BUITENLAND. Algemeen Overzicht. anMsbmchta. f f f f f f n de nommers 441 tot en met 447, en zijn staande de vergadering van de obligatiën der oude schuld vernie tigd 25 stuks van f 100026 stuks van f 500 en 15 stuks van f 200samen f 41,000. De uitgeloote stukken worden betaalbaar gesteld 1 Juli a. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Woensdag 7 April. Voorzitter de heer J. G. Hector, wethouder. Afwezig de heer J. B. de Groof. Nadat de notulen van de vorige vergadering en van de buitengewone vergadering gelezen en goedgekeurd zijnwordt door den voorzitter medegedeeld dat bij hem ontvangen is een schrijven van Z. E. den minister van financiën betreffende de ongebruikt liggende gronden ten westen van het verbreed kanaalter zijde van het winkelhuis der firma Blijenberg tot daar waar die gronden den straatweg naderen. Uit het schrijven mag met grond de verwachting gekoesterd worden dat be doeld terrein betrekkelijk spoedig verkocht zal worden. Hierna overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen wordt aan den heer C. G. J. Pietersen te 's Gravenhage vergunning verleend om een tramway over gemeentegrond aan te leggen van af de brug over het kanaal tot aan de tonnenbrug, op zoo danige voorwaarden als in het voorgelezen concept-be sluit nader zijn omschreven. Namens het dagelijkseh bestuur wordt verklaard dat het overneemt het in de vorige vergadering voorgestelde amendement van den heer Callenfels, op het voorstel van burgemeester en wethoudersom onder zekere omstandigheden aan minvermogenden gratis onder wijs te doen geven op de scholen van lager en meer uitgebreid- lager onderwijsen alzoo het primitieve voorstel vervalt. Daarover worden uitvoerige discussiën gehcuden die tot uitslag geven dat het voorstel van den heer Callenfels, strekkende: „om leerlingen op scholen van meer uitgebreid la ger onderwijs, dietijdens hun verblijf aan de scholen, door het verlies van ouders of betrekkingen buiten de mogelijkheid gesteld worden de gevorderde bijdrage te voldoenen dientengevolge verplicht zouden zijn de school te verlaten, vooreen geheele of gedeeltelijke vrij stelling der bijdrage in aanmerking te doen komen ter beoordeeling van burgemeestei^en wethouders die zooda nige vrijstelling verleenen", in omvraag gebracht en met 8 tegen 4 stemmen verworpen wordt. Tegen stemden de heeren Pot, Schraver, Kleijnhens, van Uije Pieterse, de Kruij ff, Ockers, Laernoes, J. J. P. Hector en Verkuyl Quakkelaar. Daarna wordt in omvraag gebracht het voorstel van den heer Verkuijl Quakkelaar om gratis onderwijs te geven aan uiterlijk tien minvermogenden die door aanleg en ont wikkeling ter beoordeeling der plaatselijke school com missie, blijk gegeven hebben met vrucht gebruik te kunnen maken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Ook dit voorstel wordt met 7 tegen 5 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heeren Schraver, Callenfels, Kleijnhens, van Uije Pieterse, Ockers, van der Hijden en Laernoes. Een voorstel van den heer Callenfels, in de vorige vergadering gedaan, tot wijziging der schoolgelden op de scholen van meer uitgebreid lager onderwijs, strek kende om die voor jongeDS en meisjes meer in evenre digheid tot elkander te brengenwordt alsnu in behan deling genomen en verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Is ingekomen een verzoek van F. C Labry, huur der van het stadskofiiehuisde Beurs te Vlissingen, en van A. But, te Veere, om de huur aan laatstgenoem den over te mogen doen, en het huurcontract, dat met 30 April 1876 eindigt, op dezelfde voorwaarden met twee jaren te verlengen. Dit verzoek wordt met alge- meene stemmen afgewezen. Tengevolge van een verzoekdoor den heer J. J. P. Hectorom afstand van een strookje gemeentegrond in het Provooststraatje, teneinde daarop een muur te zettenen aansluiting met een vooruitstaand gedeelte van zijn gebouw in de Nieuwstraatwordt besloten 1° te verklaren dat bedoeld strookje gronds voor den publieken dienst niet noodig is2° dien grond aan hem af te staan, en 3° dat daarvoor betaald zal moeten worden 6 per M\ Door den heer Hector als lid van den gemeenteraad zijDde, zal aan den koning ver gunning gevraagd worden om dat stukje gronds van de gemeente te mogen koopen. Daarna worden benoemd: tot lid der Zeemans- en visschersbeurs de heer C. Mortier, aftredend lid; tot lid van het college van regenten over het weeshuis, in de plaats van den heer W. van der Os, de heer C. A. Kalbfleischtot lid der plaatselijke schoolcommissie, mede in plaats van den heer W. van der Os de heer A. Snellen. Wegens het vergevorderde uur wordt de vergadering op voorstel van den voorzitter verdaagd tot aanstaan den Vrijdag te 1 uur. De quaestie der nota, in Februari jl. door de Duitsche regeering aan de Belgische gericht, is niet alleen nog met opgehelderdmaar neemt zelfs meer en meer een ernstig karakter aan. Werd voor eenige dagen gemeld, dat zij slechts betrekking had op de zaak-Duchesne, aan een Fransch bisschop zou hebben voor gesteld om von Bismarck te vermoordendit schijnt eene poging van Duitsche zijde te zijn geweest, om de zaak zoo onbeduidend mogelijk voor te stellen. Door een correspondent der Kölnische Zeitung werd later medegedeeld, dat behalve op de aangelegenheid-Duchesne, de nota ook nog betrekking had op de herderlijke brieven der Belgische bisschoppen en op de adressen van Belgische comité's, die door de dagbladen worden openbaar gemaakt, en waarin de Duitsche ultramon- tanen worden aangespoord om in hun verzet tegen de regeering van hun land te volharden. Dit bericht is niet tegengesprokenmaar wordt zelfs nader bevestigd door een telegram uit Parijs aan de Londensche Timesvolgens hetwelk de nota wèl degelijk op de bovengenoemde punten betrekking heeft en waarin verder nog wordt gezegd „dat het bijna eene onmogelijkheid schijnt te zijn, dat de wetten van een land aan zijn regeering niet de noodige gegevens zou den verschaffen om geschriften in beslag te nemen of te verbiedenof handelingen te onderdrukkendie zijn betrekkingen met naburige mogendheden in gevaar zouden kunnen brengen. „De onzijdige staten, die hunne positie willen hand haven, moeten zorgvuldig alles vermijden, waardoor het beginsel van neutraliteit zou worden geschonden, hetwelk de grondslag van hun bestaan uitmaakt. Indien de Belgische wetten aan de regeering niet de voldoende macht verleenen om aan Duitschand de bil lijke voldoening te verschaffen die het verlangt, hoopt het dat België zijn wetgeving zal aanvullen." Niemand zal ontkennen, dat deze taal kras is, en indien zij blijkt waar te zijn, levert zij een sterk sprekend bewijs voor de hoogst moeilijke positie waarin de neutrale mogendheden zich tegenover den kerkelijk- politieken strijd in Duitschland en de gevoeligheid van zijne regeering bevindeneene regeeriDg die zich, vol gens deze nota, niet ontziet om in andere landen de wetten voor te schrijven. Volgens hetzelfde telegram aan de Times heeft de Belgische regeering geantwoord, dat de wetten in België haar voldoende macht geven om alle beleedigingen te verhinderenmaar dat het niet mogelijk is, de bedoeling om te beleedigen te be letten. Het onzijdige en onafhankelijke België wordt verder gezegd heeft nooit iets gedaanwaardoor de betrekkingen met een bevriende mogendheid, die tevens zijn onafhankelijkheid heeft gewaarborgd, zouden kun nen worden geschonden." De onzekerheid die ten aanzien van de nota nog heerscht geeft van verschillende zijden aanleiding er op aan te dringen, dat door de regeeringen van Duitsch land of België eenig licht in de zaak worde verspreid. De Volks Zeitung is van oordeel dat de Duitsche rijks- regeering verstandig zou handelen zoo zij in hare orga nen de toedracht der zaak uit elkander zette. Het zelfde verlangt de Etoile beige van de Belgische regeering, terwijl dit orgaan er tevens op wijstwaarom waar schijnlijk de officieuse Duitsche bladen niets omtrent de geheele zaak hebben gemeld. De oorzaak hiervan wordt nl. opgehelderd door een tweede depêche aan de Times volgens welke men te Berlijn eerst het resul taat van het onderzoek in de zaak-Duchesne wil af wachten alvorens het publiek- nader in te lichten. De Etoile beige verzekert tevens, dat zij uit goede bron inlichtingen heeft ontvangen van nog veel onrustbaren der karakter dan die welke thans in omloop zijn, doch dat zij om dezelfde reden als dp Duitsche organen het stilzwijgen zal bewaren. Daar de zaak wel niet spoedig zal worden gesmoord, maar men integendeel althans van eenige Belgische liberale bladen wel kan verwachtendat zij haar leven dig zullen houden, zal het wel tot eene opheldering moeten komen en voor de positie der kleine neutrale mogendheden is het te hopen dat zij niet zoo ernstige zaken aan het licht zal brengen als waarvan thans sprake is. Terwijl de keizer van Oostenrijk en de koning van Italië te Venetië feestvieren, elkanders gezondheid drinken, wederzijds de liefelijkste complimentjes wisselen en de schoonste heilwenschen voor elkander uiten, die als zoovele waarborgen voor den Europeeschen vrede worden geëxploiteerd, komen uit Berlijn berich ten die doen vermoedendat van een bezoek van keizer Wilhelm aan koning Victor Emmanuel niets zal komen. Reeds voor een paar dagen werd in de Köl nische Zeitung medegedeelddat de reis van den keizer, waarnaar deze zeer verlangde, uitsluitend afhankelijk was gesteld van zijn lichamelijke gezondheiddoch dat zij in geen geval verder zou worden uitgestrekt dan tot Florenceom den keizer niet verder dan hoogst noodzakelijk was aan de vermoeienissen der reis bloot te stellen. Thans echter wordt uit Berlijn getelegra- pheerddat de geneesheeren den keizer bepaald hebben aangeradenom zijn plan van naar Italië te reizen geheel op te geven. De kroonprins heeft hier op zeker bij wijze van plaatsvervanging aan den koning van Italië per telegram zijn verlangen te kennen te gevenom met zijne gemalin een bezoek aan den koning te brengendeze heeft terstond geantwoord, dat het hem een genoegen zal zijn den kroonprins te ontvangenindien deze slechts tijd en plaats wil opge ven waar hij den koning wenscht te ontmoeten. Dit bericht wordt door de Kreuz Zeitung bevestigd, en wat het bezoek van den kroonprins betreft, dit heeft te meer waarschijnlijkheid, omdat reeds bepaald was, dat hij met zijn geheel gezinin het belang van de gezondheid zijner kinderentegen het midden van deze maand voor eenigen tijd naar Italië zou vertrekken, alwaar hij dan misschien den keizer nog zou ontmoeten. De officieuse Provincial Correspondenz verzekert echter dat het bericht omtrent het afspringen van diens reis voor barig is, doch bevestigt, dat de geneesheeren zich zeer tegen eene verplaatsing van den keizer verzetten. Nadere berichten zullen dus eerst zekerheid kunnen geven. De zittingen der generale raden in Frankrijk houden thans voornamelijk de aandacht bezig. In enkele ver gaderingen als Aisne en Marne hebben de voorzitters, Waddington en Dauphin, politieke redevoeringen ten gunste der republiek gehouden. In het departement Allier geschiedde dit ook, doch de prefect protesteerde om dat het onwettig was politieke redevoeringen te houden. De minister van justitieDufaureheeft als president van den generalen raad van Charente inférieure geen rede uitgesproken, omdat de heer Buffet had verzocht dat de ministers, die leden van zoodanige raden zijn, zich van politieke toespraken zouden onthouden. De vervolging tegen twee bladen ingesteld, die aanvallen tegen de nieuwe constitutie hebben gerichtstrekt niet weinig om het vertrouwen in de tegenwoordige regee ring te versterken en heeft vooral daarom een goeden indruk gemaakt omdat genoemde bladen niet door de administratie zijn gestraft, maar bij de rechterlijke overheid zijn aangeklaagd, die nu uitspraak zal moe ten doen. De Carlisten schijnen Cabrera uit den weg te willen ruimenalthans zijn volgens berichten uit Bayonne in Frankrijk Carlistische zendelingen aangekomen, om Cabrera te vermoorden; de politie is echter reeds op de hoogte en hoopt hen de vatten. ^edijdtttpn. "Van hier langs Veere vertrokken het barkschip Jacobus Anthonie, gezagvoerder D. T. Visser, in bal last naar Riga. Na de lading steenkolen gelost te hebben, is heden morgen van Vlissingen in ballast naar zee vertrokken, met bestemming naar Sunderlandde Engelsche stoom boot Finchale, gezagvoerder Mew. Alhier gearriveerd het driemastschip de Kortenaar, gezagvoerder Walters, komende van Rotterdam tot in neming van lading. Graanmarkten enz. Oostburg, 7 April. De markt was heden goed voor zien, vooral van tarwe, en er bestond goede vraag voor dit artikel tot iets verminderde prijzen en voor gerst tot 10 a 20 cents boven vorigen koers. Ook paarden- boonen en haver waren beter te verkoopendoch erw ten en rogge waren weinig gevraagd en konden bezwaar lijk vorigen prijs opbrengen. Er is besteed voor: tarwe zeer enkel 9, voorts f 8.75, f 8.50 a ƒ8; rogge f 6.75, 6.50 a /6.25; wintergerst /7.10, /7, 6.75 a f 6zomergerst 6.75, 6 50 a f 6.25haver 5.50, f 5.25, f 5 a 4.25paardenboonen /8.60, /8.40 a 8.25erwten 10 a f 9. Middelburg 8 April. Uit Walcheren was bijna alleen tarwe ter markt en van buiten Walcheren was zeer weinig aangevoerd. De handel was gering. Walcher- sche tarwe werd voor verbruik alleen, langzaam tot 25 cent lager van 8.75 a ƒ9 gekocht, mindere soort f 8.50 a f 8.75 Zeeuwsche dito 8.75rogge voor con sumptie hetzelfde f 7.50; puike wintergerst wordt onver anderd op f 7 gehoudenom op te ruimen moest men middelbare quaiiteit tot 6.30 afgevenpuike Walcher- sche zomergerst prijshoudend 6.75 gekocht; Walcher- witte boonen werden op f 17 en hooger gehouden zon der koopersdito bruine boonen werden 50 cent hooger en alzoo 15.50 genoteerd; dito paardenboonen prijs houdend f 9dito groene kookerwten 25 cent hooger en ƒ11.50 besteed; winterkoolzaad nominaal hetzelfde 11.50; prijzen van olie en koeken onveranderd. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Versclie boter 1.a 1.10. Eieren per 100 st. f 2.90. Prijzen van iltleclen. Amsterdam, 8 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 62j dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie Oblig. Hope C°. 1855 6e serie, dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leeningl860. Certific. dito Inscript.Stieglitz C°.2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Polen. Aand. Warschau Bromberg dito dito Weenen Oostenrijk. Oblig. metal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. 3 17 74 4 V 97 44 n 135 V 103 3 90 3 n 87* 24 R pet. 57 A 5 V V 5 11 102 5 n 79| 5 11 881 5 11 1014 5 n 974 5 n 97J 5 K D 44 V pet. 4 11 4 ff 4 n 824 6 n 524 5 257 44 pet. 87 4 201 5 V 1424 3 n 132 5 pet. 100 5 233 5 5 pet. 991 4 V n 814 4 631 5 V 1474 5 pet. 651 5 661 5 61* 5 611

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3