„Dit zal velen erg ketterschradicaalsocialistisch of hoe men 't meer noemttoeschijnenzelfs als eene economische ketterij kan het mij worden toegerekend, omdat ik de heilzame concurrentie van het bijzonder met het openbaar onderwijs beperken wil. Maar hierover een woord. De onderwijsquaestie hangt van misverstan den samenpas is het eene opgelost of het andere doet zich voor: er zijn dan ook trouwens te veel belang hebbenden bij troebel water! Onophoudelijk wordt de secteschool als met de bijzondere gelijkstaande ge noemd, en toch is dit volkomen onjuist. Concurrentie is alleen mogelijk tusschen personen die denzelfden weg gaan. Een spoorweg van den Haag naar Delft kan niet concurreeren met een van den Haag naar Leideneen kruidenier concurreert niet met een slager, noch een accoucheur met een banketbakker. Om de zelfde reden, omdat ze heel iets anders zoeken, kan de secteschool niet concurreeren met de gemengde staatsschool. Integendeel, ze mag het zelfs niet, om dat het staatsbelang verbiedt dat de opvoeding van het toekomstige geslacht geschiede op separatistischen grondslag, omdat ze niets anders dan vijandgeen concurrentvan de staatsschool kan zijn. In een klein land behoorde dit niet geduld te wordenwant om het bekende gezegde van J. C. Baud te parafraseeren, het slechtste onderwijs in de gemeenschappelijke school is voor eene kleine natie nog verre te verkiezen boven het allerbeste in de separatistische scholen. „Op concurrentie van de eigenlijke bijzondere scholen met de staatsschool daarentegen stel ik hoogen prijs. Wanneer er twee bakkers in dezelfde straat wonen, trachten ze door goede bediening en goede waar elkan der klanten af te winnen, en de buurt ondervindt daarvan de goede gevolgen. Willen de particuliere krachten nevens de staatsschool, die voor de min-ver mogenden als kostelooze school altijd moet blijven bestaanin een eigene school hetzelfde onderwijs geven, uitstekend. Ook daarvan zal de buurt, in dit geval het gansche land, de heilrijke gevolgen ondervinden, want ook in dit geval worden de beide scholen aangespoord door denzelfden prikkel om goede bediening en goede waar te geven. Bij het secte-onderwijs bestaat die prikkel niet; het werkt met eene soort van broodzet ting, waarbij de hoeveelheid en het gehalte der waar mondjesmaat is vastgesteld. Gaf men de buurt aan zoo'n bakker overze zou 't spoedig voelen in maag en beurs. Leve daarom het vrije bakkersbedrijf! maar weg dan ook met hen, die uit berekening of onkunde aan de goê gemeente onvoedzaam of ongezond brood leveren! En dus ook geen duimbreed toegegeven aan de eischen der separatisten, hoe boud ze ook spreken of hoe zoet zo ook fleemen; laat ons liever naar aan leiding van die restitutiedenkbeelden eens vragen, of de staat niet veeleer recht heeft hun de restitutie te bevelen van het aangematigde recht van opvoeding der jeugd, dat wat de clericale partijen ook zeggen mogen de zaak is van den staat in de allereerste plaats." Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend als Britsch consul in Suriname A. Cohen. Vei'gunning verleend aan R. W. BoltonNeder- landsch vice-consul te Narvatot het aannemen der betrekking van vice-consul van Zweden en Noorwegen en van Denemarken aldaar. belastingen. Uit 's rijks dienst ontslagen W. A. Munniks de Jongh, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Zwolle en als zoodanig aldaar benoemd jhr. F. S. van Panhuijsthans adjunct-con troleur te Leeuwarden. ministerieele departementen. Benoemd tot commies bij het departement van financiën mr. J. baron d'Aulnis de Bourouilladvocaat te Amsterdam. maréchaussee. Op pensioen gesteld, op verzoek, de kapitein van de divisie maréchaussée in Noord-Brabant en Zeeland F. L. Graaflandten bedrage van 990 's jaars. leger. Op pensioen gesteld de kolonel E. A. del Campo genaamd Camp, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, kommandeerende in de eerste stelling der genie, tot een bedrag van f 1800 'sjaars, op verzoek en de luitenant-kolonel A. J. C. de Bruijn, van hetzelfde korpskommandeerende in de 8® stelling der genieten bedrage van f 1500 's jaars. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot kolonel, plaat selijken kommandant van de 2« klasse te 'sBosch, de luitenant-kolonel J. A. Halfmauw, van het le regiment infanterie; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapentot kolonelde luitenant-kolonel F. J. Pfeiffer, van dien staf, chef van het bureau „personeel en militaire zaken", bij het departement van oorlog; bij het 1'- regiment, tot luitenant-kolonel, de majoor A. C. J. de Favauge, van het 6e regiment; bij het 2e regimenttot kolonelde luitenant-kolonel P. J. de Vassykommandant van het korps; bij het 4C regiment, tot ltn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2' lui tenant J. G. A. Ingenluyff, van het korps; bij het 6e regiment, tot majoor, de kapitein Y. Riethagen, van het korps; tot kapitein van de 2' klasse (naar onder- dom van rang), de le luitenant G. T. C. Callenfels, van het regement grenadiers en jagersbij het korps ingenieurs mineurs en sappeurstot kolonelde luite nant-kolonels F. A. Vaillant en J. P. Holtzschuevan het korps, laatstgenoemde chef van het bureau „mate rieel der genie" bij het departement van oorlog; tot luitenant-kolonelde majoors H. L. de Wijs en H. van Assendelft de Coninglivan het korpstot majoor, de kapiteins jhr. L. J. van Teylingen en F. H. Ampt, van het korps; tot kapitein van de 2' klasse (naar ouderdom van rang), de 1" luitenants A. E. André de la Porte en H. van 't Santvan het korpstot 1®" lui tenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants C. J. Snijders, P. de Bruin en K. F. B. van Nouhuys, allen van het korps, eerstgemelde thans voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd bij het leger in Nederlandseh- Indië. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNeder- duitsclie hervormde gemeente te Groningen door den heer K. F. Creutzbergte Arnhem. Gemengde berichten. Een landbouwer onder Westkapelle heeft bij het omspitten van zijn land, ter plaatse waar vroeger eene thans gesloopte hofstede gestaan heelt, een zilveren bekertje en eene aarden kan gevondenbeide gedeel telijk met oude rijksdaalders en drieguldenstukken ge vuld, ter waarde van ruim f 400. Het is den brigadier der rijks-veldwacht te Neuzen, J. P. Koene, gelukt eindelijk te Gent het paard op te sporenhetwelk zooals wij destijds gemeld hebben, in het begin der maand October 11.des nachtsuit eene weide van den landbouwer J. Riemen3, in de gemeente Hoek, was ontvreemd. Het paard was te Gent bereids bij onderhandschen verkoop in de derde hand overgegaan, doch alsnu, met behulp der Belgi sche justitie, in de vorige week aan den eigenaar in persoon te Gent overhandigd, zonder eenig verlies, behoudens recht op schadevergoeding van den eersten kooper. De dader is voortvluchtig. In de Zierikzeesche Nieuwsbode vinden wij den tekst der tusschen commissarissen der Witte Sociëteit te 's Hage en twee harer leden gewisselde schriftelijke op merkingen welke, gelijk bekend is, tot het nemen van ontslag door de commissarissen geleid hebben. Daar deze sociëteitsquaestie opj het oogenblik in de residentie het voorname onderwerp der gesprekken uitmaakt, en meer besproken wordt dan zelfs het restitutiestelsel of het Atchin-debatlaten wij de stukken hier volgen. Als eerste aanleiding heeft men de volgendein het klaelitenboek der sociëteit geschrevene opmerkingen: „Zondag morgen 3 kwartier na middernacht gezien een knecht en een biljartjongen die zich ten aanzien van vele leden, de halve biljartzaal door om de ooren sloegende ondergeteekende vraagt beleefdelijk of heeren commissarissendie zeker vele koffiehuizen be zocht hebben, ooit zoo iets beestachtigs bijgewoond hebben?" 20 Maart '75. (Get.) van Limburg Stirum. (F. W.) „Ondergeteekende wenscht bovenbedoelden worstel strijd meer in der minne bij te leggen. Hij geeft HH. commissarissen eerbiedig in overweging hunne voor spraak te verleenen ten behoeve van den strijdenden bediende bij de directie Crosso, opdat deze hem enga- geere als lutteur onder den titel van le Lion Neer landais (format de poche). In dat geval wil hij op Willem parieeren. 20 Maart '75. (Get.) F. van Hogendorp." Onder deze woorden schreven de commissarissen „Toon en vorm der beide bovenstaande klachten be letten commissarissen daarop acht te slaan." Intusschen werden de betrokken bedienden gestraft door commis sarissen. Vervolgens kwam het volgende in het klachtenboek „Zondag namiddag 35 minuten na 6 uren, gezien het antwoord op de klacht van 20 Maartherinnert onder geteekende heeren commissarissen aan het Fransche spreekwoord: rTel maitre iel valei." Ondergeteekende, de kermis op handen zijndeverwijst heeren commis sarissen verder naar de minder ernstige, maar meer geestige aanmerking van den heer Hogendorp." 28 Maart '75. (Get.) van Limburg Stirum. (F. W.) Dit laatste stuk had het voorstel van commissarissen ten gevolge om den graaf van de ledenlijst der sociëteit te schrappen. Te Amsterdam zijn Zondag morgen proeven geno men met een nieuwe brandstof, die meer hitte geeft dan steenkolen of kokes, meer dan de helft goedkooper is dan deze, weinig asch overlaat, en welks onbrand baar gedeelte weder nuttig kan worden gebruikt. Uit vinder daarvan is dr. Hes. Het preparaat is samen gesteld uit twee overvloedig voorkomende grondstoffen, doch welke deze zijn heeft de uitvinder nog niet be kend gemaakt. Ook gas, en wel van veel grooter lichtend vermogen dan het thans gebruikt wordende, moet er uit gestookt kunnen worden. Uit Aardenburg wordt gemeld dat het roodvonk aldaar nog steeds heerscht, doch van een zeer goed aardig karakter is. Nog geen enkel sterfgeval heeft zich voorgedaan. Ook in de woning van den hoofd onderwijzer heeft de ziekte geheersebt, zoodat deze de school niet kan bezoeken. Het volgende bericht wordt door ons aan de Soerabaya-Courant ontleend Tot welke daden een Javaan in staat is alleenlijk om het bestaande gebruik te volgen van slamettans (herinneringsfeesten) te geven voor zijne afgestorvenen, blijkt uit het volgende feit: Voorleden Zaterdag liep eene Javaansche vrouw, naar haar zeggen in eene naburige dessa woonachtigop de groote passer (markt) alhier rondom iedere koopvrouw of voorbijganger een zuigeling van omstreeks vier maanden te koop aan te biedenbewerende voor het te ontvangen geld de slamettan te willen geven voor den "dood van haren mangebruikelijk na den veer tigsten dag. Nadat zij van vele kanten betuiging van deelneming en troostwoorden had vernomen en eene massa bewon deraars van de zonderlinge koopwaar had verwekt, was er eene koopvrouw van suikergoeddie zich harer aantrok. Na veel gehaspel en gepraat werd men het eindelijk eens over den prijsen werd het kind aan de nieuwe moeder overgegeven voor een kwartje, zegge vijf en twintig centen en een pakje suikergoed. De gemeenteraad van Keulen heeft met 24 tegen 4 stemmen besloten de Minoritenkerk aldaar voor de oud-katholieken beschikbaar te stellen. Te Weenen voorziet men een werkstaking onder de letterzetters, daar de eigenaren van drukkerijen het loon van de zetters met 20 percent zullen verminderen, waarmede deze geen genoegen willen nemen. Volgens berichten uit Weenen zijn in Bohemen ongeveer 10,000 paarden voor Fransche rekening aan gekocht. Op alle Oostenrijksch-Hongaarsche spoorwegen wordt thans een maatregel ingevoerd, die zeer in het belang van het reizend publiek zal wezen. Bij iederen trein zal zich nl. eene gelegenheid bevinden tot het bergen van papieren en voorwerpen van waarde, die door een daartoe aangewezen persoon in bewaring zul len worden genomen, geborgen en later weder afge geven. De eerste reis met het nieuwe stoomschip, dat naar het model van den heer Bessemer tusschen Dover en Calais in de vaart is gebrachten waarop men geen last van zeeziekte zou hebbenis niet gelukkig ge weest. De passagiers werden niet minder zeeziek dan op de gewone stoombooten. Volgens de daaromtrent opgemaakte plannen zal de aanstaande Fransche senaat te Versailles worden gevestigd in de zaal van het voormalige theaterwaarin thans de nationale vergadering zitting houdt. De nieuwe kamer van afgevaardigden zal in hetzelfde ge bouw worden geïnstalleerd en wel in het gedeelte langs de Rue de la Bibliothèque. Onze lezers zullen zich het verhaal van den kogelvanger Holturn herinneren. Donderdag voor acht dagengaf hij eene voorstelling te Troyes in Frankrijk. Nadat een plank in splinters was geschoten werd het kanon weder geladen en Holtum zou zich voor den loop plaatsen toen eensklaps een der toeschouwers, verlokt door de 3000 franken, die Holtum heeft uit geloofd voor hem die zich in zijn plaats stelt, zich aanbood om hiertoe over te gaan. Dit verwekte onder het publiek een geweldige sensatie. De dames begon nen te gillen en zoo spoedig mogelijk de zaal te ont vluchten daar zij geen getuige van een ongeluk wilden zijn. De politie kwam tusschenbeide en na eenige be raadslagingen kwam men overeendat Holtum den volgenden Donderdag een nieuwe voorstelling zou geven, waarin dan de persoon die zich had aangemeld, zijn plaats zou innemen. Het dagblad de Aube Van Don derdag jl. bevat echter het bericht, dat Holtum geen vergunning heeft kunnen krijgen om de weddenschap aan te gaan, dat er geen voorstelling zou plaats heb ben en dat Holtum vertrokken was. Den volgenden dag zouden nadere inlichtingen worden gegeven. Men onderstelt echter dat men wel niet veel meer van Hol tum zal hooren. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Leuven is de quaestie van het kanaal van Neuzen be handeld. Met algemeene stemmen verklaarde de gemeen teraad 1" dat het niet wenschelijk was de conventie van 24 Juni, tusschen België en Nederland gesloten, goed te keuren; 2° dat het wenschelijk is een nieuw kanaal van Gent naar zee te maken en 3° dat het wen schelijk is het kanaal van Leuven te verbeteren opdat het aan de eischen van de scheepvaart zal kunnen I voldoen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2