nommer van „de Gids" een opstel over den oorlog met Atchin. Zoover wij uit een overzicht daarvan in het Handelsblad van heden kunnen opmakenworden door den generaal geen nieuwe gezichtspunten aangevoerd. Hij verdedigt het beleid van den generaal van Swieten tegen de vele aanmerkingen daarop gemaaktdoor een aantal meer of minder bevoegde personenwaarvan vele, ofschoon gezaghebbende in militaire quaestiën, nooit in Indië geweest zijn. De voorzichtigheid en de gematigdheid, welke in van Swieten zijn afgekeurd, beschouwt de generaal de Stuers als de beste bewijzen voor zijn uitstekend beleid, niet alleen als krijgsbevel hebber, maar ook als staatsman. „Wil men met den generaal Knoop voortgaan te beweren dat de tweede expeditie tegen Atchin slechts ten halve gelukt isschrijft de heer de Stuers „dan leg ik mij daarbij neder, doch met het voorbehoud dat het een half succès iszooals dat van Jan Pietersz. Koentoen hij op de puinhoopen van Jacatra het kasteel van Batavia stichtte, dat het punt van uitgang is ge worden om geheel Java onder Nederlandjche heerschappij te brengenof van Speelmantoen hij te Macassar het fort Vlaai-dingen stichtte, en van zooveel andere voor vaderen, die zich eerst op eenig punt onzer buitenbe zittingen van Oost-Indië hebben vastgenesteldom het te laten zijn het uitgangspunt voor de vermeestering van het geheele gewest. Is het niet op deze wijze dat wij meester van Nederlandsch-Indië zijn geworden?" Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Het nieuwe ministerie heeft nu zijn geneesmiddel tot „verhooging van 's lands weerbaarheid" bij de tweede kamer aanhangig gemaakt in het voorstel tot uitbreiding van het militiecontingent. Bij het flinke en uit éen stuk gehouwen ontwerp van den minister van Limburg Stirum tot opheffing der plaatsvervanging mag men dit voorstel niet vergelijken; doch daar het gestel van onze tweede kamer niet tegen eene flinke behandeling bestand iszou juist dit gebrek van den door minister Weitzel voorgestelden maatregel wel eens eene groote verdienste kunnen blijken. En indien het aangenomen werd, zou ik al spoedig genegen zijn om de spreuk in herinnering te brengen dat éen vogel in de hand beter is dan drie, die vliegen. De rechter lijke organisatie van de Vries, die ondanks veel ver lies tengevolge van 's ministers te ver gedreven inschik kelijkheid, toch op een goed beginselvereenvoudiging van rechtspraak, steunen bleefwerd immers verworpen en het hovenwetje van den heer van Lijnden heeft kans op aanneming! Licht mogelijk dat het voor den minister Weitzel, die volgens de laatste berichten weer schijnt te zullen aanblijven, weggelegd zal zijn na de vestingwet ook de nieuwe militie wet tot stand te brengen. „De beperking der plaatsvervanging die thans voor gesteld wordt, de bepaling van een maximum van leeftijd (25 jaar) voor den plaatsvervanger, beduidt overigens op zich zelve niet veel. De onrechtvaar digheid dat hij die betalen kan zich van den militairen dienst hoewel het dragen van de wapenen volgens de grondwet ieders plicht is kan vrijkoopen, wordt daardoor niet weggenomenze wordt integendeel nog meer verzwaarddaar de plaatsvervanger^ door zulk eene beperking aangemoedigd wordt. Het aanbod toch vermindert en de prijzen worden hooger, zoodat het stel len van een plaatsvervanger een voorrecht worden zal, waarvan uitsluitend de zeer vermogenden zich de weelde zullen kunnen veroorloven. Wat blijft er zoodoende over van het argument der voorstanders van die ongrond wettige instelling, dat de persoonlijke militaire dienst niet bezwarend is voor de rijke leegloopersmaar zeer onvoordeelig en hard voor die jongeliedenwier opleiding in takken van industrie er door bemoeilijkt wordt en die zich dus niet zoo spoedig tot werkzame burgers van den staat kunnen vormen Aan dergelijke jongelieden uit den burgerstand de kracht en bloem der natie, wil men te gemoet komen door hun de gelegenheid te geven om een plaatsvervanger te stel len maar wat baat die gelegenheid zoo men het gebruik er van onbereikbaar maakt? Wanneer de tweede kamer radicaaldat wil zeggen van halve maatregelen atkeerig was, dan verwierp ze stellig deze bepaling van het wetsontwerpmaar radicaal is ze niet, en dus „Wat de stembus toch weldadig werkt! We danken aan dien weldadigen invloed reeds het initiatief-spoor- wegvoorstel, dat, van duizende kanten ondersteund, werkelijk kans van slagen schijnt te hebben en althans in de afdeelingen der kamer een gunstig onthaal heeft gevonden. De regeering, buiten de gelegenheid om thans zelve met milde hand de kiezers in welgezindheid op te kweeken, wil nu echter een anderen slag slaan en heeft een wetsontwerp ingediend tot droogmaking der Zuiderzee, dat, naar ik hoor, reeds bij den raad van state is. Annexatie van eene twaalfde provincie is ongetwijfeld een denkbeeld dat bij iedereen weerklank vinden zalmaar minder goedkeuring verdient de modus quo. Het werk zal volgens het voorstel der regee ring bij wege van concessie met subsidie (anderhalf honderd millioen naar ik verneemworden uitgevoerd, en wel door de Maatschappij van grondcrediet te Am sterdam. Wanneer er éen werk is dat niet anders dan rechtstreeks door den staat mag worden ondernomen, dan is het zeker wel de droogmaking van de Zuider zee. De omvangde risico en meer nog de bekende bezwaren en het gesukkel van particuliere maatschap pijen die groote werken van publiek nut uitvoeren, alles pleit evenzeer voor staatsaanleg. Wie de Zuider zee droog wil laten maken door de „particuliere krachten" met eene kolossale subsidie handelt, dunkt mijeveneens als hij die de plaatsvervanging bij de militie verdedigtnamelijk den grondwettelijken plicht van persoonlijken militairen dienst voor geld, ook al bij concessie of contract en subsidie, aan een ander wil laten uitbesteden. In dit opzicht lean het ministerie van der Heim-Heemskerk das wel als consequent wor den beschouwd." (Benoemingen en besluiten. mimsterieele departementen. Eervol ontslag ver leend, op verzoek, met 1 Mei a., aan M. L. van De venter als hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken. burgemeesters. Herbenoemd als burgemeester van Yerseke W. van Oeveren. Onderwijs. Sedert de vorige opgave is de uitslag van de akte examens voor lager onderwijs alhier als volgt: Fransche taal: Aangemeld 10 mannelijke candi- daten, waarvan 4 toegelaten, zijnde de heeren G. J. Dormaar en J. van Dijk, beiden van Middelburg; P. van der Meulen van Goesen M. Verstraetenvan Vlissingen. Engelsche taal: Aangemeld 3 mannelijke candi- datenwaarvan 1 toegelatenzijnde de heer J. R. van der Lansvan 's Heerenhoek. Schrijven: Aangemeld 5 vrouwelijke candidaten, .waarvan 3 zijn toegelaten, te weten mej. E. J. Bou- manvan VlissingenL. C. L. van Lodensteijnvan Middelburgen A. J. van der Mandere van Kapelle. Rekenen: Aangemeld 1 candidaat, die is afge wezen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Poortvliet dr. G. van Goor, te Op- en Neer-Andel, en te Kattendijke de heer W. A. van Griethuijsen te Odijk. De heer A. Wijncandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, heeft jl. Maandag zijne betrekking als predikant te Oudeschans aanvaard met eene rede naar aanleiding van Romeinen I vers 164. De kerkeraad der gemeente Dinteloord (classis Breda) maakt bij advertentie bekend dat de heer P. J. B Laanvroeger predikant te Maassluisop de Paasch- dagen driemaal aldaar gepredikt heeft tot groot genoe gen der toehoorders en dat daarbij niet eenig bewijs van krankzinnigheid bij den spreker was op te merken. Naar men verneemt heeft de heer J. H. Cordes, predikant te Vordendie voor het beroep naar Vlis singen bedankt heeft, tot zijne gemeenteleden het ver zoek gericht hun erkentelijkheid voor dit bedanken niet aan hem, maar aan de armen zijner gemeente te toonen, tengevolge waarvan aan de diakenen te Vorden een aantal grootere en kleinere gaven zijn ter hand gesteld. Bij koninklijk besluit is aan den heer P. van den Hoofakker Houtzagers, predikant bij de hervormde gemeente te Oostkapelle, een pensioen van 702 verleend ingaande 1 Juli a. Vïarine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse J. T. F. Bruyn wordt met den 155,1 dezer gedetacheerd bij het depar tement van marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie. De stafmuziek van het 3' regiment infanterie, die den len dezer, evenals bij enkele andere regimenten in werking is getreden, is voor een groot deel samenge steld uit de beste hoornblazers van de thans vervallen hoornmuziekdaar aan ander geschikt personeel gebrek bestond. Men hoopt dat binnen korten tijd de noodige aanvulling zal kunnen geschieden. Zr. M'. stoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Maria zijnin eskader vereenigduit Bar bados vertrokken, en na verschillende West-Indisclie eilanden te hebben aangedaante Curagao aangekomen. Koloniën. Volgens het met de mail van 27 Februari aange bracht overzicht van „de Indiër", had men in Indië uit de discussiën in de 2s kamer over het ontslag van den gouverneur-generaal Loudon den indruk ontvangen, dat deze hooge ambtenaar, ongaarne onder den minister van Goltstein dienende, een goed middel heeft aange grepen om zich terug te trekken, welk laatste omgekeerd den heer van Goltstein weder niet onaangenaam was. Genoemd blad erkent ook dat de conversie van'gemeen- telijk in persoonlijk grondbezit niet genoegzaam was voorbereid doch is tevens van meening dat aan het beginsel der niet-inmenging van het Indisch bestuur in dit opzicht niet te streng moet worden vastgehouden. Van eene bevolkingwier beste krachten sedert eeuwen misbruikt zijn, is geen eigen initiatief te wachten om eene nuttige hervorming tot stand te brengen. Daarom mag eenige leiding van boven niet worden uitgesloten. Het bericht dat de 2e kamer het wetsontwerp tot aanleg van den spoorweg SoerabaijaPasaroeanMa- lang had aangenomen, was met blijdschap ontvangen, ofschoon men met het beginsel van staatsaanleg slechts genoegen nam omdat de zaak anders bedorven was. Men hoopte echter dat spoedig nog op eenig ander punt de spade in den grond zou gestoken worden, daar anders een menschenleeftijd noodig zou zijn om Java de onontbeerlijke lijnen te verschaffen. Ook wordt sterk aangedrongen op de eindelijke uitvoering der zoo drin gend noodzakelijke verbetering van de Indische havens. Gelijk ieder jaar geschiedtzoo lagen de stoomschepen ook nu weder dagen achtereen (te Samarang zelfs een maand lang) ter reede zonder een stuk hunner lading te kunnen lossenuithoofde van het slechte weder en de ontoegankelijkheid der riviermondingen. Volgens de berichten uit de door overstrooming ge teisterde gewesten is de toestand van een gedeelte der bevolking in de residentiën Kediri, Solo, Madioen, Samarang en Rembang zeer treurig. Door de particuliere liefdadigheid wordt zooveel mogelijk in de behoeften voorzien. Eene groote uitgestrektheid bouwgronden is veloren gegaan en ook aan den veestapel is belang rijke schade toegebracht. Uit Atchin zijn de berichten, wat den gezondheids toestand betreft, nog altijd zeer ongunstig, doch de latereper telegraaf in Nederland ontvangenklonken in dit opzicht meer bemoedigend. Ten aanzien van den oorlog worden beschouwingen 'der Engelsche bla den van Singapore en Penang medegedeeld, waaruit blijkt dat men aldaar overtuigd is het einde van den oorlog spoedig tegemoet te kunnen zien. Eene aanvallende beweging, door den generaal Pel op 'skonings verjaardag voorgenomen, moest, naar men vernam, wegens het groot aantal zieken onder de troepen, opgegeven worden. Gemengde berichten. Een 85jarige grijsaard te Gorinchem heeft getracht zich den hals af te snijden, doch werd door eenige buren daarin verhinderd en naar het gasthuis vervoerd. Een boerenarbeider te Steenbergen is in den stal door een driejarigen stier aangevallen en viermaal door het verwoede dier met de horens in de hoogte gewor pen. De man is des avonds tengevolge der toegebrachte inwendige verwondingen overleden. Donderdag morgen kwam een groote zwarte hond op de werf van den bouwman Noordam te Delft aan- loopen. Het dier gaf alle teekenen van dolheid en beet twee lammeren dood, terwijl een schaap ernstig door hem verwond werd. Eenige oogenblikken te voren waren twee honden door hem gebeten. Het ge lukte aan Noordam om het razende dier, dat ook op hem toeschoot, met een spade die hij in de hand had, zoodanig te treffen dat hetalthans voor het oogenblik, geen kwaad kon doen. Hij zond daarop naar de politie, die spoedig ter plaatse aanwezig was en die besloot het dier af te maken. Terwijl men daarover delibe reerde, verzamelde de hond zijn laatste krachten en sprong op de omstanders toe, die, zooals zich denken laatuiteenstoven en wel zoo dat een agent in een moddersloot en een jongen in een mestvaalt terecht kwamen. Gelukkig werd niemand gewond en spoedig was nu het dier afgemaakt. Ook de twee honden die gebeten waren, zijn op last der politie ter dood gebracht. In de volgende week zullen vijf fabrikanten voor het kantongerecht te Gouda terecht staanwegens overtreding der wet op den arbeid van kinderen. In de gemeente Ferwerderaadeel (Friesland) is een lid van den gemeenteraad door burgemeester en wethouders geschorstop grond van deelneming aan een leverantie ten behoeve der gemeente. Een verkooping van landerijen onder Spitsbroek (St. Kruis) is 8 dagen uitgesteld wegens de lage prij zen die geboden werden. Voor ruim 85 gemeten werd slechts 37,500 geboden. 22 scheepstimmerlieden zullen den l"n Mei a. van de marinewerf te Hellevoetsluis naar die te Amster dam worden overgeplaatst. De 61ste verjaardag van prins Bismarck is Woens dag in geheel Duitschland feestelijk gevierd. Hij werd met gelukwenschen uit alle oorden van het rijk in allerlei vormen als overladen. Uit de consulaire berichten van den Nederland- schen consul-generaal te Parijs blijkt, dat het jaar

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2