Advertentiën. Prijzen van Effecten. m f f heid en voorzichtigheid waarvan de onde meerderheid der nationale vergadering al het gevaarlijke voor hare zaak begrijpt, en vandaar dat zij Gambetta thans van huichelarij beschuldigt. Zijn laatste redevoering toch was een model van republikeinsche bezadigdheid en politiek doorzicht, tevens van warme vaderlandsliefde en schitterende welsprekendheid. Hoewel zij vijftien kolommen van de République fran§aise vult, hield de redenaar niet alleen de aandacht van zijne toehoorders onverdeeld gespannen, maar ontlokte hen telkens de levendigste toejuichingen als hij hen zijne denkbeelden over den tegenwoordigen staat van zaken ontwikkelde en de gedragslijn aanwees die door hen moest worden gevolgd. Terwijl hij recht liet wedervaren aan de vaderlands liefde van de liberalen van het rechter-centrumaan wie in de regeering en de wetgevende lichamen een plaats moet worden toegekend in overeenstemming met hunne diensten en hun aantal, was vooral belangrijk wat hij omtrent de instelling van den senaat zeide. Deze zou de eigenlijke en beslissende politieke slag leveren, en daarom moeten de kiezers zorgen, dat in die vergadering de republikeinsche elementen de meer derheid verkrijgen. Door de 34,000 gedelegeerden der gemeenten, die als kiezers worden aangewezen, zal het plat teland meester zijn van den afloop der verkiezingen, voor die nieuwe vergadering die eenmaal een eerste rol in Frank rijk zal spelen en het lot der regeering in hare hand zal houden. Door de kiezers van het platteland moeten de democraten waken, dat zij niet uit den senaat wor den verdreven, en om hun doel te bereiken is noodig: geduld, gematigdheiddiscipline. Dit moeten de wacht woorden van de republikeinen zijn; daardoor kunnen zij die vrijheid verkrijgen, welke hij zoo schitterend voorsteldeen die hij ook in verband beschouwde met den godsdienst. Dit gedeelte van zijn betoog was niet minder merk waardig „De godsdienstige aangelegenheden zeide hij zijn zaken van het geweten en bij gevolg van de vrijheid. Het groote resultaat van de Fransche omwenteling is geweestdat zij de politiek en de re geering heeft verlost van het juk der verschillende godsdienstige geloofsbelijdenissen. Wij zijn geen theo loganten wij zijn burgers, republikeinen, politieke en burgerlijke mannen: wij willen, dat de staat ons zal gelijken en dat Frankrijk bij uitnemendheid eene natie van leeken zal zijn. „Dit is het volgens zijn geschiedenis, zijne traditie, zijn bijzonder karakter waardoor het zich onder de volken onderscheidt, zijn natuurlijke rol in de wereld. Telkens wanneer het dit uit het oog verliest, telkens als men het dienstbaar maakt aan de bedoelingen van eenige godsdienstige secte welke ook, is het achteruit gegaan, heeft het gekwijnd of werd het verdrukt, en altijd zijn in onze geschiedenis dergelijke groote dwa lingen door een grooten val gevolgd. Wat wij van Frankrijk verlangen is, dat het vastberaden voor zich zelve partij zal kiezenvoor zijn eigen denkbeelden, voor zijn eigen genie; en nog minder dan het voor de hervorming heeft willen bukken, moet het zich aan het ultramontanisme overgevenwij moeten het werk van onze vaderen voortzetten „Ik zeg en ik herhaal, wat wij willen is: vrijheid in alles en, in de eerste plaats, een vrijheid van geweten die voor allen gelijkelijk is gewaarborgd; maar vóór alles en boven alles verlangen wij, dat de vrijheid van geweten worde verkregen door eerst den staat, het open baar gezag te plaatsen buiten en boven de leerstellingen en de praktijken van de verschillende godsdienstige belijdenissen, door Frankrijk te beveiligen zoowel tegen de overheersching van de geestelijkheid als van het keizerrijk. Dit is het begin en het einde van de bur gerlijke vrijheid, die de politieke vrijheid kweekt." De gematigdheid en verzoeningsgezindheid van Gam betta, die blijkbaar door zijne volgelingen worden gedeeld, vergemakkelijkt zeer de taak der regeering, die niet behoeft te vreezen voor overdreven eischen of buiten sporige handelingen, en het is daarom te meer te be treuren dat de heer Buffet niet meer rekening houdt met de veranderde stemming der democratendoch zich steeds nog eenigszms reactionnair toont. Yan het voor nemen om eene circulaire tot de prefecten te richten zoo hij dit ooit in ernst heeft gekoesterd komt niets de minister laat hen liever bij zich komen en geeft hen mondeling zijne instructiën, waardoor hij vermijdt dat eenig woord van hem publiek bekend wordt, waar door hij de oude meerderheid zou kunnen kwetsen. Waarschijnlijk zal het echter bij de behandeling van het voorstel-de Courcelle betreffende de schorsing der partieele verkiezingenin de nationale vergadering tot eene opheldering omtrent de politiek der regeering moeten komen en zal het blijken welke de verhouding van de ministers onderling is. Zoo er werkelijk eenige verkoeling mocht hebben be staan in de goede verstandhouding tusschen de hoven van Duitschland en Italiëdan is zij toch van zeer kor ten duur geweest en is thans de vriendschap weder hersteld. De kroonprins van Dtiitschlanddie met zijne geiqalin te Florence vertoeft, is naar Napels gegaan om koning Victor Emmanuel een bezoek te brengen en heeft terstond diens uitnoodiging aangenomen om in het koninklijk paleis te blijven logeeren. Intusschen hebben de Italiaansche kroonprins en kroonprinses zich naar Florence begeven en een bezoek gebracht aan de gemalin van den Duitschen troonopvolger. Terwijl op die wijze het Italiaansche vorstenhuis de goede betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden versterktheeft de meerderheid van het parlement een krachtige poging aangewend tot verbetering van den binnenlandschen politieken toestand, door eene bijeen komst te houden ter bespreking van de te nemen finan- cieele maatregelen. De verschillende fractiën van de rechterzijde en het rechtercentrum zijn het volkomen eens geworden in een voor den minister van financiën gunstigen zinzoodat de aanneming van diens finan- cieele voorstelllen zoo goed als zeker kan worden be schouwd. Er is eene commissie benoemd om te onder zoeken welke uitgaven nog kunnen worden uitgesteld en welke middelen de beste zijn tot herstel van het evenwicht op het budget. De crisis in Denemarken tusschen de regeering en de eerste kamer aan de eene zijde en de kamer van afgevaardigden aan de andere zijde is op lange na nog niet geëindigd en zal zelfs door de laatste stemming der eerste kamer niet beter zijn geworden. Daarbij toch werd het voorstel der regeering tot verbetering van alle landstraktementen aangenomen, terwijl de tweede kamer dien maatregel slechts wilde toepassen voor de kleinere bezoldigingen. loehkschouminjj. De uitgever P. Gouda Quint (firma Is. An. Nijhoff en zoon) te Arnhemvan wien wij verleden jaar een nieuwen bundel teekeningen van Alexander Y. H. „Jeugd" getiteld, aankondigden, heeft met dat werk zooveel opgang gemaaktdat hij thans tot den herdruk overgegaan is van het in 1851 verschenen en algemeen bekende plaatwerk „Zijn er zoo?" Het is geen gelegenheidsphrasewanneer de uitge vers in het prospectus van dezen herdruk spreken van den „ongekenden bijval", dien de oudere bundel bij zijne eerste verschijning ondervinden mocht. Alexan der Ver Huellde schrijver en teekenaaris voor ons allen meer dan een goede keunis, hij is ons een raadsman en een vriend geworden. In den spie gel dien hij het geslacht van 1851 voorhield, hebben allenniet slechts die er destijds in zagenmaar ook die na hen gekomen zijn, lachend of weemoedig portretten herkend. Op de vraagdie hij deed, „Zijn er zoo?" heeft men 24 jaren lang een toestem mend antwoord gegeven. Lang nadat de eerste druk uitverkocht was, bleef het plaatwerk op publieke verkoopingen een dikwijls buitensporigen prijs opbren. gen. Blijkbaar zag men in deze afbeeldingen, gemaakt toen de photographie nauwelijks bekend was, nog altijd beelden uit het werkelijke leven. Ongetwijfeld zullen dus ook nu weder velen de gelegenheid aangrijpen om zich deze levensbeelden aan te schaffenvooral nu de teekenaar zelf belooft dat de nieuwe uitgave, in groo- ter formaat dan de eerste, door hem herzien en van sommige feilen gezuiverd zal worden. De muze van Alexander V. H. is eene somtijds erns tige, meestal lachende, maar in 't geheel niet stijve dame. Eigenlijk is zelfs dit laatste woord, van uit- heemsche afkomst, dat aan eene „gesoigneerde educa tie" denken doet, niet eens goed gekozen. Veeleer is zij eene frissche, gezonde, Hollandsche vrouw, dieniet vreest de dingendie in de wereld voorkomenflink onder de oogen te zien, die haar gullen lach luide in het rond doet schateren en niet bang is om daarbij eene rij scherpe, witte tanden te laten zien. Vreemde manieren houdt zij er niet op na. Fransche zooge naamde gratie, de „délicatesse" van het Journal amu sant (die dingen bevallig zoekt te maken, welke in 't geheel niet bevallig zijn), moet men bij haar niet zoeken. In 't gezelschap van den Engelsehen „Punch" zou zij beter te huis behooren. Van dezen zou zij zelfs, uit het oogpunt der technische kunstvaardigheid, nog het een en ander kunnen leeren. Maar met hare deug den en feilen is zij geheel Hollandsch. Zoolang dus in Nederland gezonde, echt nationale humor op prijs gesteld wordt, zullen de teekeningen en teksten van Alexander V. H. gezocht worden. Wij durven daarom de uitgave der firma Nijhoff gerust een goed onthaal bij het publiek te voorspellen. Imtdtómcta. Graanmarkten enz. Rotterdam, 27 April. Ter markt van heden waren aangevoerd 1102 runderen, 100 vette, 92 nuchtere kal veren 25 schapen377 varkens en 155 biggen. Run deren le qual. 882' qual. 64kalveren 1' qual. 100, 2 qual. 80; schapen 75 cent. Vlissingen, kilogram. 27 April. Boter f 1.00 a f 0.95 per Amsterdam, 27 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. dito dito dito 3 dito dito J dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild 3 f 3 2* pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope &C°. 1855 6'serie 5 dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 f Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4* pet. Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f Oblig. dito4* pet. dito dito 4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./ Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 1860,5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 Obligatiën Buitenl 3 dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld 5 Obligatiën 1869 6 Obl. 1868 7 98 132* 103 89* 87* 56* 84 101* 78* 88* 100* 98* 98A 327 93* pet. pet. pet. 821 256 86* 145 132* 99* 233 63* 146* 64* 64* 60* 993 593 143* pet. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. pet. Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl. St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4* dito 1865 5 pet. 64* 96* 20* 17tV 48 40* 129 80 75* 95* 95* 96A 86 84 45* 76* 72* 71* 82 16* 95 Prijzen wan coupons. Amsterdam, 27 April. Metall. f 21.80; dito zilver 22.55Div. Eng. per f 11.52*Eng. Portugal per£ f 11.55: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.36. Amsterdam, 26 April. Metall. f21.80; dito zilver 22.55Div. Eng. per 11.50Eng. Russen per f 11.50; Eng. Portugal per f 11.50; Frans f46.Belg. /46.05; Pruis ƒ56.30; Hamb. Russen ƒ31* Russen in Z. R. ƒ31*; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars 2.36papier 2.03. iijftijprige (Sritfummtgimj van P. VADER en L. DE BLOK. St. Laurens, 't Hof Middelburg, 28 April 1875. hunne dankbare kinderen, Den 10eD Maart jl. is te Soerabaija bevallen van eene Dochter Vrouwe M. H. E. SNOUCK HURGRONJE, geb. van der Poel. Bevallen van een Zoon Mevrouw M. A. VAN DER HARSTBrieve. Utrecht, 23 April 1875.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3