Naar wij met zekerheid vernemen bestaat ook bij de firma J. Smit Czn. te Alblasserdam het voornemen om voortaan hare schepen alhier te doen binnenvallen. In de volgende maand wordt van die reederij bereids verwacht het driemastschip Johanna, kapt. W. H. K. E. Kösingh. Aan den heer J. N. de Klerk, machinist bij de Nederlandsche marine en tijdelijk alhier woonachtig, is het eereteeken voor deelneming aan de krijgsverrich tingen tegen Atchin uitgereikt. De gepasporteerde sergeant C. Dijkwel is benoemd tot bewaarder 2e klasse in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier. Uit Vlissingen schrijft men ons „Het Nederlandsch stoomschip „P. Caland", van New- York alhier binnengekomen om te lichten, met bestem ming naar Botterdamis geheel ledig gelostomdat het stoomschip te Antwerpen gedokt moet worden. Dit is het tweede groote stoomschip dat van Vlissingen naar een vreemd rijk vertrekken moet om nagezien te kunnen worden. Daar deze feiten welsprekender zijn, dan de lange redevoeringen en betoogen in de kamers en couranten voor en tegen het noodzakelijke om te Vlissingen een groot droog dok te bezittenbepaal ik er mij alleen toe om deze feiten te constateeren." Blijkens het door de regeering ingediende wetsontwerp betrekkelijk de overeenkomst met Belgie, ten aanzien van het kanaal van Gent naar Neuzen, worden aan de goedkeuring der staten-generaal onderworpen de ar tikelen 2, 3, 8 en 9 van bet tractaat. Die artikelen bevatten de omschrijving der op Nederlandsch grond gebied te verrichten werken. Artikel 8 bevat de bepaling dat de kosten voor deze werken, zoomede die der noodzakelijke onteigeningen, in hun geheel ten laste van België komen. Art. 9 regelt de wijze van verrekening tusschen de beide re geeringen. De tweede zinsnede van artikel 8 luidt, vertaald, als volgt: „De Nederlandsche regeering zal echter geen schadeloosstelling kunnen vorderen voor de blijvende of tijdelijke inbezitneming der domeingronden, te Sas van Gent of elders gelegen, die het eigendom van den Nederlandschen staat zijn." De goedkeuring wordt door de Nederlandsche regee ring noodzakelijk geacht op grond der derde alinea van artikel 57 der grondwet, luidende als volgt „Verdragen, welke hetzij afstand of ruiling vaneenig grondgebied des rijks, hetzij eenige andere bepaling, wettelijke rechten betreffende, inhouden, worden door den koning niet bekrachtigd, dan nadat de staten-gene raal die bepaling of verandering hebben goedgekeurd." De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 17™ Maart 1875, bepalende de plaat sing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Pruisen op 23 September 1874 te Leer gesloten over eenkomst tot regeling der indijking van den Dollard. In de Staats-courant van heden is opgenomen de wet van den 6en April 1875, houdende goedkeuring van eenige artikelen van het tusschen Nederland en Portugal op 9 Januari 1875 te Lissabon gesloten verdrag van handel en scheepvaart. *De heeren Weembof, Beekman, Luneman, deVije, van Benteim, Andriessen en Buijs, hebben met goed gevolg te Utrecht het examen van surnumerair bij de de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen afgelegd. Na afloop van het examen werden de aspiranten door een geneeskundige onderzocht en geschikt bevon den voor den spoorwegdienst. In het jaarverslag der Rotterdamsehe bank wordt o. a. gezegd dat het jaar 1874 niet alleen de hoop op herleving van handel en nijverheid teleurgesteld, maar zelfs nog ongunstiger uitkomsten opgeleverd heeft dan het reeds zoo rampspoedige 1873. Ook de bank onder vond de gevolgen der reactie, welke is ingetreden tegen de vroegere overdrijving in zaken. De bank deelt tengevolge van een en ander een dividend uit van slechts 3 pet., terwijl het reserve fonds overeen komstig de statuten met ruim 31,600 vermeerderd en daardoor tot bijna f 217,000 geklommen is. De Standaard levert heden een vierde opstel over de uitvoerlijkheid van het restitutiestelselwaarin geen enkel woord over dat stelsel voorkomt. Daarentegen bevat het artikel zeer nuttige, doch tevens van over- drevene antipathie getuigende opmerkingen omtrent de gebreken onzer schoolwet, op welke bij eene her ziening ongetwijfeld acht geslagen dient te worden. De Standaard wil dat in de wet opgenomen worde: de kubieke schoolruimte voor ieder kind; jaarlijk- sche vaststelling van het aantal kinderen dat van de scholen gebruik zal makenteneinde de ruimte daarnaar te regelen; bepaling dat niet meer dan 400 kinderen op dezelfde school mogen gaan, en voorzie ning in de behoefte aan scholen voor gehuchten of buurten, op eenigen afstand van de hoofdkom der gemeente verwijderd. Bij de waardeering van zulke goede bedoelingen ten aanzien van het volksonderwijs, stijgt ons verlangen om van deze zijde het restitutiestelsel uiteengezet te zien. Onder het opschrift „Restitutie-stelsel" wordt in een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode het voornemen aangekondigd der bewoners van Schou wen en Duiveland om als er geen spoorweg over hun eilanden komt, restitutie te vragen voor hetgeen zij in de grond- en andere belastingen aan de spoorwegen bijdragen, berekend volgens Bartjes. Men schrijft ons uit Zierikzee. „Het huishoudelijk reglement van onze afdeeling „Volksonderwijs" bepaalt dat het bestuur de leden bijeen roept, o. a. zoodra bij verkiezingen de belangen van het onderwijs in gevaar zijn. Ofschoon ik nu, zoo min als het bestuur, wil geacht worden te erkennen, dat dit het geval is bij de aanstaande verkiezing van een raadslid, waarover ik reeds met een enkel woord sprakwaren in onze bladen toch nauwelijks drie namen genoemd, of er verscheen eene oproeping, om de ophan den zijnde verkiezing Donderdag avond in het hotel „de Weerd" te bespreken. Van de ruim honderd leden, die „Volksonderwijs" telt, gaven er slechts veertig aan die oproeping gehoor. Na de drukte van den marktdag zochten de overigen zeker liever verstrooiing in de ontluikende natuur of aan een ombertaieltje. Het getal viel mij erg tegen, te meer daar hier voor de eerste keer eene verkiezing in 't openbaar zou worden besproken. Men handelt bij voorkeur onder de firma „enkele", „vele", „eenige"„een groot getal kiezers." Die firma heeft nu wel haar bloeitijd gehad, doch niemand is het nog mogen gelukken ze te hervormen in eene flinke liberale kiesvereenigingdie aan al het geknoei en ge knutsel een einde maaktdoor een openlijken strijd. Men acht ze zeer wenschelijk, maar daar blijft het bij. „Na het openen der vergadering zette de voorzitter, de heer J. H. C. Heijse, do redenen der oproeping uiteen en schetste hij in juiste trekken het restitutie stelsel en zijne mogelijke gevolgenom vervolgens de vraag te overwegen ot er al of niet een candidaat zou worden gesteld. Toen hiertoe door de aanwezigen besloten was, werden er eenige personen genoemd, waarvan ten laatste, alphabetisch gesteld, over bleven de heeren: jonkheer mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, procureur; J. Franse, deurwaarder; A. Giljam, oud-wethouder eener naburige gemeente; dr. H. Goe- mans jr.geneeskundige. De eerstetoen reeds tot can didaat gesteld door den Nieuwsbode, verkreeg 2; de tweede 14; de derde, door „eenige kiezers" aanbevolen 23; en de laatste 1 stemmen, zoodat de heer A. Giljam als candidaat geproclameerd en aan alle vrienden van het openbaar neutraal onderwijs aanbevolen werd. „De besproken candidaten waren afwezig. „Met bevreemding hoorde ik dat er hierin eene ge meente van 8000 zieleneigenlijk niet alleen gebrek is aan personen die tot raadslid kunnen gekozen worden, maar er zelf in 't geheel geen zijn. We zullen dus op beroep moeten of mannenroof plegen, om in den be- staanden nood te voorzienwant bij elke verkiezing zijn het onmisbare figuren. Een burgemeester was er in der tijd ook niet te vinden. Een en ander is zeker niet geschikt om een hoogen dunk van het liberale Zierikzee te geven. „De waarheid is echter dat men de candidaten in den regel slechts in éen stand zoekten er weinig kans van slagen bestaat als de naam of de 'betrekking der voor gedragenen niet met een titel of met de eene of andere stralenkrans prijkt. Dit is nu wel geen compliment voor de liberalenmaar het is niettemin waar. „Met hoe weinig sympathie de candidaat van den Nieuwsbode door „Volksonderwijs" begroet wordt, is uit de megedeelde stemming duidelijk. Dit blad, dat in den regel de liberale vaan ontplooitdoch de huik wel eens naar den wind hangtis onsen ik spreek hier uit naam van een groot getal liberalenin dezen erg tegengevallen. „Als de liberalen niet aan 't schipperen gaankan de uitslag niet twijfelachtig wezen." Benoemingen en besluiten. consulaten. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. Dumonteil-Lagrèzeals Nederlandsch consul te Salonikaonder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dienstenen ter zijner vervan ging tot Nederlandsch consul te Salonika benoemd G. Grassi. notarissen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan J. L. ter Hoffsteedeals notaris te Bloemendaal. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de vierde klasse, C. L. Bambonnet, thans surnumerair der posterijen. Onderwijs. Door den gemeenteraad van Ylissingen. is benoemd tot hulponderwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs de heer M. Verstraten thans hulponderwijzer aan de bijzondere katholieke school aldaar. Marine en leger. In de Staats-courant van heden brengt de minister van marine met vermelding der voorwaarden ter kennis van belanghebbendendatkrachtens bepaling des konings, in dit jaar vier en twintig jongelingen als adelborst 3e klasse voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemseord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1™ September a. Ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatstdienen vóór of uiterlijk op den laatsten Mei a. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in. Gemengde berichten. Heden middag omstreeks 3 uren zijn 2 kinderen van 6 of 7 jaren oud spelende aan de noordzijde van den Dam in het water geraakt, doch door G. Meijer, boeren knecht te Domburg, gered. De Goesche courant schrijft het volgende: Onze lezers zullen waarschijnlijk reeds hebben opge merkt dat de verpachting van eenige aanwassen etc. op de E veringeplaat bij Ellewoutsdijk, zoowel door den ontvanger der registratie alhierals door een der nota rissen in dit kantonten verzoeke van zijne principalen is geannonceerd. Door den eerste worden die aanwas sen verpacht op a. s. Maandag, door den laatste op morgen (Zaterdag). Naar het schijnt is er verschil gerezen over den eigendom der te verpachten voor werpen, en is daarover een proces aanstaande. De heer Douwes Dekker (Multatuli) wordt bin nen kort te Goes verwacht, waar hij op uitnoodiging van eenige zijner vereerders eene voordracht zal houden Voor de paardenmarkt die aanstaanden Dinsdag te Goes zal worden gehoudenzijn reeds een aantal aanmeldingen gedaan. Belanghebbenden behooren zich te wenden tot den heer E. van den Bosch aldaar, bij wien de aanmeldingen moeten geschieden. Te Oostburg zal in de maand Juli door de daar gevestigde afdeeling der Zeeuwsche maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt eene tentoon stelling gehouden worden van vee en landbouwwerk tuigen. De Hunnebedden in Drenthe zijn thans, door de zorg van den commissaris des konings in die provincie, voor het grootste gedeelte in het bezit van het rijk gekomen. Te Wageningen heeft zich een commissie gevormd met het doel omop de wijze zooals zulks in het bui tenland reeds wordt gedaan en in een opstel in de Arnli. Ct. -van 19 April werd aanbevolen, meikevers te doen dooden en te verwerken tot mest en veevoeder. De Neue freie Presse verzekert, op grond van officieuse brieven uit Berlijndat ten onrechte is be weerd, dat von Bismarck een gelijksoortige nota als hij tot België richtte, maar in meer voorzichtige bewoor dingen vervat, aan de Nederlandsche regecring zou hebben gezonden. Dit moet van allen grond ontbloot zijn. Aan de Weser Zeitung wordt uit Berlijn ge schreven „De geruchten dat prins Bismarck naar den Haag gelijke reclamatiën heeft gezonden als naar Brussel, schijnen tot nog toe van allen grond te zijn ontbloot, en vinden misschien hun grond hierin, dat prins Bismarck den inhoud van de eerste nota aan België, niet slechts te Londen, Parijs, Weenen en St. Peters burg, maar ook in den Haag vertrouwelijk heeft doen mededeelen. Deze omstandigheid heeft men aldaar, en misschien niet ten onrechte, als een soort van waarschuwing opgeno men." Zonderling klinkt hierop de volgende telegra fische mededeeling in hetzelfde blad van een ander correspondent in Berlijn„Yan de zijde van Duitsch- land werden de aan de Belgische regeering gerichte nota's, behalve aan de garandeerende mogendheden, ook aan de Nederlandsche regeering medegedeeld. Deze mededeeling is in den Haag met bijzondere be vrediging opgenomen." Wie van de heeren corres pondenten is nu het best ingelicht? Den 19™ dezer heeft een verschrikkelijke gebeur tenis te Sain Maurice sur Avéron de geheele gemeente met schrik en rouw vervuld. Zekere Louis Michot, een man van 41 jaren, leed tengevolge van een schrik, dien hij 10 jaren geleden bij een brand had opgedaan, aan aanvallen van verstandsverbijstering, die echter niet gevaarlijk waren, en daar hij een goed huisvader

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2