r 90. MIDDELBURGSCHE COURANT. Yrijdag 1875. 16 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitsondering van den Zondag, den 2tu Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f S.50. Middelburg 15 April. De heer B. A. Fokker was gisteren ongetwijfeld de tolkniet slechts der leden van den gemeenteraadmaar der groote meerderheid van Middelburg's ingezetenen, toen hij burgemeester en wethouders geluk wenschte met de aanneming van hun voorstel tot het verleenen van concessie voor den aanleg van een droog dok al hier, overeenkomstig de door de firma van Zeijlen Decker ingediende gewijzigde plannen. Wat den 13en Juli van het vorige jaar nog niet veel meer dan een in de lucht hangend denkbeeld was, dat men slechts aanbevelen kon door eene opwekking tot wat minder zwaartillendheid, wat meer vertrouwen in de toekomst, wat meer lust om iets te wagen waar zooveel te win nen vielis thans geworden tot een afgerond en dui delijk planwelks uitvoerbaarheid zoo weinig betwijfeld wordt, dat de technische raadsman der gemeente, de hoofdingenieur van Diesen, het met alle kracht aanbe veelt en er geen kans op onoverkomelijke moeilijkhe den in ontdekt, en dat zij die vroeger tegenstemden, hun bezwaren opgeheven verklaren en met vol vertrou wen de richtige uitvoering te gemoet zien. De tol der dankbaarheid aan indieners en ontwerpers, aan burgemeester en wethouders, aan de commissie Tan fabricage en aan den heer van Diesen, aan allen die den gewichtigen arbeid van voorbereiding, samen stelling en onderzoek verricht hebbenwerd gisteren reeds betaald. De raad kon moeilijk op welsprekender wijze zijne hooge ingenomenheid met, zijn besef van het gewicht der plannen te kennen te gevendan door met algemeene stemmen het zegel zijner goedkeuring daaraan te hechten. Bewezen de gisteren avond van de zeekasteelen der firma van Zeijlen Decker opstij gende vuurpijlen en de blikvuren die heinde en ver hun tooverachtig licht over kanaal en loskade wierpen, dat van de zijde der firma het besluit van den raad op den rechten prijs gesteld wordtzij zelve kan uit de stemming van gisterenmeer nog dan uit de juichtonen der opgewonden menigtedie des avonds onze straten vulde, zien hoe krachtig Middelburg's in gezetenen zich verbonden voelen aan de werkzame man nen, wier koene ondernemings-geest nieuwe bronnen van welvaart voor onze gemeente gaat openen. Tochofschoon eenparig instemmen en toejuichen goed en loffelijk is, hopen wij dat onze medeburgers de bewijzen zullen leveren, niet daarmede alleen hun plicht volbracht te rekenen. De goedkeuring der plan nen voor het droge dok is eene heuglijke gebeurtenis, heuglijker nog indien zij, waaraan wij niet twijfelen, door eene voorspoedige uitvoering bekroond mag worden. Maar nog weldadiger zouden wij haar achtenindien zij de spoorslag werd tot aanwakkering van de werkzaam heid en den ondernemingsgeest in ons midden. Niet met de handen in den schoot behoort afgewacht te worden totdat van elders iets goeds komt opdagenniet tot het luide toejuichen en feestelijk begroeten van dat goede, wanneer het ons gebracht wordt, beliooren wij ons te bepalenmaar de eigen handen moeten aan den ploeg geslagen worden om door nieuwe werkzaamheid nieuwe hulpbronnen te scheppen en de gunstige ligging onzer stad tot nieuwe voordeelen te doen gedijen. Wij zullen niet trachten de vraag te beantwoorden of tot dusverre door Middelburg's ingezetenen in dit opzicht ten volle hun plicht vervuld is. Waarschijnlijk zijn velen hunner nog beter op de hoogte dan wij, om te kunnen beoordeelen of in deze nimmer iets werd verzuimd of ongedaan gelaten, of nimmer eene gele genheid om werkzaam op te treden en iets goeds tot stand te brengen tot dusverre ongebruikt voorbij werd gegaan. .Slechts vergunne men ons bij den gelukwensch, dien ook wij voor de aanneming der ontwerpen hebben uit te spreken, nog den anderen wensch te voegen dat, tegelijk met deze plannen, in menig hoofd andere voor nemens tot rijpheid mogen komen minder grootsch misschien dan die der firma van Zeijlen Decker, doch even goed doordacht en even uitvoerbaar als deze, en niet minder vruchtbaar als uitjngen onzer eigen werk zaamheid. f In de gisteren avond gehouden vergadering van het Mïddelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd medt deel in g gedaan van het antwoord van het hoofdbestuur op het aanbod van het departement, om alsnog de noodige exemplaren dei- vertaalde werken van den heer Samuel Smiles beschik baar te stellen ter aanbieding van pracht-exemplaren aan dien schrijver. Het hoofdbestuur meent bij zijn vroeger gevoelen te moeten volharden, dat het niet wenschelijk is aan deze zaak gevolg te geven waar het vertaalde werken geldtdie niet door de Maatschappij uitgegeven maar alleen ruimer verspreid zijn. Nadat de heer mr. C. J. Pické verklaard had dat hij omtrent dit laatste bij het doen van zijn voorstel in dwaling heeft verkeerddoch het niettemin betreurt dat het hoofdbestuur niet met het voorstel kan medegaan, werd besloten in de zaak te berusten. Gelijk besluit werd genomen ten aanzien van de weigering van het hoofdbestuur omop voordracht der commissie voor de belangen van den dienstbaren stand alhiereene zilveren medaille voor 40 jarigen trouwen dienst aan een mannelijken bediende te dezer stede te verleenen. Het hoofdbestuur meent dat hiertoe geen termen zijn, omdat niet blijkt dat de aanbevolenezich gedurende zijn diensttijd door bijzondere zelfverlooche ning of daden van edelmoedigheid onderscheiden heeft. Aan bedoelden persoon zal alsnu een getuigschrift wor den uitgereikt. Vervolgens had de benoeming plaats van a een lid van het bestuur, -er vervanging van den met 1 Juli a. aftredenden heer tfl F7X. Abreschwaar toe gekozen werd de heer F. Nagtglas b een afgevaardigde ter algemeene vergadering, waartoe benoemd werd de heer J. J. H. Doorenbos bij herstemming tusschen hem en den heer E. J. W. Koch; c een plaatsvervanger-afgevaardigdewaartoe de heer Koch bij acclamatie werd benoemd, die zich be reid verklaarde de opdracht te aanvaarden iu de hoop dat het niet noodig zal zijn te moeten optreden. Den heeren Nagtglas en Doorenbosdie niet ter ver gadering tegenwoordig waren, zal van hunne benoemin gen worden kennis gegeven. Met betrekking tot'de vernieuwde pogingen ter bijeen- brenging van gelden ten behoeve eener alhier op te richten bad- en zweminrichting werd door het bestuur medegedeeld dat op dit oogenblik is ingeschreven voor 2835 aan giften en voor f 2000 aan rentelooze voor schotten, alzoo samen f 4835, zoodat thans nog ƒ1165 aan het kapitaal ontbreekt, terwijl aan abonnementen is ingeschreven /544, zijnde ƒ156 minder dan het verlangde bedrag. Het bestuur en de commissie voor bedoelde inrichting zien met het oog op het verkregen resultaatgeen kans om de zaak tot stand te brengen. Een der leden van de commissie meende tijdens de discussie evenweldat er nog een middel zou bestaan om het noodige geld bijeen te krijgen, dooi- namelijk een beroep te doen op de hulp van de spaarbank, doch het bestuur was van oordeel dat het, wegens het belang der zaak en den korten tijd die voor deze ver gadering ter bespreking overbleef, geen voorstel in dien geest mocht doen, maar de beslissing aan de vergadering zelve behoorde overgelaten te worden, waartoe thans de gelegenheid wordt opengesteld. De heer mr. C. J. Pické stelde daarop, na op het belang van het tot stand komen der zaak gewezen te hebben voor om van de spaarbank f 1200 renteloos voorschot en voorts f 150'sjaars als subsidie gedurende enkele jaren te vragen. Naar aanleiding van dit voor stel ontspon zich eene langdurige discussie, waarbij de meest uiteenloopende denkbeeldenvooral omtrent de quaestie der „bevoegdheid van het departement om over de gelden der spaarbank te beschikken" werden uiteengezet totdat eindelijk met 16 tegen 13 stemmen werd aangenomen een voorstel van den heer mr. G. A. Fokker, om in het reglement te bepalen dat het depar tement, in overleg met het bestuur der spaarbank, ten behoeve van algemeen nuttige instellingenvallende in den werkkring der Maatschappij, zal kunnen beschikken over een deel van het excedent der baten van de spaarbankwanneer dit het aan de inbrengers verschul digde met het noodig geacht aantal pereenten te boven Hiermede bleef de zaak der bad- en zweminrichting dus voorloopig aangehouden. Toen daarop het concept herzien huishoudelijk regle ment voor het departement in behandeling kwam en men daarmede gevorderd was tot de omschrijving van den werkkring der vaste commissiën, stelde de heer m'. G. A. Fokker voor om in dit reglement voor zoo veel de spaarbank betreft het straks genomen besluit op te nemen, en niet in het reglement op de spaarbank. De door hem nader geformuleerde redactie luidt als volgt: „Wanneer het excedent van de baten der spaarbank boven hetgeen zij aan de inbrengers verschuldigd is 25 pet. te boven gaat, zal door de vergadering van het departement, de spaarbank-commissie gehoord, over het meerdere geheel of gedeeltelijk kunnen worden beschikt ten behoeve van algemeen nuttige instellingenwelker ondersteuning valt in den werkkring van de Maatschappij tot nut van 't algemeen. „Zoodanig besluit kan alleen worden genomen in eene daartoe opzettelijk bijeengeroepen vergadering, in welke minstens 27 leden van het departement moeten tegen woordig zijn, en niet anders dan met twee derden dei- aanwezigen." Dit voorstel zal voor de leden ter inzage worden ge legd om later, wanneer de commissie der spaarbank daarover zal zijn gehoord, in behandeling te worden genomen. Ten slotte werd aan de vergadering medegedeeld, dat door de heeren J. A. Snijders A.J.Cz". en S. C. Coen- raads Pieterse ten geschenke aan het departement ia aangeboden een exemplaar van het door hen bewerkte» „Gedenkboek der Meifeesten in Zeeland bij gelegenheid van het zilveren kroningsjubilé van Z. M. den koning", waarvoor aan die heeren dank wordt betuigd. Uit Vlissingen schrijft men ons „Het dubbel strijkquartet met piano en de mannen- zangvereeniging „Euphonia", bijgestaan door mejuffrouw A. Weyens (piano) en den heer R. Bekker (viool) hebben Dinsdag avond alhier eene muzikale soirée ge geven die het winterseizoen waardiglijk besloten heeft. „Zoowel het strijkquartet als de Mannenzangvereeni- ging bevestigden den goeden dunk die onder het pu bliek ten hunnen aanzien bestaat. Menigen genotvol len en aangenamen avond hebben zij ons reeds bereid, en ook deze avond sloot zich waardig daarbij aan. De vrij talrijke opkomst bewees dat hun werk naar verdienste gewaardeerd wordt. „Mejuffrouw Weyensdie eerst sedert korten tijd begonnen isde vruchten harer opleiding aan het publiek te genieten te geven, vergastte ons op de Ca price n" 2 van Mendelssohn Bartlioldy en eenePolacca brillant van C. M. von Weber. „De heer R. Bekker handhaafde zijne reeds gevestigde reputatie. Deze jeugdige kunstenaar draagt een naam, die in de muzikale wereld gunstig bekend is en zware verplichtingen oplegt. Hij bedenke steeds dat alleen door ijverige studie en nauwgezette voordracht die taak naar waarde door hem volbracht kan worden. „Luide en welgemeende bijvalsbetuigingen vielen den beiden artisten ten deel." Met ingang van den 1" Mei a., wordt het telegraaf kantoor der maatschappij tot exploitatie van staato spoorwegen op het station te Kruiningen voor het algemeen verkeer gesloten. De kamer van koophandel te Bergen (Henegouwen) heeft met algemeene stemmen een adres aan de Belgi sche regeering goedgekeurd, waarin wordt aangedron gen op de goedkeuring van het traktaatmet Neder land gesloten betreffende het kanaal van Neuzen naar Gent.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1