BU IT EN LAND. Algemeen Overzicht. Kerknieuws. Dr. G. J. Vos, predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente alhier en beroepen naar Amsterdam, hield gisteren avond zijne afscheidsrede naar aanleiding van Philippensen 1 vers 27. Bij het einde der gods dienstoefening zong de gemeente hem als zegenbede het laatste vers van Psalm 134 toe. Landbouw. Uit Sleeswijk-Holstein wordt gewaarschuwd tegen het onberedeneerd gebruik van petroleum, dat tegen woordig dikwijls als middel tegen allerlei kwalen, vooral tegen ongedierte, bij het vee wordt aangewend. De schadelijkste gevolgen zijn aldaar van het insmeren met de aardolie ondervonden. Rechtzaken. De procureur-generaal bij den hoogen raad heeft heden conclusie genomen in zake het beroep in cassatie van J. Wolff, gewezen directeur der Overijselsche bank. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op den 10en Mei a. Gemengd to berichten. In het arrondissement Middelburg zijn ontvreemd of vermist1 certificaat Rusland-Hamburg 18206e serie n° 449709 links, 72709 rechts; 3 oblig. Victor Emanuel van 500 francs, n°. 355300, 200489 en 65676; 5 loten Madrid, ad 100 fr. elk, n°. 53820—53823 en 53758; 8 loten Paleis van Volksvlijt en 4 boekjes Amsterd. Spaarkasvereeniging. De officier van justitie te Middelburg verzoekt opspo ring en bericht. Dagblad Te Hogezand is een 21jarig meisje overleden, naar men geloofde tengevolge van het gebruik van een en kel stukje pepermunt, dat haar door een koopvrouw ten geschenke was gegeven. Van wege de politie is een scheikundig onderzoek van den pepermunt bevolen, doch men twijfelt vrij algemeen of deze gegiste oorzaak van den dood wel de ware kan zijn. De leden der Witte Sociëteit te 'sHage hebben door stemming uitspraak gedaan tusschen de commis sarissen dier sociëteit en het lid (een jonge graaf) dat door eene beleedigende aanmerking in het klachteuboek de commissarissen gegriefd heeft. 420 stemmen waren vóór de ontzegging van het lidmaatschap aan den graaf, 244 daartegen. Daar nu volgens het reglement het tweederde gedeelte der leden vóór de ontzeggingstem- men moet en aan dit cijfer bij deze stemming een acht tal ontbrak, hebben commissarissen hun ontslag inge diend. 1 Het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers zal voortaan bij het spelen van militaire marschen gebruik maken van een instrument, fixaieur genaamd en ook elders reeds in gebruik, waardoor de officieel bepaalde snelheid van den marsch, 115 passen, of in versnelden pas, 130 passen in de minuut, juist aangegeven wordt. Op die manier zal de bevelvoerende officier het dus in zijne macht hebben in den letter lijken zin des woords zijn soldaten „op zijn wenken" te doen bewegen. Het drama „Vorstenschool" zal binnen kort hier te lande door het gezelschap van Victor Driessens, met mejuffrouw Becrsmans als koningin opgevoerd worden Een aantal polderwerkers zijn uit onze Noordelijke provinciën naar Duitschland vertrokken, waar thans /3a f 3.25 per dag door deze lieden verdiend wordt. Hoewel het aantal vereenigingen in Breslau niet gering is, daar er niet minder dan 360 zijn, is het aantal toch weder met éen vermeerderd, door de oprich ting van eene „Vereeniging van dikken". Het doel van dit nieuwe genootschap is den lichamelijken wel stand te bevorderen van alle zwaarlijvige heeren door het gemeenschappelijk drinken van bronwater en andere kuren. Aan het hoofd staat een geneeskundige autoriteit. Om lid te kunnen worden moet men aan overmatige vetheid lijden of een minimum gewicht van 180 pond hebben bereikt. Het voornemen moet bestaan om bijzonder zware en zwaarlijvige medeburgers het eere lidmaatschap aan te bieden. De Gustav-quaestie is thans tusschen Duitschland en Spanje geheel geregeld. Hoewel nog geen bijzon derheden bekend zijn kan men naar uit Berlijn wordt verzekerd wel aannemen, dat de Spaansohe regee ring geheel aan de eischen van Duitschland heeft toe gegeven en derhalve voldoening heeft geschonken voor de beleediging der Duitsche vlag en schadevergoeding ten behoeve van de reeders. Te Luik was Donderdag op verschillende plaatsen der stad een groot plakkaat aangeplakt, waarin zekere advocaat Jean Fontaine eene lezing tegen von Bismarck aankondigde. Deze lezing zou wezen „een protest van een plebejer, een republikein, die het recht, de vrijheid en de zelfstandigheid der volken bemint, tegen prins Bismarck, die de gerechtigheid veracht, de zwak ken vervolgt, het brutale geweld aanbidt, die een geesel is voor het geweteneen schrikbeeld der volken, aanmatigend, hoogmoedig, minachtend en een van de heillooste, verderfelijkste en diep verdorven geesten van deze aan tyrannie zóo lijke eeuw." In dergelijke frazen gaat het programma voort en worden nog de liefelijkste scheldwoorden gericht tegen „de generaals van den vromen Wilhelm, de tegenwoordige Genzerikken, Attila'sTamerlan's en den Odin van het noorden: BismarckMoloch die de priesters van het altaar scheurt, hen beleedigt, vervolgt, uithongert, als mis dadigers veijaagt en hen de rechten van Duitsche bur gers ontneemt." Het mooiste is dat de heer Fontaine zulk een taak durft ondernemen hoewel hij verklaart tegenover dien vreeselijken rijkskanselier „een wormpje, een kolibri, een dwerg te zijn", maar hij gevoelt „zijn geest weder vaardig worden, zich verheffen, uitzetten en tot de wolken stijgen. Ik gevoel mijn onsterfelijke ziel sidderen en in opstand komen enz. enz." f'erkoeplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het ministerie van bin- nenlandsche zaken op den 29™ April a. zal worden aanbesteed het maken van een gebouw tot woning voor den beambte der meteorologische waarnemingen en den lichtwachternabij de buitenhaven te Vlissingen, als mede de voorwaarden, waarop door het ministerie van binnenlandsche zaken op den 28en April a. zal worden aanbesteed het voltooien der steunpijlers van de spoor wegbrug over de Koningshaven te Rotterdamhet daarop bouwen van twee houten wachthuisjes, benevens het uitvoeren van eenige metsel- en timmerwerken bij die brug. Burgerlijke stand. (Van 1118 April.) Middelburg. OndertrouwdM. Asard, jm. 23 j., met C. Coulon, jd. 27 j. A. Dingemanse, jm. 24 j., met J. Cornelisse, jd. 27 j. M. Walraven van de Garde, jm. 25 j., met T. de Broekert, jd. 24 j. I. Wisse, jm. 21 j., met M. B. van Pagé, jd. 25 j. A. Hollebrands, jm. 23 j., met J. P. Blokpoel, jd. 23 j. A. Caljouw, jm. 23 j., met A. Nagtegaal, jd. 24 j. J. Jongepier, jm. 24 j., met A. A. de Nooijer, jd. 28 j. J. J. Machgeels, wedr. 34 j., met E. van de Wijngaert, jd. 33 j. S. van Os, jm. 24 j., met R. Meijers, jd. 30 j. Bevallen: E. Mondeel, geb. de Hamer, d. H. van Meerendonk, geb. de Vos, d. E. J. Knuijt, geb. Flin- ten, z. P. Akkerman, geb. Meskeerus, z. E. C. Geijp geb. Landman, z. N. Henderikse, geb. Stetfens, d. C. J. Blom, geb. van der Leijè, d. C. de Hamer, geb. de Visser, d. S. P. Priester, geb. Faase, d. J. C. Loeke- meijer, geb. Haccou, z. Overleden: C. Joosse, d.' 14 m. J. Schrier, wede. van G. van de Putte, 70 j.f\ B. Kanaar, man van A. F. Frenks, 30 j. M. P. Louw, wed1', van J. H. de Waardt Feiten, 75 j. P. (Leidof, man van M. Zeevaart, 51 j. (te Vlissingen). W. Vermeulen, z. 4 m. (te Am sterdam). A. Leijnse, jd. 26 j. J. van Kempe, vrouw van A. Petersen, 51 j. J. M. Frederiks, z. 5 j. D. Ver meulen, d. 9 m. P. de Maret Tak, man van J. M. P. C. Wagenaar, 69 j. D. Baan, z. 17 m. (Van 1017 April.) Vlissingen. Gehuwd: W. J. van Gorp, jm. 29 j., met J. I. M. van Hardenberg, jd 19 j. Bevallen: M. W. But, geb. Pieters, d. M. Terwoert, geb. Poppe, z. C. Kortf, geb. van den Broeke, z. E. J. Arents, geb. Naerebout, d. OverledenA. M. C. van den Berg, d. 9 w. E. Obbe- laar, wede. van K. J. Luet, 84 j. A. H. Jansen, z. 12 d. C. A. But, d. 2 d. Goes. Overleden: L. F. van de Rafelaar, z. 2 j. C. Sinke, man van M. Polderman, 49 j. A. J. van Hoeve, d. 8 w. Zierikzee. Bevallen: J. Lemson, geb. van Popering, d. B. Schillemans, geb. Dalebout, d. J. Olrée, geb. van den Berge, d. Overleden: P. Tabbernée, wede. van H. J. Koe- voets, 73 j. 'irherwiOEaeterstamtl. 17 Apr.'sav. 11 u. 43 gr. 18 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd.l u.61 gr.'sav. 11 u.47gr. 19 'smorg.7u.49gr.'smidd.lu.58gr.'sav.6u.53gr. Meer en meer breiden de schakels van den kerkelij- ken strijd zich uit tot een gevaarlijken keten die weldra geheel Europa zal omvatten. Na de Duitsche en Zwit- sersche bisschoppen heeft eerst in Engeland de aarts bisschop van Westminster, monseigneur Manning, zijne stem doen hoorenthans beginnen ook de Oostenrijksche kerkvorsten zich ten strijde te gorden. Het voorbeeld daartoe is gegeven door kardinaal Rauscher, aartsbis schop van Weeneneen der geleerdste katholieke gees telijken van zijn tijd. In een herderlijken brief is de kardinaal te velde getrokken tegen de oud-katholieke beweging in Duitschland en Oostenrijk en de aanneming van het wetsontwerp betreffende de rechtspersoonlijk heid van de oud-katholieke kerk door don Oostenrijk- schen rijksraad, terwijl hij het staatsgezag onbevoegd verklaart om te bepalen wie al of niet katholieken zijn. Het treurigste van dit geheele document, waarin de geschiedenis van het oud-katholicisme in zijn strijd tegen het onfeilbaarheidsdogma uitvoerig wordt uiteen gezet, is dat het weder een nieuw bewijs levert voor de onzelfstandigheid der hooge katholieke geestelijkheid en de krachtige organisatie van de katholieke kerk, die zelfs de meest ontwikkelde en geleerdste van hare aanhangers tot strikte onderwerping weet te dwingen. De kardinaal Rauscher toch was op het Vatikaansche concilie een van de geduchtste bestrijders van het dogma der onfeilbaarheid; thans breekt hij met dat roemrijk verleden en werpt zich in de armen van het ultramontanisme omals voorstander van de onfeilbaar heid, het staatsgezag te bestrijden. Evenwel kan de Neue freie Presse niet geloovendat een zoo geleerd en zelfstandig man als kardinaal Rauscher is alleen uit gehoorzaamheid aan de kerk thans geheel andere inzichten zou verkondigen als in 1870, en zij oppert twee zaken die misschien tot de veranderde zienswijze van den heer Rauscher hebben aanleiding gegeven, vooral omdat hij in zijn brief zeiven herhaaldelijk zin speelt op den strijd dien het hem heeft gekost zijn vorige denkbeelden op te geven. In de eerste plaats is hij reeds geruimen tijd ijverig bezig, te beproeven een katholieke rijkspartij te vormen, doch om de katholieken van Oostenrijk rondom zijne banier te scharen heeft hij de hulp van den paus en der jezuïeten noodig, die hij niet kan verkrijgen zonder de erken ning van het onfeilbaarheidsdogma. In de tweede plaats ziet de kardinaal in het oud-katholicisme, met zijn vrijheid van denken, een gevaarlijken vijand van de Vaticaansche katholieke kerk, waarvan hij, niettegenstaande zijne oppositie tegen de onfeil baarheid steeds een getrouw aanhanger is geweest, en om deze met kracht te kunnen verdedigen moest hij kiezen tusschen genoemd leerstuk en het oud-katho licisme. Een ander belangrijk document is een herderlijke brief door de vier bisschoppen van Bohemen uitgevaar digd bij gelegenheid van den aanvang van het kerkelijk jubeljaar op gisteren (Zondag). De bisschoppen nemen uit deze voor de katholieke kerk heuglijke gebeur tenis aanleiding om hunne geloofsgenooten te versterken in het geloof, en zijdelings aan te sporen tot verzet tegen de kerkelijke wetten. „Gebruikt zeggen zij de wapenen der vrijheid als het geldt de slechte boeken en dagbladen die men u aanbiedt te verwijderen, en de leugenprofeten te vernietigen, die als wolven in schaapsvellen onder u rondwarenals het er om te doen is mot manlijke taal en manlijke kracht op te treden voor datgene wat den katholieken Christen heilig en dierbaar moet wezen. Ja, gebruikt uwe vrij heid door openlijk voor de geheele wereld té verklaren en te verkondigen, dat u het Christendom in het huWelijk, in de school, in de gemeente in geheel het openbaar leven ter harte gaat, dat gij geen deel wilt hebben in de gelederen van de ongeloovige vervolgers der kerk, die zelf niet weten welk een duistere, wereldverwoestende macht zij dienen. Gebruikt uwe vrijheid als gij mannen kiest om in uwe plaats en in uw naam de belangen der gemeentevan de school, in zekeren zin van geheel het maatschappelijk leven te vertegenwoordigen en ook gij, die zeiven tot deze eer geroepen zijtmaakt van de vrijheid een recht schapen en Christelijk gebruik." Hoe voorzichtig uit gedrukt ook zegt de Neue freie Presse wordt toch de bedoeling wel begrepen en de noodige toelich ting zal wel door de dorpspastoors en de kapellaans worden gegeven. De laatste discussiën in het heerenhuis over het wetsontwerp tot intrekking der staatsdotatiën aan bis dommen en katholieke geestelijken in Pruisen heeft aanleiding gegeven tot een wel verklaarbare agitatie en spanning in de liberale kringen in Duitschland. De ultra-conservatieve vrijheer von Maltzahn had van streng en zelts bekrompen protestantsch standpunt het aanhangige wetsontwerp verdedigd, waarop prins Bismarck in zijne daarop volgende rede zijn hartelijke blijdschap te kennen gaf over de taal van den heer von Maltzahn. Indien de conservatieve partij eenige jaren geleden dat standpunt had ingenomen en in den zin van het protestantsche evangelie de regeering trouw ter zijde had gestaandan zou de strijd, naar de overtui ging van von Bismarck, niet zoo heftig zijn geworden. In plaats daarvan echter had men goed gevonden de leer van het evangelie ondergeschikt te maken aan de politiek. „De tegenwoordige verklaring zeide Bismarck beschouw ik daarom als een brug voor mij, om de oude betrekkingen weder aan te ltnoopen, wier verbreking ik zoozeer heb betreurd." Hierin zien de liberalen eene uiting van het voornemen van von Bismarck om weder een bondgenootschap met de Junkerpartei te sluitenterwijl zij het betreuren en er zich over beklagen, dat Bismarck zich op een spe- ciaal-protestantsch standpunt plaatst. De National Zei- tung betoogt, dat zoowel nu als bij het begin van het conflict de grondslag bestaat waarop zich alle elemen ten kunnen vereenigen, die de Roomsche heerschappij willen bestrijden, en die grondslag kan geen andere

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2