BUITENLAND. Staten-ge neraal. Algemeen Overzicht. féclanua, 1874, wat de handelsbeweging in Frankrijk betrelt, eene zeer voordeelige uitkomst heeft opgeleverd ruim overtreffend die van de jaren 1872 en 1873. In 1872 bedroegen de in- en uitvoeren te zamen eene waarde van 7,331,943,000 franken; in 1873 was dat cijfer ge klommen tot 7,342,095,000 franken; terwijl in 1874 de algemeene in- en uitvoerhandel een cijfer oplevert van 7,625,764,000 franken. Volgens officieuse berichten heeft ook de Fran- sche regeering besloten zich bij het internationale posttraktaataan te sluiten en genoegen te nemen met een internationaal port van 30 centimes voor een brief van 15 grammen. Een Oostenrijkerdie in 1751 bij de Pruisische munt te Breslau werkzaam was, koelde zijn haat aan Frederik den Groote, den onverzoenlijken vijand der keizerin Maria Theresia, door de woorden Em Reichs- thalerdie op de zilveren rijksdaalders voorkwamen, zoodanig at te breken dat er stond Em Reich s tahl er. Ofschoon de regeering dadelijk haar best deed om al deze rijksdaalders weder in te nemen en te doen smelten bestaan er toch nog enkele van, welke door de ver zamelaars van munten als zeldzaamheden op hoogen prijs gesteld worden. In Zuid-Wales zijn de arbeiders van de Dowlais- mijnen bereid om den arbeid tegen eene loonsvermin dering van 10 percent te hervatten. Men betwijfelt echter of de eigenaars der mijnen daarmede genoegen zullen nemenomdat men door vol te houden de arbei ders in het geheele district tot onderwerping wil dwin gen en daarom met geen bijzondere afdeeling in onder handeling wil treden. Daarenboven zijn sedert het begin van Februari de toestanden in den ijzer- en steenkolenhandel zoo veranderd, dat eene loonsvermin dering van 20 pereent noodzakelijk zal wezen om aan de eigenaren voldoende voordeel te verzekeren. De verheffing van bisschop Ledochowski tot de waardigheid van kardinaal geeft aan de Lemberger Dziennik Polski aanleiding te wijzen op het verschil in houding van den paus ten aanzien van Duitschland en Rusland. Toen kardinaal Marini aan den pauselij ken stoel voorstelde om het purper te verleenen aan den naar het binnenland van Rusland verbannen aarts bisschop van Warschau Tsjalbowski en toen dit in 1863 door de Poolsche regeering voor den verbannen aartsbisschop Telinski werd gevraagd, weigerde de pauselijke stoel aan het verzoek te voldoen, met de verklaring, dat het zijn gewoonte niet was de waar digheid van kardinaal te verleenen in landen waar de kerk vervolgd werd, opdat die hooge waardigheid niet aan geringschatting zou worden blootgesteld. Verkooplngen en aanbestedlngeu. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den directeur der artil lerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft op den 16™ April a. zal worden aanbesteed de levering van steenkolen en cokes. Jl. Maandag zijn te Schoondijke verkocht 6 hectaren -22 aren bouwland in den nieuwen Ha venpolder aldaar, voor f 11.805, behalve de onkosten en de 3 jaren loo- pende pacht. Thermometerstand. 2 Ap. 'sav.llu.45gr. 3 'smorg. 7u. 46gr.,'smidd.lu.51gr., 'sav. 6 u. 48 gr. EEESTE KAMER. Zitting van Zaterdag 3 April. (Per telegraaf.) De kamer heeft heden de verschillende voor dezen dag aan de orde gestelde wetsontwerpen aangeno men, zijnde naturalisatie-wettenonteigening voor het waterschap Ruinerwold; id. voor straten-verbreeding te Amsterdam id. voor uitbreiding van het station Box tel; wijziging der veeartsenijkundige wet; aanvulling der begrooting van binnenlandsche zakenschenking aan de gemeente Hillegersbergafstand van grond aan Nieuweschans. De afdeelingsverslagen over het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen in Indië, dat tot amortisatie van schuld en dat tot bekrachtiging der overeen komst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij uiden over 't algemeen gunstig. De gewijzigde ves- tingbegrooting is geheel objectief en afgescheiden van de politieke quaestie onderzocht. Door ver schillende leden werd geklaagd over het gemis van een vast plan bij den minister van oorlog. TWEEDE KAMER. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend strek kende tot afschaffing van het vuur-, ton- en bakengeld en tot nadere regeling van de meting van zeeschepen. Komt dat ontwerp tot stand, dan zullen alleen nog worden gehevena vuurgelden in bijzondere plaatsen geheven voor havenlichtenniet in het belang der algemeene stroombevaringmaar alleen in dat van de vaart naar die plaatsen ontstoken; b bakengelden voor de afbakening van kreken en kleine vaarwaters, naar bijzondere plaatsen leidende en enkel in het belang van de vaart naar die plaatsen dienstig. De eigenaars, reeders of schippers van zeeschepen welke volgens de wet van 28 Mei 1869 moeten voor zien zijn van een gewonen Nederlandschen zeebrief, zijn verplicht die schepen te doen meten door daartoe aangestelde ambtenaren ter plaatse waar bet schip ligt, wanneer zulks vereischt wordt. De eenheid van scheepsmaat is de kubieke meter. De meetbrief, aan den schipper uit te reiken, ver meldt den inhoud van het schip, behalve in die eenheid, in registertonnen van 2.83 kubieke meter. Een alge meene maatregel voor inwendig bestuur regelt verder de meting dier schepen overeenkomstig het stelsel van Moorsom en den overgang tot dat stelselmet bepaling- van het tijdstip waarop de voorschriften van dit arti kel in werking treden. Met ingang van dat tijdstip worden de consulaatgel- den voor wier heffing thans de ton van anderhalf maal den teerling van den meter tot grondslag dientgeheven naar den maatstaf van éen kubieke meter. Het tarief der gelden wordt bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur dienovereenkomstig gewijzigd, zoodat het door de verandering van eenheid in meetwijze geen veran dering ondergaat. Vreemde schepen worden op dezelfde wijs alsNeder- landsche gemeten bij hunne eerste binnenkomst hier te lande. "Wanneer die schepen voorzien zijn van een buitenlandschen meetbrief, afgegeven door de bevoegde autoriteit, kan de inhoud volgens de Nederlan*dsche maat bij wijze van herleiding bepaald worden. De verklaring omtrent deze herleiding vervangt den meet brief voor de toepassing der artt. 7 en 8 van de wet van 14 Juli 1855. De herleiding wordt verder bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur geregeld. De schepen van landen waarin dezelfde wijze van meten als in Nederland gevolgd wordt, kunnen door de regeering onder beding van wederkeerigheid en de verdere noodige bepalingenvan de meting hier te lande vrijgesteld worden. De artt. 2, 3 en 4 der wet van 14 Juli 1855 worden ingetrokken. De laatste zinsnede van art. 2 blijft intus- schen van kracht totdat het sielsel-Moorsom voor de meting in werking treedt. Deze wet treedt in werking met den 1™ Juli 1875. Door een groot aantal leden is bij het onderzoek in de afdeelingen der eerste kamer van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk "V" der staatsbegrooting, hun ingenomenheid te kennen gegeven met de voor dracht der regeering betreffende het koninklijke kabinet van schilderijen en zeldzaamheden te 's Gravenhage. Zij kunnen niet anders dan billijken al wat strekt tot behoud van voorwerpen van nationalen roem en van kunstschatten, waarom zij zich verheugen dat de be waring ook door deze Voordracht waarborgen van duurzaamheid kan opleveren. Gemeenteraad van Zlerlkzee. Zitting van V ijdag 2 April. Afwezig zijn de heeren Moolenburgli en Schneiders van Greiffenswerth. De Woensdag verdaagde behandeling van het voor stel betreffende de reorganisatie van de exploitatie dei- gasfabriek wordt thans voortgezet. Na afloop der discussiën over de algemeene strek king komt art 1 in behandeling. Hierop worden door de heeren Fokker, Moens en Zuurdeeg amendementen voorgesteld, welke aanleiding tot langdurige discussiën gaven. Het amendèment van den heer Moens strekte om den prijs van het gas elk halfjaar vast te stellen. In stemming gebracht zijnde, staakten daarover de stem men, zoofiat hierover in eene volgende vergadering moet worden beslist. Vóór stemden de heeren Macaré, Bolle, Ochtman, Zuurdeeg en Moens. Tegen stemden de heeren Houwer, Labrün, Koole, de Jonge en Fok ker. (De heer van der Grijp had gedurende de discus sie de vergadering verlaten.) Het amendement van den heer Fokker, strekkende om 50 in plaats van 25 pet. korting toe te staan, wordt verworpen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Fokker. Het amendement van den heer Zuurdeeg om geener lei korting toe te staan wordt mede verworpen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Zuurdeeg. Hierna wordt de zitting gesloten. Aan de stilte op parlementair gebied zal Maandag een einde komen door de hervatting der werkzaamhe den van den Pruisischen landdagwaarin nog belang rijke werkzaamheden aan de orde zijnin de eerste plaats eene interpellatie van den heer Virchownamens de Fortschritts-partijom van de regeering te vernemen welke plannen zij heeft ten aanzien van den door de kamer uitgedrukten wenschdat de nieuwe provinciale wetgeving ook van toepassing zal worden verklaard op Westfalen en de Rijnprovinciën. Hoewel de regeering in beginsel zooals men weet niet tegen een der gelijke uitbreiding hadwilde zij toch voorloopig daar mede nog wachten met het oog op den tegenwoordigen strijd tegen de katholieke kerk, daar wellicht de katholieke geestelijken in die provinciën te veel invloed zouden uitoefenen op de benoemingen van burgemees ters. De quaestie tusschen de regeering en de kamer betreft dus niet een beginsel, maar slechts de i niet dadelijke toepassing daarvan, cn hoewel de Virchow andermaal de zaak op het tapijt brengt gel men niet, dat dit tot eenige moeilijkheden aanleif zal geven, maar wel dat overeenstemming zal woi verkregen. Dinsdag a. zal de derde lezing van het wetsontu tot intrekking der dotatiën van den staat aan de ka lieke bisdommen en geestelijken aan de orde we waarbij nog een scherp debat kan worden te gen gezien. De leden van de centrumpartij hebben n van hunne leiders een dringende aanmaning ontvan om vooral terstond na het reces ter vergadering komenen Dinsdag tegenwoordig te zijn. Omtrent de reis van keizer Frans Josef blijkt na* dat deze voornamelijk ook in betrekking staat tot binnenlandsche politiek, speciaal ten opzichte van I matië, dat eerst in het begin van deze eeuw bij Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie werd gevoegd nog nooit door den keizer werd bezocht. De vooi melijk zeevarende bevolking heeft zich tot nogtoe i aan de militaire conscriptie willen onderwerpen. 1869 werd wel eene poging beproefd om deze ii voerendoch te vergeefser brak een opstand die slechts ten koste van veel bloed werd onderdrt waarop de invoering van den maatregel werd uil steld. Daarenboven is de bevolking zeer ontevrei over het Oostenrijksch gouvernement en beweert, dit zijne belangen geheel verwaarloost en miskf Daar de provincie zulke uitstekende zeelieden oplev is zij voor de kracht der monarchie van groot lang en de keizer schijnt hiervan dan ook ov tuigd te zijn, waarom hij persoonlijk nauwki rig de toestanden aldaar wil gaan opnemen en n alleen een aantal langs de kust en op de eilanc gelegen havensteden als Zara, Sebenico, Spala Raguza, Cattaro, Castelnuovo, Budua, Curzolo Lessina bezoeken, maar zelfs zijn tocht tot kleine mt in het land gelegen plaatsen uitstrekken. Terwijl regeering hooptdat het bezoek van den keizer a den tegenstand der bevolking van Dalmatië tegen conscriptie een einde zal maken, waardoor een belai rijk contingent marine-personeel zou kunnen word aangenomen, verwacht daarentegen de bevolking zei van het keizerlijk bezoek het beste voor de vervulli van hare wenschen en belangen. Misschien gelu het Frans Jozef het een zoowel als het andere te 1 werken, en in dat geval zou hij tevreden kunnen z over de resultaten van zijn tocht. Gisteren is hij Triest aangekomen alwaar hij met groot entliousiasi werd ontvangen. In tusschen wordt te Venetië al in gereedheid gebracht om hem een schitterende oi vangst te bereiden. Morgen worden aldaar koni: Victor Emmanuel, de prinsen van zijn huis en minister president Minghetti verwacht. Hoe noodzakelijk het voor de kleine staten is c ingeval van oorlog hun neutraliteit door kracht wapenen te kunnen handhaven blijkt uit eene me deeling van den Berlijnschen correspondent der Et' beigedie aan de laatst verschenen aflevering van werk van den grooten Duitschen staf over den ooi van 1870/71 een drietal legerorders ontleent. De ste gedagteekendBuzancy 30 Augustus 187011 u des avonds, is geteekend door von Moltke; de twee hoofdkwartier te Beaumont 31 Augustus 1870, is teekend door den opperbevelhebber van het leger de Maasprins Albert van Saksenen de der SaintPierremont 31 Augustus 1870, is geteek door den opperbevelhebber van het 3e legerkorps, kroonprins van Pruisen. In alle drie wordt het b< gegeven, om „wanneer de vijand op Belgische gro gebied overgaat en niet terstond mocht worden wapend, hem zonder nadere orders at te wachter vervolgen". Zeer terecht merkt de Etoile beige dat indien het Belgische leger niet in staat ware weest de Fransche vluchtelingen te ontwapenen, de log terstond op Belgische grondgebied zou zijn o-> gebracht. En hiervan zou men de Duitschers 1 strekt geen verwijt hebben kunnen maken; hebben zich namelijk strikt aan de rechten en i plichtingen ten aanzien der neutrale landen gel den, en in de legerorder van prins Albert wordt uitdrukkelijk gezegd, dat men, behalve in het bedo< geval, zich stipt van iedere schending der grenzen mi onthouden. Voor de neutrale landen zijn echter d legerorden een ernstige les en dringende aanmaning te zorgen, dat hun legers in staat zijn hun neutral! met kracht van wapenen te handhaven tegenover ie die haar mocht willen schenden. Omtrent den toestand in Spanje is een zeer bela rijk bericht uit Puycerda ontvangen, althans ind het mocht blijken waar te zijn. Tot nogtoe beteek den de overgangen van Carlisten tot de Alfonsisten zooverre nog niet veel dat geen aanvoerders i het Carlistische leger zich bij de zaak van Alfon aansloten. Thans echter wordt gemeld, dat de Car tische generaal Saballs een onderhoud met gener Martinez Campos heeft gehad en dat eerstgenoemde z bereid heeft verklaard de partij van koning Alfoni te kiezen indien deze hem in zijn titel een rang- erkennen. Mocht dit bericht bevestigd worden c blijkt daaruit, dat de Carlistische zaak meer en m achteruitgaat. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel). Verkoudheid, Hoest, Griep, Onlsfeki der Luehtpijpstakken, Tering. Rationeele weinig kostbare behandeling door middel der TEE! CAPSULES VM tiüïOT. Verkrijgbaar alle Apothekers.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3