M1DDELBURGSCHE COURANT. N° 94. jannen lan." Woensdag 1875. 21 ApriL r 1LERK aan het Mei eeu aan het met volle fekh. J. A. ROAM. lam 10,30 u. 10,30 n 10,30 J» 10,30 10,30 n 12,- V 12- V 12- 12- Ti 12,- n 12,- n 1- 2.30; 6.20 3.41 6.45 2.38 8.16 5.- - 8.50 5.50 9.S 7.2S[10.S 8.3 10.29 8.IS 10.36 8.3010.45 5 7.25 5 8.32 5 8.51 5 9.20 7.— 5 7.50 3 8.10 0 8.30 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. Middelburg 20 ApriJ. Daar ons gebleken is dat verschil van opvatting be staat ten opzichte van de bedoeling der Zaterdag 11. door burgemeester en wethouders van Middelburg afge kondigde verordening betrekkelijk de honden, zijn door ons daaromtrent bij de bevoegde autoriteiten in lichtingen ingewonnen. De bedoeling is dat alle op straat loopende honden, onverschillig of zij aan een touw, eene ketting of een wagen bevestigd, of los zijn, van een muilband voorzien moeten wezen. De beide eerste artikelen der verordening op de hon den, van den 20™ Mei 1854, waarnaar in bedoelde af kondiging verwezen wordt, luiden als volgt: Art. 1. „Zoodra daartoe door burgemeester en wet houders eene aankondiging geschiedt, zal niemand honden op de openbare straten of wegen laten loopenwanneer die niet behoorlijk van een ijzeren of koperen muilkorf, volgens het bij de politie voorhanden model, voorzien zijn." Art. 2. „Bij gelijke aankondiging zal ook kunnen bevolen worden dat alle honden worden vastgelegd." De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de tijdens het reces rondge deelde wetsontwerpen benevens een wetsontwerp tot nadere tijdelijke voorziening in den staat van het Nederlandsch muntwezen. De geraamde begrooting der inkomsten en uitgaven van den polder Walcheren voor het dienstjaar 1875, welke in de a. Zaterdag te houden algemeene vergade ring van het polderbestuur zal behandeld worden, be draagt f 257,279.67j in ontvang en uitgaaf, te weten Inkomsten: Hoofdstuk I, ontvangsten wegens vorige diensten4932. Hoofdstuk Hopbrengst van eigendommen en bezittingen2039.85. Hoofd stuk IIIbelastingen en heffingen216,741.60. Hoofdstuk IV, inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten, f3574.37. Hoofdstuk V, dito der straat- en zandwegen, 8817.04^. Hoofdstuk VI, buitengewone ontvangsten21,174.81. Het gewoon dijkgeschot is geraamd op f 199,263.38 en het buitengewoon dijkgeschot op f 16,913.57. Uitgaven: Hoofdstuk Iuitgaven van vorige dienst jaren, nihil. Hoofdstuk II, kosten der gewone werken, f 86,993.49. Hoofdstuk IIIkosten der buitengewone werkenf 55,042,01. Hoofdstuk IVkosten der straat- en zandwegen, f 8784.13. Hoofdstuk V, rentebeta ling en aflossing van gevestigde schulden, 73,063.15. Hoofdstuk VIbezoldigingen en schadeloosstellingen aan het bestuur, f 16,117. Hoofdstuk VII, kosten der inspectiën op de werken700. Hoofdstuk VIII, onderhoud van eigendommen en brandverzekeringf 360. Hoofdstuk IXgrond- en andere lasten954.22. Hoofdstuk Xkosten van brandlicht en bureaube hoeften, 500. Hoofdstuk XI, druk-, bind- en schrijfloonen f 500. Hoofdstuk XII, kosten bijhou ding kadastralen polderlegger, f500. Hoofdstuk XIIIkosten der verkiezing van commissarissenf 300. Hoofdstuk XIValle andere uitgaven enz.f 3430. Hoofdstuk XV, onvoorziene uitgaven, 10,035.67^. Naar wij vernemenis het jl. Woensdag door den gemeenteraad alhier genomen besluit omtrent den bouw van een droog dok door gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken yan het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 20en April 1875 heeft jonkheer mr. D. G. van Teij- lingen, thans iechter in de arrondissementsrechtbank te Dordrecht, benoemd tot rechter in de arrondisse- ments rechtbank te Middelburg, de eeden afgelegd, zooals die voor de leden der rechterlijke macht zijn voorgeschreven. In dezelfde zitting werd door mr. E. F. M. Mathon, wonende te Middelburg, de eed afgelegd als advocaat. In eene vergadering van aandeelhouders in de naam- looze vennootschap de Ml ddelburgsche maat schappij van stöomvaartriihier op 17 dezerwerd in de plaats van wijlen jonkhéer de Jonge van Campens- Nieuwland, als commissaris |an toezicht verkozen de heer mr. W. A. van Hoek. ^Mede werd als zoodanig voor vijf volgende jaren herkfczen de heer mr. N. J. C. Snouck Hsrgronje. Een voorstel van het bestuur tot het aanschaften eener nieuwe schroefstoomboot j groot ongeveer 100 last, met bestemming voor goederenvaart tusschenVlissingen Middelburg en Hollandwerd bij meerderheid van stemmen verworpen. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 6en dezer tot vaststelling der begrooting van uit gaven ten behoeve van de voltooiing van het vesting stelsel voor den dienst van 1875, en tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1875; alsmede de wet van 9 dezer tot ver dediging van den bij art. 1 der wet van 19 Juni 1871 (Staatsblad n° 68) bepaalden termijn voor de herzie ning van den aanslag der beetwortelsuiker fabriekanten wegens den accijns op de binnenlandsche suiker. De stoomvaartmaatschappij Nederland zal over het boekjaar 1874 haar eerste dividendvan 5 pet., kun nen uitdeelen. De bruto-winst over 9 uit- en thuisrei zen bedraagt ongeveer vijf ionde zuivere winst 230,000waarvan nog f 47,000 aan het assurantie-re servefonds wordt uitgekeerd. Ter viering der nagedachtenis van onzen landgenoot Antony van Leeuwenhoeckdie van 1632 tot 1723 te Delft leefde en beroemd is geworden door zijne voor dien tijd ongeëvenaarde en nog altijd hooggeschatte ontdekkingen met het microscoop op natuur-historisch gebiedzal den 8en September a. in zijne geboorteplaats een feest gehouden worden. De hoogleeraar Harting zal bij die gelegenheid eene redevoering uitspreken. Bovendien is men voornemens een fonds te stichten waaruit om de 10 jaren eene gouden Leeuwenhoeck- medaille zal kunnen worden uitgereikt aan den Neder- landschen of buitenlandschen geleerde, die zich door ontdekkingen op microscopisch gebied het meest onder scheiden zal hebben. Het voorloopig bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van de Coöperatie in Nederland, bestaande uit de heeren H. Goeman BorgesiusH. TerhaarM. J. de Witt HamerB. A. HeldtB. H. PekelharingO. Rom- merts, J. K. P. Eoos, A. van de Velde en A. Kerdijk, secretaris, roept in de N. R. Ct. van heden het publiek op tot deelneming aan de genoemde vereeniging. De contributie bedraagt f 2.50 voor persoonlijke leden, en voor zooveel coöperatieve en andere werklieden-vereeni- gingen betreft, datzelfde bedrag voor elk honderdtal harer leden of onderdeel daarvan. Het doel is: een band te scheppen tusschen de ver schillende reeds bestaande vereenigingenhet versprei den van goede denkbeelden over de coöperatie en het voorlichten der belanghebbenden. Rekening en verant woording zal worden afgelegd op het eerstvolgend coöperatief congres, waar ook aan de vereeniging een blijvende vorm zal gegeven worden. Onze Haagsehe correspondent schrijft ons het volgende: „Ik heb tot nogtoe van den nieuwen clericalen eisch, het zoogenaamde restitutiestelsel niet gewaagd omdat ik dien als niet meer dan eene verkiezingsreclame beschouw en niet serieus noemen kan; daartoe staat het denkbeeld te verre af van uitvoerbaarheid, gezwe gen nog van bezwaren van staatsbelang en billijkheid, die het onaannemelijk maken. Zoo ik nu over dit onderwerp begin, is het niet omdat mijne meening in dit opzicht eenigszins veranderd isof omdat het ge kibbel op dit punt me onthutst of beangstigt, maar alleen omdat een minachtend stilzwijgen mij niet past, waar iemand als van Bosse het noodig acht de pen op te vatten om de eisehen der clericalen op onderwijs gebied te bestrijden. „Het komt u misschien inhumaan jegens onze tegen standers voor dat ik hier het woord minachting bezig, maar ik kan met geen ander woord den indruk weder geven dien het zoogenaamde restitutiestelsel op mij maakt. Tot nogtoe had ik achting voor de houding der antirevolutionaire partijal was ik overtuigd dat zij dwaalde en het welzijn der natie zocht op eenen weg die naar een geheel ander doel voert; de stand vastigheid en offervaardigheid, die hunne talrijke con- fessioneele scholen in het leven hielden, dwong bij mij den oprechten eerbied af die beginselvastheid bij elk eerlijk man inboezemt. Maar de eisch van restitutie beneemt mij al dien eerbied; voor een handvol zilverlingen wil de partij hare fiere houding en haar recht en plicht prijs geven. Betaal de kosten onzer alleenzaligmakende scholen zegt ze tot den staat, en wij zullen er ons verder niet tegen verzetten dat de overige burgers opgevoed worden tot goddeloozen, deugnieten enz. enz. want in dien toon spreekt men aan dien kant over de resultaten der staatsschool. Is dit niet het meest cynieke te koop bieden eener overtuiging? Want natuurlijk zou het allereerste gevolg der resti tutie zijn dat alle contribuanten ten behoeve der confes- sioneele scholen de beurs dicht hieldenzaken zijn zaken, en wie zijne behoeften door een ander kan laten betalen handelt zeer dom met in eigen zak te tasten. De confessioneele scholen zouden echter bij honderden uit den grond verrijzenneem nu alleen deze uiterst pro zaïsche zijde van de quaestie eensen tracht eens zeer globaal en in 't ruwe te becijferen met welk een aan zienlijk bedrag het restitutiestelsel de schatkist bezwa ren zou. Voeg daarbij de kosten van de ontelbare klooster- en andere katholieke scholen, die men ons op den hals zou schuivenen beantwoord dan met de hand op het hart de vraag of er ooit eene zoo roeke- looze regeering en zoo onzinnige staten-generaal in Nederland te vinden zullen zijnom zulk een stelsel voor te stellen of aan te nemen. „Sommige liberalen zelfs zijn echter, vreemd genoeg nog altoos niet overtuigd dat het restitutiestelsel vol komen onaannemelijk is. Wij moeten waarlijk geen ander antwoord voor de belagers van de staatsschool gereed hebben dan een onverbiddelijk non pos'sumas. Wij schieten in onze beginselvastheid in onderwijsza ken inderdaad al heel wat te kort. De gemengde volksschool is eene heilzame instelling voor het heden en de toekomst eener natie, ziedaar een axioma voor ieder liberaal; maar hoeveel liberalen nemen de conse- quentiën van dat axioma aan? Dat de confessioneele en sectescholen als volksscholen niet deugen en de natie in hare verstandelijke en zedelijke ontwikkeling onderdrukken, zal evenzeer ieder liberaal u met de lippen toegeven, en toch zien de liberalen het met berusting aan dat jaar aan jaar een aantal landskinde ren in die scholen aan de algemeene zaak onttrokken worden, om tot burgers van kleine staatjes in den bur gerlijken staat, bij éen kerkgenootschap zelfs tot 1 vijanden van den burgerlijken staat, te worden op gekweekt; zij spreken zelfs in een concilianten geest en verklaren zich bereid om aan de zoogenaamde ge moedsbezwaren te gemoet te komen. En tochwie waarlijk liberaal en consequent is behoorde in de eerste plaats te zorgen (waar men nu in den laatsten tijd, dank zij den ijver van mannen als MoensKer dijk en anderen, aan is gaan denken) dat het staats onderwijs uitgebreid en verbeterd werd, en in de tweede plaats de sectescholen te bestrijden en tegen te gaan met evenveel ijver als waarmede hij de staats school ondersteunt. Hij bedoelt met die ondersteuning de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van zijn volk zoo veel mogelijk in de hand te werkenwaarom bekampt hij dan niet het streven om die ontwikkeling te stuiten of op een verkeerden weg te leiden?

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1