BUITENLAND. Algemeen Overzicht. moerderd worden met eene school voor Christelijk onderwijs. Daartoe is door de afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonder wijs voor f 19,300 aangekocht een huis in de Bartel- Jorisstraat. Voor dit doel werd vóór eenigen tijd door een onbekende aan gemelde Vereeniging f 60.000 ge schonken. Kerknieuws. Beroepen bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Goes, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer Vliegenthart en voortdurende door het bedanken van den heer Brummelkamp, de heer P. Bartstra, predikant te Klundert. marine en leger. De monitors Tijger en Heiligerlee worden in den loop der maand Mei te Hellevoetsluis in dienst gesteld. Kanstnleawg. Door Z. M. den koning zijn ter bijwoning der aan staande uitvoeringen op 't Loo uitgenoodigd de heeren Henri WieniawskiAmbroise ThomasGevaert, Franz Liszt, Félicien David en Eeber. De pensionnairesdie aan de repetitiën voor de uit voeringen deelnemenzijn mejuffrouw Eps Reering Janssen en Timmers (zang), Bouwmeester, Kühne en Verhulst (piano) en de heeren Louis Coenen (piano), Kes en Schnitzler (viool) en Bouwman en Giese (violoncel.) Door Z. M. den koning is tot pensionnaire voor de viool benoemd de heer Déon Cats te Rotterdam. Heden avond heeft te Rotterdam, ter gelegenheid van een benefice-voorstelling voor den heer van Ollefen, een eerste opvoering plaats van „Af en aanblijspel in éen bedrijf, door mr. A. M. Maas Geesteranus. Landbouw. De Staat-courant bevat het volgende bericht: Van het gemeentebestuur van Stellendam is omtrent een belangrijken afkoop van tienden de volgende mededeeling ontvangen „In de generale dijkagie van Stellendam was tot nu toe eene oppervlakte van 908 882.550 hectaren tiendplichtig. Het tiendrecht, hetwelk zich over de Adriana-, Eendracht- en Halspolders uitstrekte, werd jaarlijks in 51 koornblokken en 17 vlasblokken ver pacht. Die gronden werden te gelijk van den daarop rustenden tiendlast ontheven. Voor den afkoop werd een bedrag van 156,854.20 gevorderdwelke som onlangs aan de tiendeigenaren is gekweten. Do oogst over 1875 zal derhalve een tiendvrije zijn. „De afkoop is geschied geheel en al op de grond slagen der wet van 12 April 1872 (Staatsblad n° 25). In iederen polder was een enkel grondeigenaar, die niet tot den af koop medewerkte. Een der afkoopenden is voor die enkele perceelen in de plaats der tegen woordige heffers getreden. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniënvan den 24" dezer, is W. A. Alofsen gesteld ter beschik king van den gouverneur generaal van Nederlandseh- Indiëom te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Gemengde berichten. Op de Stoofweide te Goes had in de vorige week de voorspoedige bevalling plaats eener gehuwde vrouw, die weinige uren te voren zonder huisvesting geraakt was. Door de zorg der politie werden moeder en kind onder dak gebracht in het op die weide staande gebouw tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. In de eerste behoeften werd door den bijstand van eenige hulpvaardigen voorzien. Zondag middag werd brand ontdekt in eene stroo- klamp, nabij een paardenstal in den van Citterspolder (Borselen). De stal werd met moeite gered. De schade wordt op ongeveer f 70 geschat. De politie doet ijverig onderzoek, daar aan moedwil gedacht wordt, doch tot dusverre heeft men geen spoor van daders ontdekt. De handelssociëteit te Utrecht heeft bij een adres aan den minister van binnenlandsche zaken aangedrongen op den aanleg eener spoorweglijn van Utrecht, langs Gorinchem naar Breda. Als een staaltje van familiariteit tegenover den minister van binnenlandsche zaken, dat meenen wij den heer Heemskerk juist niet aangenaam zal aandoen, verdient de volgende brief vermelding, die in het De venter Zondagsblad als hoofdartikel is opgenomen. „Aan den minister van binnenlandsche zaken. „Volgens de Dev. ct. van gisteren, excellentie! ligt er in het vuurroode nest der liberalen een sóórt van adres aan de tweede kamer ter teekening, waarin op de verwerping wordt aangedrongen van de door u inge diende kiestabel. „Wij hebben kennis genomen van dat zoogenaamd adres, excellentie. Hen, die de goden verderven willen, berooven zij van het verstand. Zoo is dat adres! In derdaad of onze liberalen het verstand verloren hebben, 't Heele adres ademt reeds krankzinnigheid! Gij zult het zienexcellentieen gemakkelijk spel met adres santen hebben. Ze geven u de wapens tegen zich zeiven in handen, ze veroordeelen zich zei ven, die ctumperts „Zie hier een kleinigheid uit dat adres! „Het kiesdistrict Dzeggen ze wordt vereenigd met eenige gemeente in Gelderland, waar mede het noch „handelsrelatiën noch andere betrekkin gen" heeft. „Kan het dommerexcellentie Is het een kiesdistrict in den geest der wet, waar handelsrelatiën en „andere" betrekkingen domineeren? Is zulk district een vrij district Voorzeker neen. 't Is juist gezien van uwe excellentie, die gemeenten of gedeelten van gemeenten van 't district D te scheidenwaar de kiezers gebukt gaan onder de handelsrelatiën en die beteekenis- volle andere betrekkingen, welke ze met de Deventer- handelaren onderhouden, met a. w. onder het krediet en den invloed dezer handelaren. „Uwe excellentie volhardedit smeeken vele Aspirant vrije kiezers" In het lokaal de Brakke Grond, in de Nes te Amsterdam, werd Zondag ochtend een vergelijkende proef genomen met de kunstbrandstof van dr. J. A. Hes en met Shamrock-steenkolen. In een proces-verbaal, van die proeven opgemaaktverklaren 18 deskundigen dat met 14 V„ kilo der kunstbrandstof in 20 minuten stoom werd verkregen en dat 9 minuten na dat tijdstip door den manometer een drukking van 30 pond stoom werd aangewezen; terwijl bij het uithalen van het vuur bleek dat er hoegenaamd geen slakken op den rooster aanwezig waren en dat de 3 kilo sintels nog 2 kilo brandstof bevatten. Uit de proef met Shamrock-steen kolen bleek dat met 13 3/4 kilo in 21 minuten stoom en 9 minuten daarna eveneens 30 pond stoom werd ver kregen, en dat de overblijfsels en slakken bestonden uit 1 kilo onbruikbare stof. Vele deskundigen evenwel oordeelden dat, wanneer eerst met steenkolen en daarna met de kunstbrandstof bij gelijke hoeveelheid en gelijke temperatuur van het water de proef ware genomen, deze laatste een nog grooter voordeel zou hebben opgeleverd. Uit de bedelaarskolonie Veenhuizen zijn binnen drie dagen acht kolonisten ontvlucht. Aan den heer Sonneveldt, eervol ontslagen inge nieur-verificateur van het kadaster te Zwolle, is door de landmeters, die onder hem gediend hebben, een prachtig album met hunne portretten tot aandenken aangeboden. Door de rijkspolitie is weder een persoon, Duit- scher, van Harderwijk naar Arnhem gebracht. Het was gebleken dat hij valsche papieren had gebezigd om voor het Indische leger dienst te kunnen nemen. Het handgeld van /300 bad hij reeds ontvangen en nagenoeg geheel verbruikt; hij zal voor dit feit te recht staan. H. C. G., smidsknecht te 's Hertogenboschlui en liederlijk van aard, aan den drank verslaafd, leefde, vooral in de laatste dagen, zoo oneenig met zijn huis vrouw dat zij de echtelijke woning heeft moeten ver laten. Woensdag middag omstreeks éen uur hoorden de buren op zijn kamerwaar hij zich gedurende den voormiddag alleen bevondeen geschreeuwdat hun reden gaf te gaan zien. Zij bevonden dat G. zich door verworging van het leven had beroofd. De politie heeft den zelfmoord geconstateerd en het lijk na geneeskun dig onderzoek doen overbrengen naar het zieken-gasthuis. Een kapitein bij de normaal-schietschool te 's Hage overkwam Zaterdag middag het ongeluk dat een gela den geweer, terwijl hij het van het eene vertrek naar het andere droegafging en de lading hem door de hand vloog, zoodat hij eene ernstige verwonding be kwam. De gemeenteraad van Breda heeft een gouden medaille ter waarde van f 150 benevens t 500 subsidie toegekend voor den internationalen tooneelwedstrijddie in de maanden October tot Maart a. aldaar gehouden zal worden. De koninklijke stallen te 's Gravenhage zullen, naar men verneemt, verplaatst worden naar den Prin sentuinachter het paleis des konings. Het oude ter rein zal waarschijnlijk verbouwd worden tot eene over dekte galerijloopende van de Hoogstraat naar het Buitenhof. Men stelt zich van een en ander voor de verfraaiing der residentie veel voor. Uit Gouda wordt bericht dat de uitvoering dei- wet op den arbeid van kinderen door de fabrikanten aldaar op allerlei wijzen wordt bemoeilijkt. Men spreekt van allerlei knoeierijen; de kinderen worden in hoeken en gaten (soms zelfs in zakken) weggestopt als de po litie komt inspecteerenook zendt men hen van de eene fabriek naar de andere, om het der politie op die wijze moeilijk te maken, 't Is te hopen dat aan de wet met klem de hand moge gehouden worden. Eenige voorname ingezetenen van Amsterdam hebben besloten pogingen aan te wenden tot het bijeen brengen van een kapitaal van f 225,000benoodigd voor het oprichten eener badinrichting voor mannen en vrou wen in den trant van het „Damen-und Herren-Bad des Kölnischen Bades" te Weenen. Dej; directeur en oprich ter dezer laatste instellingdr. von Heinrichheeft het plan voor het Amsterdamsche bad opgemaakt. Met de Duitsche stoomboot Westphalia kwamen dezer dagen uit New-York te Amsterdam aan een 30- tal jonge dames, kweekelingen aan de „internationale academie" te New-York, onder de leiding des heeren Ebell, die aan het hoofd dier inrichting van onderwijs staat. Het doel van den tocht is Berlijn te bezoeken, alwaar zij een drietal maanden zullen vertoeventen einde zich door het nemen van onderricht enz. voor te bereiden tot de reis, welke zij met den heer Ebell zullen maken door DuitschlandItaliëZwitserland, België Frankrijk en Engeland. Een gelijk getal kweekelingen dier inrichting zal in den loop van den aanstaanden zomer New-York verlaten, om een derge lijke reis door Europa te maken. Den 3,n November 1874 werd op een der Oosten- rijksche spoorwegen in een coupé een moord gepleegd, die in Oostenrijk algemeen aanleiding heeft gegeven tot bespreking van de vraag welke maatregelen zouden kunnen worden genomen tot bescherming van de veilig heid der reizigers. Uit een uitvoerig te dien aanzien uitgebracht rapport blijktdat noch in Frankrijk, waar sedert 1862 de toepassing van signalen om de conduc teurs te waarschuwen bij de wet is vastgesteld, noch in Engeland, alwaar voor treinen die twintig Engel- sche mijlen zonder oponthoud afleggen hetzelfde voor schrift bestaat, tot nogtoe een over het algemeen doel matig erkend stelsel van communicatie tusschen rei zigers en conducteurs kon worden gevonden. Op de South Eastern-spoorweg werd in den tijd van 5 April 1867 tot 31 December 1871, dus binnen 4 jaren en 9 maan den, het electrische seintoestel (systeem Walker) in 68 gevallen toegepast. Daaronder waren 37 gevallen van nieuwsgierigheid, 2 waarin de reiziger zijn hoed had ver loren, 1 van déraillement, 4 van in vergissing meegenomen of vergeten portefeuilles1 van dronkenschap, 2 waarin men den knop van het toestel verwisselde met een knop om den hoed op te hangen of met dien van het ventila tietoestelin 4 gevallen was een as gloeiend geloopen, in een geval was de koppeling verbroken en in 3 ge vallen betrof het zieke lijders. De kosten van inrich ting bedroegen per wagon ruim 98 franken en die van onderhoud 11 franken per jaar. Voor de Oostenrijksch- Hongaarsche spoorwegen, die gezamenlijk ongeveer 8200 passagiers-wagens hebben zouden de kosten van in richting, berekend tegen 100 franken of 40 florijnen ongeveer 328,000 florijnen bedragen en de jaarlijksche kosten van onderhoud ongeveer 36,000 florijnen. Men heeft thans in Oostenrijk besloten om uit geen der bekende stelsels een keus te doen, daar zij noch met het oog op de doelmatigheid, noch wat betreft de kosten bijzondere aanbeveling verdienen. Er is thans een speciale commissie benoemd om een onderzoekingsreis in te stellen. Verkooplngen en aanbestedingen. Heden heeft aan het ministerie van justitie te's Gra venhage de aanbesteding plaats gehad van het ver bouwen van den westelijken vleugel van en het maken van cellulaire wandelplaatsen enz. bij het burgerlijken militair huis van verzekering te Middelburg. Eenige inschrijver was de heer A. Loois, te VÜ3singen, voor f 22,287. De begrooting was 19,345. Tliermonsielerstand. 26 Apr. 's av. 11 u.44gr. 27 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 62 gr. Het meest belangwekkende feit in Frankrijk in de laatste dagen is geweest eene redevoering, Zaterdag door Gambetta uitgesproken in eene vergadering van 2000 kiezers van Bellevillebelangwekkend vooral in ver band met den tegenwoordigen politieken toestand, de houding der regeering en de op handen zijnde gebeur tenissen. Niets is voor de zaak der anti-republikeinen gevaarlijker dan juist de groote gematigdheid en beza digdheid der mannen van de uiterste linkerzijde, niets zou voor monarchalen en Bonapartisten voordeeliger zijn dan dat de radicalen eene onvoorzichtigheid be gingen of zich slechts een woord lieten ontglippendat recht gaf om de natie weder eens met het roode spook te dreigen. Integendeel ontwikkelen de radicalen eene gematigd-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2