voor oogen, veilig aan den tijd kan overlaten. In de volgende zitting zal eindelijk het lot der voordracht beslist worden. Men is natuurlijk naar den uitslag benieuwd; misschien valt die gunstig uit, omdat de wethouder van financiën, professor van Tienhoven, er nog al voor in de bres springt. Welke de uitslag echter ook zij, zeker zal men er den raad geen dank voor wijten dat zooveel kostbare tijd besteed is aah eene zaak van ondergeschikt belang, terwijl er toen wel wat anders te doen is. „Gij zult u wellicht herinneren dat ik onlangs de wenschelijkheid besprak dat de Amsterdamsche assu radeuren zich niet onbetuigd lieten tegenover de groote diensten onzer nieuwe brandweer. Nu, dat hebben ze ook niet gedaan. Er is onlangs door eenige particu lieren een fonds opgericht met het doel den leden der brandweer belooningen voor uitstekende daden te kunnen schenken, hunne gezinnen bij ziekte te ondersteunen, gereedschappen aan te schaffen voor hun arbeid in de vrije uren enz. Dat het fonds nu reeds als gevestigd kan beschouwd wordenis te danken aan den steun der verzekeringsmaatschappijen. Indien nu ook ande ren het hunne bijdragen, hetgeen o. a. reeds met de uitgevers van het Nieuws van den Dag het geval was, kan het fonds een behoorlijken omvang beko men. Het kan er toe leiden, hoewel niet in die mate als een rechtstreeksche verhooging der lage jaarwed den, dat de knapste, wakkerste mannen zich voor den dienst bij de brandweer aanmelden. „De heer C. Oudshoornwiens overlijden ik reeds melddewas een onzer degelijkste architecten. Onze stad en het land verliezen in hem een ondernemend man. Een self-made man was het ookniemand had het vroeger den armen knaap durven voorspellen dat hij in een deftig huis aan den Binnen-Amstel zijn laatsten adem zou uitblazen. Zijn Paleis voor volksvlijt, hoewel niet oorspronkelijk en van gemengden stijl, blijft zeker een kapitaal werk." lieden namiddag heeft, bij de eerste gewone exer- titie der dienstdoende schutterij alhier, de instal latie plaats van den onlangs tot kapitein bevordenden l'n luitenant H. J. Dronkers jr., alsmede van den tot 1'" luitenant bevorderden 2"' luitenant W. H. Mol cn van den tot 2en luitenant benoemden schutter mr. E. Fokker. Alle liefhebbers en beoefenaars der tooneelkunde en uiterlijke welsprekendheid zijn door de afdeeling Lede- berg (Oost-Vlaanderen) van het Willemsfonds uitge- noodigd tot bijwoning van een prijskamp in die vakken, op den 23en Mei en volgende Zondagen aldaar te houden. Verschillende prijzen zijn bij die gelegenheid uitgeloofd. Belanghebbenden moeten zich wenden tot den secretaris der afdeeling den heer A. van der Biest, te Ledeberg. Volgens de mailberichten van den 18en Maart, welke overigens geen bijzonder nieuws behelzen, wer den verschillende maatregelen beraamd om den gezond heidstoestand te Kotta-radja te verbeteren. Ook was men voornemens aldaar een artesischen put te boren en eene ijsmachine in werking te brengen. De burgemeester van Maastricht, de heer Pijls, heeft te kennen gegeven dat hij niet voornemens is een in het vorige jaar gedurende zijne afwezigheid door de wethouders dier gemeente genomen besluit, waarbij de tegenwoordigheid der stedelijke schutterij werd voorgeschreven bij de S'. Servatiusprocessie op den 16E Mei aldaar dit jaar uit te voeren. De burgemeester heeft tevens de vernietiging van dat besluit aan den koning voorgedragenop welke voordracht echter door gedeputeerde staten van Limburg in afwijzenden zin geadviseerd is. De Nieuwe Rotterdamsche courant meent, op grond van informatie van gewoonlijk goed ingelichte zijde, dat de burgemeester bij zijne weigering gehandeld heeft op aanschrijving van den minister van binnenlandsche zakenzoodat de vernietiging van het besluit der wet houders toch verwacht wordt. Benoemingen cn besluiten. marine. Benoemd tot hoofdingenieur bij de marine voor algemeene diensten, de hoofdingenieur bij de ma rine op wachtgeld A. J. H. Beeloo, met ingang van 1 Mei a. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen de heer W. F. Trip van Zoutland, thans predikant te Hattem. De heer P. Barstra, predikant te Klundert, is uit het vroeger vermelde drietal beroepen bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en S'. Joosland. De heer B. van Schelven, predikant te Souburg, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Uitwijk. Gisteren nam de heer P. van den Hoofakker Houtzagers, predikant te Oostkapelle, met Mei e. k. emeritus wordende, een hartelijk afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Joh. 17: 1 li. De talrijk opgekomene schare zong hem na het einde der gods dienstoefening de bekende zegenbede Ps. 134 3 toe. Gemengde berichten. De hoofdonderwijzer te Randwijk (Gelderland), een hoogbejaard man, is beschuldigd van brandstichting en naar Gorinchem overgebracht. Bij koninklijk besluit is aan 26 gevangenen te Hoornop voordracht der commissie van administratie over de gevangenis aldaar, van drie tet zes maanden vermindering van straf verleend. De burgemeester en 16 leden van den gemeen teraad van 's Gravenhage hebben Zaterdag de inrichting der brandweer te Amsterdam onderzocht. Ook de heer Target, gezant der Fransche republiek bij het Neder- landsche hof, was bij het bezoek tegenwoordig. Het .Volksblad van Turijn bevat de volgende niet onbelangrijke mededeelingen omtrent het aantal geweren en paarden van eenige groote mogendheden. Volgens zijne opgave beschikt het Duitsche rijk over 3,500,800 geweren, Rusland over 1,650,000, Frankrijk over 1,700,000, Oostenrijk over 1,374,000, Italië over 805,000 en Engeland over 176,000 geweren. Wat de paarden betreft heeft Europeesch Rusland er 10,072,000, Duitschland 3,391,196, Oosteurijk-Hongarije 2,569,434, Frankrijk 2,710,000, Engeland 2,690,000 Italië 570,000, Rumenië 506,104 Zweden 428,500, Nederland 252,054 en Zwitserland 105,859. Volgens berichten in de Belgische bladen heeft de bekende Duchesne reeds drie malen een gerechtelijk verhoor ondergaan, doch bepaald geweigerd om zijne medeplichtigen te noemen. De militaire rechtbank heeft te MUnchen in de vorige week een sergeant en twee onderofficieren, die bij het exerceeren soldaten hadden mishandeld veroordeeld respectievelijk tot 3 maanden, 1£ maand en 14 dagen gevangenisstraf. Thiers is voornemens in de volgende maand zijn, op kosten van den staat in plaats van het door do commune vernielde, weder opgerichte paleis, te Parijs te betrekken. Zondag vóór acht dagen had te Potsdam een voorval plaats, dat algemeene sensatie heeft verwekt. In de katholieke kerk woonden afdeelingen militairen van verschillende regimenten de godsdienstoefening bij. Er werd een gelegenheidspreek gehouden, en eens klaps stond de bevelvoerende officier van het instructie- bataljon op, gaf den manschappen een wenk om zich te verwijderenliet hen buiten de kerk in orde stellen en marcheerde met hen af. Welke uitdrukking van den geestelijke den officier tot deze handelwijze aan leiding heeft gegeven, is nog niet bekend. Een buitengewone bijval is te Berlijn te beurt gevallen aan een nieuwe opera van den componist Rubinstein „De Makkabeër." Het publiek heeft den componistdie bij de uitvoering zelf dirigeert, luide ovatiën gebrachtde keizer liet hem in zijn loge roepen en overhandigde hem persoonlijk de ridder orde van de kroon 3d" klasse. Volgens het Londensche „Athenaeum" is een agent van de Engelsche regeering tot de geheime archieven van het Vaticaan toegelaten om materiaal voor de geschiedenis van Engeland te verzamelen. Toen men het eerst aan den paus vergunning vroeg tot die navorschingen beloofde hij op de meest welwil lende wijze zijn hulp, doch er werden allerlei officieele hinderpalen opgeworpen, die de uitvoering van het plan beletten. Deze zijn echter door den kardinaal Manning bij zijn laatste bezoek te Rome uit den weg geruimden aan hem heeft de Engelsche regceriug een privilegie te danken, dat nog aan geen andere natie werd toegestaan. In Zuid-Wallis duren de werkstakingen steeds voort en het einde daarvan is nog niet te voorzien, daar de meestersnu hunne voorstellen verworpen werden, de loonen nog meer willen verminderen. Volgens een telegram nit Praag hebben de Bo- heemsche leerlooierijen belangrijke bestellingen gekre gen van kalfsvellen voor soldaten-ransels ten behoeve van het Fransche leger; een enkele leerlooierij alleen moet 50,000 kalfsvellen leveren. De Volks Zeitung zegtdat hoewel dit bericht zeer geruchtmakend is het echter niemand behoeft te verontrusten, daar het alleen bewijst, dat men in Frankrijk gebrek heeft aan kalfs vellen. Op het oogenblik bevinden zichvoor zooveel be kend isin Duitschland 10 redacteurs van ultramon- taansche bladen in de gevangenis, terwijl nog eenige andere tot gelijke straf veroordeeld zijn. De .„beruchte Adèle Spitzedcr heeft tegenwoordig ook niet veel genot in haar leven. Niet alleen is het gedaan met al haar rijkdom en grootheid, maar ook met hare gezondheid; zij is aan eene zijde van haar lichaam geheel lam en kan slechts op krukken gaan. Hoewel door de rijkswetgeving in Oostenrijk de kerkelijke rechtbanken voor huwelijks-aangelegenheden reeds vóór vier jaren zijn opgeheven, blijkt uit een officieel document van den bisschop van Lintzdat de kerkelijke autoriteiten de zooeven genoemde rechtban ken wel degelijk handhaven en de opheffing niet erkennen. Om deze reden wordt door de Oostenrijksche liberale organen bij den minister van eeredienst zeer op meer activiteit tegenover de clericalen aangedrongen. De rekening van onkosten van de in 1873 gehouden internationale tentoonstelling te Weenen is thans afge sloten. De kosten hebben bedragen tusschen de 19 en 20 millioen florijnenterwijl door het parlement slechts 15,700,000 florijnen was toegestaan, zoodat er nog een aanzienlijk tekort is. De Parijsche tentoonstelling van 1867 had 24 millioen franken gekost, dus ongeveer de helft van de Weensche, die echter ongeveer vijf maal uitgestrekter was. Daarentegen heeft de Parijsche tentoonstelling hare kosten volkomen gedekt. De leve ranciers en werklieden voor dé Weensche tentoonstel ling zijn thans geheel afbetaald en dat dit geen klei nigheid is kan reeds hieruit blijken, dat alleen voor timmermansloon bijna 2£ millioen gulden moest worden betaald. De onderkoning van Egypte heeft het koninkrijk Darfoer in Centraal Afrika veroverd, dat rijker is aan roofdieren dan aan menschen. Nu wil de Egyptische regeering trachten de bevolking aldaar te vermeerderen, door de verhuizing daarheen van flinke landbouwers en handwerkslieden te ondersteunen. De Egyptische Fellahs (landbouwende Arabieren) zijn bevreesd dat de regeering ook tot eene razzia onder hunne dochters zal overgaan om die naar Darfoer te expedieeren, en van daar dat zij haar nu zoo spoedig mogelijk aan den man zien te krijgen. Een meisje waarvoor inen anders om haar ten huwelijk te krijgen 10 gouden Napoleons moest geven, kan men thans voor 2 Napoleons krijgen, waarvan het gevolg is dat de huwelijken bij massa's worden gesloten. Tengevolge van den langdurigen winter, de telkens terugkeerende nachtvorsten en de uitdrogende Noord- Oosten wind heerscht in Zwitserland een zoo groot gebrek aan veevoeder als men daar in jaren niet heeft gekend en aanzienlijke hoeveelheden hooi uit Duitsch land moeten worden aangevoerd. In het laatst van Mei of het begin van Juni zal de zaak van graaf Arnim bij de rechtbank van appel te Berlijn in behandeling komen. Waarschijnlijk zal de graaf persoonlijk ter terechtzitting verschijnen. De grève der mijnwerkers in Zuid Wales kan als geëindigd worden beschouwd. Voor hen die den arbeid tegen eene loonsvermindering van 15 percent willen hervatten, zouden de mijnen heden weder worden open gesteld en de meeste werklieden schijnen daarmede genoegen te hebben genomen. Te Nieuw-Orleans zijn drie stoombooten verbrand waarbij vele menschen het leven hebben verloren. Een uitstekend middel om de deugdelijkheid van volksinstellingen te beproeven heeft de keizerin van Oostenrijk dezer dagen in praktijk gebracht. Geheel onverwachtszonder dat iemand hieromtrent was inge licht, bracht zij een bezoek aan de volkskeuken in de Schönlaterngasse. In de nabijheid van het gebouw liet zij zich met haar rijtuig afzetten en wandelde toen door slechts éene dame vergezeld er heen. Daar op dien tijd, 1 uur des namiddags, de aandrang van het publiek dikwijls zeer groot is, moeten somtijds, als alle plaatsen bezet zijnde deuren eenigen tijd worden gesloten en zoo kwam het ookdat de keizerin eenige oogenblikken te midden van het gedrang moest wach ten en daar zij zeer eenvoudig gekleed was herkende niemand haar. Eindelijk binnengelaten stonden de dienstdoende eeredames zeer verbaasd H. M. te zien, die terstond een onderzoek instelde naar de inrichting, de spijzen zelf proefde en aan een paar gasten vroeg of het eten altijd zoo smakelijk was, wat bevestigend werd beantwoord. In korten tijd hebben de volkskeu kens in Weenen een groote uitbreiding gekregen, zoo dat thans dagelijks 7000 tot 9000 porties in die inrich tingen worden verkocht. Volgens een bericht in de Neue freie Presse heerscht tegenwoordig te Durango, het hoofdkwartier van don Carlos, groot gebrek aan geld, daar de bijdragen uit WeenenMünchen, Parijs en Rome slechts schaars inkomen. De rijke hertog van Modena moet reeds 1,125,000 en de graaf van Chambord 150,000 franken voor de zaak van don Carlos hebben gecontribueerd. In hetzelfde bericht wordt ook verzekerddat de beide ex-koninginnen Christine en Elisabeth al haar geld ver kwist hebben zoodat laatstgenoemde zal moeten besluiten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2