Siatcii-gencraal. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. der beurs en de koersen van 20 tot 27 Maart, een weekoverzicht der New-Yorksche beurs, en opstellen over de Missouri-, Kansas- en Texas-spoorwegmaat- schappij en andere ondernemingen van dien aard. De heeren Halverhout en C0., boomkweekers te Haarlemhebben aan de verschillende spoorwegdirectiën in Nederland het voorstel gedaan, om op risico der firma alle spoorbanen met heggen van vruchtboomen en de slootkanten met wilg-, waard- of teendhout te beplanten. Waar de geaardheid van den grond dit niet toelaatwillen zij Aüanihus of Acacia's planten, die zelfs in den slechtsten bodem goed groeien. Dit zelfde denkbeeld is in Frankrijk reeds met goed gevolg door verschillende spoorwegmaatschappijen tot uitvoering gebracht. Bezwaren bestaan, volgens de voorstellers, daartegen niet, noch voor de telegraaf, daar het hout zoo hoog niet wordt, noch voor den spoorweg, omdat er van om- of afwaaien geen sprake is. De spoorwegdijken worden daarentegen door de wortels meer samenhangendde veiligheid van de baan wordt vergrootde onteigeningskosten verminderen aanzienlijkdaar de slooten veel minder wijd kunnen zijn; en de inkomsten der maatschappijen worden ver groot. De firma Halverhout geeft daarom in overweging althans proeven met haar plan te nemen. Uit het noorden des lands wordt gemeld dat sedert eenige dagen onderscheidene veehandelaars uit den vreemde de stallen der veehouders weder begin nen te bezoeken, tengevolge van het veranderde weêr. Omtrent den brand die gisteren nacht te Amsterdam gewoed heeft ontleenen wij aan de Amsterdamsche bladen nog de volgende bijzonderheden. De brand ontstond des nachts om half twee in een meelpakhuis en sloeg, ondanks de pogingen tot blus- sching door drie stoomspuiten en zes handspuiten aan gewend, over naar de drukkerij der firma Roeloffzen en Hiibner. Kwartier voor drieën kwam de gevel van het perceel, waar het meelpakhuis in geweest was, naar beneden en verwondde in zijn val den brandwacht Gorter, die aan den helm, dien hij op het hoofd droeg, waarschijnlijk het behoud van zijn leven te danken heeft. Ook de nieuwe drijvende stoomspuit, de Jan van der Heyde, kwam, ofschoon laat door den grooten afstand dien zij had af te leggen, op het terrein. Met veree- nigde krachten gelukte het den brand tot de twee nagenoeg vernielde perceelen te bepalen. „Voor uitgevers, drukkers en redacteuren van het Nieuws van den dag en van het Amsterdamsch effec tenblad zegt het Handelsblad, is deze brand een groote ramp die, naar wij hopen, zal worden gelenigd door de welwillendheid van de geabonneerden en de medewerking voor zooveel die mogelijk is, van de col lega's in de pers. Ook voor de zetters en drukkers gezellen, ongeveer 70 man, is de brand, en zeker niet het minst, een zeer groot onheil." De beide perceelen warenmet hun 'geheelen inhoud, voor f 150,000 verzekerd. Van het Nieuws van den dag zijn alleen een aantal boeken en papieren der administratie gered. Ook het weekblad het Paleis van justitie, benevens de Volksheraut werden ter drukkerij van de heeren Roeloffzen en Hiibner gedrukt. Als toevalligheden worden bij deze ramp vermeld dat gisteren vóór 5 jaren juist het eerste nommer van het Nieuws van den dag verscheen, en 'dat de oprichter en eerste hoofdredacteur van het blad, die sedert over leden is, denzelfden naam droeg als de brandwacht, die bij de pogingen tot blussching van den brand bijna het leven verloor. Twee jonge Duitschers die hun intrek in een hotel te Amsterdam hadden genomen, kregen dezer dagen twist en verweten elkander wederkeerig dat zij gesto len hadden. De logementhouder, hierdoor argwaan gekregen hebbende, waarschuwde de politie en nu bleek dat de beide vreemden zich te Leipzig aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Zij werden, ter later uitle vering aan de Duitsche overheid, voorloopig in verze kerde bewaring gebracht. Een jongentje van tien jaren is Zondag betrapt op het stelen van geld uit den offerstok der katholieke kerk te Broek-Sittard. Hij had dit reeds sedert gerui- men tijd gedaan door eiken Zondag, als alle menschen, uit de kerk waren, zich daarin te laten opsluiten. Een gewezen huisknecht van een Amsterdamsch bankier, later portier in een hotel te Genève, is door de Duitsche politie gesignaleerd als zich uit gevende voor politiek agent, soms zelfs als ambassa deur van het Duitsche rijk. Hij reist onder den naam von Bulow-Bartolly en is vergezeld van een jongmensch, die voor een prins doorgaat. Ten laste der gemeente Groningen zal worden aangegaan eene geldleeninggroot f 152,000verdeeld in twee seriën van f 80,000 en f 72,000, rentende 4£ ten honderd. Deze leening strekt tot dekking van eenige buitengewone uitgaven. Maandag heeft te Antwerpen een groote volks manifestatie plaats gehad tegen de door de regeering te sluiten conventie met Nederland betreffende het kanaal van Neuzen. Een talrijke menigte was op de beurs verzameld en heeft zich naar den burgemeester op het stadhuis begeven, om te verzoeken, dat het stedelijk bestuur alles zou aanwenden om te verhinde ren dat die conventie, welke een ramp voor Antwerpen zou wezen, werd gesloten. De burgemeester deelde aan haar mede, wat reeds door het stedelijk bestuur was gedaan, dat evenzeer die conventie als noodlottig voor Antwerpen beschouwtmaar men moet binnen de per ken der wet blijven en zich wachten om de politiek in deze zaak te mengen. De commissie uit de vergaderde menigte zal door tusschenkomst van den burgemeester eene audiëntie bij den koning vragen. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Antwerpen werd door den heer de Winter aan den burgemeester gevraagd wat bij de manifestatie van den vorigen dag was voorgevallen, waarop de burgemeester een uitvoe rig en getrouw verhaal gaf van hetgeen van hem was gevraagd en door hem was geantwoord. De wethouder van der Taelen bracht hulde aan de houding van den burgemeester en ondersteunde de wenschen van de Anwerpsche bevolkinghij acht een aanneming van art. 11 der conventie zóo noodlottig voor Antwerpen, dat velen daardoor in armoede en ellende zullen wor den gestort of genoodzaakt zullen worden de stad en het land te verlaten. Op zijn voorstel is besloten dat de raad een afzonderlijke zitting zal wijden aan de quaestie van de conventie over het kanaal van Neuzen. Is een hotelhouder verplicht de reizigers te wekken, die met een bepaalde diligence of trein wenschen te vertrekken? Deze quaestie, die voor een zeer groot deel van het publiek niet onbelangrijk iswerd dezer dagen door een vrederechter in de Fransche provincie Espalion (Aveyron) in bevestigenden zin beantwoord. Uitgaande van de beschouwingdat de herbergier verplicht is tegenover de reizigers gepaste oplettend heden in acht te nemen heeft hij uitgemaaktdat een hotelhouder, die, zonder wettige reden en terwijl hij daarmede een voordeel beoogt of zou kunnen beoogen, weigert den reiziger te wekkendie verlangde te ver trekken en tengevolge van het niet-wekken genood zaakt is of kan zijn meer verteringen te maken, dat die hotelhouder niet alleen een onachtzaamheid gepleegd heeft, maar tevens een berispelijke en scha delijke daad. In het onderhavige geval werd de her bergierster tot 30 franken boete en de kosten veroordeeld. Verkooplnigen en aanbestedingen. In de Staats-courant van heden is opgenomen een staat van inschrijvers voor de aanbesteding wegens het maken van gebouwen en andere werken op het goede renstation te Rotterdam (Fijenoord). De begrootingsom bedroeg f 376.500. Er is ingeschreven door de heeren G. Key, te Rotterdamvoor f 455,000C. Bosmante Rotterdam, voor 419,000; H. Cramer, te Rotterdam, voor /417,893; F. K. Ozinga, te Midelburg, voor 412,440; J. van de Griendt, te 's Hertogenbosch, voor 412,000J. de Brey, te Rotterdam, voor 405,898; J. Boshouwers, te Utrecht, voor /"398,500L. J. van den Steenhoven C°.te Dordrecht, voor 398,100 J. de Bruyne, te Kralingen, voor 397,980H. A. Swets Az., te Hardinxveld, voor 396,000 Th. Kanters, te Rotterdamvoor /377,777M. Geverdink A. Henke- mans, te Rotterdam, voor f369,900; G. Dekker, te Dordrechtvoor f 365,400. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departement van marine op den 13en April a. zal worden aanbesteed de levering van houtwaren, glaswerk, ijzerwerk,touw werk borstelwerkzeildoekzwemgordelsleder, papier steenencoakskaarsen zeegraskommalie- goederen enz., ten behoeve van 'srijks werven. Thernoometerstand. 1 Ap. 's av. 11 u.44gr. 2 's morg. 7 u. 42 gr.,'s midd. 1 u. 54 gr., 's av. 6 u. 49 gr. EERSTE KAMER. Zitting tan Vrijdag 2 April. (Per telegraaf.) Bij de heden plaats gehad hebbende regeling van werkzaamheden is bepaald, dat morgen de wetsont werpen van ondergeschikt belang zullen worden in behandeling genomen en Maandag de overige wetsont werpen aan de orde zullen zijn. Blijkens het verslag der afdeelingen betreffende het wetsontwerp tot regeling van het politietoezicht op de spoorwegen is de meerderheid der kamer gunstig voor het hoofdbeginsel van het ontwerp gestemd. Gem eenteraad van Goes. Zitting van Donderdag 1 April. Voorzitter de wethouder Kakebeeke. Afwezig wegens ongesteldheid de burgemeester Blaaubeen en de heer Busing. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergade ring wordt medegedeeld a dat de verankering der slagstijlen aan de binnensluis van het Sas in eigen be heer is uitgevoerd en gekost heeft f 638.21, terwijl de minste inschrijving was van f 963 en de begrooting f 825 beliep; b dat eenig hout uit de Oosterschans is afgestaan aan A. Foudraine voor f 4,25, en e dat een nieuw plan voor de meisjesschool van middelbaar onderwijs van den inspecteur is ontvangen, dat bij de schoolautoriteiten in onderzoek is. Als ingekomen stukken worden medegedeeld: a Het koninklijk besluit tot goedkeuring der veror deningen in zake den hoofdelijken omslag; b bericht van den uitslag der overgangsexamens aan de burger avondschool, en een plan tot reorganisatie der laatst genoemde inrichting, welk plan ter visie gelegd en in eene volgende vergadering behandeld zal worden. Daarna wordt besloten: a tot goedkeuring der rekening van den boekhouder der vereeniging van werklieden over 1874, in ontvang op f 4438.14, in uitgaaf op f 4168.84alzoo met een goed slot van 269.30 b tot renvooi aan burgemeester en wethouders van een adres der wed". J. Adriaanse om grond in erfpacht, teneinde met de adressante in onderhandeling te treden over den afstand in eigendom, terwijl de gevraagde grond moet strekken tot vergrooting van een huis, dat op eigendom van haar gebouwd is c tot goedkeuring der rekening van het fonds van •kazerneering over 1874, in ontvang op 221.23^, in uit gaaf op f 110.91, alzoo met een goed slot van 110.324 en machtiging op de commissie tot aankoop van f 100 inschrijving op het 4% Grootboek; d tot het verleenen der aangevraagde remissiën van aanslag in den hoofdelijken omslag over 1874, met uitzondering van een drietaldat slechts op éene maand minder recht heeft, als waartoe de aanvrage strekt; e tot het verleenen der aangevraagde remissiën van aanslag in de belasting op de honden over 1874; tot inwilliging der aanvrage van het bestuur der vereeniging ter bevordering van Christelijk onderwijs, om den in erfpacht bezeten grond der school in eigen dom af te staan tegen penning XXV der jaarlijksche erfpachtsom, en onder voorwaarde, dat de gemeente altijd behoude den vrijen toegang tot de op het terrein aanwezige inrichtingen van rioleering. g tot goedkeuring der uitgaven van de gezondheids commissie over 1874 ad f 89.42, en van hare begrooting der kosten voor 1876 ad f 90. Vervolgens wordt de behandeling der ontwerpveror dening op het bouwen enz. voortgezet. Burgemeester en wethouders zijn, overeenkomstig het besluit der laatste vergadering, in overleg getreden met de commis sie van ontwerp omtrent de puntenwaarop de gezond heidscommissie zal gehoord worden, alsmede over het toelaten van appèl op den raad van de beslissingen van hun college, welk laatste, naar het gezamenlijk gevoelen, niet mag geschieden. Een voorstel tot wijziging van eenige artikelen wordt ter tafel gebracht en aangenomen. Evenzoo worden de nog onafgedane artikelen goedgekeurd en de ont werpverordening in haar geheel aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Quistden Boer en Pompe van Meerdervoort. De vergadering is daarna gesloten. De circulaire van den minister van justitie in Frank rijk, den heer Dufaure, is in het Journal offïciel ver schenen, hoewel de inhoud, behoudens een kleine wijzi ging reeds bekend was. Dat de officieele afkondiging zooveel later heeft plaats gehad is te wijten aan de op merkingen door den heer Buffet gemaakt en de verande< ringen die hij nog gaarne in het stuk zag gebracht, waar door een tweede behandeling in den ministerraad moest plaats hebben. Intusschen schijnt de circulaire althans reeds gedeeltelijk te zijn verzonden, want eergisteren verscheen zij in haar geheel in de Londensche Times, waarop gisteren de afkondiging in het officieel orgaan volgde. Het is dus gemakkelijk te constateeren welke verandering op verlangen van den heer Buffet is aan gebracht; zij bepaalt zich tot de weglating van een enkelen zin. De voortvarendheid van den heer Dufaure heeft wellicht meerdere wijzigingen voorkomen. In zijn geheel is de circulaire een uitmuntend repu- blikeinsch regeeringsdocument. Na te hebben gewe zen op de beslissingen der nationale vergadering, waar door in Frankrijk de republiek is gevestigd, onder het presidentschap van maarschalk Mac-Mahon voor den tijd van zes jaren, herinnert de minister er aan, dat hij in de eerste plaats geroepen is om de wetten, vooral ook de constitutioneele wetten te handhaven, waartoe hij de hulp der procureurs-generaal inroept en van hen verschillende opgaven en mededeelingen ver zoekt betreffende aangelegenheden met de openbare orde in verband staande. De rapporten van genoemde ambtenaren moeten hem in staat stellen te beoordeelen in hoeverre in ieder ressort een volkomen maatschap pelijke orde heerscht, terwijl hij strikte onpartijdigheid aanbeveelt in de toepassing en handnaving der wetten. In de zinsnede, die op verlangen van den heer Buffet is weggelaten, verzocht de heer Dufaure, dat hem mededeeling zou worden gedaan van iedere afschaffing of verbod tot verkoop van eenig dagblad in het ressort van den procureur-generaalzonder echter bij de mede deeling eenige opmerking of waardeering van het feit te voegen. Hoe onschuldig dit verlangen ook was schijnt de heer Buffet niet te hebben gewild, dat de groot zegelbewaarder zich met die aangelegenheid zou be moeien, misschien wel uit vrees, dat hij zich inmen ging zou veroorloven op het gebied van den minister van binnenlandsche zaken. Hoe dit ook zijde circu laire heeft intusschen een gunstigen indruk gemaakt en geeft hoop, dat de republikeinsche beginselen der constitutie door de regeering strikt zullen worden ge handhaafd. i Aan het plan om in de zitting der permanente com- 1 missie den minister van binnenlandsche zaken te inter-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2