas en aanverwante artikelen. Aan het slot van het laatste gedeelte van het verslag omrrent het rijks-museum van oudheden en het rijksEthnografiseh museum te Leiden over 1874 opgenomen in de Staats-courant herhaalt de direc teur dr. C. Leemans hetgeen in het verslag van het vorige jaar is gezegd, dat namelijk „voorziening in de sedert jaren reeds meer en meer geklommen en thans geheel ondragelijk geworden behoefte volstrekt onver mijdelijk is, en zonder groote schade voor den bloei van twee zulke belangrijke rijks-instellingenmaar ook voor den goeden naam van het vaderland op weten schappelijk gebied,'niet kan, niet mag achterblijven." Bij gelegenheid van eene Maandag jl. plaats ge had hebbende receptie bij den heer d'Audiffret-Pas- quier, heeft de heer Dumas medegedeeld, dat de academie van wetenschappen een krachtig en praktisch middel geeft gevonden tegen de phylloxera vastatrix, het insekt dat de wijngaarden verwoest. Binnen weinige dagen zal de academie hiervan openbaar mede - dceling doen en de heer Du mas meende dat de ramp waarmede de eigenaars van wijnbergen te kampen hebben als overwonnen kan worden beschouwd. De o pper kerkeraad der Evangelische kerk in Pruisen heeft aan alle kerkeraden last gegeven om een volledige statistiek van de kerkelijke huwelijken en doopsplechtigheden samen te stellen, teneinde door vergelijking met de registers van den burgerlijken stand te kunnen nagaan welken invloed de. nieuwe wetgeving te dien aanzien op het kerkelijk leven in de Evange lische gemeente uitoefent. In het officleele orgaan van het Italiaansche mi nisterie van koophandel „Austria" wordt gewaarschuwd tegen een aantal valsche handelsfirma's te Napels, die niet in het register van handelaars zijn ingeschreven en ook door den handelstand aldaar niet worden erkend, maar met kooplieden in het buitenland zaken trachten te doen tot schade van laatstgenoemden. Uit Konstantinopel wordt gemelddatdank zij de voorzorgsmaatregelen door de Porte in vereeniging met den groot-sherif van Mekka, die een voorstander der beschaving isde bedevaart naar de beide heilige steden der Mahomedanen dit jaar goed is afgeloopen en de gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat. Volgens de Turksche bladen hebben de gees telijken die in de moskeeën predikten de geloovigen dringend op het hart gedrukt, dat het een godgevallig werk is zijne belastingenvooral de directe nauwge zet te betalen, teneinde daardoor de ambtenaren der belastingen menige onaangenaamheid te besparen. De geloovigen moeten door deze predikiHg zeer geroerd zijn geweest. Hoewel ook hierin verbetering komt is het aan de regeering van Italië nog niet gelukt de veiligheid op de openbare wegen voldoende te verzekeren en een einde te maken aan de onbeschaamdheid der roovers, die zelfs nog zoover gaat, dat den 18™ dezer onder de muren der stad tweemaal een aanval is gepleegd, waarbij echter telkens de roovers het onderspit dolven, aange zien spoedig hulp opdaagde. Keizer Wilhelm, die zich thans te Wiesbaden bevindt, heeft te Bieberich een bezoek aan de voor den Keulschen dom bestemden keizersklok gebracht. Een niet onbelangrijken maatstaf van het standpunt van beschaving en ontwikkeling, waarop eene natie staat, levert de statistiek van brieven en telegrammen, altijd in verband met andere gegevens. Volgens de officieele opgaven is de verhouding van het brievenver- keer tot de inwoners jaarlijks in Engeland 30 brieven per hoofd, in Zwitserland 28, in de Vereenigde staten van Noord-Amerika 19, in Australië 16in Duitschland 13, in België en Nederland 12, in Oostenrijk 11, in Frankrijk en Canada 9, in Denemarken 8, in Spanje en Noorwegen 4, in Hongarije, Italië en Zweden4; in Chili, Uruguay en de Argentijnsche republiek 2, in Griekenland lj en in Rusland slechts 1 per 5 inwoners. Met betrekking tot het telegrafisch verkeer neemt Zwit serland de eerste plaats in; aldaar komen jaarlijks op de 100 inwoners 81 telegrammen, in Engeland 54, in Nederland 51in België 47, in Noorwegen 44in Canada 33in Italië 18in Spanje 6in Rusland 4. Verkoopingen en aanbestedingen. Zaterdag jl. heeft te Vlissingen de aanbesteding plaats gehad van de levering van steenkolen ten be hoeve van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Minste inschrijver is gebleken te zijn de heer F. Wibaut, aan wien de levering is gegund. Heden voormiddag is te Vlissingen aanbesteed het doen van herstellingen aan de kazernegebonwen te Vlissingen en te Middelburg. Minste inschrijver was de heer A. Rinders te Breskens, voor f 2830. De begrooting bedroeg 3200. Thermometerstaiiri. 27 Apr. 's av. 11 u. 52 gr. 28 'bmorg.7u.53gr. 'smidd. 1 u. 62 gr.'s av. 6 u. 58 gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 April. Door den heer Nierstrasz werd een interpellatie aan gekondigd betreffende den toestand van het Indische leger in verband tot den staat van zaken in AtchiD. Naar aanleiding der discussie over eenige financieele regularisatie-ontwerpen werd door de regeering de ver klaring afgelegd dat wetsontwerpen voor den aanleg van spoorwegen bij het departement van binnenlandsche zaken in bewerking waren en de hoop uitgedrukt dat nog in den loop van 1875 de eerste uitgaven voor de spoorwegen gedaan zullen kunnen worden. De stand der onderhandelingen tot wijziging van het contract met de exploitatie-maatschappij geeft hoop dat weldra tot indiening van een wetsontwerp daartoe betrekkelijk kan overgegaan worden. Naar gelang van het bijeenblijven der kamer, achtte de regeering liet mogelijk wellicht nog dit jaar plannen tot wijziging van belastingen te berde té brengen. Door de kamer werden eenige wetsontwerpen tot opening van credieten op de Indische begrootingen afgestemdop grond van onvoldoende toelichting en ter afkeuring van misbruikeu. De debatten over het wetsontwerp tot regeling van de administratie der kerkelijke goederen werd Maan dag morgen in de Pruisische kamer van afgevaardigden hervat en krachtig voortgezet, zoodat een twintigtal artikelen in die zitting kon worden aangenomen. Een belangrijk beginsel werd al terstond bij het eerst aan de orde zijnde artikel 5 vastgesteld, nl. dat de kerke lijke administraties rekenplichtig zullen zijn aan den staat. Het was vooral de heer von Sybel, die deze bepaling krachtig verdedigde en betoogde, dat zij die er zich tegen verzetten bewerendat de kerkelijke colleges alleen rekenschap aan God in den Hemel ver schuldigd zijn. Dit denkbeeld moest worden losgelaten, daar het een dwaalbegrip is, en dat de Pruisische kamer van afgevaardigden tegenover godsdienstige bewegingen niet dezelfde onverschilligheid aan den dag legt als het Engelsche parlement is hieraan toe te schrijven, dat de ultramontanen in Duitschland de regeering tot zoodanige voorstellen nopen als het thans aan de orde zijnde. Natuurlijk werd van de zijde der ultramontanenen wel bij monde van den heer Windt- horst uit Meppende bekende stelling verdedigddie ook tot nogtoe als het grondbeginsel voor de regeling van dergelijke onderwerpen werd beschouwd, dat men aan de kerk moest overlaten hare aangelegenheden zelf te organiseeren, daar anders de vrijheid werd verloochend. Hiertegen werd echter door den regeeringscommissaris Förster aangevoerd, dat volgens Pruisisch recht de wetgeving uitsluitend behoort aan de kroon met de volksvertegenwoordiging en het hier geen zuiver gods dienstige, maar wel degelijk zaken betrof waarbij ook de staat belang heeft. Het artikel werd ongewijzigd aangenomen evenals het niet minder belangrijke art. 13, waarover ook nog al eenige discussie plaats had, omdat daarbij wordt bepaald, dat de pastoors niet kunnen worden benoemd tot voorzitters van het college van administrateurs, en dus aan het leeken-element het overwicht wordt toegekend. Zelfs de regeering ver klaarde zich tegen de uitsluiting der pastoorsdie door de commissie van rapporteurs was voorgesteld, en de heer von Sybel voerde zoo krachtige argumenten aan om die uitsluiting te rechtvaardigendat de kamer er zich mede vereenigde. Met het oog op de aanstaande verkiezingen voor leden van den senaat in Frankrijk is het zeker van groot belang, dat goede verstandhouding heerscht tus- schen de groepen van het linker- en het rechtercentrum, en dat dit werkelijk het geval is blijkt uit de eenstem migheid van haar organen ten aanzien van de laatste redevoering door Gambetta in Belleville uitgesproken. Kan door die goede verstandhouding een gunstige invloed op de aanstaande senaatsverkiezingen worden uitgeoefender zijn nog meer gegevens die hoop geven op een gewenscht resultaat voor die verkiezingeno. a. dit, dat blijkens de daarvan opgemaakte lijsten de constitutioneele fractiën op een goede meerderheid kun nen rekenen, mits zij aaneengesloten blijven. Reeds kan men verscheidene departementen aanwijzen waar de verkiezingen ongetwijfeld in republikeinschen zin zullen uitvallenterwijl in verscheidene andere veel van de houding der regeering zal at hangen naarmate deze al of niet de Bonapartistische elementen in het ambtenaars- personeel zal handhaven. Niet alleen de Bonapartisten, maar ook de andere fractiën van de rechterzijde spannen al hun krachten inom zich de overwinning te verzekerenen volgens de Univershebben „de parlementaire Orleanisten" aan de legitimisten voorstellen gedaan om zich met betrek king tot de verkiezingen vpor den senaat met elkander te verstaan. Deze „parlementaire Orleanisten" staan tegenover „de constitutioneele Orleanisten" en het doel der nieuwe fusie zou zijn om zich de bepalingen, omtrent de herziening in de nieuwe constitutie opgenomen, ten nutte te maken en de republiek te vervangen door de monarchie met den graaf van Chambord tot koning. Hoewel deze plannen wellicht voor 'toogenblik niets gevaarlijks hebben, moeten zij echter voor alle consti tutioneele fractiën een spoorslag te meer zijn om zich te wapenen tegen de pogingen van hunne tegenstan ders en 't ware daarom zooveel te meer te wenschen, dat de regeering voortgang maakte met de toegezegde wijzigingen in het korps prefectenwaarvan nog niets is gekomen en die nogmaals in den ministerraad moeten worden behandeld. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen in de provinciën die daaraan het meest behoefte hebben heeft de Italiaansche regeering reeds een eerste overwinning op financieel gebied behaald. Een van de eerste sprekers over dit wetsontwerp was de heer Sambuydie wel het nut van den voorgestelden maatregel erkendemaar huiverig was om het te steu nen daar hij geen nieuwe uitgaven wilde voteeren zoo er geen nieuwe inkomsten tegenover stonden. Dit was trouwens het beginsel waarvan de minister van finan ciën, Minghetti, was uitgegaan, en deze verklaarde, dat hij volkomen getrouw was gebleven aan zijn pro gramma, want door eene vergelijking van het budget voor 1875 met dat voor 1876 kwam hij tot de conclu sie dat althaus zoo hij hoopte op laatstgenoemde begrooting het evenwicht tusschen inkomsten en uitga ven zou zijn hersteld. De wetsontwerpen ter verkrij ging van nieuwe inkomsten waren reeds aangeboden en hij hoopte, dat zij zouden worden aangenomen, terwijl de verwerping van het in behandeling zijnde voorstel uit economisch en zedelijk oogpunt nadeelige gevolgen na zich zou kunnen sleepen. Artikel 1waarin het beginsel tot aanleg van spoorwegen is neergelegd, werd dan ook door de kamer aangenomen. In het Engelsche lagerhuis gaat het tegenwoordig dikwijls vrij scherp toedit was ook in de zitting van eergisteren het geval bij de behandeling van het wets ontwerp betreffende de exceptioneele bepalingen voor Ierland. De Iersche leden verzetten zich natuurlijk sterk tegen de aanneming van het voorstel en beweren, dat hun land in een volkomen vredelievenden en rus- tigen toestand verkeert, zoodat er geen aanleiding be staat tot zoodanige bepalingen. Vooral werd er ook op gewezendat het niet zal strekken om de banden tus schen Engeland en Ierland te versterken zoo in het laatste 30 graafschappen in staat van beleg worden verklaard, omdat dit voor éen enkel noodzakelijk schijnt te zijn, terwijl het ook eene onbillijkheid werd genoemd, om voor Ierland andere wetten te maken dan voor Engeland. Een voorstel van den heerRigarr omzonder verdere discussiënhet wetsontwerp te verwerpen, werd echter met 155 tegen 69 stemmen afgestemd, zoodat het huis tot de behandeling dei- artikelen in comité-generaal overging. Dit is niets dan eene formaliteitwaarbij het huis wordt geacht tot een meer vertrouwelijke discussie over te gaan enin plaats van door den speakerhet voorzitterschap wordt waarge nomen door een lid van het huisdie de artikelen achter eenvolgens in beraadslaging brengtwaarna later van de genomen besluiten aan het huis verslag wordt gedaan. Een telegram uit Londen meldt, dat, ook op voorstel van den heer Rigarr de journalisten werden verwijderd, en later weder toegelaten, doch dit staat misschien in verband met de behandeling der artikelen in comité- generaal.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3