BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Benoemingen cabesluften. ridderorden. Vergunning rerleend aan L. A. H. Hartogh, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den, sehach van Perzië geschonken. diplomatie. Benoemd tot secretarissen van legatie mr. A. L. P. baron de Constant Rebeque en mr. L. H- Ruyssenaersthans attachés bij hot Nederlandsch corps diplomatique. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot M. van den Berghthans te Kortgene. posterijen. Bepaald dat de commies der posterijen 2' klasse J. A. A. Kiiller zijne functiën zal uitoefenen te Middelburg en de commies 4e klasse E. W. Ilildebrandt te Goes. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Heinkenszand jhr. m'. C. van Citters. marine. Pensioen verleend, wegens langdurigen dienst, aan den schout bij nacht J. P. G. Muller, ten bedrage van 2400 met f 1275 verhooging, onder dankbetuiging voor zijn goede en langdurige diensten; en voorts op verzoek aan den kapitein ter zee IJ. P. Klerck, ten bedrage van f 1800 met f 975 verhoo ging, de kapitein-luitenants ter zee jhr. D. Bowier, ten bedrage van f 1500 met f 750 verhooging, M. O. de Kanter, ten bedrage van f 1500 met 1050 verhoo ging, en D. A. Coomans de Ruiter, ten bedrage van f 1500 met f 975 verhooging. Bevorderd tot schout bij nacht, de kapitein ter zee P. A. van Rees; tot kapitein ter zee, de kapitein luitenants ter zee W. Enslie en A. N. L. Koops; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee lc klasse A. J. baron van GeenH. J. S. van der SlootC. J. Smith, C. P. van der Star en J. P. van Rossum, tot luitenant ter zee 1" klassede luitenants ter zee 2C klasse P. G. BruchC. J. de Jong, H. Schotborgh, J. A. Snoek en A. van Hengelen tot officier van administratie 2e klasse, de officier van administratie 3e klasse L. C. Duhne. leger. Op pensioen gesteldten bedrage van 1500 's jaars, met toekenning van den rang van kolonel, de luitenant-kolonel E. W. C. C. Storm de Grave, pro vinciale adjudant in Utrecht. Benoemd bij den provincialen staf tot majoor, pro vincialen adjudant in Utrecht, de kapitein J. F. van Regterenvan het 6f regiment infanterie. Onderwijs. Sedert de vorige opgave is de uitslag van akte examens voor lager onderwijs alhier als volgt: Hoogduitsche taal: Aangemeld 1, die is toe gelaten, zijnde de heer P. J. Houmes, van Middelburg. Franse he taal: Aangemeld 3 vrouwelijke candi- datenwaarvan 2 zijn opgekomen en toegelatente weten: mejuffrouw S. J. Mazure, van Zierikzeeen mejuffrouw C. E. Roest, van Middelburg. In het weekblad „Vooruit" (uitgave van P. G. Wijtman alhier) komt eene berekening voor van de allernoodzakelijkste uitgaven voor een gehuwd hoofdon derwijzer met vijf kinderen, tot een totaal bedrag van 1067. Onnoodig te zeggen dat hierbij onder het hoofd „genoegens en versnaperingen" evenals onder dat van „behoorlijke opleiding der kinderen", zoo goed als niets gebracht is. Daarbij wordt herinnerd dat in ons land nog steeds onderwijzers gevonden worden op een traktement van f 400. De hoofdredacteur van het weekblad, de heer G. A. Vorstcrmau van Oijen, vraagt waar het heen moet met het onderwijs wanneer in dien toestand geen verandering komt, of eerst volslagen gebrek moet heerschen en het onderwijs geheel in ver val moet zijn geraakt, alvorens men de hand tot red ding uitsteekt. Aan den heer W. G-. C. Bijvanek, leeraar bij het hooger en middelbaar onderwijs te Leiden, is eene persoonlijke toelage verleend, teneinde hem te bewegen "geen betrekking naar elders te aanvaarden. Kerknieuws. De heer W. A. van G-riethuyzen, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Odijk (Utrecht), is als zoodanig beroepen te Kattendijke. De heer P. Huetpredikant te Dirkslandheeft voor het beroep bij de Ned. herv. gemeente te Rotter dam bedankt. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Poort vliet dr. G. van Goorpredikant te Op-en Neer-Andel. Landbouw. De maatschappij van Landbouw te Breda zal met medewerking der zustermaatschappijen een krachtig vertoog indienen bij de prov. staten van Noord-Brabant tot wederinvoering der sinds eenigen tijd opgeheven keuringen en premiën voor de beste tentoongestelde paarden en stieren, die zooveel mochten bijdragen tot instandhouding en bevordering der paardenfokkerij en tot veredeling van den veestapel. De vermindering daarvan is zichtbaar, nu steeds de beste soorten voor fabuleuse prijzen naar het buitenland gaan. fóarlne en leger. De luitenant ter zee 1' klasse H. J. van der Mandele wordt met den 7*n dezer gedetacheerd bij het departe ment van marineteneinde tijdelijk de betrekking van inspecteur over de artillerie der marine waar te nemen. De luitenant ter zee 1® klasse W. F. Blaauw wordt met 16en dezer geplaatst in de rol van Zr. M". wachtschip te Willemsoord. Gemengde berichten. De Goessche courant meldt dat de „Geschiedenis van Arnemuiden" door den heer H. M. Kesteloo, ter perse en reeds gedeeltelijk afgedrukt is, zoodat de uitgave zeker zal doorgaan. De klokkenist van den Martini toren te Groningen, de heer van Oeckelenis 84 jaren oud en vierde dezer dagen zijne 65jarige dienstvervulling. Trots zijn hoo- gen leeftijd komt hij nog geregeld van Harendermolen (een gehucht buiten Groningen) waar hij een orgelfa- briek heeft, en beklimt den lioogen toren om het caril lon te bespelen. In de Kölnische Zeitung wordt aan huismoeders eene nieuwe gelei aanbevolen, bereid uit een af kooksel vanoude laarzen! Dit is eene uitvinding van een Amerikaan, dr. van der Weijde; do laarzen worden eerst zorgvuldig schoon gemaakt en dan met soda gekookt. Ondanks die schoonmakerij lijkt het recept ons toch nog al onsmakelijk De heer Henry Havard bekend als schrijver van het werk „Les villes mortes du Zuiderzee" is voorne mens over eenigen tijd eene reis door de provinciën Groningen, Overijsel, Drenthe, Gelderland en Noord- Brabant te aanvaarden. Reeds is hij op de koninklijke bibliotheek te 's Gravenliage bezig door het doen van ijverige nasporingen zich tot zijne taak voor te bereiden. Verkooj»ingen en aanbestedingen. Heden namiddag zijn alhier te koop aangeboden 1° Een woon- en winkelhuis met tuin in den Lan gen Delft, op den hoek van de Sint Janstraat, wijk I n° 36. 2° Een pakhuis en erve in den Langen Delft,naast het vorige perceel, wijk I.n° 35. 3° Een huis en erve in de Sint Janstraat, wijk I n" 37. 4° Een pakhuis en erve in de Sint Janstraatwijk I n° 38. 5° Een pakhuis en erve naast het vorig perceel. 6° Een woonhuis en erve met tuin in de Sint Jan straat naast het vorig perceel. Samen verkocht voor f 15,660.50. llicrmoaiclcrsland 5 Apr. 's av. 11 u. 46 gr. 6 'smorg. 7 u. 44gr. 'smidd.lu. 55 gr. 'sav. 6u. 51 gr. &faten-generaal. EERSTE KAMEB. Zitting van Maandag 5 April. (Nader verslag.) De gisteren reeds door ons vermelde wetsontwerpen werden achtereenvolgens door de kamer in behandeling genomen en eenparig aangenomen. Bij dat tot aanleg van spoorwegen op Java zette de minister van koloniën uiteen dat geen particuliere aanleg van spoorwegen kon plaats hebben zonder directe of indirecte staatshulp. De eenige concessie-aanvraag voor de lijn Pasaroean Soerabaija, die geacht kon worden serieus te zijn, be vatte nog voorwaarden die te schadelijk waren en was daarom ter zijde gelegd. Bij de behandeling der vestingbegrooting voor 1875 verdedigde de minister uitvoerig zijn beleid tegen het verwijt van weifelmoediglteid. In uitgewerkte bijzon derheden toegelicht door plannen en kaartenwees hij het algemeen plan aan dat bij hem bestondofschoon men beweerde dat hij het niet had. Hij verklaarde ten slotte, dat wanneer de noodige gelden jaarlijks werden toegestaande vestingwet werkelijk in 8 jaren tijds kon worden uitgevoerd. Wat de slooping van vestingen betreft, daarmede wordt geen dag langer gedraald dan noodig is voor het overleg tusschen de verschillende autoriteiten. De heer Fransen van de Putte bracht de politieke quaestie ter sprake. Hij verlangde te weten of de minister voornemens was zich met de verdere uitvoe ring der zaak te belasten. Hij vroeg dat, opdat de kamer zou weten op welk standpunt zij zich tegenover den minister bevindt en volstrekt niet met nevenbe doelingen daar zoowel de kamer als het land wenscht de afdoening van zaken en de rustige voortzetting van zoovele aanhangige quaestiën. De heer Hartsen achtte het inconstitutioneel en on geoorloofd om op die wijze den minister af te vragen of hij al dan niet zijn ontslag zou nemen. De heer Cremers achtte de vraag niet inconstitutioneel maar meende dat de minister het antwoord kon schuldig blijven. De minister van oorlog verklaarde niet voorbereid te zijn geweest op de gedane vraag en uit dien hoofde haar niet te kunnen beantwoorden. Hij drong echter op de aanneming van de vestingbegrooting, als een deel van de staatsbegrootingaan. Het wetsontwerp werd daarop aangenomen met 25 tegen 6 stemmen (die van de heeren NobelCarsten, van Swinderen, Schot, Dumbar en Cremers). Zitting van Dinsdag 6 April. (Per telegraaf.) De kamer heeft aangenomen het wetsontwerp to verlenging van den tormijn van aanslag der beetwortel- suikerfabrieken benevens datregelende het toezicht op en het gebruik van de spoorwegen, laatstgenoemd ontwerp met 26 tegen 5 stemmen. De kamer is vervol gens op reces uiteengegaan. De keizer van Oostenrijk is te Venetië aangekomen, alwaar hij door koning Victor Emmanuel en de prinsen van diens huis zeer hartelijk is ontvangen. Een bezoek van vorsten aan elkander zonder politieke beschouwin gen is eene onmogelijkheid. Karakteristiek echter is het oordeel der Fransche pers over deze ontmoeting, om dat het weder zoo duidelijk getuigt voor den haat tegen Duitschland die de Fransche politici belet den gang van zaken met juistheid te beoordeelen. De samen komst van keizer Frans Jozef met koning Victor Em manuel zeggen zijheeft een anti Duitsche bedoeling, en de beide vorsten koesteren het plan te zamen de Roomsche curie in haar strijd tegen het Duitsche rijk ter hulp te komen. Wat men gaarne wenscht voorspelt men dikwijls uit zaken die er eigenlijk geen de minste aanlei ding toe geven. Zóo is het ook hiermede. Een coa litie tusschen Oostenrijk en Italië tegenover Duitschland zou voor Frankrijk een schoone gelegenheid wezen om te trachten zoo spoedig mogelijk als derde in den bond te worden opgenomen. Er bestaat echter een geheel ander bondgenootschap, en hoe men in Frankrijk zóo kortzichtig kan zijn om te geloovendat Oostenrijk en Italië de Roomsche curie tegen Duitschland zouden willen helpen is onbegrijpelijk. Of zouindien in den tegenwoordigen kerkelijk-politieken strijd in Duitsch land, de pauselijke stoel de overwinning behaalde, deze ook niet spoedig de wet voorschrijven aan de Italiaan- sche en Oostenrijksche regeeringen? Zij mogen thans niet zooveel last hebben van de aanmatigingen der geestelijkheid en daarom niet tot zoo krachtige maat regelen de toevlucht behoeven te nemen als de Duit sche regeering zij weten echter weldat wanneer het kerkelijk gezag wordt hersteld het met de moderne staatsinstellingen gedaan zou zijn. Een zoodanige bedoeling als de Fransche organen willen kan aan de bijeenkomst der vorsten niet worden toegeschrevenen veilig kan men aannemendat het bezoek van keizer Frans Jozef aan Victor Emmanuel slechts eene beleefdheid ister beantwoording van diens bezoek in 1873, nadat dc eenheid van Italië was tot stand gekomen, aan de keizers van Duitsch land en Oostenrijk gebracht. „Het bezoek aan koning Victor Emmanuel zegt dan ook de Neue freie Presse behoort tot het gebied der groote politiek. De ont moeting van de beide vorsten in 1873 een gevolg der verzoening tusschen de vorstelijke huizen van Habsburg en Savoie, sluit op waardige wijze een treurig hoofd stuk der Oostenrijksche, een netelig gedeelte der Euro- peesche geschiedenis; zij is eene uitdrukking van ver geven en vergoteneen rekenschap houden door de dynastiën met de noodzakelijke politieke en materieele belangen der volkennadat deze reeds lang met elkan der vrede hebben gesloten. De bijval van de geheele liberale wereld begeleidt den keizer op zijne reis naar Venetië, alwaar hein een schitterende ontvangst zal bereid zijn." Dit is dan ook werkelijk het geval ge weest; de keizer is luisterrijk ontvangen. De luide toejuichingen der Venetianen zijn echter een gruwel in de ooren dei; Hongaarsche magnaten en militairen, die er graaf Andrassy een verwijt van maken, dat hij er toe heeft medegewerkt om de ont moeting der twee vorsten te Venetië te doen plaats hebben, alwaar pas het feest van Manin werd gevierd, en de koning de demonstraties zal ontvangen van hen, die als zijne onderdanen zijne toegenegenheid niet waardig waren; anderen beweren weder, dat de Venetianen door de tegenwoordige regeering van Italië verwaar loosd wordenzoodat de luidruchtige hulde die zij aan keizer Frans Jozef brengen als een demonstratie tegen koning Victor Emmanuel zou kunnen gelden. Do keus van Venetië zou dus in ieder geval verkeerd zijn geweest en zóo groot is de verbittering tegen Andrassy dat hij stelselmatig gemeden wordt, en sommige hofdames slechts door den keizer konden worden gedwongen om in do salons van den eersten minister der monarchie te verschijnen. Andrassy echter stoorde zich daaraan niet: in den hofburg te Weenen, te Berlijn en te >St. Peters burg werd de keus van Venetië goedgekeurd en dit is voor hem. voldoende. In de politieke wereld is een ernstig conflict uitge broken, dat echter voor dea wereldvrede niet gevaar lijk isnl. tusschen de ex-keizerin en den voormaligen vice-keizer Rouher. Het schijnt, dat deze te veel den baas wilde spelen; nu weigert Eugenie hem verdere gelden ter ondersteuning van de Bonapartistische zaak en verlangtdat hij de leiding van hare partij zal opge ven. Voor de kracht van het Bonapartisme is dit in ieder geval zeer noodlottig, doch des te beter voor de rust van Frankrijk. De wet op de Duitsche rijksbank is thans officieel afgekondigdzoodat voortaan alle banken in Duitschland haar in omloop zijnde biljetten tegen de daarop uitge drukte waarde in ontvangst moeten nemen, zoowel aan de hoofd bank als aan de filialen. Zij moeten voorts iedere week nauwkeurige opgaven van den stand der bank openbaar maken, terwijl geen buitenlandsche banknoten, of aan toonder luidende rentelooze schuld brieven, binnen het Duitsche rijk ter betaling kunnen worden gebruikt. I Het onklard keerde! verwijq Vlissir Nedcrll Belgicl Frank! Ruslar Polen. Oosten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2