f 150de kapitein 1® klasse L. F. Geillten bedrage van 1100, met eene verhooging van f 525; en de officier van administratie H. F. X. Strengnaerts, ten bedrage van/1100, met eene verhooging van 1125, en onder toekenning van den titulairen rang van inspecteur van administratie. State ii-ge n er aal. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Bevorderd tot kolonel kommandant van het korps mariniers de luitenant kolonel J. H. Stengeltot luite nant-kolonel de kapiteins le klasse W. Gr. Tuning en L. F. Kemperstot kapitein 1® klasse, de kapiteins 2® klasse D. C. W. Sutherland, F. A. van Braam Houckgeest en M. C. Koning; tot kapitein 2® klasse, de 1® luitenants P. Spanjaard, D. A. van Vuuren en P. Dibbetz; tot kapitein-kwartiermeester 2® klasse, de 1® luitenant-kwartiermeester D. A. C. Ebell; tot 1®" luitenant, de 2® luitenant J. B. Verhey. marine. Op pensioen gesteld op verzoek, wegens langdurigeu dienst, de dirigeerende officier van gezond heid bij de zeemacht H. J. van Wessem, ten bedrage van T 1500, met eene verhooging, volgens de wet van 1 April 1875, van 1425; en de officier van admini stratie 1® klasse B. M. C. Crevecoeur wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, ten bedrage van 1100 met eene verhooging van f 825. Bevorderd tot dirigeerenden officier van gezondheid bij de zeemacht de officier van gezondheid 1® klasse dr. D. Hellema; tot officier van gezondheid 1® klasse, de officier van gezondheid 2® klasse G. F. Rochat; tot officier van administratie 1® klasse de officieren van administratie 2® klasse W. J. Medenbach en F. Hora Adematot officier van administratie 2® klasse, de offi cieren van administratie 3e klasse P. K. S. Metman en N. W. Lasonder; en tot officier van administratie 3® klasse, de scheepsklerken J. de Visser, K. J. van den Bussche en F. Lensing. Onderwijs. De heer W. Gleuns, gewezen tijdelijk leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, is aan de hoogeschool te Groningen gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met een academisch proefschift over „De nieuwere parallaxbepalingen van vaste sterren." Omtrent de schoolquaestie te Sas van Gent bevat het Nieuws van den dag het volgende bericht De bekende onderwijzersquaestie te Sas van Gent is, zooals men weet, geëindigd met het ontslag van den hoofdonderwijzer, met de waarneming van wiens ambt tijdelijk een hulponderwijzer belast werd. Ieder ver wachtte dat nu weer geregeld en werkelijk goed onderwijs zou worden gegevenvooral ook toen eenigen tijd later een vergelijkend examen voor de. hoofdonderwij zersbetrekking gehouden werd en eene benoeming volgde. Men had echter buiten den ontslagen onderwijzer Schnebbelie gerekend. Deze bewoont nog altijd het schoolgebouw. Aanvankelijk gaf de tijdelpke onderwij zer dagelijks les in het schoollokaaldoch sedert eenigen tijd niet meer. De ex-onderwijzer heeft de achterdeur van de school doorgezaagd en daarop de voordeur dicht gespijkerd en gebarricadeerd met takkebossen en hout, Voorts dreigt hij iederdie ongeroepen binnenkomt, overhoop te schieten. Voorshands blijtt de autoriteit lijdelijk aanzien. Het onderwijs staat stil. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de her vormde gemeente te Nisae door den heer Th. van Dolder, van 's Heer-Abtskerkedie alzoo voor Dom burg heeft bedankt. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Kattendijke door den heer I. van Griethuijsenpredikant te Oene. Marine en leger. De luitenant ter zee 1® klasse J. F. van Kervel, behoo- rende tot de rol van Zr- M'. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het toezicht over den marine-torpedodienst, zoomede van het lidmaatschap der torpedo-commissie, onder dankbetui ging voor zijne "goede diensten, en op non-activiteit gesteld, terwijl met den eersten Mei daaraanvolgende de luitenant ter zee 1® klasse W. J. A. Nolthenius en de luitenants ter zee 2® klasse L. C. Rovers, L. P. D. Op ten Noort, L. J. K. A. Jeekel en J. A. P. van n^rth in de rol van Z'. M®. wachtschip te Willemsoord ■den geplaatst. Hunstnlcuws. Naar men verneemt zal de heer Richard Hol weldra de laatste hand leggen aan een nieuw nationaal toon werk, en zal dit bij gelegenheid van het derde eeuw feest der Leidsche hoogeschool in Juni a. door de Leidsche zangvereeniging worden uitgevoerd. Op het programma voor het alsdan te geven tweedaagsche muziekfeest zullen behalve deze nieuwe compositie o. a. ook voorkomen „Der Messias" van Handel en „Ein deuts ches Requiem" van Brahms. Gemengde berichten. Uit Kruiningen wordt gemelddat eergisteren twee menschen die op het veld werkzaam waren be merkten dat zekere M. K. plotseling van het land ver dwenen waswaarom zij hem gingen zoeken. Men vond hem weldra met het hoofd in een ondiepe sloot lig gende, doch hij was reeds een lijk. Meermalen leed hij aan epileptische toevallen en men vermoedt dat zoodanig toeval thans zijn dood veroorzaakt heeft. De pomologische tentoonstelling en bijeenkomst die dit jaar te Amsterdam gehouden zou worden, kan wegens onvoldoende deelneming, niet plaats hebben. Er was een kapitaal van f 20,000 noodig, terwijl aan inschrijvingen ad 10 en aandeel en ad f 25 voor niet meer dan 4500 was ingeschreven. Er is besloten alsnog de medewerking van alle Nederlandsche tuin en landbouwmaatschappijen te vragenen ingeval de inschrijvingen ontoereikend blijven, de tentoonstelling tot het volgende jaar uit te stellen. De vijf fabrikanten te Goudadie schuldig zijn bevonden aan het in dienst hebben van kinderen be neden den leeftijd van tien jarenzijn door den kan tonrechter veroordeeld tot geldboeten van f 10 tot f 25of subsidiaire gevangenisstraf van drie en vijf dagen. De heer Cremer, die voor eenige dagen te Utrecht eene lezing hieldheeft de hcift der opbrengst daarvan aan het Nederl. gasthuis voor ooglijders geschonken. De heer Keiler van Hoornpredikant te Dord recht heeft van den beroemden archeoloog Schliemann, bekend door zijne opgravingen der overblijfselen van het oude Trojeeen brief in het Nederlandsch ontvan gen waarin hij zijn dank betuigt voor het hem toe gezonden exemplaar eener rededie de heer Keller over hem heeft uitgesproken. Schliemann hoopt vóór het einde van het volgende jaar zijne opgravingen voltooid en de echtheid daarvan buiten allen twijfel gesteld te hebben. De heeren B. Lucardie en zonen maken, als een bewijs dat het vervoer van goederen per spoor in ons land nog veel te wenschen overlaat, in de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende bekend. Den 8<n April verzonden zij naar Leeuwarden per Nederl. Rijnspoorweg 11 tonnen zaailijnzaad als ijlgoed. Op den volgenden dag zonden zij eveneens 10 tonnen per bootje. Deze twee zendingen arriveerden tegelijk te Leeuwarden den 12®" April. Voor het eerste partijtje moest betaald worden als vracht 22.26 terwijl dat verzonden per stoomboot slechts f 4 kostte. Gisteren heeft de heer Thiers zijn 78®" verjaardag, in het genot van een uitstekende gezondheidgevierd en bij die gelegenheid talrijke gelukwenschen in ver schillende vormen ontvangen- KIESTABEL. In de memorie van beantwoording op het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot herziening der kiestabel leest men o. a. Voor de vorming van het nieuw district Bergen op Zoom is het noodig, dat het district Middelburg, het welk thans een overbevolking van 13,255 zielen heeft en Walcheren en geheel Zeetiwsch-Vlaanderen omvat, eenige gemeenten verliest. Van Walcheren kan uit den aard der zaak moeilijk een gedeelte afgenomen worden en dus is het noodig die gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen te zoeken. Of deze bij het nieuwe distriet dan wel bij het district Goes gevoegd wordenis in zoover onverschillig, daar zij in elk geval door de Wesler-Schelde van de hoofdplaats van het district worden afgescheiden, welk ongerief hun nu evenzeer ten deel valt. Om zooveel mogelijk aan de geopperde bedenkingen te gemoet te komen en het nieuwe district alsmede Goes af te zonderen wordt thans voorgesteld bij Bergen op Zoom niet alleen de gemeenten Grauw, Hulst en Clingemaar ook Ossenisse en Hontenisse van het district Middelburg en de gemeenten Rilland en Bath in het oosten van Zuid Bevelandvan het district Goes te voegenen dit laatste door de gemeenten Maartens dijk, Stavenisse en Scherpenisseop het eiland Tho- len, schadeloos te stellen. In beginsel en daar waar de wetgever geheel vrij is, geeft (le minister aan enkele boven dubbele districten de voorkeur. Hij kan daarom niet met die leden in stemmen die vereeniging van het district Goes met de gemeentendie het nieuwe district Bergen op Zoom zullen vormenvoorstaan. Tegen splitsing van het dis trict Middelburgwaardoor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen een afzonderlijk district zou uitmakenverzet zich behalve andere redenen, het cijfer der bevolking. Het district Middelburg, alsdan tot het eiland Walcheren bepaaldzou slechts 42.503 zielen tellenterwijl het zuidelijke district een bevolking van 60,752 zielen zou hebben. Daar sedert de indiening van het eerste ontwerp der regeering gebleken isdat de bevolking op 31 December 1874 3.768,322 zielen bedroeg, zoo zijn drie leden meer voor de kamer te kiezen en blijven er dan nog 33.322 zielen over. Naar aanleiding daarvan is thans een nieuw district Groenlo, geheel in het oosten van het land, in het wetsontwerp gebracht, waardoor verscheidene verschik kingen in de overige districten noodig worden. De minister verdedigtvooral op grond van het vroeger gebeurde, speciaal in 1858 met Rotterdam, de voorge stelde indeeling voor Amsterdam. Intusschen is er, zegt de minister, nu een ongezochte gelegenheid om in groote mate aan de bezwaren te gemoot te komen. In 1874 is de bevolking der hoofdstad van 281,944 tot 286,932 geklommen en dus met 4988 zielen toege nomen, zoodat het district bijna 17,000 zielen te veel telt. Hierdoor is het mogelijk geworden om van het voorgestelde district eenige'gemeenten af te nemen en het tot veel kleinere proportiën in te krimpen. Het is nuzegt de ministerde hoofdstad met hare banlieue geworden, omstreeks 311,000 zielen tellende en alzoo nagenoeg 44,500 per afgevaardigde, welk getal men met bijna wiskunstige zekerheid weetdat in den loop van dit jaar tot 45,000 zal klimmen. Houdt de toe name der bevolking in volgende jaren gelijken tred, dan zullen de 17,000 zielen, die er thans over zijn, spoedig het bij art. 77 der grondwet gestelde cijfer be reiken en Amsterdam, zonder bijvoeging van andere gemeenten, recht op een zevenden vertegenwoordiger hebben. Werd daarentegen de gelegenheiddie zich thans aanbiedt, om Amsterdam tot een zevenvoudig district te maken, ongebruikt gelaten, dan zou de hoofdstad van dat rechtwaarop zij volgens de grond wet aanspraak heeftnog minstens vijf jaren lang ver stoken blijven. Het nieuwe district Groenlo zal bestaan uit de ge meenten Groenlo, Winterswijk, Eibergen, Borculo, Niede, Aalten, LiclitervoordGoor, Stad-Delden, Ambt, Delden en Haaksbergen. Het gewijzigd district Amsterdam zal bestaan uit de gemeenten Amsterdam,Muiden, Weesp, Weespercarspel, Watergraafsmeer, Diemen, Nieuwer-Amstel, Abcoude- Proostdy, Abcoude-Baambrugge en Vinkeveen. Dat de verzekering van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung die uit de hoogste regeeringskringen wordt ingelichtomtrent het voornemen der regeering om nader aan de Belgische regeering te antwoorden op hetgeen door haar tegen de Pruisische nota is aange voerd, op goede gronden berustte, blijkt nader uit een bericht in de Magdeburger Zeitung, dat reeds een tweede nota naar Brussel verzonden is. Do Neue freie Presse maakt daarenboven melding van een depêche, naar aanleiding van het Belgische antwoord van 26 Februari jl.door de Pruisische regeering aan de mogend heden, die de onafhankelijkheid van België hebben gewaarborgden ook aan de Nederlandsche regeering toegezonden. De Berlijnsche correspondent van laatst genoemd blad verzekert, dat de Duitsche regeering in die depêche te kennen geeft voornemens te zijn den loop van het opnieuw ingestelde gerechtelijk onderzoek in de zaak-Duchesne af te wachten en daarna in een nieuwe nota aan de mogendheden haar in deze zaak te volgen gedragslijn nader uiteen te zetten. Hieruit maakt men op, dat men zich te Berlijn voortaan uitsluitend wil bepalen tot de zaak-Duchesne en de beide andere punten van het conflictde herderlijke brieven en het adres aan den bisschop van Paderborn zal laten rusten. Wat van deze verschillende berichten dejuiste waar heid is zal waarschijnlijk weldra aan het licht komen. In de Belgische kamer van afgevaardigden toch zal heden de minister van buitenlandsche zaken, d'Aspre- mont Lyndenop de interpellatie van den heer Du- mortier betreffende de Pruisische nota antwoorden, terwijl in het Engelsche hoogerhuis tegen Maandag a. een interpellatie omtrent die aangelegenheid door lord Russell is aangekondigd. Hij is voornemens aan lord Derby, minister van buitenlandsche zaken, te vragen, of de regeering gelooftdat het Pruisisch-Belgisch inci dent geëindigd is en of dit haar geen vrees inboezemt, dat het behoud van den vrede in Europa wordt be dreigd. In het lagerhuis werd de regeering gisteren geïnter pelleerd omtrent het voorgenomen bezoek van den prins van Wales aan Indië. Het schijnt dat tot nog- toe geen plan heeft bestaan om aan die reis een speci aal officieel karakter te gevenalthans de heer Disraëli gaf als zijne meening te kennen, dat de prins waar schijnlijk niet als vertegenwoordiger der koningin een bezoek aan Indië zou brengenomdat de onderkoning de officieele vertegenwoordiger van H. M. bleef. Indien echter de prins mocht besluiten naar Indië te gaan en de regeering een voorstel dienaangaande mocht willen doen zou zij vooraf de kamer daarmede bekend maken. Terwijl de quaestie van het Pruisisch Belgisch inci dent, zooals uit het bovenvermelde bleek, niet alleen nog niet is getermineerdmaar zelfs nog grooter uit breiding schijnt te zullen verkrijgen, kan dat zelfde worden geconstateerd omtrent de maatregelen in Pruisen tegen de ultramontanen te nemen. Gisteren heeft het heerenhuis art. 1 van het wetsontwerp tot intrekking der staatsdotatiën aan bisdommen en katholieke geeste lijken reeds in zijn geheel ongewijzigd aangenomen. Art.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2