MIDDELBURGSCHE COURANT. 83. 1875. 8 April. Donderdag 1,- Middelburg 7 April. irdam ir. 10,30 u. 10,30 10,30 10,30 P12- 12,- 12- 12- 1,- 1,- 71 10,30 12.30 3.41 2.38 5.— 5.50 7.28 8.3 8.18 8.30 6.20 6.45 8.16 8.50 9.8 10.8 10.29 10.36 10.45 1.15 7.25 .35 8.32 .55 8.51 1.25 9.20 .2 7.— .85 7.60 .53 8.10 .10 8.30 =3 p> (js i y t Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: vervolg Binnen- en Buitenland, Staten- generaal en vervolg Advertentiën. In de heden namiddag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad waarvan wij het gewone ver slag uithoofde van plaatsgebrek tot een volgend nom- mer moeten laten liggen is onder anderen een adres ingekomen van den heer H. A. Polak, te Ylissingen, houdende verzoek om aan hem in koop af te staan een stuk grond, ter oppervlakte van 120 vierk. meters, op de loskade alhier. Dit adres is, evenals de vroegere adressen van gelijksoortige strekking, gesteld in han den van burgemeester en wethoudersteneinde later daaromtrent een voorstel aan den raad te doen. Aan mr. J. P. van der Bilt is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommis sie, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Van een zestal reclamatiën van aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten alhier zijn door gedeputeerde staten drie afgewezenterwijl ten aanzien der overigen is beslist als volgt: W. J. J. Koole en F. Dikkenberg terug te brengen van de lle naar de 10e en J. Brakman van de 14e naar de 12e klasse. Dientengevolge heeft de raad het kohier ge wijzigd en alsnu vastgesteld op 66,223.97. Bij de uitloting van een aandeel ad 71000 in de geldleening van f 200,000 is getrokken n° 88 en bij de uitloting van drie aandeelen ad 500 in de gecon verteerde leening n°' 374, 94 en 273. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de commies tweede klasse der posterijen W. H. Moll, thans te Middelburg, zijne functiën zal uitoefenen te Leiden. In de zitting van den gemeenteraad te ylissingen, welke heden gehouden werddeelde de voorzitter mede dat van de regeering een schrijven ontvangen is, op grond waarvan de verwachting gekoesterd mag worden, dat weldra zal worden overgegaan tot den verkoop van gronden, liggende ten westen van het verbreed kanaal. De zitting werd, daar alle op de agenda voorko mende punten niet konden worden afgedaan, verdaagd tot aanstaanden Vrijdag. Te Vlissingen heeft zich uit de commissie voor volksvoordrachten en de donateurs eene vereeniging geconstitueerd tot het houden van volksvoordrachten en volksvermaken. In eene daartoe Maandag avond bijeengeroepen vergadering zijn een 20tal leden toege treden; reglementen ontworpen, vastgesteld en een definitief bestuur verkozen, bestaande uit de heeren Vermeer, Sitter, Snellen, Engelsman Kleijnhens en Doorman. Nog werd besloten tot aansluiting aan het centraal- bureau der volksvoordrachten, gevestigd te Amsterdam. Omtrent de op te richten gemeenschappelijke bak kerij te Vlissingen wordt ons nader medegedeeld dat in eene Maandag jl. gehoudene vergadering van aan deelhouders eene commissie belast is met het huren of aankoopen van een huis, waarin de zaak zal worden gedreven. Het benoodigde kapitaal is nog niet geheel volteekend, doch men hoopt spoedig aandeelen genoeg te kunnen plaatsen om de bakkerij in werking te brengen. De statuten der vereeniging zijn vastgesteld en worden eerstdaags aan de koninklijke goedkeuring onderworpen. Van den uitgever P. G-. de Veij Mestdagh te Vlissingen ontvangen wij eene lithographische kaart dier stad, benevens der kanaal-, haven- en dokwerken aldaar op de schaal van 1:5000. Deze kaartwelke door duidelijke teekening uitmunt, geeft een goed over zicht van het geheel. Velerlei opgavenals de diepte bij verschillenden waterstand op de reèdein de haven in het kanaal en op den slagdrempel der groote sluis, het gemiddeld verschil "tusschen hoog en laag water, de oppervlakte der havensen de afstand van de Vlis- singsche haven naar Antwerpen, RamsgateMargate, Dover, HarwichLonden en Huil verhoogen de bruik baarheid dezer kaart. De prijs daarvan bedraagt slechts f 1.25. Den 29en dezer zal te 's Gravenhageten behoeve der staatsspoorwegenworden aanbesteed het maken van een gebouw tot woning voor den beambte der meteorologische waarnemingen en den lichtwach- ter, nabij de buitenhaven te Vlissingen. Naar aanleiding der door onzen Haagschen correspon dent in zijn laatsten brief (zie ons nommer van 5 dezer) gedane mededeelingen omtrent de plannen der regeering betreffende de droogmaking der Zuiderzee, meldt de Nieuwe Rotterdamsche courant dat aan het hoofd van het consortium, aan hetwelk men de concessie zou wil len verleenen, staat de heer dr. Cramer, vroeger hoofd redacteur van „de Tijd"later agent van Langrand- Dumonceau. Hetzelfde blad verneemt dat het wetsont werp tot goedkeuring der concessie reeds door den raad van state onderzocht is. Het bedrag van 11 honderd millioenin onze correspondentie genoemd, kan echter, volgens die mededeeling, niet juist zijn. Het Haagsche Dagblad meldt daarentegen „van alles zins bevoegde zijde"dat de regeering hare keus tus schen uitvoering bij concessie of door den staat nog niet bekend heeft gemaaktdat de kótten geraamd zijn op 123 millioen, waarvan 1/3, of ruim 40 millioen als subsidie verlangd wordt, en dat de concessie niet wordt aangevraagd door eene Amsterdamsche maatschappij voor grondcredietmaar door eene vereeniging van zeven particulieren, Nederlanders. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van 29 Maart jl. tot wijziging van art. 6 van het koninklijk besluit van 4 September 1862 (Staats blad n° 174), houdende voorschriften ter uitvoering van de wet van 21 December 1861 (Staatsblad n° 129), regelende de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Z. M. de koning is gisteren, van de koningin en prins Hendrik vergezeld, te Amsterdam aangekomen per extra-trein van half drie. De vorstelijke personen werden met daverend gejuich begroet, hetgeen nog levendiger werd toen de koning, met zijne gemalin op het balcon van het paleis verschenen, prins Hendrik, die achter het koninklijk echtpaar stond, bij de hand vatte en meer naar voren voerde. Des middags was het diner ten hove. Prins Alexander wordt mede te Amsterdam verwacht; de komst van den prins van Oranje is nog onzeker. De provinciale staten van Noord-Brabant zijn tot eene buitengewone vergadering opgeroepen teneinde te voorzien in het tekort van f 40,000 dat in de provin ciale kas zal ontstaantengevolge der verwerping door de tweede kamer yan de voorgestelde belasting op de paarden en andere trekdieren. Gedeputeerde staten stellen thans voor eene heffing van 2£ pet. op de hoofd som der rijks personeele belasting, in te gaan op 1 Mei 1875, en van nóg 2£ pet. op de hoofdsom der grond belasting, in te gaan den lea Jannari 1876door welke twee heffingen men ongeveer f 37,000 denkt te ver krijgen. Als een staaltje van de verbolgenheid, waartoe men sommige Nederlanders brengen kan door een spot prent verdient de volgende uitval der Nieuwe Arn- hemsche courant tegen Uilenspiegel vermelding. Het satirieke weekblad heeft zich veroorloofd de bui tengewone middelendie het conservatieve blad in den laatsten tijd aanwendt om zijn debiet te vermeerderen, belachelijk te maken. Hierop antwoordt de N. A. Ct. in de volgende bewoordingen „Wij hebben ons tot nu toe niet gestoord aan het geschrijf van Uilenspiegel, het blad dat door eenige eerlooze schelmen, door Vader Nijgh c. s. gehuurd, geschreven wordt om politieke tegenstanders te belee- digen en te belasteren. In de aanvallen en beschim pingen van schavuiten zonder naam zagen wij niets anders dan een bewijs dat wij hen hinderen, dat men onzen invloed vreest; wij hoopten dat alle eerlijke lieden zulk schrijven zouden weten të waardeeren." Benoemingen enbesluiten. leger. Benoemd bij den grooten staf tot kolonel, skonings adjudant, de luitenant-kolonel jhr» W. J. A. Storm de Grave, van dien staf. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Brouwershaven, met ingang van 17 Juni a.J. Hoogenboom Bz. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helmond, de heer mr. K. L. van Woel- deren, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oirschotte Boxmeerde heer F. R. J. Dubois, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te 's Gravenhage. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. A. A. Meevers uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. marine. De vice-admiraals J. J. Wichers en F. A. A. Gregory, met den laatsten dezer, eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der marine, respectivelijk te Amsterdam en te Willemsoord, onder dankbetuiging voor liuune in die betrekking bewezen dienstenen op nonactiviteit gestelden met den eer sten Mei daaraanvolgende benoemd tot directeur en kommandant der marine te Amsterdam, de schout bij nacht J. M. I. Brutel de la Rivière, en te Willemsoord de benoemde schout bij nacht P. A. van Rees. mariniers. Benoemd tot 2' luitenants bij het korps mariniers de sergeantenC. M. E. R. C. von Bose, A. P. Timmers, L. H. J. L. Vogelvanger en J. M. Ripping, de beide eersten van het 8e en de beide laatstgenoemden van het 6e regiment infanterie. Onderwijs. Sedert de vorige opgave is de uitslag van akte examens voor lager onderwijs alhier als volgt: Nuttige handwerken: Aangemeld en toegelaten 6zijnde mejuffrouwen P. H. de Graaffvan Zierikzee J. A. van der Haven, van Brouwershaven; M. E. KoenraadtM. C. W. Pelzer en V. M. G. Schoenma kersallen van Middelburg, en J. W. Rensen, van Zierikzee. Nuttige en fraaie handwerken: Aangemeld en toegelaten 2, zijnde mejuffrouw E. A. Bollemeijers, van Kortgene, en mejuffrouw P. J. F. Soetbrood Piccardt, van Goes. Gemengde berichten. Drie scheepstimmerlieden, werkzaam aan het schip Willem Poolman aan de loskade alhier, zijn heden middag door het breken van een touw aan destelling, op welke zij zich bevonden, in het water gevallen, doch weder gered zonder ander letsel te hebben onder vonden dan het verlies van hun gereedschap. De reeds sedert lang bestaande kerkelijke oneenig- heden te Opheusden (Gelderland) hebben dezer dagen tot geweldaddigheden aanleiding gegeven. Aldaar zijn namelijk dezelfde pastorie-gronden der hervormde kerk tweemaal verpacht, eens door de oude en eens door de nieuwe partij. Nu is een der pachters met 50 man, voorzien van spaden en schoppen, gekomen om het landdat door de eerste pachters reeds in bezit geno men en met aardappelen bepoot was, weder om te spaden. Een aantal nieuwsgierigen waren hierbij tegen woordig, doch door de aanwezige vijf rijksveldwachters werd het begaan van ernstige ongeregeldheden voor komen. Van eenige lichte verwondingen alsmede van

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1