Bij ministerieele beschikking van 13 dezerzijn inge trokken de beschikkingen van 2 Juni 1857, en 3 Au gustus 1857, waarbij aan F. F, Retain, te Antwerpen, vergunning verleend is voor een stoomsleepdienst langs de Ooster- en Westerschelde en daarop aanloo- pende rivieren en zeegaten tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens; alsmede de beschikking van 30 Juli 1868waarbij aan H. Gerlingte Antwerpen, ver gunning verleend is voor een stoomsleepdienst op de Zeeuwsche stroomen en binnenwateren tot Rotterdam. Als eene onhandige poging tot oppositie tegen het tegenwoordige ministerie, moet eene opmerking van het te Rotterdam verschijnende Zondagsblad vermeld worden. Dit blad beweerde namelijk dat de heer Oorver Hooftwiens benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw inen uit de Staatscou rant gezien zal hebbendeze onderscheiding daaraan te danken had dat hij bij de stemming over de plaatsing van het standbeeld voor Thorbeclte te Amsterdam, de eenige tegenstemmer in den gemeenteraad der hoofd stad geweest is. In die benoeming zag het Rotter- damsche blad een nieuwe poging van den heer Heems kerk om zijn wrok tegen het standbeeld te koelen. Ongelukkig blijkt dat de benoemde niet is het lid van den gemeenteraad, mr. J. R. Oorver Hooft, maar zijn naamgenoot mr. G. Oorver Hooft, lid van gede puteerde staten van Noord-Holland. Heeft dus de heer Heemskerk werkelijk bij deze gelegenheid een wrok willen koelen, dan moet erkend worden dat het langs een zeer bijzonderen omweg is geschied. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren met 18 tegen 12 stemmen het voorstel van burgemees ter en wethouders, tot het heffen eener belasting op de hondenaangenomen. In dezelfde zitting is ingekomen een door 10,411 personen onderteekend adres om nog gedurende de eerstvolgende vijf jaren de kermis in stand te houdenmet intrekking van een vroeger ge nomen besluit om haar met het jaar 1876 af te schaffen. De Staats-courant van heden bevat de wetten van 4 dezer tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor het dienstjaar 1874, en van 6 dezer tot inkoop en amortisatie van rentegevende schuld. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw A. van Bosse, directeur der Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs als kapitein bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, en als zoodanig benoemd H. J. Dronkers jr.thans lc luite nant. Voorts benoemd tot len luitenant de 2e luitenant W. H. Moll en tot 2" luitenant mr. E. Fokker. Benoemd tot 2en luitenant a la suite bij de dienst doende schutterij te Goes W. J. van Dam. marine Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de officier van gezondheid 2e klasse J. J. van Effendienende bij de zeemacht in Oost-Indië. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundi gen dienst der' landmacht in Nederlandsch-Indië tot officier van gezondheid 2e klasse V. B.Petersen, civiel geneeskundige. Onderwijs. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft tot hoofd onderwijzer aan de openbare school benoemd den hulp onderwijzer W. A. P. van der Hurckvan 's Herto genbosch. Het is te hopen dat door deze benoeming de gere gelde gang van het onderwijs aldaar verzekerd zal worden. Tot dusverre schijnt zulks het geval niet te zijn, gelijk blijkt uit het volgend bericht in het N. en Adv. .blad voor Zeeuwsch Vlaanderen uit Sas van Gent van en 13en dezer. Gisteren is alhier het onderwijs in de gemeenteschool loor den heer de Vos weer gestaakt, als gevolg der onge regeldheden door den ontslagen hoofdonderwijzer Scheb- belie gepleegd, die door inbraak zoo men zegt zich opnieuw in het bezit van het schoollokaal heeft ge steld, en de deuren van binnen heeft gebarrikadeerd, onder bedreigingen en schelden aan elk den toegang weigerende, tot groote ergernis aan het publiek. ïierhnicuws. GistereD avond is door den kerkeraad der Neder - duitsche hervormde gemeente te Vlissingen ter vervul ling der vacature ontstaan door het emeritaat van den heer Fruitier de Talma, opnieuw het navolgende twaalftal geformeerd, zijnde de heeren: P. E. Barbas, te AmerongenJ. van Heerdete OudewaterJ. J. van der Lip, te Wijk bij Duurstede; A. Meerdink, te Harderwijk; I. Montagne, te 'sGravelandJ. Moerlijn, te Weesp; J. Riemens, te Driebergen; J. D. Sigal, te Lage Zwaluwe; M. Sjoers, te Oppenhuizen; W. Sijp- kens, te EIburg; W. F. Trip van Zoudtlandtte Hat- tem, en E. G. Wesselink, te Oudeschoot. Gisteren heeft te Zoutelande de stemming plaats gehad over het vrij beheer of aansluiting bij het alge meen college te 's Gravenhage. Van de 192 lidmaten hebben 64 aan de stemming deelgenomen waaronder 22 vrouwelijke. De uitslag der stemming was dat 25 stemmen zich voor vrij beheer en 39 voor aansluiting bij het college hebben verklaard. Marine en leger. In de Staats-courant van lieden is opgenomen de algemeeDe staat omtrent den afloop der lichting van de nationale militie van 1874. Koloniën. De heeren D. Maarschalk, gepensioneerd kolonel- titulair der genie van het leger in Nederlandsch-Indië, D. N. Meyners, H. G. Derx en A. L. Lindo, zijn ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië gesteldom te worden benoemd, de eerste tot hoofdingenieurchef van den dienst der staatsspoor wegen op Java, de anderen respectievelijk tot hoofdin genieur sectie-ingenieur en adjunct ingenieur voor de staats sproowegen op Java. Gemengde berichten. Heden morgen te ongeveer 10 uren is een hierheen rijdende boerenwagen, waarin de landbouwer Kaboord met zijne vrouw zoon en dochter gezeten waren en die met slechts een paard bespannen was, op den opril van den Kleverskerkschen weg nabij de begraafplaats alhier aangereden door een chais met paard, waarin zich de mede stadwaarts rijdende landbouwer Kodde bevonddie eerstgenoemden wagen wilde passeeren. Het paard van Kaboord schrikte, tengevolge waarvan de wagen met die er in zaten van den dijk viel en de vrouw en dochter zelfs in de sloot terecht kwamen, waar zij tamelijk gekneusd werden uitgehaald door den landbouwer en zijn zoon. Kaboord heeft zich evenzeer aan hoofd en handen bezeerd, doch de zoon kwam met den schrik vrij. Van den wagen zijn alleen de zooge naamde boomplank en de wielen lieel gebleven. Eergisteren werd te Vlissingen een hond gebeten door een anderen hond, die men vermoedde dat ken- teekenen van dolheid vertoonde. De hond is zekerheids halve door de politie doodgeschoten. Alle honden zullen nu gedurende drie maarujen op straat van een muilkorf moeten voorzien zijn. Een opstand is uitgebroken op de landbouwko lonie Nederlandsch Mettfay bij Zutfen, waarbij o. a. een tachtigtal ruiten door de jongens zijn ingeworpen. Te Assen zullen binnen kort door de vereeniging „Assen's Volkswelvaart" de middelen besproken wor den om de kiezers voor de leden der 2B kamer, de provinciale staten en den gemeenteraad meer dan tot nu toe het geval is, aan de uitoelening van hun kie zersplicht te doen deelnemen. Zaterdag middag is een spoortrein van Gent naar Neuzen ontspoord. Het ongeluk had op ongeveer duizend meters van het station te Gent plaats; de schok was zoo geweldig dat de bagagewagen dwars door den tender gedrongen en een andere wagon in den bagagewagen geworpen is. De reizigers, die in de achterste wagens van den trein gezeten waren, hebben gelukkig geen letsel bekomen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend, doch een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Te Parijs maakt tegenwoordig zekere heer John Holtum grooten opgang met een tot nogtoe,on verklaar baar kunststuk. Hij laadt in tegenwoordigheid van het publiek een kanon, met eene lading kruit en vervol gens met een kogel, dien hij eerst door het publiek laat onderzoeken, vervolgens plaatst hij zich aan het andere einde van het tooneel vlak tegenover het kanon dit wordt afgeschoten ende heer Holtum vangt den kogel in de vaart met zijn handen op. Men meende, dat de heer Holtum den waren kogel wegmoffelde, en dit werd hem in de Folies Bergère te Parijs gezegd, doch hij bood het publiek aan zich naar een vrije en open plaats te begeven, waar geen coulisses of eenig materieel aanwezig zou zijn, midden in het veld. Iemand uit het publiek zou den kogel teekenen op zoodanige wijze als hij zou willen en dien zelf in het kanon doen; en als na het schot de heer Holtum niet denzelfden kogel in handen had zou hij 5000 franken aan de armen der stad geven terwijl hij 3000 franken bood aan hem die zich in zijn plaats zou willen stellen. De proef werd genomen en slaagde volkomen. Men koos een kanon van klein kaliber, het werd geladen en eerst een proef genomen op een dikke plankdie op een afstand van 10 meters in splinters werd geschoten. Opnieuw werd alles onder zocht en het stuk geladen en de heer Holtum plaatste zich op een afstand van slechts 5 meters. Hij had de voorzorg genomen zijn borst met een plaat te bedek ken en dikke lederen handschoenen aan te trekken. Het schot ging afmen zag den kogel uit den loop vlie gen en in zijn vaart door den heer Holtum met beide handen grijpen. Men kon geen geheime kunstgrepen meer onderstellendoch het vermoeden bestaatdat de heer Holtum de kruitlading zoo berekent, dat zij slechts genoegzame kracht heeft om den kogel op den door den heer Holtum verlangden afstand onschadelijk te maken. Hij heeft echter ook op andere wijze door slaande bewijzen gegeven van zijn reusachtige kracht. De internationale diplomatieke conferentie voor den meterte Parijsheeft Maandag het voorstel van de meerderheid der wetenschappelijke commissie aan genomen tot stichting van een permanente neutrale in stelling voor de bewaring van de oorspronkelijke maten en gewichtenhet afgeven van namaaksels en hot doen van vergelijkingen. In parlementaire kringen te Berlijn wordt beweerd, dat de kroonprins van Duitschland aan koning Victor Emmanuel had gevraagd een plaats voor eene ontmoe ting te willen aanwijzenwaarop de koning had geant woord dat hij den kroonprins in zijne hoofdstad Rome zou ontvangendoch diens bezoek niet kon beschouwen als ter vervanging van dat hetwelk door den keizer was voorgenomen. Tengevolge hiervan was het reisplan van den kroonprins veranderd. Een correspondent van de Magdeburger Zcitung beweert thans, dat graaf Moltke met een buitengewone zending aan den koning van Italië zal worden belast. Verkoeplngen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een huis en erf aan de Lange Gortstraatwijk S n° 331. Verkocht voor 2475.25. 2° Een huis en erf buiten de Veersche barrière, wijk F n° 48. Verkocht voOr f 730. Te Brigdamme zijn gisteren te koop aangeboden 1° 31 aren 70 centiaren bouwland, liggende in de gemeente Sint Laurens. Verkocht voor f 966.25. 2° 31 aren 70 centiaren bouwlandaldaar. Verkocht voor f 955. 3" 1 hectare 17 aren 50 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor f 2525.30. 4° 70 aren 20 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor f 1555. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het ministerie van binnen1 andsclie zaken op den 29en April a. zal worden aanbesteed: het maken en voltooien van de aardebaan voor den spoorweg van de Voorzaan tot het Smalle Pad te Amsterdammet inbegrip van het leggen van de spoorbaan en het ophoogen tot 5.5 M. -f- A. P. van het stationsemplacement in het Westerdok en in het open havenfront te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam, en het vergrootcn van eene keet op de stapelplaats te Dordrecht. Mede liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie stapel- en constructie maga zijnen te Delft op den 30en April a.zal worden aan besteed de levering van constructie-hout ten behoeve van gemelde magazijnen en tot aanmaak van beddingen tot kustaffuiten van 24 centimeter. Thermometerstand. 14 Apr. 's av. 11 u. 41 gr. 15 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Staten-gene raai. tweede kamer. Per telegraaf Bij het antwoord der regeering op het afdelings verslag betreffende het wetsontwerp tot herziening der kiestabel is een gewijzigd wetsontwerp aan de kamer aangeboden. Daaruit blijkt, dat het cijfer der bevol king op 31 December 1874 bedroeg 3,768,322, tegen 3,715,676 op 31 December 1873, op welk laatste cijfer het eerst aangeboden wetsontwerp was gebaseerd. Tengevolge van het zooveel hoogere cijfer op 31 Decem ber 1874 moet het aantal afgevaardigden voor de tweede kamer met drie worden vermeerderdin plaats van met twee zooals eerst was voorgesteld. Daarom wordt thans voorgesteld ook een nieuw kies district Groenlo te vormen, waardoor talrijke verschik kingen in de andere districten moeten plaats hebben. Amsterdam zal,*zooals eerst was voorgesteld, zeven afge vaardigden verkiezen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 14 Aprii. Voorzitter de heer Scborer. Afwezig met kennisgeving de heeren Dronkers, we gens ambtsbezigheden, Dobbelaar de Wind, ongesteld, en Snouck Hurgronje. De heer van Berlekom komt later, bij den aanvang der voorgezette behandeling van de concept-politiever ordening. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het in de vorige zitting verhandeldedeelt de voorzitter mede dat hij als burgemeester door J. R. Jeronimus, parti culier te Koudekerkevoor het kantongerecht alhier is gedagvaard wegens terugvordering van betaalde plaatselijke belasting op de inkomsten in deze gemeente. [Hieromtrent verwijzen wij naar het gisteren in het bericht omtrent deze raadszitting medegedeelde.] Vervolgens worden, met inachtneming van het daar omtrent door de financieele commissie uitgebracht gun stig advies, goedgekeurd: a De rekening van den schuttersraad omtrent zijne

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2