haar te Londen voor 1,750,000 franken beleende ju wee- lente verkoopen en eerstgenoemde blij is dat zij bij hare dochter kan komen eten. Koning Alfonsus kan zijne moeder geen geld gevenomdat hij het zelf niet heeft. Yerkoopingen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed 1° Het doen van eenige vernieuwingen aan de school gebouwen en onderwijzerswoningenbenevens de ver huurde woon- en pakhuizen der gemeente, met het gewoon onderhoud van 1 Mei 1875 tot 30 April 1876, in twee perceelen, te weten: a De schoolgebouwen, waarvoor isingeschreven door de heeren W. P. van Pagé, voor 1847P. Krijger, voor ƒ1790; H. P. van de Ree voor ƒ1710; en J. F. M. van der Heil, voor 1667. b De verhuurde gebouwenwaarvoor ingeschreven is door de heeren H. P. van de Ree voor ƒ330; J. F. M. van der Heil, voor 327; W. P. van Pagé, voor /310, en P. Krijger, voor ƒ284. 2' Het doen van eenige vernieuwingen aan de brug gen der gemeente met het gewoon onderhoud van 1 Mei 1875 tot 30 April 1876. Inschrijvers waren de heeren P. Krijger, voor 1073 C. Pelle, voor ƒ1045, en J. F. M van der Heil, voor 980. 3° Het maken van een gemetselde trap in den kanaaldijk nabij de Winterstraat. Hiervoor is ingeschreven door de heeren J. F. M. van der Helivoor 230, en P. Krijger, voor 212. Aan de laagste inschrijvers zijn de werk#n gegund. Bnrgeriyke stand. (Van 18—25 April.) Middelburg. Ondertrouwd: J. W. C. de Jonge van Ellemeet, jm. 29 j., met C. D. Sprenger, jd. 27 j. L. van Wel, jm. 25 j., met M. C. Bcerens, jd. 25 j. J. C. Broeke, jm. 37 j., met P. J. Nuijs, jd. 34 j. J. Meijler, wedr. 62 j., met M. J. Bosdijk, jd. 46 j. T. Dommisse, jm. 21 j., met J. H. Tuijter, jd. 23 j. M. J. Hegberg, jm. 29 j., met M. Huijssoon, jd. 28 j. M. de Mol, wed'. 44 j., met M. M. Kwekkeboom, wed'. 33 j. P. Vermeulen, jm. 24 j., met M. H. Kegge, jd. 20 j. Bevalllen: J. Hulstaert, geb. Kas, z. V. M. Dierikx, geb. van Roozendaal, d. H. Blekers, geb. Heijman, z. W. A. van der Wiere, geb. Weijnman, d. A. F. Evertse, geb. de Jager, d. B. Kunstenaar, geb. Ut, d. Overleden: H. F. J. van den Tempel, vrouw van J. P. de Vos, 24 j. S. J. Hariot, z. 2 j. M. Houpt, d. 16 j. P. M. Wigard, d. 14 d. J. Karreman, man van J. Brons, 55 j. M. S. Gruison, d. 9 j. D. van de Putte, d. 1 m. J. A. M. Dierikx, z. 2 m. S. J. Sanders, z. 2 m. A. Bosdijk, man van A. Brandsteder, 65 j. J. J. van Groenewegen, wed*, van P. Kok, 74 j. J. Minder hout, vrouw van J. Andriessen, 38 j. E. J. Orneè, d. 7 m. (Van 17—24 April.) Vlissingen. Gehuwd: P. T. van Wouw, jm. 22 j., met C. J. E. Ardaen, jd. 18 j. A. T. Sorel, jm. 41 j., met C. M. P. Baels, jd. 31 j. Bevallen: C. Snoek, geb. Simons, d'. (tweel.) C. J. Bijleveld, geb. Lieverel, z". (tweel.) U. A. de Zitter, geb. Nijland, d. J. J. Heijblom, geb. Fagij, d. L. Pie- rens, geb. Bakker, d. Overleden: W. E. Mol, d. 1 j. L. M. C. Vintioen, d. 2 m. D. C. Broer, d. 11 m. C. A. M. Schnabel, wed', van J. K. Schuhman, 82 j. T. P. Berckenhoff, man van O. K. Looié, 64 j. J. W. Korteweg, man van M. Plant soen, 44 j. J. van de Buuse, d. 16 m. M. de Meul- meester, d. 13 m. Goes. Gehuwd: P. Klap, jm. 34 j., met L. Goedhart, jd. 23 j. I. P. Schipper, jm. 24 j., met J. Lindenberg, jd. 23 j. BevallenF. de Pree, geb. Glerum, z'. (tweel.) F. C. Stieger, geb. Verhallen, z. H. Koens, geb. Oostdijk, z. H. van Anrooij, geb. Brunshooid, z. M. J. Koning, geb. Visser, d. J. Gelok, geb. van Buijsse, d. K. Bakker, geb. Karreman, z. Overleden: J. van Buijssel, z. 11 w. M. Bieze, vrouw van A. Brand, 57 j. A. O. Kopmels, d. 8 j. J. J. Wit kam, z. 3j. Zierikzee. Gehuwd: P. Dutillieux, jm. 40 j., met J. Hillebrand, jd. 17 j. C. Stiphout, jm. 26 j., met J. Bakker, jd. 23 j. Bevallen: A. Tissot van Patot, geb. Kleinman, d. G. J. Koenegracht, geb. van den Berge, z. P. de Rijke, geb. van der Hois, d. M. J. Bal, geb. Berrevoets, z., A. Louwerse, geb. Uil, d. Overleden: 0. Missel, wed'. 66 j. J. van Poelgeest, z. 9 j. Thermometerstand. 24 Apr. 's av. 11 u. 40 gr. 25 's morg. 7 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 11 >i 43 gr. 26 's morg. 7,'u. 44 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 54 gr. Polderbestuur van Walcheren. Vergadering van Zaterdag 24 April. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzittersdat de heer Volkrijk Liebert uithoofde van ongesteldheid verhinderd is deze vergadeiing bij te wonen. Na de goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vergaderingen van 30 September 1874 en 30 Ja nuari 1875, gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Bij de hervatting der openbare werkzaamheden is aan de orde de behandeling van een adres van den heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, houdende ver zoek om de erfpacht voor het duin bewesten Vlissingen, hem den 5"" December 1872 verleend a 10 cent per M' of samen ƒ471.50, berekend tegen 1000 per hec tare, met de helft te verminderen en dus op 5 cent per M' te brengen. Dit verzoek is gegrond op de om standigheid dat adressant de pacht heeft aanvaard in het uitzicht op vermeerdering van handelsvertier te Vlissingen, welk uitzicht zich evenwel nog niet vol doende heeft verwezenlijkt om bedoelde gronden te kunnen exploiteeren. Daar het rapport van het dagelijksch bestuur omtrent dit adres voor de leden ter inzage heeft gelegen, wordt op voorstel des voorzitters besloten alleen de conclusie daarvan te doen voorlezen. Die conclusie luidt als volgt „Het dagelijksch bestuur stelt voor het verzoek van den adressant toe te staan en alzoo te bepalen, dat hij, te beginnen met 1876, met de betaling der helft van den tegenwoordigen erfpachtsprijs zal kunnen volstaan tot tijd en wijle het terrein geheel of gedeeltelijk in exploitatie wordt gebracht, en overigens de overeenkomst in haar geheel zal blijvenmet toevoeging nochtans van deze voorwaarde dat het polderbestuur tegenover het recht des adressants in art. 9 omschreven wederkeerig het recht zal hebben d'e overeenkomst op te zeggen, in geval voor den uitgegraven grond door iemand anders een meer voordeelige aanbieding mocht worden gedaan en de adressant, na vooraf te zijn gehoord, ongezind mocht worden bevonden boven zoodanige aanbieding zijne erfpacht te verhoogen of weder de oorspronkelijke erfpachtsom te betalen." De heer Schorer verklaart dat hij zich met de con clusie volkomen kan vereenigen, doch er is een punt dat naar hij vreest tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, namelijk de onbestemdheid van de woorden: geheele of gedeeltelijke exploitatie. Hij gaf daarom in overweging om door een of andere omschrijving de beteekenis te verduidelijken. De voorzitter antwoordt, dat de bedoeling van het dagelijksch bestuur is, dat de heer Quakkelaar dade lijk de volle pachtsom zal moeten betalen zoodra hij het terreinop welke wijze ookexploiteertal ware het slechts door het plaatsen van tafels en stoelen. De heer Schorer herneemt, dat de uitleg, door den voorzitter aan het woord exploitatie gegeven, zijn be zwaar natuurlijk geheel wegneemt wat den zin betreft, doch hij achtte het wenschelijk dit ook duidelijk in het voorstel te omschrijven, zoodat hij als amendement voorstelde om achter het woord „gebracht" in te voe gen „waaronder wordt verstaan het genieten van eenig voordeel, direct of indirect." De heer Vishoezeer hij het amendement ondersteunde teneinde het in beraadslaging zou kunnen komen, kon zich met de strekking daarvan niet vereenigen omdat de omschrijving in het voorstel zijns inziens veel dui delijker de bedoeling aangeeft dan de woorden in het amendement. Hoe toch zal men kunnen uitmaken of de pachter voordeel geniet? Zoodra hij eenige in komst van het terrein heeft, moet hij de volle pacht betalen, daargelaten óf hij daarvan al of niet voor deel heeft. De heer Schorer wederlegt het door den heer Vis aangevoerde. Hij zou het eens met hem zijn als maar met zekerheid gezegd kon worden wat al of niet exploitatie is. Nu zal dat woord, waar het geldt 'tgebruik van een stuk duin, bijna zeker tot geschil len en moeilijkheden aanleiding gevenen daarvoor wenscht hij den polder te behoeden. De heer Berdeuis van Berlekom motiveert zijne stem tegen het amendement. De voorsteller wil mogelijke quaesties voorkomen, doch het amendement zal daartoe juist aanleiding geventerwijl men zich voor excepties en chicanes nooit kan vrijwaren. De heer Loeff stelde als sub-amendement voorin het amendement het woord „genot" op te nemendoch dit kwambij gemis van voldoende ondersteuning, niet in beraadslaging. De heer Lambrechtsen van Ritthem verklaarde zich tegen het amendement van den heer Schoreromdat, zooals de voorzitter reeds zeer juist heeft te kennen ge geven, de meening van het dagelijksch bestuur geen andere is dan dat onder exploitatie moet verstaan wor den het genieten van eenige inkomsten van het bedoelde terrein door den adressant. De heer Schorer merkt opdat het volkomen juist is dat de door den voorzitter gegeven uitleg van de beteekenis van het woord exploitatie de zaak duidelijker maakt, maar daardoor is de heer Quakkelaar volstrekt niet gebonden. De contracteerende partij is niet gebon den door iets dat niet in het contract staat. De heer Lambrechtsen van Ritthem stemt dit laatste toe, doch merkt op, dat de verklaring van den voor zitter in het openbaar gegeven is, zoodat de heer Quak kelaar daarvan kennis kan dragen. De heer Vis acht het goed dat men duidelijk uit- spreke wat men wil, doch tot dusver heeft zich van de zijde des pachters geen bezwaar voorgedaan, en waarom zou men dan nu door omschrijving tot moeilijk heden aanleiding geven? Hij bleef dus tegen het amen dement. In stemming gebracht, werd het amendement met 19 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Schorer, Verhagen en Loeff. Het voorstel van het dagelijksch bestuur werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens doet de griffier voorlezing van het jaar verslag omtrent den toestand van den polder, door het dagelijksch bestuur aan de algemeene vergadering uit gebracht. Daaruit bleek onder meer het volgende. De aanhoudende stormen gedurende de maanden November en December jl. hebben betrekkelijk nog al eenige schade aan de werken des polders veroorzaakt en vooral te Domburg is een belangrijk duinverlies daarvan het gevolg geweest. Een en ander bleef natuurlijk niet zonder invloed op de geldmiddelen des polderster gedeeltelijke voorziening waarin in de algemeene vergadering van 30 Januari jl. werd besloten tot de heffing van een buitengewoon dijkgeschot van t 1 per hectare. Het laat zich aanzien, dat zonder onvoorziene omstandigheden hiermede in de behoeften zal kunnen voorzien worden. De zeedijken bevinden zich, behoudens de daaraan te verrichten gewone herstellingswerkenin voldoenden toestand. De staketwerken aan de Noordwatering vorderen weder belangrijke herstellingenen wel tot een bedrag van 8865. Op de begrooting van de werken aan de Noordwate ring is voorgesteld de vervanging van 1440 M2 rijsbeslag door glooiing van zuilenbazalt tot een bedrag van ƒ10,600. Ter verzekering van de veiligheid van den polder werd bij de vorige begrooting het maken van eene glooiing van Yilvoordschen steen met paalregels tus- schen de strandpalen 38 en 40 aan de Oostwatering voorgesteld, teneinde de aldaar weggeslagen rijsbezet- ting te vervangen. Het is het dagelijksch bestuur aan genaam thans te kunnen mededeelen dat de toestand aldaar zoozeer verbeterdis, dat de 1753, in de globale begrooting van dit jaar voorgesteld voor het maken van steenglooiing tusschen de strandpalen 39 en 40, in de definitieve begrooting niet is behoeven te worden opgenomen. Door de aan de Zuid watering tusschen de dijkpalen 1 en 6 gemaakte keerkade heeft de zeedijk aldaar alsnu een waterkeerend vermogen gekregen van 3 M. boven gewoon hoog water en is hij daardoor nu voldoende tegen overloopen beveiligd. Met betrekking tot de duinen wordt in het verslag medegedeelddat de stormen van 21 en 22 October en 9 December jl. weder nadeeligen invloed op sommige gedeelten hadden, inzonderheid te Zoutelande en aan het zuider- en noorderstrand der Noordwatering en vooral voor Domburg. Tevens wordt herinnerd aan de tot voorziening genomen maatregelen, waartoe in de buitengewone vergadering van 30 Januari jl. besloten werd en die door ons destijds zijn medegedeeld. De aanbesteding had tot resultaat dat de voorgestelde werkendie op dit oogenblik in uitvoering zijnzullen kosten 35,500. De duin verdediging bij de Vijgeter, Westwatering, voor geen herstelling meer vatbaar zijnde, stelt het dagelijksch bestuur voor, die te vervangen door eene steenglooiing van gesorteerden Vilvoordschen steen, over eene lengte van 92 M., waarvan de kosten zijn ge raamd op 4648. Aan de Oostwatering is het duin tengevolge van de meergenoemde stormen belangrijk afgenomen, zoodat het op sommige plaatsen steil aanstaat tot in de kruin en de duinbeplanting beschadigd is. Een en ander wordt bijgevlecht en opnieuw beplant. Over het algemeen is echter sedert de opmeting in 1874 de toestand der duinen verbeterd. De verschillende kunstwegen des polders bevinden zich, in verband met de daarvoor verstrekt wordende fondsen, in een voldoenden staat van onderhoud. Volgens gewoonte zal het verslag gedrukt en aan de leden uitgereikt worden. Aan het dagelijksch bestuur is opgedragen een afschrift er van aan gedeputeerde staten van Zeeland te doen toekomen. Vervolgens was aan de orde de behandeling der be grooting van inkomsten en uitgaven van den polder Walcheren voor het dienstjaar 1875. De commissie met het voorloopig onderzoek daarvan belast geweest brengt, bij monde van den heer Loeff, rapport uit, waaruit blijkt dat zij na gehouden inspectie en aandach tig onderzoek overtuigd is van het nut en de doelma tigheid der voorgestelde werken en geen bedenkingen heeft, zoodat zij adviseert tot goedkeuring. Na artikelsgewijze behandeling werd de begrooting (welker verschillende hoofdstukken wij reeds in ons nommer van 21 dezer hebben medegedeeld) onveranderd vastgesteld tot een bedrag van 257,279.67 in ontvang en uitgaaf. Alleen bij het artikel: opbrengst verkoop van hak hout en boomenwerd door den heer Schorer eene inlich ting gevraagd aangaande het cijferdat thans geraamd is op 1400, terwijl het in 't vorige jaar slechts 545 bedroeg. De voorzitter antwoordde, dat de raming is gegrond op den vermoedelijken opbrengstdaar men veel meer hout dan in 1874 hebben zal. De heer Schorer zeide dat hem was medegedeeld, dat het voor nemen bestond om het houtgewas op den Domburgschen weg tusschen Oostkapelle en Domburg te kappen en daar iepenboomen te planten. De voorzitter gaf de verzekering dat bij het dagelijksch bestuur niets hoe genaamd daarvan bekend is. Nadat voorts nog de gewone machtigingen ten aanzien der begrooting aan het dagelijksch bestuur verleend waren, deelde de voorzitter mede, dat een gedeelte van den polder nog niet in kaart was gebrachtnamelijk van de zeeweringen van Domburg tot het fort den Haak. Die kaarten zijn in den afgeloopen winter klaar gekomen, zoodat nu de geheele polder in kaart ge bracht is. Hij stelt voor die kaarten te doen drukken en aan commissarissen uit te reiken. De kosten zullen waarschijnlijk ƒ100 bedragente vinden uit den post voor onvoorziene uitgaven. Aldus wordt besloten. Een adres van de heeren J. Maters en C. F. Maenhout, te Vlissingen, geheel gelijkluidend als het hier voren genoemde van den heer J. Verkuyl Quakkelaar, wordt gesteld in handen van het dagelijksch bestuur, om in de volgende algemeene vergadering daarover rapport uit te brengen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3