dat de voorzitter daarop namens het bestuur ten zeerste had aangedrongenomdat het na de aanneming van het aan te bieden huishoudelijk reglement gelegenheid wenscht te hebben om af te treden. Ten slotte werd het geheele geamendeerde voorstel aangenomen met 20 tegen 4 stemmen, en daarna de vergadering gesloten. Blijkens een ingezonden stuk in de Goessche courant bestaat te Yerseke een arbeidersbond, die 27 leden telt en met een kapitaal van ƒ395 werkt, waarmede in een jaar tijd 69.64 zuivere winst is behaald. De vereeniging heeft: Ontvangen wegens verkochte goederen 234. interessen- 18.64J Samen 252,64$ Daarvan moeten afgetrokken wordende uitgaven Het kapitaal daaraan besteed 150. Arbeidsloon en huursom - 15.60 Samen 165,60 Winst- 87,04£ Afgetrokken 1/5 gedeelte voor reservefonds- 17,40j Blijft zuivere winst 69,64 Het bestuur, bestaande uit de heeren M. Hoffius, L. Jag't en C. de Jonge, dringt op de voorduring der tot nu toe ondervondene medewerking aan, zonder welke de verkregene uitkomsten spoedig zouden verdwijnen. De spaarbank van het departement Noord-Beve- land der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gedurende het jaar 1874 van 84 inbrengers ontvangen 3664,10 en terugbetaald aan 35 personen 3091,57. Het reservefonds der bank werd van 927,96j op f 1061,54£ gebracht. De vergoed wordende rente be droeg 4 pet. voor sommen van 100 en minder en 3 pet. voor bedragen van meer dan ƒ100. Bij het einde des jaars telde de spaarbank 126 deel hebbers met een te goed van 10,464,84jgevende in vergelijking met het vorige jaar eene vermeerdering van 19 personen, met een bedrag van 905,901. De deelhebbers bestaan uit: 34 van den arbeidenden en dienstbaren stand met een te goed van4587,68 75 behoorende tot de burger- en land bouwersklasse 4775,16 12 van den gegoeden stand605,82 5 vereenigingen496,18J Het getal en het bedrag van de inbrengst der eerstge noemde klasse is met 50 pet.dat der volgende klasse met 10 pet. toegenomen: dat van den gegoeden stand is staande gebleven, en dat der vereenigingen met 1 verminderd. Dinsdag den 6en April zal Z. M. de koning zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. In Gelderland is eene anti-revolutionaire kiesver- eeniging, „Nederland en Oranje" genaamd, opgericht, die voornemens moet zijn in de maand Juni, tegenover graaf van Zuylencandidaat der conservatievente stellen jonkheer A. W. van Borssele, burgemeester van Ede. Namens Multapatior wordt in het Handelsblad be richt dat de door hem uitgelokte bewegingten gunste van eene nieuwe poging om het misbruik van sterken drank en vooral openbare dronkenschap te bestrijden, reeds nu zooveel bijval schijnt te vindendat zij eene buiten verwachting groote proportie aanneemt. Hij ontving reeds bewijzen van adhaesie behalve van ver schillende besturen, ook van particulieren, ambachts lieden werkliedenwinkeliershandelaren makelaars, reizigersagentenfabrikantenstudenten aan onze hoogescholennotarissenleden van gemeenteraden, provinciale staten, geneeskundige raden, rechtsgeleer den procureursgeneesheerenpredikantenhoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen, gemeente secretarissen, ambtenaren bij 's rijks belastingen,'srijks postkantoren, 'srijks telegraphie, officieren bij de zee- en landmacht, officieren van gezondheid, hoogleeraren aan onze hoogescholen enz. Eerstdaags zal hij aan die allen eene circulaire zenden en later ter blijvende herinnering aan de verwekteeervolle bewegingen en ten bewijze hoe algemeen in Nederland de wensch gekoesterd wordt, dat aan het misbruik van sterken drank en vooral aan openbare dronkenschap paal en perk worde gesteld, de lange lijst van al de namen mededeelen van hendie dezen wensch aan hem te kennen hebben gegeven. Inmiddels blijft hij, hetzij onder het adres van het Handelsblad, hetzij onder dat van den heer L. Philippona, te Uden, bij Boxtel, nog steeds nieuwe bewijzen van adhaesie inwachten, en hij laat het publiek andermaal verzekeren, dat deze bewijzen van instemming tot niets verbindenen enkel beschouwd en later medegedeeld zullen worden als de uitdrukking van eenen algemeenen wensch: dat op de eene of andere wijze deze groote volksondeugd worde bestreden. De heer Auguste "Wils, gewezen kommandant van een bataljon Garlistische zouavenspreekt in het Han delsblad van heden de gruwelen tegen welke omtrent den „ridderlijken prins Alfonso de Borbon en diens edele gemalin prinses Maria" verhaald worden. Dat de prinses den republikeinschen generaal Iglesiaaan haar paard gebondenuit de stad Cuenca zou hebben mede gevoerd, is volgens den heer Wils even onwaar als het „vederen", geeselen en levend verbranden van personen te Cuenca, dat haar mede ten laste is gelegd. Het Handelsblad maakt de opmerking dat de weder- legd wordende feiten in de akte van aanklacht van het Spaansche openbaar ministerie vermeld werden, en dat dus waarschijnlijk ook hier weder gebeurd is wat in den Spaanscheu burgeroorlog zoo dikwijls voorvalt: beide partijen geven elkaar de schuld van hetgeen voorgevallen is, en het is hoogst moeilijk te zeggen aan welke zijde de waarheid is. Een stuk van gelijke strekking als dat van den heer Wils wordt door de Kölnische Zeitung van Woensdag uit het Wiener Fremdenblatt overgenomen. Daarbij is gevoegd een briel van den generaal de la Iglesia zei ven, die voor zijn persoon het gunstig getuigenis omtrent don Alfonso en zijne gade bevestigt. In het stuk van het Fremdenblattdat van iemand uit de naaste omgeving van den prins afkomstig is, wordt echter verklaard dat deze niet in staat was onder zijne ordelooze benden de krijgstucht te handhaven en juist daaromdewijl het hem niet mogelijk was de gruweldaden te belettendie dikwijls in zijnen naam verricht werden, zich aan den strijd onttrokken heeft. Een en ander bewijst, naar wij meenen, de juistheid der onderstelling van het Handelsblad. De feiten, op grond waarvan de uitlevering van Alfonsus door de Spaansche regeering aan de Oostenrijksche gevraagd is, kunnen juist zijn; ze kunnen zelfs in naam van den prins en zijne gemalin bedreven zijn geworden, zonder dat daarom deze vorstelijke personen van het gebeurde iets geweten hebben. Renocmlngeii en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. Kuijpers, ingenieur verificateur van het kadaster te 's Hertogen bosch tot het aannemen en dragen der onderscheidings teekenen van ridder vierde klasse der orde van de Kroonhem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen geschonkenen aan C. van Arcken, juwelier te Batavia, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van den Heiligen Sylvester, hem door zijne heiligheid paus Pius IX ge schonken. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Wageningen W. J. Snellenthans directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis. Benoemd, na afgelegd examen, tot commies der pos terijen 4C klasse F. von Huben, P. C. N. Eichholtz, F. SinninglieN. J. van Aken en E. W. Hildebrandt thans surnumerairs der posterijen. rerastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsente Har derwijk c. a. jhr. E. J. van Holthe, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravesande c. a Kerknieuws. De vacature te Aagtekerke, welke slechts 5 maan den geduurd heeft, zal den 11 April c. k. vervuld worden door de overkomst van ds. L. Kan de Beer van Westmaas. Cl.) Door den bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan te Hulst de heer J. B. Kriellaars, thans leeraar aan het seminarie te Oudenbosch. Marine en leger. De officier van administratie le klasse F. F. A. Can ned en de luitenant ter zee 2e klasse H. J. J. Kempe, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Ne- derlandsch-Indië en van daar den 24e" Maart jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Op de goederen der groothertogin van Weimar wordt als voorbehoudmiddel tegen runderpest het vee, zoodra er gevaar voor besmetting isdagelijks gewas- schen (vooral borst, kop, zijden en achterschenkels) met een mengsel van 1 liter kreosoot op 100 liter water. De stallen worden gewassen met 0,1 liter karbolzuur op 100 liter water. Van dit laatste mengsel kan men, ook een weinig in de voederbakken laten, daar het vee het gaarne opslikt. Het bestuur van de vereeniging het Nederlandsche Rundvee-Stamboek heeft aan de leden medegedeeld, dat het Stamboek is geopend en dat van nu aan het aan de leden toebehoorende uitmuntende Nederlandsche rundvee van inlandsch of gekruist ras daarin kan wor den ingeschreven. De leden, die dit voor hun vee verlangengelieven franco en schriftelijk bij den secre taris van het stamboekden heer P. F. L. Waldeck, zooveel formulieren yan aangifte aan te vragen, als zij runderen hebbenwaarvoor zij opname verlangen, en die stukken daarna volledig ingevuld en ondertee kend, gefrankeerd, aan gemelden secretaris terug te zenden. Gemengde berichten. Heden nacht te half twee is te Amsterdam op de Pijpenmarkt brand ontstaan in een meelpakhuis, die naar eene daarnaast gelegene stoomdrukkerij van de firma Roeloffzen Hübner is overgeslagen. Beide per- ceelen zijn geheel uitgebrand. Te vier uren was men het vuur meester. In de stoomdrukkerij waren tevens gevestigd de bureaux van het Nieuws van den dag en van het Effectenblad, van welke beide bladen alleen de boeken gered werden. De schade is zeer groot, vooral voor de drukkers firma, daar het eigendom van deze slechts laag verzekerd was. Een der brandwachten, Gorter genaamd, is door het onverwacht instorten van den gevel ernstig gekwetst. Het bureau van het Nieuws van den dag is tijdelijk gevestigd in de Nederlandsche stoomdrukkerij van de firma H. de Hoogh c0., waar ook het dagblad de Standaard gedrukt wordt. Uit Goes wordt aan de Amsterdamsche courant geschreven dat de zoogenaamde „grauwtjes" (schilder stukken in de raadzaal in het genre van de de Witjes in het paleis te Amsterdam) door den heer W. Hop mans te Amsterdam gerestaureerd en weder in de lijs ten geplaatst zijn, behalve liet schoorsteenstuk, dat, uit vrees voor beschadiging door den kachel, voorloopig aan een der wanden is opgehangen. De restauratie is zoo goed gelukt dat de stukken er uitzien alsof zij pas het atelier van den schilder verlaten hebben, en als er geen photographieën van bestonden, die vóór de restauratie gemaakt zijn, zou men de vroeger bestaan hebbende beschadigde plekken misschien in 't geheel niet weten aan te wijzen. De burgemeester van Rotterdam heeft eergisteren een bezoek te Amsterdam gebracht, van welke gele genheid gebruik is gemaakt om op de plaats van het raadhuis een deel der brandweer voor hem te doen paradeeren. Het geheele dagelijksch bestuur der hoofd stad woonde de oefening bij, die onder persoonlijke leiding van den kommandant geschiedde. De heer Labouchére te Amsterdam heeft in het Engelsch blad Daily News een stuk geplaatst, tot het invoeren eener internationale wet voor de bescherming der kleine vogels in geheel Europa, die vooral ook in Nederland op groote schaal gedood worden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de stukken, gewisseld tusschen burgemeester en wet houders en de Amsterdamsche broodbakkersvereeniging, over de aanstelling van keurmeesters van levensmidde len te doen drukken en in het gemeenteblad op te nementeneinde het onderzoek der zaak ge makkelijk te maken. De behandeling is zoolang aangehouden. Door den heer J. B. Citroen is te Amsterdam eene fabriek opgericht van gouden kettingen, die in de Sarphatistraat gevestigd is en wier werk zoo ge waardeerd wordt dat haar fabrikaat reeds naar het buitenland wordt uitgevoerd. Eene eigenaardigheid dei- fabriek is dat het werk hoofdzakelijk door vrouwen en meisjes gedaan wordt. Aan bet Handelsblad wordt uit Utrecht geschre ven, door een berichtgever die het „van invloedrijke personen, in hoogere kringen verkeerende" vernomen heeft, dat de verloving van den prins van Oranje met eene afstammeling van een oud-adellijk Nederlandsch geslacht op handen is. In het station van den Hollandschen spoorweg te 'sHage is Maandag morgen een zuigeling van 4 maan den, die door de moeder op haar arm gedragen werd, doodgedrongen. In eene woning te Utrecht ontstond gisteren een schoorsteenbrand. Ofschoon de schoorsteen in vollen vlam stond, wist men door het werpen van een zak met zout in het vuur, den brand spoedig tot staan te brengen. De heer V., candidaat-notaris en klerk der regis tratie te Delft, zou de Paaschdagen bij zijne onders te Zuidhorn doorbrengen. Hij kwam te dien einde Zaterdag avond met den trein van 8 uren te Groningen, waar hij door zijn vader en broeder opgewacht werd, om onmiddellijk met den trein van 8.7 naar Zuidhorn te vertrekken. De heer Y. komt in de wachtkamer, ziet vader en broeder en sterft plotseling, zonder nog met zijn vader en broeder te hebben gesproken. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 10 tegen 9 stemmen verworpen een voorstel van burge meester en wethoudersom voor 10 jaar eene subsidie

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2