"strandvonderij. A dvertentiëa. Belgische brieven. m m wezen dan vasthouden aan de souvereiniteit van den staat wiens anti-pauselijk karakter zoowel door zijn natuur als zijne geschiedenis boven allen twijfel verhe ven is." De Schlesische Presse is van oordeel datvon Bismarck door zijn uitsluitend Luthersche taal de katho lieken een wapen in de handen heeft gegeven, dat zij niet zullen nalaten aan te grijpen. Nog verder gaat de Weensche Presse die beweert, dat de positie van den minister van eeredienst, d'. Falk, onhoudbaar is geworden. Verscheidene andere bladen zijn echter niet zoo zwaartillend en meenen dat men aan de woorden van den rijkskanselier niet te veel gewicht moet hech ten. Het is o. i. zeer verklaarbaar zoo Bismarck in den tegenwoordigen strijd zooveel mogelijk alle strijd krachten en hulptroepen om zich wil vereenigenmaar hij zal wel niet vergeten dat priesteroverheersching van ultra-orthodoxe protestantsche geestelijken even erg is als van katholieke en wel zorgen, dat Pruisen niet van Scylla in Charybdis vervalt. In het Pruisische heerenhuis werd Zaterdag het straks genoemde wetsontwerp betreffende de staatsdotatiën in tweede lezing zonder eenige wijzigingen aangenomen terwijl de kamer van afgevaardigden zich in tweede lezing met de voorgestelde provinciale wetgeving ver- eenigde. Een van de belangrijkste berichten is een telegram uit Parijs, volgens hetwelk Rusland en Oostenrijk de reclamatiën door Pruisen tot België gericht ondersteunen. Nadere berichten zullen de waarheid hiervan moeten bevestigen alvorens het onvoorwaardelijk gebofte kun nen schenken doch mocht werkelijk de Pruisisch-Bel- gische nota door de beide andere groote Noord-Euro'' peesche mogendheden worden gesteund dan kan men daaruit opmakendat zij het eens zijn omtrent het strafrechterlijke beginsel dat het voornemen om een buitenlandsche mogendheid te beleedigen of te bena- deelen evenzeer moet worden gestraft als de daad zelve en dan zou men waarschijnlijk tot de invoering van wettelijke bepalingen daaromtrent moeten geraken, wat vooral voor de kleine mogendheden hoogst beden kelijk is. Eene quaestie die zich op hetzelfde gebied beweegt wat Zaterdag jl. in de Italiaansche kamer van afgevaar digden aan de orde, alwaar de heer Frescia den mi nister van binnenlandsche zaken inlichtingen vroeg omtrent de inbeslagneming van een nommer van de Lanterne van Roehefort, welke handelwijze de heer Frescia onwettig/noemde. De minister Cantelli betoogde, dat de regeering die het recht heeft om in het binnen land gedrukte dagbladen in beslag te nemen ook zulke die in het buitenland verschijnen moet kunnen weren. De Lanterne was in beslag genomen omdat zij behalve andere schadelijke denkbeelden, voortdurend aanvallen richt tegen de maatschappelijke orde en het wettig hoofd van een naburige bevriende natiede internationale betrekkingen rechtvaardigden de inbeslagnemingen de minister verzekerde alle dagbladen in beslag te zullen nemen die dergelijke taal voeren. De heer Frescia ver klaarde dat hij niet de Lanterne verdedigde, maar op kwam voor het beginsel der vrijheid van drukpers en omdat hij dit geschonden en niet voldoende ge waarborgd acht zou hij zijn eenvoudige vraag verande ren in eene interpellatiedie nu nog aan de orde moet worden gesteld. Zaterdag is te Parijs een der leden van het Fransche ministerie van 24 Mei 1872 overleden, de heer Alfred Nicolas, Pierrot Desseilligny, die tot 22Mei 1874succes sievelijk minister van openbare werken en van koop handel was. Gent 17 April. „Men moge behooren tot de vrienden of tot de tegen standers van ons ministerie, de handigheid waarmede het zich van de veelbesproken quaestie ter verbetering van het kanaal van hier naar Neuzen tracht te ont slaan is niet te miskennen. Ons gouvernement wil ten aanzien dier kanaal-quaestie een lesken der fijnste diplomatie in practijk brengen en den twistappel tus- schen Gent en Antwerpen door een derde laten weg nemen. Zoo blijft onze regecring met beide steden goede vrienden! Zij kan het immers niet helpen dat die derde den appel heeft weggenomen! Ce (pion voit! „En nu: ce qiion ne voit pannamelijk de uitnoodiging aan uwe regeering om die rol van derde te vervullen en de ontwerp-overeenkomst aan het oordeel van uwe vertegenwoordiging te onderwerpen, in de zoete hope dat deze de wet tot goedkeuring van de conventie zal verwerpen. En die hoop schijnt niet ongegrond, daar Wel de Nederlandsche belangen bij het tractaat vol- doesde behartigd zijn, maar geen enkele bepaling in het tractaat te vinden isdie de goedkeuring van uwe staten-generaal vereisclit. Van afstand of ruiling van grondgebied, of van verandering die wettelijke rechten betreftis geen sprake. Hierin verschilt uwe grondwet niet van onze constitutie. „Er is dan ook geen enkele reden denkbaar waarom de ontwerp-overeenkomst door. uwe vertegenwoordiging zou moeten worden goedgekeurd. Het gedeelte van het verbreed en verdiept kanaal op Nederlandsch grond gebied blijft Nederlandsch grondgebied. Alle kosten worden door ons gouvernement betaald en het peil, waarop volgens artikel vier van de conventie het kanaal moet gehouden worden, is wel vijftien duim hooger dan tot dusverre feitelijk plaats had, maar altijd nog vijf en twintig duim lager dan volgens de verplichting krachtens de conventie van 20 Mei 1843. „Ook met den besten wil der wereld kan men in de daarop volgende bepalingen der conventie niets aan treffen dat de goedkeuring uwer kamers zou vereischen, want op Nederlandsch grondgebied handelt alleen de Nederlandsche regeering, en de bepaling, dat ons gouvernement voor het vervoer over de ijzeren wegen van den staat van alle goederenbestemd naar of komende van de haven van Neuzendezelfde voordeelen toestaat van differentieele tarieven voor uit-, in- en door voer welke worden toegekend voor het vervoer van goederen komende van of bestemd naar de meest ge favoriseerde havens van België, kan toch ook niet de goedkeuring uwer vertegenwoordiging vereischen. „Toch zal men die farce met ons willen spelen. Dat dit kijkje achter de coulissen der NederlandschBelgische diplomatiebij meer bekendheidveel indruk maken zal heb ik u niet te zeggen. Wij hebben un gouverne ment a portes et a fenétres ouvertes zoodat zulke han digheden slechts bij uitzondering geheim blijven en niet meer eerst het daglicht zien als een oud-diplo maat fhistoire de mon temps" schrijft. Waarlijkdie goede, oude, mysterie-rijke diplomatieien va!" ^eiïjfünpiï. Gisteren avond te 8 uren arriveerde te Vlissingen van Rotterdam het stoomschip Rotterdam, gezagvoer der Janzen, om steenkolen in te nemen, welk vaartuig heden morgen te 11 uren naar New-York is vertrokken. Aan boord bevonden zich 7 passagiers der 2B en 64 der 3e klasse. Te Vlissingen is ter reede gepasseerd het Noordsche barkschip „Kong Carl", gezagvoerder B. Knudsen, van New York met naphta bestemd voor Antwerpen. Aan boord bevond zich de equipage van het Italiaansche brikschip „Jiovanni B., gezagvoerder Gallo, welk schip, komende van Antwerpen en bestemd naar de kust van Afrika met handelsartikelen voor rekening van de heeren Dumas Lartigue &.c° te Parijs, den 7en April te middernacht op de hoogte van Star Point in het Engelsche kanaal door eerstgenoemd vaartuig is aan gezeild en binnen 5 minuten tijds in de diepte weg zonk wegens bekomen lekkage. De scheepsjongen en de kanaaalloods genaamd Jan van Eekhoven, woonach tig te Antwerpen, verloren daarbij het leven, terwijl de overige manschappen gedeeltelijk aan boord van de Kong Carl oversprongenen de twee jongste matrozen zwemmende in de maneschijn later aan boord werden overgenomen. Aan boord bevond zich tevens de heer H. Feraij, zaakgelastigde van voornoemd Fransch huis. De geredden zijn mede naar Antwerpen opgevaren. lanMémcta. firaanmarkten enz. Rotterdam, 19 April. Tarwe met ruimen aanvoer 20 cent lager; paarden- en schapenboonen met ruimen aanvoer 20 cent lagerpuike wintergerst met geringen aanvoer 10 cent hoogeroverigens met ruimen aanvoer doch slappe markt, onveranderd. Amsterdam 19 April. Raapolie op zes weken f 34|. Lijnolie 29^. Pi'tjxeii van Efleeten. Amsterdam, 19 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 62! dito dito dito .3 74 dito dito dito 4 98 Aand. Handelmaatschappij 4j 132! dito exploitatie Ned. Staatssp. 102! Loten stad Rotterdam. 3 901 dito dito Amsterdam. 3 87 België. Certificaten bij Rothschild 21 pet. 571 Frankrijk. Inschrijvingen3 58J dito5 841 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inser. 5e serie. 5 78f Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 881 dito f 1000 18645 „101 dito L. 100 1872 5 98 dito L. 100 18735 98 Loten 18645 317 Loten 18665 „310 Oblig.Hope C.Leening 1860 41 pet. 931 Certific. dito4 771 Inscript-Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769 4 82-Jj Certificaten6 511 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 255 Rusland. Oblig. dito41 pet. dito dito 4 f Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën4 Aand. Warschau-Bromberg 4 f dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. dito dito April/'Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 f Spanje. Obligatiën Buitenl 3 pet. dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 f Egypte. Obl. 1868 7 pet. dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl. St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2Esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4! dito 1865 5 86! 197 j 145 131! 100 232 99£ 81 147 65! 60f| 6H 994 594 144 64* 96! 21W 48 41§ 130 75f 95! 98*f 85! 82! 46J 75| 71! 71 81| 30! 16 95! Prijzen van coupons. Amsterdam 19 April. Metall. f 21.80dito zilver 22.60; Div. Eng. per 11.57!; Eng. Portugal per£ f 11.55: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.36. Amsterdam, 17 April. Metall. ƒ21.80dito zilver 22.60Div. Eng. per 11.55Eng. Russen per f 11.55Eng. Portugal per 11.55Frans f 46.—Belg. ƒ46.05Pruis 56.50Hamb. Russen 30-J Russen in Z. R. 31 fPoolsche per fl. Ameri kaansche dollars 2.36papier 2.04. Bevallen van eene Dochter Y. M. DIERIKX, geb. van roozendaal. Middelburg, 18 April 1875. Colijnsplaat, den 16en April 1875. Heden middag om 5 uren overleed, zacht en kalm, onze geliefde moeder en behuwdmoeder FRANCINA CATHARINA VAN DE LANDE, wed". P. M. Haring mak, in den ouderdom van bijna 77 jaren. K. SCHIPPERS. J. QUIST. A. P. QUIST, geb. Haringman. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed na een kortstondig lijden, mijn ge liefde echtgenootde heer P. DE MARET TAKin leven Procureur bij het Provinciaal Gerechtshof en bij de Arrondissements-Rechtbank, diep betreurd door mij, mijne kinderen en verdere betrekkingen. Middelburg, Wed. J. M. P. C. DE MARET TAK, 17 April 1875. (geb. Wagenaar). Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na lang lijden onze geliefde dochter MAATJE, 16 jaren. Middelburg, A. C. HOUPT. 18 April 1875. M. HOUPT—Brands. Voor de blijken van belangstellingondervonden bij het overlijden van den heer P. VERHAGE Cz., in leven Landbouwer en Lid van den Gemeenteraad van Groede, betuigen wij aan allen onzen oprechten dank. Uit aller naam, Groede, Ja. YERDUIN, 19 April 1875. Wed. P. Verhage. 3e oproeping. Rechthebbenden op een naambord waarop de letters L. J. V., 4 Noordsche delen gemerkt H. -f- H., eene ra lang 16 meters2 platen lang 8 meterseen vat met onbekende kleurstof, 16 boeitonnetjes en wrak hout, uit zee aangespoeld. Vervoegen zich bij den Burgemeester van Oostkapelle.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3