MIDDELBURGSCHE COURANT. F 79. 1875. Zaterdag 3 April Middelburg 2 April. Dit Mad versclijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per S/na., franco is f 3.SO. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: het afdeelingsverslag der tweede kamer over het sooorwegvoorstel-Kappeijnebijzonder over de Zeeuwsche lijnen, benevens verslag der zitting van den gemeenteraad te Zierikzee. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is benoemd tot commissaris over de graanbeurs de heer J. Fak Brouwer Mz, ter vervanging van den heer W van Uije die naar elders vertrokken is. Wij ontvangen van den uitgever J. H. van de Weijer te Groningen ter aankondiging eene schoolkaart der provincie Zeeland, op de schaal van 1:50,000, ont worpen en geteekend door onzen stadgenoot mr. C. J. Pické, schoolopziener in het le distriot van Zeeland. Deze kaart is voor het onderwijs speciaal ingericht. De eigennamen zijn met kleine letter gedrukt, zoodat die op eenigen afstand niet te lezen zijn, en de kaart als zoogenaamde „blinde kaart" gebruikt kan worden. Daarentegen zijn de andere aanwijzingen, de gemeen ten volgens haar verschillende grootte, de land- en waterwegengrenzen en afscheidingen enz. duidelijk aangegeven, waardoor de leerlingen, zonder de namen te kunnen lezenechter een goed begrip van de ligging der gemeenten enz. kunnen verkrijgen. Misschien ver dient het voor 't gebruik aanbeveling de roode lijn der spoorwegen wat donkerder te kleuren of op andere manier duidelijker te maken, hetgeen door den onder wijzer zonder veel moeite gedaan kan worden, doch bij het drukken de kosten belangrijk zou hebben ver meerderd. Met bijzonder genoegen troffen wij op deze kaart een aantal aanwijzingen aan, die op andere kaarten dikwijls te vergeefs gezocht worden. Zoo vindt men door ver schillende kleuren en teekens aangegeven welk gedeelte van den bodem bij laagwater droogvalt; wat zeeklei, zeeduin, zandgrond of zanddiluvium is; wat schorren zijn; welke lage streken bij eenigszins hoogen water stand in den polder onder water staan; wat bosch of boomgaard isde bestaande communicatie-middelende zetelplaatsen der rechterlijke colleges enz. Al deze bijzonderhedenwaarvan sommige aan veler lei wisseling onderhevig, andere gedurende menschen- leeftijden onveranderd blijven, geven aan een landstreek haar eigenaardig karakter. Eerst bij bekendheid daar mede kan men gezegd worden, zooals het heet: „de kaart van 't land te kennen." Daarom hopen wij dat de nieuwe schoolkaart spoedig eene plaats op alle inrichtingen van onderwijs in onze provincie verkrijge, opdat de kinderen van jongs af gewend worden een goed beeld van hun geboortegrond in het hoofd te hebben. Hem goed te kennen is het eerste vereischte om hem goed lief te hebben. De op 30 en 31 Maart en 1 April is de jonge- juffrouwenschool in de Molstraat alhier gehouden ba zaar, ten behoeve van een schoollokaal te Indramajoe op Javaheeft ongetwijfeld de verwachting der com missie niet teleurgesteld. Niet alleen toch dat daaraan een zeer druk bezoek ten deel viel, ookwat voor het beoogde doel natuurlijk van grooter beteekenis is de opbrengst der verkochte voorwerpen mag be langrijk worden genoemd. Naar wij vernemen heeft zij ruim ƒ600 bedragen. De commissie ziet dus hare moeite ter bereiking van haar doel goed beloond. De Staats-courant van heden bevat de wet van 1 dezer, houdende nadere wijziging der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n° 127) tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemacht en intrekking der wet van 20 Augustus 1859 (Staatsblad n° 96). verbetering. In het verslag der vergadering van de Middelburg- sche afdeeling van het Schoolverbond, opgenomen in ons nommer van gisteren, zijn de volgende misstellin gen ingeslopen, die wij op verzoek verbeteren. In de 2e kolom wordt van den heer Pické gezegd dat hij het voorstel van het bestuur toejuichte omdat daardoor verhoed werd „de verlamming der bepaling, op grond waarvan de tegenstanders van den leerplicht tot de afdeeling zijn toegetreden, namelijk dat de afdeeling nooit tot het verkrijgen van leerplicht zou medewerken." Hiervoor moet gelezen wordenHij juichte het voor stel toe, omdat daardoor verhoed werd „dat, door de uittreding van de tegenstanders van den leerplichtdie onder voorwaarde dat de afdeeling nooit tot het ver krijgen van den leerplicht zoude medewerkentot de afdeeling zijn toegetreden, de pogingen tot bestrijding van het schoolverzuim in déze gemeente verlamd worden." In de 3e kolom wordt den heer Pické de uitdrukking in den mond gelegd: „een afdeeling, die uit het Schoolverbond is voort gevloeid," waarvoor te lezen is: „eene vereeniging, al is die uit het Schoolverbond voortgevloeid." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den gepensio neerden officier van gezondheid 2e klasse van het Neder- landsch-Indisch leger G. J. Wienecke tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2c klasse met de ster der orde van St. Stanislaushem geschonken door Z. M. den keizer aller Russen. posterijen. Benoemd tot controleur over de vervaar diging van postzegels enz. te Haarlem W. H. Munten dam, thans directeur van het postkantoor te 's Herto genbosch. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlands ch- Indië de 2e luitenant P. H. Opzoomer van het 3= regi ment vesting-artillerie. kinderen; de drang naar voorziening in het levenson derhoud is bij velen te krachtig. Ondenrijs. Eergisteren zijn alhier de akte-examens voor lager onderwijs aangevangen. Tot dusver is de uitslag als volgt Hulponder wij zeres: Geëxamineerd 4, waarvan 1 toegelaten, zijnde mejuffrouw Magdalena Susanna Bourdrez van Westkapelle. Hoofdonderwijzers: Aangemeld 5, opgekomen en geëxamineerd 4die allen zijn toegelatente weten de heeren A. J. Bethe, van Noordgouwe; L. Heyboer, van Goes; A. H. Lemson, van Zierikzee, en A. W. Swartvan 's Heer-Arendskerke. Teekenen: Geëxamineerd 1 vrouwelijke aspirant, zijnde mejuffrouw M. Ch. C. Worrellvan Middelburg, die is toegelatenen 2 mannelijke aspirantenwaarvan éen is toegelaten, zijnde de heer M. Verstraete, van Vlissingen. Op voordracht van de afdeeling Haarlem is dr. J. van Vloten benoemd tot honorair lid van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap. Op eene vergadering der afdeeling Zutfen van het Schoolverbond is met 19 tegen 15 stemmen besloten die afdeeling niet op te heffen, en haar niet in de aldaar bestaande afdeeling der Vereeniging van Volks- on der wijs op te lossen. De bekende argumenten vobr en tegen het School verbond werden bij deze gelegenheid aangevoerd. Een der voorstanders van de opheffing en oplossing der afdeeling deelde o. a. mede dat sommigen tot dusverre geen lid van het Schoolverbond hadden willen zijn, dewijl die vereeniging den leerplicht niet op zijne banier geschreven had. Uit het verslag bleek dat het schoolverzuim gedurende het afgeloopen jaar te Zutfen eer toe- dan afgenomen was. De schuld ligt meer aan de ouders dan bij de Kerknieuws. Beroepen tot predikant bg de hervormde gemeente te Wissekerke de heer J. van Heerde, thans te Oudewater. Marine en leger. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt zullen de forten in de Utrechtsche linie dit jaar geheel bewapend en van de daarbij behoorende ammunitie voorzien zijn. De toevoer van ammunitie duurt nog voort. De kapitein J. Zwang, van het Indische leger, is te Atchin aan zijn bekomen wonden overleden. Te 's Gravenhage overleed eergisteren de kapitein ter zee W. de Fremery, als inspecteur der artillerie der zeemacht aan het departement van marine gedeta cheerd. Als adelborst werd hijwegens zijn gedrag bij de expeditie tegen Fauette (Celebes)benoemd tot ridder der militaire Willemsorde. Hij was tevens rid der der orde van den Nederlandschen leeuw en officier der Belgische Leopoldsorde. In zijne betrekking van inspecteur der artillerie was hij sedert 1853 werkzaam, terwijl hij in 1857 uit het actieve korps zeeofficieren werd afgevoerd. Kunstnleaws. Mevrouw Kleine is te Amsterdam in den schouw burg van den heer van Lier opgetreden als Saffo in het treurspel van dien naam, door N. Donker uit het Hoogduitsch van Grillparzér vertaald. De begaafde kunstenares, die als beneficiante optrad, behaalde het grootste succes. Zij werd onder bloemen en kransen als het ware overstelpt, en van eenige harer vereer ders ontving zij een zilveren servies met gevulde sui kervaas ten geschenke, hetwelk haar door den regisseur, namens de gevers, met eenige toepasselijke dichtregelen werd aangeboden. Mevrouw Kleine was zichtbaar aan gedaan over de haar gebrachte hulde. Gemengde berichten. Heden middag is aan de Rouaansche kade alhier, P. B.die werkzaam was op eene aldaar liggende tjalk, tusschen kaai en schip in het water gevallen en met groote moeite gered. Heden morgen is door de politie in een sloot op den achtersingeltusschen de Langeviele en de Vlissingsche brug, gevonden het lijk van A. G. G., rustend land bouwer, oud 63 jaren, wonende onder Koudekerke. Hij had reeds sedert meer dan een etmaal zijne woning verlaten en was gisteren alhier zwervende gezien. Men vreest dat ook hier weder beschonkenheid de oorzaak van het ongeluk is geweest. Het monument dat op de Nieuwe Markt te Rot terdam is opgericht tot herdenking van de wijze waarop aldaar den 1™ April 1872 is feest gevierd, was giste ren, op den gedenkdag dier feesten, met een lauwer krans en oranjeplanten versierd. Uit 's.Hage wordt nader gemeld dat de stichting van een gebouw voor het schildersgenootschap Pulchri Studio niet kan doorgaandewijl voor het daartoe benoodigde kapitaal niet voldoende ingeschreven is. Een lampist aan het station van den Grand central Beige is te Roosendaal aangehouden als vermoedelijk medeplichtige aan den diefstal van twee paar nieuwe laarzen uit een pakmand. De hoofdschuldige, zijnde de ladingmeester H. B., is voortvluchtig. Z. K. H. prins Frederik heeft bij gelegenheid van den 78™ geboortedag van zijn zwager, den Duitschen keizer, een levensgroot zilveren borstbeeld van dien vorst doen vervaardigen en dat ten geschenke gegeven aan het Pruisische regiment, dat den naam van prins Frederik voert. Door den uitgever P. Noordhoff te Groningen wordt een nieuw financiëel weekblad, „De Nieuwe Financier" genaamd, uitgegeven, dat onder redactie staat van den heer T. A. Huizinga, commissionair in effecten te Groningen. Het eerste nommer bevat een overzicht

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1